Készült: 2024.09.19.02:07:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

216. ülésnap (2005.04.20.), 64. felszólalás
Felszólaló Dr. Józsa István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:35


Felszólalások:  Előző  64  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. JÓZSA ISTVÁN (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A tények makacs dolgok, és nemcsak azzal kezdődik, hogy 2004 az első uniós esztendőnk volt, hanem az is tény, hogy a gazdasági növekedés szempontjából 2004 a pozitív fordulat éve volt: több mint ötéves csökkenő növekedési trend fordult meg 2004-ben, a csatlakozás első évében. Azt hiszem, feltehető a kérdés, hogy mi a siker, ha ez nem siker. Ez az ország sikere az Unióban - természetesen a kormány sikere is.

Úgy gondolom, hogy az a megközelítés a helyes, amit uniós képviselő asszonyunk, Kósáné Kovács Magda mondott: az integráció nemcsak pénz forrása, hanem lehetőségek forrása is. Egy ilyen gazdasági lehetőség értékelését jelenti az, amit az Unió belső piacára történő kereskedés jelent, hogy a gazdasági növekedésen belül 16 százalékkal nőtt az export; nem lehet attól eltekinteni, hogy ebben biztos szerepe van, egyértelmű szerepe van az uniós tagságunknak, és 8 százalékkal nőttek a beruházások, tehát a gazdasági növekedés szerkezete egészséges.

Nagyon fontos a gazdaság szereplői részére a bizalom, és ezt a bizalmat az uniós tagságunk tovább növelte. Az a tény, hogy a rendszerváltás óta az elmúlt évben Magyarországra áramlott 3,4 milliárd eurós tőkebeáramlás a második az elmúlt tizenöt évben, azt mutatja, hogy egész más megközelítésben tekintenek a befektetők Magyarországra mint az Unió tagjára. Tehát az a pozitív gazdasági várakozás, amit alátámaszt az export növekedése, a beruházások növekedése, a csúcsértékű tőkebeáramlás, ha úgy tetszik, a tőzsdének a szárnyalása és a forint árfolyamának minden elképzelést felülmúló stabilitása - hozzáteszem, lehet, hogy egy valamivel enyhébb forintárfolyam a gazdasági növekedésnek és az uniós kapcsolódásunknak jobbat tenne -, ez mind alapot ad a pozitív gazdasági várakozásokra.

Szeretnék arról is szólni, hogy azon túl, hogy az Unió mit tud adni Magyarországnak, mi mit tudunk adni az Unió munkájához. Én azt tapasztalom - részt vettem több olyan tanácskozáson, amelyre Brüsszelbe meghívták a hazai parlamentek képviselőit is, például a szolgáltatási direktíva vitájára -, hogy a magyar kormány javaslatait értékelik, képviselőink véleményére figyelnek, és hasznosítják azokat. Erre egy példa a vegyipari termékek regisztrációjára előterjesztett REACH-direktíva vitája, az erre tett magyar javaslat és az a megtiszteltetés, hogy a korreferens egy magyar uniós képviselő, Herczog Edit képviselő asszony személyében.

Nem tudok attól elvonatkoztatni, hogy egy ilyen minősítést, amit az ellenzék itt megfogalmazott, döntően belpolitikai célok vezérelnek. Aki a gazdaságról és az országról felelősen gondolkodik, az nem kufárkodhat ilyen mértékig a reménytelenséggel. A bizalom az ország sorsában, én úgy gondolom, hogy közös érdek, az ellenzéket is az kell hogy vezesse, hogy azok az eredmények, azok a lehetőségek, amelyekhez Magyarország jutott az uniós csatlakozás révén, ne egy ilyen “igen, deö, már korábbról ismert megközelítésben hangozzék el, hanem valóban az ország erősödését, jövőképét és valamennyiünk boldogulását segítse.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  64  Következő    Ülésnap adatai