Készült: 2024.09.18.23:55:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

216. ülésnap (2005.04.20.), 14. felszólalás
Felszólaló Dr. Gombos András
Beosztás környezetvédelmi és vízügyi minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 5:11


Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GOMBOS ANDRÁS környezetvédelmi és vízügyi minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Engedjék meg, hogy én egy másik területről, egy nagyon fontos területről, a lisszaboni folyamat, kohézió kiteljesedésének nagyon fontos területéről, a környezetvédelemről, a természetvédelemről és a vízügy területéről, az ivóvíz-, illetve vízvédelmi, vagyonvédelmi oldalról vizsgáljam meg azt, hogy az elmúlt időszakban - csupán távirati stílusban - milyen eredményeket sikerült elérnünk, milyen feladatokat szeretnénk magunk elé állítani, és milyen eredményeket szeretnénk elérni.

(9.40)

Mint ahogy mondtam, csak távirati stílusban szeretném elmondani például azt, hogy az ISPA-projekteknél a szennyvízelvezetés szempontjából a kifizetés kapcsán a csatlakozás előkészítése időszakában - amely nyilván a kohéziós alap része is, mert 2004. május 1-jétől mint kohéziósalap-források állnak rendelkezésünkre - az történt, hogy a 2000. évi projektek kifizetései folyamatban vannak, sikerült felgyorsítanunk a folyamatokat, és a 2004. évben erre a támogatási formára több mint 50 millió eurót sikerült kifizetnünk. Úgy gondolom, hogy egy másik nagyon fontos, beszélő szám az, hogy 2005. április 14-éig 3,7 millió euró újabb forrást sikerült kifizetnünk, tehát megvalósulások történtek.

Ezen túlmenően szeretném elmondani azt, hogy az előkészítési folyamat ennek az alapnak a felhasználására melyik irányba indult el. A kohéziós alap tekintetében a budapesti központi szennyvíztisztító telep, a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei regionális hulladékgazdálkodási rendszer, a Veszprém és térsége szennyvízelvezetési és -tisztítási rendszer, Zalaegerszeg és térsége szennyvízelvezetése és -tisztítása, az észak-alföldi ivóvízminőség-javító program rendkívül fontos eleme ennek a dolognak, ezek kerültek megtervezésre, illetve előkészítésre, amiből az észak-alföldi vízminőség-védelmi program és a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei projekt elfogadásra került.

A 2004-2006-os kohéziós alapok forráslekötése tulajdonképpen teljes egészében megtörtént. Szeretném elmondani továbbá azt, hogy a 2004-2006. évi kohéziósalap-stratégiát követő projektek tekintetében például a szennyvíz tekintetében a dél-budai régió, Békéscsaba, Nyíregyháza, Székesfehérvár, Győr, Nagykanizsa, a Tápió térsége és Makó került be a támogatandó és benyújtandó projektek közé.

A hulladék tekintetében a Közép-Dunántúl, a Mecsek, a Dráva, Győr-Sopron megye, a hevesi ivóvíz-, a dél-alföldi régió ivóvízminőség-javító programjának előkészítése került ebbe a részbe.

Szeretném jelezni, hogy a KIOP, tehát a strukturális alapok környezetvédelmi és infrastrukturális operatív programja tekintetében a 2004. évben pályázatok indultak el, és ezek a programok a 2004-2006 közötti időszakra összességében 28,2 milliárd forint forrást biztosítanak, amelyben az első pályázati csoportban 2004. március 16-át követően 29 pályázat érkezett, ezekre összességében 9,5 milliárd forint támogatást ítéltünk oda: Gyula városának szennyvízcsatornájára, a Velencei-tavi szennyvízelvezető rendszer kiépítésére 5,8 milliárd forint értékben, a győri panellakások azbesztmentesítésére 570 millió forint értékben, és sorolhatnám tovább a többit.

Ezen túlmenően a következő lépcsőben folyamatossá vált ez a pályázati rendszer. 2004. augusztus 1-je és október 31-e között 25 pályázat érkezett, amelyből 4 pályázat nyert, és ezzel tulajdonképpen 52,5 százalékban sikerült lekötnünk a forrásokat.

De továbbmegyek: ha megnézzük a természetvédelmi lehetőségeinket, ebben a tekintetben úgy gondolom, fontos elem az, hogy például a Natura 2000- területek földvásárlására mintegy 1 milliárd forint áll rendelkezésre a 2005. évben, 2006. évi lebonyolítással, ez 4000 hektár visszavásárlását, és természet közeli kezelését fogja jelenteni.

Szeretném hangsúlyosan jelezni azt, hogy a Tisza-völgyi árvízvédelmi program tekintetében a tájgazdálkodási és agrár-környezetgazdálkodási infrastruktúra kiépítésére a KIOP-ban 6,2 milliárd forintos támogatási forrást nyertünk el és fogunk kivitelezni a 2005. és 2006. évben. A zajterhelés tekintetében is sikerült jelentős forrásokhoz sikerült jutni, és természetesen szeretném megemlíteni az úgynevezett LIFE-programokat, amelyek különböző természetvédelmi értékek megőrzésében kiemeltek.

Én úgy gondolom, hogy amikor ezeket a forrásokat sikerült felsorolnom, akkor azt az “elégtelentö, amit a címben voltak szívesek megfogalmazni, egy kicsit magasabb értékre kell osztályoznunk.

Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai