Készült: 2024.09.22.13:47:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

141. ülésnap (2020.06.15.), 34. felszólalás
Felszólaló Dr. Harangozó Tamás (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:09


Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HARANGOZÓ TAMÁS (MSZP): Köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! Két aktuális témával szeretnék foglalkozni, az önkormányzatokkal egymással összefüggésben, és az újjáépítés, a fejlesztés, munkahelyteremtés kérdésével. Aktuális, hiszen a Ház most tárgyalja a jövő évi költségvetést, és aktuális, hiszen ma vált nyilvánossá, hogy az Európai Unió nem elvon forrásokat, mint ahogy a kormány az önkormányzatoktól jelen helyzetben, hanem mintegy 3000 milliárd forintnyi, vissza nem térítendő támogatás fog jövőre hazánkba érkezni, és közel 2500 milliárd forintnyi hitelt is rendelkezésére bocsát Magyarországnak. A miniszterelnök az elmúlt napokban személyesen is azt állította, hogy több pénz fog jutni az önkormányzatoknak. Ez természetesen így egymagában kijelentve nemcsak hogy csúsztatás, hanem effektíve valótlanságot állít. Feszélyezi ez a kérdés önöket is, talán az önök választóit is zavarja  nem csoda, ők is ezeken a településeken laknak. De a tény az, tisztelt képviselőtársaim, hogy míg állami támogatásként többet kap jövőre az önkormányzati szféra, a különböző elvonásokkal nettó vesztese lesz a jövő évi költségvetésnek, mégpedig a gépjárműadó teljes összegének elvonása által, ami az idei 50 milliárdról 95 milliárdra emelődik jövőre, a szolidaritási hozzájárulás brutális megemelésével, ami a 43 milliárd forintot 160 milliárdra, azaz a négyszeresére emeli. A különleges gazdasági övezetek is az érintett települési önkormányzatoktól fognak forrást elvenni, a kieső parkolásidíj-bevételeket is ebbe a sorba hozhatjuk.

S ne felejtsük el, tisztelt képviselőtársaim, pártállástól függetlenül az önkormányzatok döntő többsége tisztességgel helytállt a védekezésben, és saját erőforrásaival az egészségügyi védekezésben, és akár annak gazdasági hatásaiban is saját költségvetéseiből kiállt a polgárai mellett, akár maszkokat osztott, akár segítséget nyújtott a munkanélkülieknek, akár a helyi gazdaságban, a helyi kis cégeknek segített. Ezeket a forrásokat önök nem visszaadják vagy segítenek az önkormányzatoknak, hanem további megszorításokat hajtanak végre.

De lehetne ezt máshogy is, képviselőtársaim. Orbán Viktor miniszterelnök a védekezés során számtalanszor elmondta, hogy Ausztriára példaként, mintaként tekint, talán még a „laboratórium” szó is elhagyta valaki száját, hogy nézzük meg, ott mit csinálnak, és ha jól működik, akkor vegyük át. Miért lett ennek vége, képviselőtársaim? Kurz kancellár, aki szintén egy jobbközép kormány kancellárja (Dr. Rétvári Bence fölnevet.), 1 milliárd euró, azaz 300-350 milliárd forintnyi azonnali támogatást ad, pártállástól függetlenül, minden bajba jutott önkormányzatnak Ausztriában. Lehetne ezt így is kezelni, tisztelt képviselőtársaim.

De azt gondoljuk, hogy nemcsak a pillanatnyi összegekről kell beszélni, hanem arról is, hogy az újjáépítésbe hogyan lehetne a helyi közösségeket, az önkormányzatokat bevonni, hiszen rengeteg tudás, tapasztalat és információ ott van jelen. Ezért mi abban hiszünk, hogy a helyi erőforrásokra és partnerségre építő területi fejlődéshez érdemes pénzt és paripát is adni. Két olyan programot ajánlunk a kormány figyelmébe, ami a most megnyíló uniós forrásokkal nemcsak álom, hanem valóság is lehetne, ha önök ezzel egyetértenek.

Az első a lakásállomány energiaszigetelése, racionalizálása, ami 40 százalékkal csökkenthetné az igénybe vett energiát. Önök is tudják, ezzel ennyivel csökkenthetné az importkitettségünket, ennyivel csökkenthetné egyébként a károsanyag-kibocsátást, a légszennyezettséget, és nagyon jó hatással lenne az egészségre, nyilván az érintett állampolgárok anyagi helyzetére is. Ezért azt javasoljuk, hogy ’21-ben és ’22-ben 500-500 milliárd forintos programot indítsanak, méghozzá úgy, hogy az önkormányzatokat ebbe tevőlegesen is belevonják, vissza nem térítendő támogatással és kedvezményes hitellel, a támogatást a családi házak, panelházak, téglaépületek és egyéb lakóépületek szigetelésére, nyílászárócseréjére, fűtés- és energiatermelő rendszereinek modernizációjára, napenergiával való ellátására lehetne költeni, ebben az önkormányzatok nagyon sokat segíthetnek.

A másik ilyen téma pedig egy szintén óriási állami építési program, méghozzá a bérlakásépítési program. Pontosan tudják, hogy a fiataloknak esélyük nincsen pályát kezdeni, pontosan tudják, hogy most már akár három generáció él egy-egy lakásban, ebben előre kéne lépni. Mi azt javasoljuk, hogy a most megnyíló 3000 milliárdból 1000 milliárd forint értékben 40 ezer új, 60 négyzetméter körüli lakást építsen az állam. Nem javaslunk mást, tisztelt képviselőtársaim, mint hogy hazai cégek hazai termékekkel, hazai munkahelyeket teremtve segítsék az itt élő embereket és a munkahelyek újraindulását. Reméljük, hogy megfogadják. Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai