Készült: 2024.09.24.14:12:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

211. ülésnap (2012.07.02.),  49-55. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 11:00


Felszólalások:   49   49-55   55-63      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, jegyző úr. Ahogy ezt önök tudják, ilyenkor a képviselőcsoportoknak van módja háromperces időkeretben a Házszabály értelmében most szólni. (Nincs jelzés.) Ha senkinek nem jelenik meg a monitoron a jelzése, akkor továbblépünk.

Most a határozathozatal következik. Kérdezem tehát a tisztelt Országgyűlést, egyetért-e azzal, hogy az előterjesztés általános vitáját 4 óra 20 perces időkeretben tárgyaljuk. Géppel szavazunk, kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés 246 igen szavazattal, 74 nem szavazat ellenében, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

Tehát a korábbi döntésünknek megfelelően az általános vitára még ma este kerül sor.

Kimondtam egymás után körülbelül harmincszor a "sor" szót, és egyszer sem tévesztettem el "sör"-re, pedig állandóan az volt a nyelvemen, úgyhogy megúsztam, így rátérhetünk az interpellációkra.

Megvan a napirendünk, 15 óra 37 perc van, feljegyzem, hogy utána ne legyen belőle vita. Sort kerítünk tehát az interpellációk, azonnali kérdések és kérdések tárgyalására.

Tisztelt Országgyűlés! Tájékoztatom önöket, hogy az Országgyűlés elnökeként Kövér László elnök úr az egyes házszabályi rendelkezésekről szóló módosított 46/1994. számú országgyűlési határozat 9. § (4) bekezdésében foglalt 91. § (2) bekezdésével kiterjesztett jogkörével élve, továbbá az ügyrendi bizottság 36/1998-2002. ÜB számú általános érvényű állásfoglalása alapján Sneider Tamás képviselő úr K/7721. számon benyújtott írásbeli kérdését visszautasította, mivel az indítvány nem tartozik a megkérdezett Pintér Sándor belügyminiszter úr feladat- és hatáskörébe.

Rátérünk az első interpellációnkra.

Tisztelt Országgyűlés! Tóth József, az MSZP képviselője, interpellációt nyújtott be a belügyminiszterhez: "Meddig rombolják még az önkormányzati rendszert?" címmel.

Tóth József képviselő úré a szó.

DR. TÓTH JÓZSEF (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Egyre nő a bizonytalanság az önkormányzatok jövőjét illetően. Bizonytalanság van az intézményekben, a hivatalokban, képviselőkben és a települések lakosaiban egyaránt. Most még nem egyértelmű, hogy milyen szintű és milyen színvonalú kötelező közszolgáltatás biztosítását kell az önkormányzati rendszernek 2013. január 1-jétől megoldania.

A 2013. évi költségvetés tervezetének nagy vesztesei az önkormányzatok lesznek. Várhatóan az állam jóval több forrást vesz el az önkormányzatoktól, mint amennyit az átvett feladatok indokolnának. Növeli a bizonytalanságot, hogy a kormányzati ígéretek szerint jövőre új finanszírozási rendszerre térünk át. Ez a feladatalapú finanszírozás az elmúlt két év megszorító politikáját ismerve az alrendszerből újabb forráskivonást jelent.

(15.40)

Amennyiben ez a drasztikus lépés megvalósul, annak legnagyobb vesztesei a közszolgáltatást igénybe vevők, a falvak, a városok lakosai lesznek. Alacsonyabb színvonalú óvodai, bölcsődei ellátás lesz, kevesebb szociális támogatást kaphatnak a kormányzati gazdaságpolitika következményeként egyre növekvő számú rászorulók. Romlani fog a közterületek minősége. Ez a felfogás arra utal, hogy az önkormányzatoknak nem a települések lakosait, nem az embereket, hanem az államot kell szolgálniuk. A közszolgáltatásokban a szakmai ellátási szempontok háttérbe szorulnak. Szűkülnek azok a saját bevételi források is, amelyekre alapozva a helyi sajátosságokat figyelembe lehet venni, az önként vállalt feladatokat finanszírozni lehet, márpedig ezzel az önkormányzatiság egyik lényeges eleme válik semmivé.

Ezekre tekintettel kérdezem a tisztelt államtitkár urat, meddig rombolják még az önkormányzati rendszert. Mekkora összeget kíván elvonni 2013-ban a kormány az átvett feladatok finanszírozásán túl az önkormányzatoktól? Harmadrészt pedig, számoltak-e a forráskivonás társadalmi hatásával?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Tóth József képviselő úr interpellációs kérdésére Tállai András államtitkár úr válaszol. Öné a lehetőség.

TÁLLAI ANDRÁS belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Engedjen meg rögtön egy megjegyzést, hiszen ön az interpellációját június 6-án írta, és június 6-án nyújtotta be az Országgyűlésnek. Valószínűleg ezért nem tartalmaz egyetlenegy számot sem, hiszen a 2013. évi költségvetés és annak következményeiről van az interpellációban szó, holott a költségvetést a kormány csak június 15-én nyújtotta be az Országgyűlésnek, és a két hét nem volt elég idő arra, hogy az interpellációt átírja, hiszen erre az interpellációra, azt gondolom, a legkézenfekvőbb választ maga a benyújtott 2013. évi költségvetés adja. Így azután az egész interpelláció egy várakozáson, egy fikción, egy feltételezésen alapszik, s ezért azután ön rossz tényeket sorol föl, és rossz politikai, ellenzéki politikai következtetéseket von ön le belőle.

Ami valóban tény, hogy jelentős átalakulás közepette, előtt van az önkormányzati rendszer, azonban előre szeretném bocsátani, hogy nem olyan átalakulás előtt, mint az önök idejében, hogy a feladatok maradnak az önkormányzatoknál, mi több, évről évre több feladatot kapnak, de a forráskivonás évről évre növekszik. 2010 volt talán a legjelentősebb év, amikor egyébként az ön szavazatával is a szocialisták 120 milliárd forintot vontak el az önkormányzati fejezetből.

Azt tudom mondani, hogy ez az átalakítás nem ilyen. Az átalakítás lényege valóban az, hogy bizonyos feladatokat a jövőben az állam fog ellátni, és nyilván a minisztériumok költségvetésében kerül megtervezésre ez a feladat. Például az iskolapedagógusok bérére 334 milliárd forint kerül átcsoportosításra, a szakmai munka feltételeinek támogatására 11 milliárd forint, szociális szakellátásra 37 milliárd forint, államigazgatási feladatokra 29,6 milliárd forint vagy egyéb, a jövőben a járási hivatalok által juttatott ellátásokra 19 milliárd forint. Tehát kimondottan csak feladatarányosan és a feladatnak megfelelő kiadások kerülnek az önkormányzati fejezetből át az adott tárca minisztériumába, és egyetlen forinttal sem kerül átcsoportosításra nagyobb összeg. Itt azért szeretném elmondani, hogy ennek a vitája, az önkormányzati fejezet vitája a költségvetési ütemterv szerint majd csak ősszel kerül megvitatásra, tehát a feladatfinanszírozás lényegeit is akkor fogjuk itt a parlamentben megvitatni.

Bevallom őszintén, kicsit csodálkozom, és nekem hiteltelen is az ön kiállása a kisfalvak szolgáltatásai, önkormányzatai mellett, hiszen ön Budapest XIII. kerületének a polgármestere, s tudvalevő, hogy a XIII. kerület az egyik leggazdagabb önkormányzat az országban, hiszen a 2011. évi helyiadó-bevételek alapján például az első százban van a helyiadó-bevétele. Így azután nehéz elképzelni azt, hogy ön az olyan kisfalvak szolgáltatását óvja, ahol egyébként nincs is helyiadó-bevétel, márpedig az új finanszírozási rendszer - és önt is szeretném ezzel megnyugtatni - azt fogja jelenteni, hogy a legkisebb településeken is az alapszolgáltatásokat meg kell kapni. A benyújtott 2013. évi költségvetés ennek a feltételeit teljes egészében biztosítja; amint az az állítása sem igaz, hogy a helyi adók szűkülnek az önkormányzatok tekintetében, hiszen minden helyi adó az önkormányzatoknál marad. Egy biztos pénzügyi alapokon nyugvó, tiszta, átlátható, új önkormányzati rendszer jön létre 2013. január 1-jétől.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Elhangzott az államtitkár válasz. Megkérdezem Tóth József képviselő urat, elfogadja-e az államtitkári választ egy percben.

DR. TÓTH JÓZSEF (MSZP): Köszönöm a szót. Elfogadni nem tudom, mert a kérdéseimre nem kaptam választ, egyik kérdésemre sem kaptam választ.

Társadalmi hatását tekintve, ha vizsgáljuk, akkor az állampolgárt alattvalóvá vagy díszletté szeretnék tenni, és az állampolgárok folyamatos megregulázásáról van szó, amit pedig ad az állam, az kegy a beszedett adóforintokból.

Amint említettem, a szolgabürokrácia bizonyára az államot akarja szolgálni, és a csodafegyverként használt feladatfinanszírozási tétel szerint, az én számításaim szerint mintegy 110 milliárd forint kerül kivonásra, a tavalyi és a tavalyelőtti kivonással együtt ez közel 200 milliárdot jelent egyébként.

Egy 500 fős önkormányzati közösség vezetője vagyok, és engedtessék meg, hogy aggódjam a kistelepülésekért is. Ajánlom figyelmébe a mai rendszerre Karinthy egyik mondását, amely ironikusan ezt mondja: "Márpedig az állam megtartja, amit ígér. Ha pénzt ígér, azt is megtartja." Ez az önök felfogása. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: A képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ. Megkérdezem az Országgyűlést, most önök szavaznak. (Szavazás.)

199 igen szavazattal, 75 nem ellenében, tartózkodás nélkül az Országgyűlés elfogadta az államtitkári választ.

Soron következik Magyar Zoltán, a Jobbik képviselője, aki interpellációt nyújtott be a vidékfejlesztési miniszterhez: "Meddig tűrik az állami földeken a fideszes haverok szabadrablását?" címmel. Öné a szó, képviselő úr.




Felszólalások:   49   49-55   55-63      Ülésnap adatai