Készült: 2024.09.21.09:20:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

172. ülésnap (2004.10.11.), 40. felszólalás
Felszólaló Botka Lajosné (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:01


Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BOTKA LAJOSNÉ (MSZP): Tisztelt Elnök Asszony! Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Kormányprogramunk központi értékként az esélyteremtést fogalmazta meg, és az esélyteremtés érdekében ötödik éve folytatjuk a Bursa Hungarica néven ismert felsőoktatási önkormányzati ösztöndíjrendszert. Ebben az évben az önkormányzatoknak az ösztöndíj eljárási szabályai szerint szeptember 30-áig kellett nyilatkozniuk, hogy csatlakoznak-e az ösztöndíjformához.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ez egy olyan ösztöndíjrendszer, amely az egyetemeken, főiskolákon tanuló hallgatók számára, illetve az utolsó éves középiskolások számára a helyi önkormányzat, a megyei önkormányzat és az állam, azaz három forrásból tevődik össze mint támogatási forma. Az eddigi tapasztalatok kedvezőek, a szándék dicséretes, hiszen ebben az ösztöndíjeljárásban a fiatalok a helyi önkormányzathoz pályáznak, és oda, ahol a legjobban meg tudják ítélni a szociális rászorultságot, ahol a legjobban meg tudják ítélni, hogy a támogatás jó helyre megy-e.

A Bursa Hungarica ösztöndíjrendszerben tehát eljárási rend van, és az önkormányzatoknak 2004. szeptember 30-áig kellett az álláspontjukat kialakítani, és bejelentkezni az ösztöndíjrendszerbe. Ezt követően írhatják ki a pályázatokat, és november 24-éig dönthetnek arról, hogy a településükön az egyetemisták, a főiskolai hallgatók, illetve a végzős középiskolások számíthatnak-e erre a támogatásra. Megjegyzem, hogy ez a támogatás maximálja egyébként az állami forrást havi ötezer forintban, ami nem kis pénz, ha hozzátesszük, hogy mindez a települési önkormányzatok támogatásához adódik hozzá.

Az önkormányzati tapasztalatok birtokában érdeklődöm, hogy az elmúlt öt év tapasztalatait elemezve vajon az eljárásrenden a célnak megfelelően tudunk-e változtatni, hiszen a települési önkormányzatoknak ebben az évben szeptember 30-áig úgy kellett dönteni a csatlakozás szándékáról, a pályázat kiírásáról, a pályázat döntéséről, hogy arra a forrást a jövő évi, a 2005. évi költségvetésben kell biztosítani.

Érdeklődöm tehát, hogy a minisztérium tervez-e ebben az eljárásban változtatást. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai