Készült: 2024.09.22.17:17:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

202. ülésnap (2001.04.19.), 66. felszólalás
Felszólaló Dr. Kökény Mihály (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Egészségügyi bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 3:39


Felszólalások:  Előző  66  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KÖKÉNY MIHÁLY, az egészségügyi és szociális bizottság elnöke, a bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Az egészségügyi és szociális bizottság is megtárgyalta az Állami Számvevőszék 2000. évi jelentését, és a jelentést egyhangúlag általános vitára ajánlja. Megállapítottuk, hogy a bizottság kiváló kapcsolatokat ápol az Állami Számvevőszékkel, hiszen rendre megvitatjuk a szociális, a társadalombiztosítási és az egészségügyi tárgyú ellenőrzések tanulságait, és ezeket igyekszünk hasznosítani.

A vitából most csak két megjegyzést szeretnék kiemelni. A bizottságban tavaly óta egyfajta etalonként, kulcstanulmányként kezeljük az önkormányzatok tulajdonában lévő kórházak pénzügyi helyzetének, gazdálkodásának vizsgálatáról készített jelentést, amely nagyon reálisan mutatta be az önkormányzati kezelésű kórházak likviditási helyzetének az alakulását, az eladósodás folyamatát, és számos figyelemre méltó javaslatot tartalmazott. Sajnos, egy év után kevés történt.

 

 

(14.00)

 

Az ÁSZ 2000. évi jelentését áttanulmányozva azt tapasztaltuk, hogy az érintettek egyelőre keveset tettek a javaslatok megvalósítása érdekében. Az Állami Számvevőszék úgy fogalmaz, hogy várható előrelépés, hogy majd az egészségügyi reform keretében történik ennek vagy annak az ügynek a rendezése. Nincs időmegjelölés, hogy mikor mi fog megtörténni, és én úgy gondolom, a bizottságban úgy láttuk, hogy az egészségügyi tárca élén történt váltás nem fedheti ezeket a komoly hiányosságokat, amelyeket az Állami Számvevőszéknek ezen kórházügyi jelentése feltárt.

A másik észrevétel, amit szeretnék kiemelni, a társadalombiztosítási pénzügyi alapok folyamatos és a költségvetéshez, illetőleg a zárszámadáshoz kapcsolt kontrolljához kötődik. Itt is azt kellett érzékelnünk, hogy azok az észrevételek, amelyeket 1999-ben, 2000-ben rendre megtettek, illetőleg a kétéves költségvetés kapcsán, azok változatlanul igazolódni látszanak. Úgy tűnik, hogy az ÁSZ ezekben az ügyekben mondja a magáét, és nem történik semmi. Gondolok most arra, hogy a társadalombiztosítás pénzügyi alapjainak kétéves költségvetési előirányzatai tervezésénél az ÁSZ előre jelzett számos kockázati tényezőt. A kockázati tényezők sorában már most lehet látni az első negyedév végén, hogy a gyógyszerkassza elszállt, és gyakorlatilag a gyógyszergyártókkal kötött kormányzati megállapodás fedezetének a teljesítéséhez is hiányzik 20 milliárd forint. Ezt lényegében már az egészségügyi miniszter is többször elismerte, ugyanakkor azonban az érdemi intézkedések váratnak magukra.

Ezeket a bizottság regisztrálta, és nagyon fontosnak gondoljuk, hogy az Állami Számvevőszék folyamatosan tartsa is ezeket az ügyeket napirenden. Még egyszer: A bizottság rövid megbeszélés után a jelentést általános vitára egyhangúlag alkalmasnak tartotta.

Köszönöm szépen. (Taps.)

 




Felszólalások:  Előző  66  Következő    Ülésnap adatai