Készült: 2024.09.19.02:06:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

125. ülésnap (2020.05.05.), 44. felszólalás
Felszólaló Csárdi Antal (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:25


Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

CSÁRDI ANTAL, az LMP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Az első szó a háláé. Hálát kell adnunk Steindl Imrének, hogy nem szakadt ránk a plafon a miniszter úr expozéját követően. Azt gondolom, hogy ez egy csodálatos dolog, és ez mindannyiunk biztonságát mutatja; mert azt gondolom, hogy amikor ennek az előterjesztésnek a kapcsán miniszter úr mikro-, kis- és középvállalkozókról beszél, akkor azért megáll a kés a levegőben. Ha elfogadják ezt a törvényt, akkor az Eximbank finanszírozni tud ingatlanfejlesztéseket, illetve az üzemeltetésben is szerepet kaphat, és igen, ne legyünk igazságtalanok, az Eximbank már eddig is kis- és mikrovállalkozások tömegét finanszírozta.

(11.40)

Menjünk sorban! Az Eximbank finanszírozta a kisvállalkozó Garancsi István Kopaszi-gáti ingatlanfejlesztését 16 milliárd forint értékben, de a mikrovállalkozó Andrew Vajnának is ő adott kölcsönt a TV2 megvásárlásához több mint 13 milliárd forint értékben. Ehhez képest persze az egészen mikrovállalkozó, Mészáros Lőrinc tulajdonában levő Opimus Grouphoz tartozó Vamsler SE Tűzhelygyárat is 933 millióval segítette. Azt hiszem, ennek a banknak a kis- és mikrovállalkozásokat támogató tevékenysége nagyjából ebbe az irányba kezdődött el, és ebbe az irányba is folytatódik.

De érdemes megnézni a nagy képet, hogy miről is szól az előttünk fekvő törvényjavaslat azon túl, hogy az Eximbank elindul az ingatlanfejlesztések, az ingatlanpiac irányába, mert azt gondolom, ezt érdemes ott kezdeni, ahol elkezdődött. Rogán Antalnak a belvárosi polgármesterként közismertté vált ingatlangazdálkodása kapcsán megtanultuk mindannyian, hogy a Fidesznek mennyire fontos az ingatlanpiac. Megtanulták, hogy ez egy jó biznisz, és megtanulták azt is, hogyan tudják különböző rendeletekkel, törvényekkel elősegíteni az ilyen típusú tevékenységet. Érdemes megnézni, hogy mi is történt azóta, mert, azt gondolom, egy szép egész képet fogunk kapni.

Kivették az önkormányzatok kezéből első körben az építési hatósági másodfokot, aztán az építési hatósági első fokot. Innentől kezdve az önkormányzatoknak  és október óta van ennek igazán jelentősége  a saját településük építési szabályaiba is csak alig-alig van beleszólásuk, például ezeknek a döntéseknek a következményeképpen nem lehet egy városképi eljárást lefolytatni. Ezen túlmenően pontosan látjuk és tapasztaljuk napról napra, percről percre, hogy nyakra-főre alkalmazzák a nemzetgazdasági szempontból kiemelt beruházássá átminősítést, és érdemes e törvény kapcsán megemlíteni, hogy a kormány 161/2020-as, április 29-ei rendelete  ez hat napja volt, képviselőtársaim  gyakorlatilag a XI. kerületben egy Tiborcz Istvánhoz köthető fejlesztést minősített kiemelt beruházássá, és egy VIII. kerületi, szintén belvárosinak nevezhető területen tervezett fejlesztést. Ezzel mi is a baj? Az, hogy az ott élőknek ez érdeksérelmet okoz, viszont önök meghozták azokat a szabályokat, hogy ezek az érdeksérelmek jogorvoslat nélkül valósuljanak meg.

Önök a tőke pártjára álltak az itt élőkkel szemben; mert, hogy a VIII. kerületi beruházásnál maradjunk, érdemes megvizsgálni, mit is nehezményeznek az ott élők. (Nacsa Lőrinc: Pikó?) Pikó András, igen, ő legalább képviseli az ott élőket, ellentétben a Fidesz-KDNP-vel. Tehát az ott élők levele alapján, és ez bizonyítható, mert ellenőriztük, a tervezett beruházás súlyosan sérteni fogja az ott élők magánélethez fűződő jogait az építési távolság közelsége miatt. Jelentősen fog csökkenni az ingatlanjaik értéke, de ez önöknek nem számít, mert hisz megtanultuk a Rogán Antaltól kezdődően a mai napig tartó folyamatban, hogy önök az ingatlanfejlesztők pártján állnak, ha kell, ha nem.

De úgy is megközelíthetjük ezt a törvényjavaslatot, ahogy a miniszter úr is fogalmazott az expozéjában, hogy itt van a gazdasági mentőcsomag egy következő lépése. Igen, a haverok gazdasági mentőcsomagját látjuk itt. Már felsoroltam, hogy ki mindenkit finanszírozott eddig az Eximbank, és nagyjából úgy néz ki a kép, hogy a szabályokat szépen hozzáigazították az ingatlanfejlesztők érdekeihez, és most megkapják az utolsó problémás részt, ugye, a finanszírozási lábat is felépítik emellé. Azt gondolom, bármilyen furcsa, semmi másról nem szól ez a törvény, amely előttünk fekszik. Azt gondolom, hogy ezért nem is leszek hosszú, mert ezekre a tényekre és folyamatokra sokszor, sok törvényjavaslat vitájában is felhívtam már a figyelmet. Azt gondolom, szégyen és gyalázat, hogy önöknek egy járványhelyzet kellős közepén még mindig csak a saját oligarcháik járnak az eszükbe.

Tisztelt kormánypárti képviselőtársaim, ideje volna felébredni, és ideje volna a saját gazdasági hátterük helyett végre a társadalom többségét és a rászorulókat támogatni, illetve az ő problémáikkal foglalkozni. Ha ez lenne a fontos, nem feküdhetne előttünk ez a törvényjavaslat.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki padsorokból.)




Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai