Készült: 2024.09.21.23:36:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

140. ülésnap (2020.06.12.), 50. felszólalás
Felszólaló Dr. Gyüre Csaba (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:02


Felszólalások:  Előző  50  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GYÜRE CSABA (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Néhány dolgot szeretnék kiemelni, hogy mivel kapcsolatban adtam be módosítót a jelenlegi költségvetéshez.A múlt héten tárgyaltunk több olyan témakört, amely a bűncselekmények áldozatait is érintette. A Jobbiknak ez már kezdettől fogva egyik vesszőparipája, és folyamatosan mondjuk 2010 óta, mióta bent vagyunk a parlamentben, hogy nagyobb védelmet kellene adni Magyarországon az áldozatoknak, és nem láttuk azt, hogy a magyar állam úgy igazán mellé tette volna magát.

Tudjuk azt nagyon jól, hogy nagyon sok esetben az áldozatok semmiféle kártérítést nem kapnak, hiszen a bűnözőről, akit elítélnek, lesittelnek, kiderül, hogy semmilyen vagyona nem volt, nincs neki, jövedelme nincs, nincs miből végrehajtani, és adott esetben sok millió forintos kárról beszélünk. Ezzel szemben azt láttuk, hogy az elítéltek pedig milliós kártérítéseket vagy kártalanításokat vettek fel.

Ezért is adtunk be olyan módosítót, amely az áldozatok kárenyhítési alapjába tenne be pénzt. Tudjuk jól, hogy van ilyen törvény, a 2005. évi CXXXV. törvény, amely ugyan ezzel foglalkozik, de igazán ez egy szűk körű kárenyhítést tesz lehetővé, illetve az összegszerűsége is igencsak korlátozott. Tehát ezt mindenféleképpen javasolnánk, hogy a tisztelt Országgyűlés fogadja el, és az áldozatok kárenyhítésére egy ilyen alapot hozzon létre.

A másik, amiről szeretnék beszélni, az ügyvédek díja, a védői díj, illetve a pártfogói díj. Ez évek óta 6 ezer forint, illetve korábban volt 4-5 ezer forint is, de ha nézzük az ügyvédi tarifákat, ez bizony egy nevetséges összeg. Igazán az a nagy probléma ezzel, hogy nem látják el sok esetben, nem tudják ennyi pénzből megfelelően ellátni a feladataikat, és jónak tartanánk, ha megemelésre kerülne ez az óradíj 10 ezer forintra az ő esetükben. Az Ügyvédi Kamara is erre már sokszor tett javaslatot még sokkal magasabb összegben, de álláspontunk szerint fontos lenne ehhez is hozzányúlni, és megemelni. Többször is adtunk már be erre vonatkozóan módosítót. Pici javítások voltak is a korábbi években a költségvetési törvényben megemelt összeggel, de most szerintem újra aktuális.

Egy nagyon fontos témát szeretnék felemlíteni még, ez pedig a férfiak 40 éves munkaviszony utáni nyugdíjba vonulása. Ez a Jobbik Magyarországért Mozgalomnak az egyik vesszőparipája, és szinte bekerülésünk óta, parlamentbe kerülésünk óta, tíz éve gyakorlatilag folyamatosan ostromoljuk miatta az Országgyűlést, illetve a kormányt, hogy ne csak a hölgyek esetében legyen meg ez a lehetőség, hogy 40 éves jogviszony után, munkaviszony után el tudnak menni nyugdíjba, hanem tudjanak elmenni a férfiak is, és ezzel ezt a megkülönböztetést is szüntessük meg férfiak és nők között.

(12.00)

De a lényeg nem ez. A lényeg az, hogy 40 évet ledolgoztak ezek az emberek, és látnunk kell, hogy Magyarországon az általános egészségügyi állapot sajnos olyan, hogy férfiaknak egy jó része meghal, mire elérné a nyugdíjkorhatárt. A férfiaknak csak kétharmada éri meg a nyugdíjkorhatárt, sőt az érettséginél kisebb végzettséggel rendelkezők esetében sokkal rosszabb az arány, náluk 50 százalék sincs, aki megérné a nyugdíjkorhatárt.

Mindenesetre ez igazságtalan, hogy a férfitársadalomnak gyakorlatilag egyharmada egyáltalán nem tudja igénybe venni a nyugdíjat, illetve egy további részük, mivel sokkal alacsonyabb a várható élettartam, nagyon rövid ideig tudja csak a nyugdíjas éveket élvezni. Egy aktualitása is van ennek a problémának, hiszen láttuk, hogy milyen sokan váltak munkanélkülivé az elmúlt néhány hónapban a Covid-19-vírus, illetve ennek gazdasági hatása nyomán. Ezzel kapcsolatban is tettünk már korábban javaslatot, és jó lenne, ha ezt a kormányzat megszívlelné és elfogadná, hiszen azok az emberek, akik most nagyon sokan 50-55 évesen, 60 évesen kerülnek az utcára, nagyon jól tudjuk, az elsődleges munkaerőpiacon már nagyon nehezen tudnak elhelyezkedni.

Lássuk be, hogy sajnos nem az 50 fölöttieket keresik a munkáltatók, hanem inkább a fiatalabb korosztályból választanak. Ezzel gyakorlatilag az ő esetükben is lehetne valamiféle kedvezményt biztosítani és megoldható lenne az, hogy nem a munkaerőpiacon kellene elhelyezkedniük, ahol jelen pillanatban nem tudnak, mert beszűkült a munkaerőpiac, hanem ily módon nyugdíjat kaphatnának és el tudnának menni. Ez tisztességes is és igazságos is lenne az esetükben. Egyébként a szociális kiadásokra is pozitív hatása lenne a bevezetésének, hiszen bizonyos emberek pedig, akik egyébként szociális járadékból élnek vagy a szociális hálóban vannak eltartva, öregségi nyugdíjat kapnának.

Ez egy olyan fontos javaslat, hogy felmérések szerint a magyar lakosságnak több mint háromnegyede támogatná egyébként a férfiak plusz 40-es nyugdíjazásának lehetőségét. Azt gondolom, hogy a kormánynak, az Országgyűlésnek meg kellene fontolnia, hogy megteremtsük a lehetőségét annak, hogy a férfiak is 40 év munkaviszony után nyugdíjba tudjanak vonulni.

Köszönöm szépen a megtisztelő figyelmüket. (Taps a Jobbik padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  50  Következő    Ülésnap adatai