Készült: 2024.09.22.12:01:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

297. ülésnap (2013.08.26.), 154. felszólalás
Felszólaló Németh Zsolt (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:10


Felszólalások:  Előző  154  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NÉMETH ZSOLT (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Edward Snowdennek köszönhetően tudhatjuk, hogy az amerikai hírszerző intézmények hogyan hallgatják le nemcsak a magyar állampolgárokat, hanem szinte az egész világot. Megtudhattuk Snowden úrtól, hiszen többször elmesélte, hogy hogyan volt fogaskereke a kulcsrakész önkényuralom teljes kiépítésének, a megfigyeléseknek, amelyekben - mint ahogy már egyszer szóltam erről a Házban - Európát mint támadási célpontot aposztrofálják.

A kiszivárogtatásoknak azonban a külpolitikai aspektuson kívül van egy másik fontos szála is, hiszen a megjelent bizonyítékok hatására a Microsoft elismerte, hogy az amerikai hírszerzés, a nemzetbiztonsági szolgálatok számára külön bejáratokat hoztak és hoznak létre és működtettetnek, ezzel biztosítják a lehallgathatóságot. Azaz lehallgatható a Microsoft által kiadott minden termék, így gondolok az operációs rendszerre vagy a népszerű Skype alkalmazásra.

Tisztelt Miniszter Úr! 2010 és 2012 között az önök politikusai, szakpolitikusai többször megígérték, illetve lépéseket tettek azon irányba, hogy áttérnek a Microsoft helyett a nyílt forráskódú szoftverek támogatására, és nem fogják folytatni, nem fogják megvásárolni a drága Microsoft-licenceket; ezzel is ugye, több milliárd forintot spórolhattak volna a magyar adófizetők javára.

Viszont tavaly év végén Orbán Viktor rejtélyes megbeszélést folytatott az amerikai óriáscég alelnökével, amely után a kormányunk azonnal stratégiai megállapodást kötött az említett amerikai óriáscéggel, ezzel a magyar fejlesztőket újra a kispadra küldve, nemzetünk e-függetlenségét pedig újból csorbítva. Ráadásul azok után, hogy a Microsoft beismerte, hogy igen, lehetővé teszi termékein keresztül az agresszív amerikai lehallgatásokat, információszerzéseket, jogosan vetődik fel bennünk a kérdés, hogy a Microsoft, illetve a vele kötött stratégiai megállapodás hordoz-e nemzetbiztonsági kockázatot.

(16.30)

Ezért kérdezem a tisztelt államtitkár urat, hogy ez alapján felülvizsgálja-e Magyarország és a Microsoft között kötött stratégiai megállapodást, illetve a kivizsgálás után Magyarország él-e bármiféle jóvátételi kéréssel a Microsoft irányába.

Köszönöm, és várom megtisztelő válaszát. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  154  Következő    Ülésnap adatai