Készült: 2024.05.11.13:42:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

205. ülésnap (2005.03.08.), 354. felszólalás
Felszólaló Imre Zsolt (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:16


Felszólalások:  Előző  354  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

IMRE ZSOLT (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A környezetvédelemben jártas emberek előtt, azt hiszem, közismert az a tény, hogy Vác város lakossága az elmúlt évtizedek során több környezetkárosító hatástól szenvedett. A hagyományos szocialista nagyipar gyárai, a DCM, a Forte, az Izzó, a Gumigyár, a Hajógyár ugyan jótékony hatással voltak a város akkori foglalkoztatási helyzetére, de a működésük során kibocsátott, sokszor az egészségre is igen káros szennyező anyagok miatt a várost sokáig a piszkos tizenkettő települések egyikeként emlegették. Ilyen előzmények után nem csoda hát, hogy városunkban fokozott érzékenység alakult ki minden valós vagy vélt környezeti terheléssel szemben.

A cementgyár, a DCM a rendszerváltást követően a sikeres privatizáció után tovább folytatta tevékenységét a városunkban. Az új tulajdonos jelentős környezetvédelmi beruházásokat hajtott végre, aminek következtében a gyár cementpor-kibocsátása szinte teljesen megszűnt, a lakosság közérzete érezhetően javult. A gyár nyereséges piaci tevékenysége okán már a város egyik legnagyobb iparűzésiadó-befizetője lett. Piaci versenyképességének fokozása érdekében a gyár számára azonban elengedhetetlen fontosságú volt a cement előállításának nyersanyagköltségeit csökkenteni. A gyár szakemberei ezért már régóta azon dolgoznak, hogy engedélyt szerezzenek úgynevezett másodlagos tüzelőanyagok felhasználására. Ennek kapcsán a DDC Kft. engedélykérelmet nyújtott be a Közép-Dunavölgyi Környezetvédelmi Igazgatósághoz savgyanta égetésének engedélyeztetésére.

A veszélyes hulladéknak minősülő savgyantaégetés híre ismét felborzolta a kedélyeket a lakosság körében, amelyet a város újonnan megalakult képviselő-testülete 2002-ben érzékelt, ezért a témát önálló napirendjére tűzve a következő határozatot hozta: “Vác város önkormányzat képviselő-testülete megismerve a város lakosságának széles körű ellenérzését és visszautasító magatartását, arra az álláspontra helyezkedik, hogy a DDC Kft. váci gyárában tervezett savgyantaégetés jelentős mértékben és károsan befolyásolja a lakosság közhangulatát. Ugyanakkor alapvető feladatának tekinti, hogy az engedélyező szervek felé közvetítse az általa képviselt lakossági határozott elutasító álláspontot és saját véleményét a savgyantaégetéssel kapcsolatban, amely a következő: a képviselő-testület az önkormányzati törvényben szabályozott jogkörében eljárva felhatalmazza a polgármestert, hogy a lakossági álláspontot - mely tiltakozás a veszélyes hulladékégetés ellen - közvetítse a környezetvédelmi engedélyezési eljárásban részt vevő szervezetekhez, valamint a Környezetvédelmi Minisztériumhoz.ö

Ez a határozat ugyan valóban közel két esztendővel ezelőtt született, de nincs tudomásom arról, hogy azóta a képviselő-testület megváltoztatta volna ezen irányú állásfoglalását. Ezért is váltott ki felháborodást a lakosság körében, hogy az időközben kiadott hatósági engedélyben a következő hivatkozás szerepel a felügyelőség részéről: “A tevékenység - veszélyes hulladékégetés - általános fogadtatása nem bizonyult negatívnak, ezt tükrözi a helyi lakosság érdekében eljáró, a helybéliek választott képviselőjének, Vác város polgármesterének 2004 októberében kelt levele, amelyben az engedély kiadását sürgeti.ö

Ennek kapcsán több kérdés merült fel az emberekben. Először is az, hogy vajon ki hatalmazta fel a polgármestert arra, hogy a képviselő-testület határozatával és több mint 1800 aláírásával is tiltakozó városi polgár véleményével szemben egy hatósági eljárás menetébe az illetékes szaktárca vezetőjének közreműködését kérve beleavatkozzon. Vajon tisztában volt-e a polgármester úr, aki mellesleg országgyűlési képviselő is szocialista színekben, hogy kérésének teljesítése milyen jogkövetkezményeket von maga után? Azt már csak mellékesen teszik hozzá, hogy vajon a kérelme hogyan jutott el a hatósághoz, ha a tárcának ilyen irányú intézkedés foganatosítására nincs lehetősége.

Azt hiszem, ha eddig nem, hát ezután sokak számára világossá válhat, hogy kinek az érdekeit is hivatott ebben az ügyben Vác város polgármestere képviselni. Mert míg minden magára valamit is adó tisztességes polgármester ezernél is több aláírásával tiltakozó városlakó kérését és a képviselő-testület határozatát szem előtt tartva azért lobbizna, hogy ilyen engedély ne kerülhessen kiadásra, addig a DCM fészekaljából a város tanácselnöki székébe kirepülő Bóth János polgármesterként most a DDC Kft. üzleti érdekeit szem előtt tartva a veszélyeshulladék-égetést engedélyező határozat mielőbbi kiadásáért lobbizik. Többek véleménye szerint Vác város polgármestere ezzel a magatartásával személyes üzleti és politikai ügyévé silányította a város polgárainak egészséghez és jó közérzetéhez fűződő jogait és érdekeit. Pedig december 5-e óta tudhatná, az emberek közérzete, főleg egészsége nem üzlet.

Hát lelke rajta! - csak nehogy a váciak egészsége is.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  354  Következő    Ülésnap adatai