Készült: 2024.09.22.15:19:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

205. ülésnap (2005.03.08.), 266. felszólalás
Felszólaló Dr. Répássy Róbert (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:24


Felszólalások:  Előző  266  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Köszönöm a szót. Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Wiener György előadása lenyűgöző volt, és azt kell mondanom, hogy a tények tekintetében pontosak az ön által elmondottak. Ettől függetlenül, amit elmondott, vagy inkább nem is ettől függetlenül, hanem abból, amit ön elmondott, abból is kiderül, hogy azért nem tekinthetjük okafogyottnak ezt a javaslatot, és nem tekinthetjük olyannak, amelynek a hatásaképpen semmiféle változás nem történne a pártállami iratok kezelése tekintetében, és a pártállami iratok alatt mi részben a párt, tehát az állampárt iratait, részben pedig a pártállami korszaknak a közigazgatási iratait értjük.

Az önök által elmondott szempontok szerint haladva a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség frakciója azért nyújtotta be ezt a törvényjavaslatot - pontosabban nem a Fidesz-frakció nyújtotta be, hanem három képviselője -, mert úgy ítéltük meg, hogy amikor az állambiztonsági múlt feltárásáról törvényt alkotunk, és amikor egy alkotmánymódosítás van előttünk, amely azt mondja, hogy a múlt megismerése lényegében közérdekű adat, a közérdekű adatok körébe tartozzon, akkor természetesen az állambiztonsági múltat ki kell egészíteni a pártállami múlt iratainak a megismerhetőségével is.

Tehát mi egy, ha úgy tetszik, kiegészítést nyújtottunk be, egy kiegészítő javaslatot nyújtottunk be ahhoz a törvényjavaslathoz, amely az Országgyűlés előtt épp az előző órákban került tárgyalásra. Úgy hiszem, hogy ez a kiegészítés nem haszontalan, és azért javasoljuk, hogy az Országgyűlés fogadja el ezt a törvényt, mert így az állambiztonsági iratok és a pártállami iratok levéltári kezelése, kutathatósága, nyilvánossága azonos tekintet alá fog esni, tehát azonos szabályok fognak rá vonatkozni. Ez fontos, mert a múltat valóban csak úgy lehet megismerni, ha teljeskörűen feltárjuk a pártállami múltra vonatkozó adatokat, és ezt megismerhetővé, hozzáférhetővé tesszük.

A javaslatnak van egy erőssége, szemben például azzal az állambiztonsági iratokra vonatkozó levéltári törvénnyel, úgynevezett ügynöktörvénnyel, amit az MSZP képviselői nyújtottak be. A javaslatnak az az erőssége szerintem - és a Fidesz-frakció is ezt a különbségtételt fontosnak tartja -, hogy különbséget tesz a közszereplő és a nem közszereplő között. Ennek az a jelentősége, hogy mindenféle alkotmánymódosítástól függetlenül, vagy inkább anélkül is, egy jogállami megoldást talál arra, hogy a közszereplők tekintetében - és itt a közhatalmat gyakorló és egyéb közszereplőt kell érteni - kutathatóvá, nyilvánossá teszi ezeket az iratokat.

Az állambiztonsági iratok tekintetében, ahol az Országgyűlés előtti javaslatnál éppen az előbb arról vitáztunk, hogy ennek a különbségtételnek van-e jelentősége, és vajon mi a magyarázata annak, hogy nem tesznek különbséget a közszereplő és a nem közszereplő között, ott annál a javaslatnál az állambiztonsági múlt csak a múltnak egy része, és bizonyos megfontolásokból ott az előterjesztők azt javasolták, hogy ne legyen különbségtétel. Itt ennél a javaslatnál szintén felmerülhet ez a probléma, de mi nem gondolkodtunk alkotmánymódosításban, mi úgy láttuk, a javaslatunknak meg kell felelni azoknak az alkotmányos szempontoknak, vagy ha úgy tetszik, jogállami szempontoknak, amelyek a jelenlegi jogállami rendszer keretein belül maradnak.

A Fidesz-frakció tehát támogatja ezt a javaslatot, és arra kéri az Országgyűlés frakcióit, hogy az állambiztonsági múlt feltárása mellett adjon lehetőséget a pártállami iratok feltárására is és nyilvánosságra hozatalára is.

Arra az egy momentumra szeretnék kitérni még, amit Wiener György mondott, hogy egy 1999-es törvénymódosítás következtében meghosszabbodott ezeknek az iratoknak a minősítése. Megmondom őszintén, valószínűleg ezt a javaslatot én is megszavaztam, de a javaslat értelme szerintem nem volt világos a képviselők előtt, és tekintettel arra, hogy az Országgyűlés gyakorlatilag egyhangúlag, néhány képviselőnek az ellenszavazatával megszavazta ezt a javaslatot, ebből arra következtetek, azt a következtetést vonom le, hogy igazából az előterjesztőn, a módosító javaslat előterjesztőjén kívül mások nem nagyon értették, hogy pontosan miről van szó. Mert ha értettük volna mindannyian, akkor valószínűleg ezt nem szavazzuk meg. De ezen lépjünk is túl, mert azt hiszem, itt közös döntés született, még akkor is, ha Wiener György megemlékezett az előterjesztő képviselőkről, valójában az Országgyűlés majdnem minden képviselője megszavazta. Ha ezek az iratok e miatt a törvényes akadály miatt nem hozhatók nyilvánosságra, akkor most ebben a törvényben szüntessük meg, és mindenképpen törvényre van ahhoz szükség, tehát törvény kell ahhoz, hogy ezt a határidőt lerövidítsük, tehát már csak ezért sem tekinthető okafogyottnak a javaslat.

Még egy apróságra szeretnék kitérni. Az előző törvényjavaslat vitájában Pető Iván képviselőtársunk hivatkozott arra, hogy az állampárt, az MSZMP különböző tisztségviselőinek a személye kutatható, megismerhető. Ez bizonyára így van, én nem vonom ezt kétségbe, én nem láttam ezt a CD-t. De ahhoz, hogy az olyan széles nyilvánosságban, ahogyan az állambiztonsági iratok esetén az interneten minden állampolgár számára való hozzáférést kívánja annak a törvényjavaslatnak az előterjesztője, ugyanígy azt gondolom, hogy széles nyilvánosság számára hozzá kell férnie a pártállami iratokhoz is, ugyanígy meg kell teremteni ezt a lehetőséget.

(17.50)

Azért van erre szükség, mert ma már az információs társadalom korában valóban, ha egy állampolgár meg akarja ismerni a múltnak ezt a részét, akkor ismerje meg a teljes valóságában, ne csak azt ismerje meg, hogy az állambiztonsági szervek hogy működtek, hanem azt is ismerje meg, hogy a pártállam hogyan működött. Úgy hiszem, hogy ebből a szempontból a mi javaslatunk hiánypótló. Legföljebb, ha módosító javaslatokra szükség van, akkor azt örömmel vesszük. A mi szándékunk az volt, és ezt kérem önöktől is, hogy ezt támogassák, hogy hozzuk összhangba, hozzuk szinkronba az állambiztonsági múlt megismerhetőségét a pártállami múlt megismerhetőségével, és azt hiszem, hogy ebben az esetben egyetértésre tudunk jutni azokban a részletkérdésekben is, amikre egyelőre az MSZP jelezte, hogy még megfontolja annak a támogatását. Annak örülünk természetesen, hogy általános vitára alkalmasnak találták.

Köszönöm a felszólalási lehetőségét, köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  266  Következő    Ülésnap adatai