Készült: 2024.04.26.07:24:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

87. ülésnap (2011.05.02.), 76. felszólalás
Felszólaló Dr. Garai István Levente (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:51


Felszólalások:  Előző  76  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GARAI ISTVÁN LEVENTE (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! A Mentők és Betegszállítók Országos Egyesülete szerint a betegszállítás ellátórendszere veszélybe került azzal, hogy az Országos Mentőszolgálathoz akarják szervezni a betegszállítás irányítását. Az irányítási rendszer átalakítása ráadásul további félmilliárd forint többletköltséget jelentene, jelenthetne, az akadozó betegszállítás pedig a teljes egészségügyi ellátórendszerre kihat természetszerűleg.

Az átalakításról még folynak az egyeztetések, közben a kormány átmeneti pénzinjekcióval próbál segíteni az egyre kilátástalanabb helyzetbe kerülő betegszállítókon. Az egyre magasabb benzinárak miatt az Országos Mentőszolgálatnak 232 millió forintot, a betegszállító szervezeteknek pedig 200 millió forintos gyorssegélyt utaltak. A mentők egyesülete szerint azonban ez a pénz csak a következő négy hónap gondjait oldja meg, így abban bíznak, hogy a gyorssegélyt a tárca döntése szerint nem a hátralévő kilenc hónapra osztják fel egyenletesen, hiszen ebben az esetben a várt kompenzációnak mintegy csak a felét kapják meg havonta, havi bontásban a betegszállítók.

(15.00)

Azt még a kormány is elismerte, hogy a gyorssegély sem a mentők, sem a betegszállítók finanszírozási gondjait nem oldja meg. Ez a pénzügyi segítség néhány hónapra talán elég, de a gyökerénél kellene vagy már kellett volna kezelni a problémát, logikusan leginkább időben megállítani az üzemanyag árának féktelen növekedését. És azt se felejtsük el, hogy nem csupán a betegszállítás az egyetlen területe a magyar egészségügynek, ahol súlyos, lassan visszafordíthatatlan finanszírozási gondok vannak. A 24. órában vagyunk az orvosok, a rezidensek és ápolók megalázóan alacsony fizetésének rendezésében, a már most is tömeges exodusuk, külföldre vándorlásuk miatt. A gyógyszerkassza beharangozott mintegy 120 milliárdos megkurtítása orvosszakmai és humanitárius szempontból is tűrhetetlen elképzelés. Történik mindez annak ellenére, hogy államtitkár úr korábban személyesen, mindannyiunk számára biztatóan úgy nyilatkozott, hogy nem szabad több pénzt kivonni az ágazatból.

Kérdezem mindezért tisztelt államtitkár úrtól, hogy mi lesz a Széll Kálmán-terv egészségügyet megnyomorító elképzeléseivel. Kinek és mennyivel nőnek a terhei a gyógyszertámogatás átalakításával? Mi lesz a betegszállítás, a betegszállítók sorsa? És végül: mi lesz a magyar egészségüggyel?

Tisztelettel várom válaszát. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  76  Következő    Ülésnap adatai