Készült: 2024.09.19.16:00:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

143. ülésnap (2000.05.24.), 78. felszólalás
Felszólaló Fodor Gábor (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó Emberi jogi bizottság
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 4:35


Felszólalások:  Előző  78  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FODOR GÁBOR, az emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottság előadója, a napirendi pont előadója: Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Képviselőtársaim! Engedjék meg, hogy mivel most már reggel óta vitatkozunk erről a kérdéskörről, az országgyűlési biztosok beszámolóiról, én ezt a 10 perces időkeret nem kívánom és nem szeretném kihasználni, tekintettel arra, hogy viszonylag egyszerű dolgom is van.

(14.50)

 

Most, amikor azt mondtam, hogy egyszerű dolgom van, azért itt megállnék egy pillanatra, mert szeretném emlékeztetni a képviselőtársaimat arra, hogy szerencsére - akár azt is mondhatnám, hogy hála istennek - egyszerű dolgom van, hiszen a bizottságban kormánypárti és ellenzéki képviselők egyaránt rendkívül magas színvonalúnak ítélték Majtényi László adatvédelmi biztos úr beszámolóját, sokan úgy is fogalmaztak, hogy egyfajta szellemi élvezet volt ezt olvasni, és a tartalmával is teljes volt az egyetértés, ellenszavazat nélkül, sőt, tartózkodás nélkül a bizottság elfogadta és elfogadásra ajánlotta a palamentnek.

De azért mondtam, hogy megállnék itt egy pillanatra, mert szeretném képviselőtársaim emlékeibe idézni, hogy nem mindig volt ez így. Tavaly például nem így volt, nem ez volt a helyzet, hiszen emlékezzünk rá, hogy a kormánypártok oldaláról, onnan is a Kisgazdapárt oldaláról rendkívül heves támadások érték az adatvédelmi biztos munkáját az alkotmányügyi bizottságban, részben az emberi jogi bizottságban is, bár ott nem volt ez jellemző, és ki tudja miért, személyes konfliktusok miatt, revánsvágy miatt vagy mi más miatt nem igazán megalapozottan, de erősen kritizálták az adatvédelmi biztos úr munkáját, aki hivatásának megfelelően, mindenféle szolgalelkűségtől mentesen akkor is a dolgát végezte, és egyértelműen, keményen és megalkuvástól mentesen próbált rávilágítani mindazokra az anomáliákra és visszásságokra, amelyek az adatvédelem területén megvoltak. Én nagyon örülök annak, hogy idén ennek már nyoma sincs, teljes az egyetértés, minden parlamenti frakció részéről csak a legmagasabb színvonalú dicsérő szavakat hallottam a bizottsági ülésen is e témakörrel kapcsolatban.

Holott ha a beszámolóra kitérnék, és ezt majd meg is fogom tenni természetesen az SZDSZ nevében, azért azt kell mondanom, hogy a bizottsági ülésen is felmerült az, hogy az a kép viszont, amit a beszámoló tartalmaz, jóval sötétebb, mint a tavalyi volt, sőt, azt kell mondani, hogy a biztosok tevékenysége óta a legsötétebb. Itt az adatvédelem területén rendkívül komoly visszalépés történt az elmúlt évben, 1999-ben. A kormány súlyos konfliktusba került mindazokkal a törvényekkel, amelyek e téren Magyarországon léteznek, működnek. Ez a beszámolóból egyértelműen kiderül, hiszen a beszámolónak a címe is az, hogy a titkok éve.

Szomorúan kellett tudomásul vennünk, hogy 1999 a titkok éve volt, és azon év, amikor valóban azt kellett látnunk, hogy a jogállamiság normáinak értelmezése, majd e normák korlátainak a feszegetése folyt. Az ellenzéki képviselők ezt a bizottsági ülésen szóvá is tették, meg is említették az ezzel kapcsolatos problémákat.

Nos, a titkok éve sajátos és érdekes tanulságokkal zárult, többek között azzal is, amire Majtényi László itt a beszámolójának az elején is felhívta a figyelmet, nevezetesen, hogy mindezek mellett egy komoly nemzetközi elismerést is elkönyvelhetett magának az ország, amikor az Európai Unió adatvédelemmel foglalkozó bizottsága az Unión kívüli országok vizsgálatánál Svájc mögött másodikként Magyarországot említette meg a téren, ahol az adatvédelemmel kapcsolatos szabályozás olyan színvonalú, amely elismerésre méltó. Ez szintén - azt kell hogy mondjam - pártállástól függetlenül osztatlan elismerést aratott a bizottságban.

Összegezve tehát, tisztelt képviselőtársaim, azt kell mondanom, hogy az emberi jogi bizottság ezzel foglalkozó ülésén egy színvonalas és érdekes vita után, ahol természetesen az álláspontok is, mármint a hozzászólások attitűdje különböző volt, végül is a téren teljes volt az egyetértés, hogy a beszámoló magas színvonala miatt és tartalma miatt is mindenképpen alkalmas arra, hogy a tisztelt Országgyűlés elfogadja.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps.)

 




Felszólalások:  Előző  78  Következő    Ülésnap adatai