Készült: 2024.09.21.10:46:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

143. ülésnap (2000.05.24.), 160. felszólalás
Felszólaló Bauer Tamás (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:49


Felszólalások:  Előző  160  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök asszony. Nagyon aktuális ez a "hiszi is vagy csak mondja?" kérdés, hiszen az államtitkár úr, ahogy most nagyon szépen elmagyarázta a képviselő úrnak, hogy a törvény szerinti képletből miért következik az a nyugdíjemelés, amit a kormány tervez, csak azt felejtette el, hogy amikor az ugyanezen törvény szerinti szabályokból az következett, hogy az év második felében 0,5 százalékot kellett hozzáadni az első felében megszabott nyugdíjemeléshez - emlékszik még, államtitkár úr? -, akkor együtt mondták a jelenlegi koalíciós partnereikkel azt, hogy az a csúnya Horn-kormány 0,5 százalékos nyugdíjemelést valósított meg. Pedig ez nem volt igaz, és ezt az államtitkár úr pontosan tudja... (Varga Mihály: Mind a kettő igaz volt, a csúnya is, meg a 0,5 százalék is!) Hiszi is az államtitkár úr, amit most előadott, vagy csak mondja? Szerintem csak mondja.

De hogy rátérjek arra, amit mondanom kell:

Két évvel ezelőtt május 24-e volt a választások második fordulójának napja. Ettől a második fordulótól számít a magyar politikában az az időszak, amikor a Fidesz szabja meg a politika világát. Azt mondták akkor, a második fordulókor, meg előtte is, hogy amit csinálni akarnak, az több lesz, mint kormányváltás - emlékszik még, államtitkár úr. Most azt kell mondanom: sikerült. Egy kormányváltás ugyanis azt jelenti, hogy egy új kormány veszi át az ország vezetését, és azok között a szabályok között, azokat a politikai normákat követve, amelyeket egymást követő kormányok éveken, évtizedeken át kialakítottak, végzi a maga dolgát.

Amit önök csináltak, más. Önöknek ez alatt a két év alatt egy új világot sikerült teremteni ebben az országban, legalábbis a politikai életben.

 

 

(18.40)

 

 

Mert hiszen '98 tavaszáig mi jellemezte ezt az országot? Az jellemezte, hogy a kormányok az adott demokratikus kondíciók között kormányoztak, hogy keresték a megoldást az ország gondjaira, az alapvető problémákra, nem sokat törődve azzal - be kell vallani -, hogy mi lesz a következő választásokon. A mindenkori miniszterelnök idejött a parlamentbe, és itt a parlamentben védte meg a maga kormányának a politikáját, a pénzügyminiszter adott esetben még le is ment a tüntetőkhöz a József nádor térre, hogy meggyőzze őket, a megszorító intézkedésekre szükség van. Ha hibázott a kormány, akkor itt a parlamentben a miniszterek válaszoltak az ellenzéki kérdésekre, ha az ellenzék visszaélést talált, akkor vizsgálóbizottság megalakítását kezdeményezte. És ez a vizsgálóbizottság megalakult, az államtitkár úr volt a vezetője az egyik vizsgálóbizottságnak, amelyik végig is csinálta a maga feladatát. Akiről pedig kiderült, hogy hibázott, el is távolították a maga pozíciójából, és nem is kapott helyette másikat.

Mi van itt '98 nyara óta? '98 nyara óta a kormányzás két dologról szól, hatalmi pozíciók megszerzéséről, ez az egyik, gondoljanak a társadalombiztosításra, a közszolgálati médiákra és így tovább, másfelől pedig egy folyamatos kampányról, közben pedig a demokratikus intézmények megbénításáról. Megszerezték a közszolgálati médiát, kísérleteket tettek a magánsajtó megszerzésére, amikor autópályát építenek, akkor kitalálják, hogy a közbeszerzési törvény nem tetszik, és ezért közbeszerzés nélkül kívánnak 600 milliárdos közpénzeket elkölteni, de hasonlóképpen pályázat nélkül akarnak Nemzeti Színházat építeni. Három hetenként van csak parlament, hogy az ellenzék lehetőségeit korlátozzák. A miniszterelnök megvádolja az előző kormányt, aztán nem képes bebizonyítani állításait, erre egy mesterséges, hamis vizsgálóbizottsági jelentést fogadtatnak el a MIÉP-pel megerősített kormánytöbbséggel. Amikor az ellenzék vizsgálóbizottságokat akar létrehozni - igaz, államtitkár urak?! -, akkor megakadályozzák a vizsgálóbizottságok megalakítását, nem választják meg a vizsgálóbizottságnak elnökét, újabban a tagjait, ezt csinálták a tegnapi napon is. Egyszóval: a mellébeszélés, a hamisítás, a lódítás válik mindennapos politikai normává, a demokratikus politikai normáknak pedig búcsút mondanak.

Államtitkár urak, gratulálok! Sikerült több mint kormányváltással egy új világot teremteni a magyar közéletben, de sem önök, sem mi nem erre gondoltunk 11 évvel ezelőtt, a rendszerváltás kezdetén. Szomorú!

Köszönöm szépen.

 




Felszólalások:  Előző  160  Következő    Ülésnap adatai