Készült: 2024.09.19.09:15:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

143. ülésnap (2000.05.24.), 158. felszólalás
Felszólaló Varga Mihály (Fidesz)
Beosztás pénzügyminisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utánihoz hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:52


Felszólalások:  Előző  158  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VARGA MIHÁLY pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Ön hozzászólásában az ez évi nyugdíjak reálértékének alakulásával kapcsolatban kért részben tájékoztatást, részben pedig tett néhány állítást. Erre szeretnék néhány szóban válaszolni.

Elöljáróban szeretném önt tájékoztatni arról, hogy - mint a korábbi esztendőkben is, így az idei esztendőben is - a nyugdíjak mértékének változásáról törvény rendelkezik, és a nyugdíjemelés hatályos törvényi rendelkezéseit a kormány eddig betartotta és be is kívánja tartani.

A hatályos törvényi szabályozás - azt is hozzá kell tennem, hogy amit még az előző ciklus parlamentje fogadott el, az előző kormány beterjesztésére - azt tartalmazza, hogy a 2000. január 1-je előtt meghatározott nyugellátást, baleseti nyugellátást 2000. január hónapban a 2000. évre tervezett fogyasztói árnövekedés és a tervezett országos nettó átlagkereset-növekedés 30 és 70 százalékos arányban súlyozott átlagának megfelelő mértékben kell emelni.

Mit jelent ez, tisztelt képviselő úr? Ez azt jelenti, hogy az ez évre tervezett fogyasztói árnövekedés 6,3 százalék, a nettó átlagkereset-növekedés pedig 8,7 százalék. E szabály alapján került sor a nyugdíjak ez év januári 8 százalékos - tehát nem 8,25 százalékos, ami egyébként a közszféra béremelésének az évi átlagos mértéke volt - emelésére. Ez 2,5 millió nyugdíjast érintett, és a Nyugdíj-biztosítási Alap számára 89 milliárd forint többletkiadást jelentett. Tájékoztatásul jegyzem csak meg, hogy 1 százalék nyugdíjemelés 10-11 milliárd forintos többletkiadást jelent.

A már hivatkozott törvényi rendelkezés azt is előírja, hogy amennyiben az árnövekedés és a nettó átlagkereset-növekedés várható mértéke legalább 1 százalékponttal meghaladja a tervezett mértéket, akkor november hónapban január 1-jéig visszamenőleges hatállyal kiegészítő nyugdíjemelést kell végrehajtani. Azt gondolom, ez korrektül rendezi azt a kérdést, hogy ha magasabb lesz az infláció egy adott esztendőben, mint amivel korábban, a tervezés időszakában a nyugdíjemelés számolásra került, akkor mit kell tenni. Amennyiben az eltérés nem haladja meg az említett mértéket, akkor november hónapban az egész évre járó különbözetet egy összegben kell kiutalni.

Az esetben, ha további nyugdíjemelés válik szükségessé, természetesen a kormány a törvényi előírásoknak megfelelően fog eljárni. Ez azonban, amint az az előbbiekben elmondottakból következik, jelenleg még nem aktuális.

Két dolgot szeretnék még ehhez hozzátenni, tisztelt képviselő úr, tisztelt Ház. Az egyik az a sokszor hangoztatott és igen sokszor fölmerülő érvelés, miszerint a nyugdíjasok fogyasztói kosara eltér az átlagos magyar család fogyasztói kosarától és szokásaitól, meg kell mondanom: ez nem igaz. A KSH már ma is végez ilyen számítást, külön az inaktívakra végez egy fogyasztói áremelkedési mérték számítást. Az inaktívak nagyjából lefedik ezt a nyugdíjas kört - gyakorlatilag nincs eltérés az átlagos magyar család fogyasztói kosarától. Ezt, amennyiben kívánja, képviselő úr, prezentálni tudom. Látom, Bauer képviselő úr a fejét ingatja - neki is át fogom adni ezt a számítást. (Mécs Imre: Nekem is!) Gyakorlatilag azt lehet megállapítani, hogy 0,1 százalékos eltérés volt '97-98-ban a nyugdíjasok javára, és most talán 0,1 százalékos különbség van az ő rovásukra.

A másik, amit szeretnék elmondani, hogy ez a kormány, a polgári kormány azt ígérte, hogy amit a Horn-Kuncze-kormány elvett a nyugdíjasoktól, ezt ő ebben a ciklusban vissza fogja adni. Azt gondolom, hogy sokat tettünk ennek érdekében. Ha megnézi tisztelt képviselő úr, akkor az elmúlt években a nyugdíjasok reálnyugdíj-növekedést kaptak.

A nyugdíjak reálértéke 1999-ben 3,8 százalékkal növekedett, 2000-ben pedig várhatóan 1,6 százalékkal fog emelkedni.

Elhoztam azt a számítást, amely az előző évekre tartalmaz szintén reálnyugdíj-változást. Ezekből sajnos ennek az ellenkezőjét lehet megállapítani. Valójában '91 és '98 között a nyugdíjasok igen komoly veszteséget szenvedtek el, igen komoly hátrány érte őket, ennek a kormánynak tehát meg kell próbálnia ezekből a sérelmekből lehetőleg minél többet orvosolni, és visszaadni azt, amit az előző kormány elvett.

Terveink szerint 2001-ben ez a tendencia folytatódni fog, tehát a nyugdíjasok a '98 és 2002 közötti esztendőknek mindenképpen a nyertesei lesznek. Köszönöm a figyelmet. (Szórványos taps.)

 




Felszólalások:  Előző  158  Következő    Ülésnap adatai