Készült: 2024.05.12.02:32:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

49. ülésnap (1999.02.11.), 97. felszólalás
Felszólaló Dr. Kiss Gábor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:02


Felszólalások:  Előző  97  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KISS GÁBOR (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Engem mindig elkedvetlenít, amikor az eredeti elfogultságok megakadályozzák a vitatkozó feleket abban, hogy a másik érvelését egyáltalán végig gondolják.

Bauer Tamással vitatkoznék abban a tekintetben, hogy az "önmagának és másoknak kárt okoz"-t lehet-e ilyen mértékben túlhajtani, mint ahogy azt ő teszi. Ha arra gondolok, hogy mit mond Rimbaud, hogy az én az mindig valaki más, akkor azt gondolom, hogy az az abszolút elhatárolás talán nem egészen helyénvaló.

Ugyanakkor azonban csodálkozva hallgatom azt, hogy az ő figyelmeztetését nem hallják meg a túloldalon. Ha azt mondom, hogy nevelés, és arra gondolok, hogy a nevelést hányszor hajtották már túl tudatformálás formájában, hányszor gondolták a társadalmi megváltás eszközének, és amikor nem vezetett a nevelés eredményre, hogyan csapott ez át azonnal represszióba, elnyomásba és terrorba is - erről hosszas előadások szóltak -, akkor azt kellene mondanom, hogy nem ártana egy kis óvatosság. Vagy ha azt mondom, a nevelésnek egy formája valóban a tiltás is természetesen, nemcsak a megengedés, de ha a nem egészen értelmes tiltás hatásait veszem alapul, akkor ennek az egyik eredménye lesz a képmutatás, a másik pedig a lázadás magukban a bűnökben vagy a megcsököttség. Ezért azt gondolom, nagyon kellene vigyázni a represszív elemekkel is.

Teljesen egyetértek azzal, hogy a magánemberi hibákat nem szabad kizárólag magánemberi bűnöknek is tulajdonítani, és valóban állami eszközökkel ezeket megtorolni. "Kit tolvajjá talán a tolvaj világ tett, mert gonosz erkölccsel senki se született." Ez is egy eltúlzott állásfoglalás ugyan, de felhívja a figyelmet arra, hogy az ember felelőssége még önmaga cselekedeteire is viszonylag korlátozott, mert beágyazódik bizonyos fajta társadalmi közegbe. Azt gondolom, hogy kevesebb előítéletesség, kevesebb düh a tőlünk eltérő gondolkodási metódusnak, akkor az sokkal alkalmasabbá tenne bennünket arra, hogy racionális vitákat folytassunk az Országgyűlésben.

Köszönöm szépen.

(Taps az MSZP és az SZDSZ soraiból.)




Felszólalások:  Előző  97  Következő    Ülésnap adatai