Készült: 2024.09.26.07:52:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

188. ülésnap (2004.11.22.), 365. felszólalás
Felszólaló Sági József (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:49


Felszólalások:  Előző  365  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SÁGI JÓZSEF (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt alvászavarokkal küzdő Képviselőtársaim! A törvényjavaslat általános indoklásából elég bőséges képet kapunk arról, hogy milyen múltja van ennek a törvénynek. 1999-től, láthattuk, olvashattuk, nagyon komoly szakmai munka előzte meg a törvény beadását. Mégis, még ha a törvényalkotó szándéka az is, hogy teljes legyen, én nem osztom Mécs Imre képviselőtársam jelzőit. Ő azt mondta, hogy hézagpótló. Én azt mondom, hogy hiánypótló, hézagokkal. Ez a pontos megfelelője, és ezért nem tudjuk mi ezt a javaslatot támogatni. Túl sok hiányt, túl sok hézagot látunk benne, amit most pótolni kellene, és nem látunk pillanatnyilag semmi biztosítékot arra, hogy ez sikerüljön.

A legnagyobb probléma ott kezdődik, hogy bár a 2005-ös költségvetés tárgyalása zajlik a parlamentben, elő is került egyébként a vitában ez, igen jelentős összeget állít a költségvetés, a Pénzügyminisztérium a NAVA mellé, 5,6 milliárd forint értékben. Úgy gondolom, hogy először meg kellett volna várni a költségvetési vita végét, és aztán beterjeszteni ezt a javaslatot, ha 2006. január 1-jétől lesz hatályos a törvény, akkor úgyis ráért volna még ez. Ez a költségvetési törvény még módosulhat, várjuk meg azt!

Azonban ez még mindig a legkisebb gond, bár nem kevés, hogy a gazdasági háttere nincsen meg. Sajnos, azt kell látnunk, hogy emellett számos egyéb sebből vérzik a törvényjavaslat.

(0.30)

Nem tiszta előttünk, hogy ez a nagy ráfordítás vajon miként fog hasznosulni a későbbiekben. Nem tudjuk pontosan, hogy mit vásárolunk meg. Tudjuk persze, hogy 1959-től létezik nemzeti filmarchívumunk. Ezt vajon mindet megvásároljuk? Akkor viszont tisztázzuk azt is, hogy kitől vásárolunk meg! Ezekre nem kapunk teljesen választ ám! Öt médium van felsorolva tételesen a törvényszövegben. Kérdésünk lenne: miért ez az öt? Miért nem több? Miért csak ezt az öt? Mi alapján lett ez kiválasztva? Miért ez az öt televízió van a gyűjtőkörben? Nem terveznek-e esetleg a jogalkotók más archívumból is vásárolni vagy más archívumokból kutatni filmeket vagy anyagokat?

Nagy fájdalmam személy szerint is az, hogy nem került be ebbe a körbe a filmarchívum. Tudom, benne van a törvény szövegében utalás a 2004. évi II. törvényre, a filmtörvényre, hogy az ott megnevesített körben levő filmek nem kerülhetnek be, ez igaz, azonban szerintem a magyar kulturális örökség egyik legfontosabb alkotóeleme a filmarchívumunk, a teljes nemzeti kincsünk, és hogy ezzel mi fog történni, az se mindegy. Ha bekerül, mondjuk, az a bizonyos kör, amit nevesít a törvény, akkor is ott a probléma, hogy ez kié lesz. Napjaink polémiája az - épp a mai, illetve a tegnapi nap délutánján ez a vita itt, a parlamentben is lezajlott -, hogy az egyik legnagyobb értékű magyar állami kiadó, a Nemzeti Tankönyvkiadó privatizálása hullámokat vet. Fel kell tenni a kérdést itt, ezen a helyen, hogy vajon kié lesz az a filmtermés, ami össze fog gyűlni az archívumban. Nem fogja egyszer valaki rátenni a tenyerét? Nem sajátítja ki valaki ezt? Hát ki tudja?

Örülök Mécs Imre képviselőtársam megjegyzésének. A szerzői jogok kérdését én is említettem volna, most itt a késői órára tekintettel ezt nem kezdem újra, teljes mértékben egyetértünk, annyival talán kiegészítve, hogy a délutáni különböző filmeket is, amelyeket esetleg nem kellene mindenhol reklámozni, archiválni kell. Ha ezek is el fognak jutni a könyvtárakba, iskolákba, azért tanulságos lenne majd megnézni 20-30 év múlva, mondjuk, a Mónika-show-t, hogy mennyire építi a gyerekek lelkét. Történészeknek biztos alkalmas lesz egy-két következtetés levonására.

Aztán vannak benne különböző párhuzamosságok, amelyeket szintén nem értünk. Tudják-e önök, képviselőtársaim, szakértők, miniszter úr, hogy január óta például az ORTT már 24 adót digitalizál, hivatalból, folyamatosan? Miért ne lehetne ezek után is ezt a munkát az ORTT-re bízni? Fölöslegesnek tartjuk, hogy ezt most duplikáljuk. Nem tudjuk pontosan azt sem, hogy ha meglesz a teljes archiválás, a digitalizálás, akkor a hozzáférés miképpen történik. Persze, miniszter úr erre is utalt, a hozzáférést hosszasan ecsetelte, kiemelte például a kistelepüléseket. Na de hát, miniszter úr, lassan ott tartunk, hogy kistelepüléseink se lesznek! Ennek a kormánynak az a szándéka, hogy ezeket felszámolja. Mindenki látja, kezdték a buszjáratok megszüntetésével, a postával. Pont a postát említette, hogy ott fogják elérni. Hát posták sincsenek már kistelepüléseken, sőt, lassan ott tartunk, hogy hivatalok sem lesznek! Hol fogják ezeket az emberek megnézni? Jól tudjuk, hogy internet-hozzáférés, a végpontok javarészben a nagytelepüléseken vannak, és ez bizony komoly probléma mindenki számára.

Végezetül egy utolsó megjegyzés, ami nem akar pikírt lenni, de mégis ide kívánkozik. Nemzeti audiovizuális archívumról lévén szó nem itt eldöntendő kérdés, de szerintem minimum az lett volna jó, ha ezt a Kulturális Örökség Minisztériuma terjeszti be, nem pedig az Informatikai Minisztérium. Gondolom, a csatát megvívták a színfalak mögött, nyilván a háttérben sok szakmai egyeztetés volt, erre van szakmai válasz is. Nekem kulturális bizottsági emberként ez nem tetszik.

No, elég sok mindent felsoroltam, és számos módosító indítványunk lesz. Nem mondom, hogy annak a feltételeként támogatjuk, mert úgy látjuk, hogy nem nagyon tudjuk most támogatni, de kérem, azokat legalább fontolják majd meg.

Köszönöm a figyelmüket.




Felszólalások:  Előző  365  Következő    Ülésnap adatai