Készült: 2024.09.19.18:02:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

211. ülésnap (2001.05.30.),  181-233. felszólalás
Felszólalás oka Részletes vita lefolytatása
Felszólalás ideje 1:42:51


Felszólalások:   1-14,154-181   181-233   233-297      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm adatvédelmi biztos úr felszólalását. Köszönöm szépen. Tekintettel arra, hogy az emberi jogi bizottság jelezte, hogy nem kíván válaszolni a vitában elhangzottakra, tisztelt Országgyűlés, az együttes általános vitát lezárom.

 

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a magyar hősök emlékének megörökítéséről és a magyar hősök emlékünnepéről szóló törvényjavaslat részletes vitája. Az előterjesztést T/4163. számon, a bizottságok együttes ajánlását pedig T/4163/17. számon kapták kézhez.

Megkérdezem a hatáskörrel rendelkező bizottságokat, kívánnak-e előadót állítani. (Nincs jelentkező.) Nem kívánnak.

Tisztelt Országgyűlés! Indítványozom, hogy az előterjesztéshez érkezett módosító javaslatokat összevontan tárgyaljuk meg. Kérem, hogy aki ezen javaslatommal egyetért, kézfelemeléssel szavazzon! (Szavazás.) Köszönöm szépen.

Megállapítom, hogy az Országgyűlés jól látható többsége indítványomat támogatta.

Így megnyitom a részletes vitát az ajánlás 1-14. pontjai alapján. Megkérdezem, ki kíván felszólalni. Többen is jelezték felszólalási szándékukat. Elsőként megadom a szót Bauer Tamás képviselő úrnak, a Szabad Demokraták Szövetsége képviselőcsoportjából. Öné a szó, képviselő úr.

 

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Miniszter Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Az előző napirendi pont tárgyalása során már tettem egy utalást arra, hogy a kormány szeret történelmi kérdésekben állást foglalni, és a kormánynak ezek a történelmi állásfoglalásai nem igazán alkalmasak nemzeti egység teremtésére. Ez a törvényjavaslat ennek példája.

Ez a törvényjavaslat nem tesz mást, mint felújít egy emléknapot, amely emléknapot egy 1924. évi törvénnyel - amelyet Horthy Miklós és Bethlen István írt alá - vezettek be, és amely törvény annak idején egy meghatározott szemléletben viszonyult a két világháború hősei tiszteletéhez, és ezzel a két világháborúban való magyar szerepvállalás megítéléséhez, mert ahhoz is viszonyult, hiszen a törvény szövege és indoklása ezekben a kérdésekben állást foglalt.

Amikor ez a törvényjavaslat címében, szövegében és az időpont megjelölésében visszatér az akkori megoldáshoz, akkor egyfajta módon állást foglal, ami sokak számára rokonszenves, amivel Magyarországon sokan azonosulni tudnak, mások pedig nem. Azok a módosító javaslatok, amelyeket mi négyen: Mádai Péter, Mécs Imre és Pető Iván képviselőtársaimmal a törvényjavaslathoz benyújtottunk, azt a célt szolgálják, hogy a törvényjavaslat ne csak a magyar közvélemény egy része számára legyen rokonszenves és elfogadható, hanem más részei számára is.

A legfontosabb javaslatunk, amelyet két változatban is benyújtottunk - szövegezési változtatással együtt és szövegezési változtatás nélkül, a 7., illetve 8. pontban -, az időpontot módosítaná. Ugyanis azt gondoljuk, hogy ha egy ilyen emléknapot az Országgyűlés, szeretném hangsúlyozni, országgyűlési törvénnyel bevezet... - hiszen ahhoz nem kell országgyűlési döntés, hogy azok, akiknek ez a megemlékezési forma fontos, azok évről évre az általuk jónak tartott napon ezt megtehessék; hiszen - mint ezt sokszor elmondták - ez ma is így van, és a múlt hét végén is így volt. Itt most az a kérdés, hogy elrendelje-e ezt az Országgyűlés, és ha az Országgyűlés ezt elrendeli, akkor ugyanarra a napra rendelje-e el, mint amely napra 1924-ben elrendelték, és ugyanazzal a szöveggel rendelje-e el, mint amellyel 1924-ben elrendelték.

A mi javaslatunk arra irányul, amit a 7. és 8. pontban fogalmaztunk meg, hogy olyan napot válasszunk a megemlékezéshez, a magyar hősök napjának, amely nem kötődik a Horthy-rendszer megemlékezéséhez, hanem egy olyan időpont, amely a magyar történelemnek ahhoz a szabadságharcához, függetlenségi harcához kötődik, amelynek a megítélésében, amelyhez való azonosulásban Magyarországon a legszélesebb a társadalmi egység: ez az 1848-49-es szabadságharc. Mi az időpontnak március hónapjának utolsó vasárnapját választottuk, mert ez a tavaszi hadjárat, a '49-es tavaszi hadjárat dicsőséges csatáinak, hogy úgy mondjam, egy középpontja, időbeni középpontja, hiszen ezek február elejétől áprilisig tartottak. Utánanéztünk, és azt gondoljuk - ez volt egyébként az álláspontunk 1990-ben is, amikor egy ilyen időpontvita már folyt a Magyar Országgyűlésben -, hogy az a történelmi esemény, ami a leginkább egyesíti a magyar történelmi tudatban a magyar társadalmat, ez 1848-49, ekörül van a legkevesebb vita, ez az, amit mindenki vállalni tud ebben az országban, és ezért helyes, ha az emléknapot ehhez kötjük.

Miért nem jó nekünk az önök által javasolt időpont és szövegezés? Azért, mert az az időpont és szövegezés egy olyan történetfelfogást képvisel, amely a magyar nép függetlenségi és szabadságharcait összemossa, azonosítja az első és második világháborúval. Most, amikor hősök napját tartottak Csákváron, egy olyan megemlékezést tartottak, ahol kifejezetten a második világháború magyar áldozatait ünnepelték, és nem az a probléma, hogy megemlékeztek az áldozatokról, hiszen ez a törvényjavaslat követendő példának is nyilvánítja azokat, akikről megemlékezik, azoknak a szerepét, akikről megemlékezik; a második világháborús magyar katonai szerepvállalást a németek oldalán az antifasiszta koalícióval szemben, ezt állítja példaképül az ünneplésnek ez a módja.

Mi azt gondoljuk, hogy ettől a fajta tradíciótól el kell választani azt az ünneplést, amiben ez az Országgyűlés - mindkét oldala vagy több oldala -, és amiben a magyar társadalom különböző oldalai egyet tudnak érteni. Ettől el kell választani, és ha ebben meg tudunk egyezni, hogy az időpontot módosítsuk, akkor a szabad demokraták annak ellenére, hogy mi magunk sosem kezdeményeztünk volna egy ilyen törvényt, a konszenzus érdekében készek támogatni ennek az elfogadását. Ha a kormányoldal ragaszkodik ahhoz az időponthoz és ahhoz a szövegezéshez, amely ezt a kontinuitást fenntartja, akkor a magunk részéről nem tudunk igent mondani a törvényre, és akkor a leghatározottabban elleneznünk kell azt. Tehát ez számunkra a döntő.

 

(20.00)

 

Hozzáteszem, hogy jó nekünk időpontnak az is, amit Csizmár Gábor és Zuschlag János javasol, tehát a nándorfehérvári csata évfordulója, nálunk is felmerült ez a lehetőség, mi azonban '48-49-et tartjuk a legjobbnak. Tehát a miénket még jobbnak tartjuk, de az is elfogadható a számunkra.

Emellett más módosító javaslatokat is benyújtottunk, ezeket nem tekintjük ilyen kulcsfontosságúnak, de azért engedjék meg, hogy röviden megemlítsem ezeket a javaslatokat is.

A 3. pontban szereplő javaslataink kapcsán úgy gondoljuk: világossá kell tennünk, hogy a magyar nép szabadságáért és a Magyarország függetlenségéért vívott harcot tekintjük olyannak, amelynek a hőseire nem egyszerűen emlékeznünk kell, hanem a példájukat is követnünk kell. Hiszen sok olyan háborút vívtak magyar katonák a magyar történelemben, különösen pedig a XX. században - és az első és a második világháború ilyen -, ahol a magyar részvételhez semmiféle magyar érdek nem fűződött, és ezt a két dolgot semmiféleképpen sem helyes összekeverni. Ez az a szövegszerű módosítás, ami a 3. pontban van, és amit szintén fontosnak tekintünk.

A 7. pontban lévő szövegszerű módosító javaslatunk csak tehermentesíti a rendelkező jellegű 2. §-t az indoklástól, hiszen a preambulum alaposan indokolja azt, hogy miért akarja az Országgyűlés - ha akarja - bevezetni ezt az emléknapot. Felesleges megismételni az indokokat, és kiváltképp felesleges szó szerint azzal a szöveggel, amit az 1924-es törvényből vettek át.

Végül azt gondoljuk a 11. és a 13. pontban lévő javaslatainkkal, hogy bizonyos felesleges passzusoktól célszerű megszabadítani ezt a törvényszöveget. A 11. pontban a 3. § elhagyását javasoljuk, a 3. § szerint ugyanis az Országgyűlés a meggyőződését fejezné ki arról, hogy ki mindenki fogja a háláját és a kegyeletét leróni. Az én emlékeimben még az él, hogy annak idején - nem akarok senkit megbántani - a Központi Bizottság a meggyőződését fejezte ki, hogy a magyar nép mit fog csinálni. Mi azt gondoljuk, hogy nem indokolt a törvényhozásnak a meggyőződését ez ügyben kifejezni; ki-ki maga dönti el, hogy mit csinál, a mindenkori parlamentnek azokat a jogi kereteket kell meghatároznia, amelyek között az emberek szabad akaratukból eldöntik, hogy mit csinálnak. Ezért én ezt a 3. §-t feleslegesnek, indokolatlannak és bizonyos értelemben atyáskodónak és paternalistának tartom, ami egy polgári államban nem szükséges.

Más természetű megfontolásokból javasoljuk a 13. pontban a 4. § két bekezdésének az elhagyását. A (2) bekezdésben az Országgyűlés felhatalmazná valamire a Fővárosi Közgyűlést, amire nem kell felhatalmaznia, mert az ma is a Fővárosi Közgyűlés hatásköre, nevezetesen az, hogy milyen módon rendezi a Hősök terét. A Hősök tere rendezése ma is fővárosi közgyűlési hatáskör, valószínűleg a kerületi önkormányzattal együtt; tegye azt, amit jónak lát. Ha ezzel kapcsolatban országgyűlési képviselőknek javaslatai vannak, akkor azt a nyilvánosság előtt vagy itt, az Országgyűlésben tegyék meg, de utána a Fővárosi Közgyűlés a saját hatáskörében teszi, amit helyesnek tart, és ezt a hatáskörét még egy felhatalmazással sem helyes elvonni. Ha pedig a (2) bekezdésre nincs szükség, akkor az (1) bekezdésre sincs, hiszen az (1) bekezdés - hogy mondjam? - egyfajta előkészítése a (2) bekezdésnek, és meggyőződésem, hogy nincs rá szükség. Helyes, hogy a millenniumi emlékművet felállították száz-egynéhány évvel ezelőtt, de ezt felesleges megint, egy külön törvényben rögzíteni, nem egy törvény feladata, hogy ezt rögzítse - beszédekben ezt természetesen el lehet mondani.

Ezek azok a módosító javaslatok, amelyeket avégett készítettünk, hogy ez a törvényjavaslat - hogy úgy mondjam, hogy így jelezzem a közvélemény különböző részeit - ne csak a Magyar Nemzet olvasótábora számára legyen olyan, amivel azonosulni tud, hanem mondjuk, a Népszabadság, a Magyar Hírlap és a Népszava olvasótábora is többé-kevésbé a magáénak tekinthesse ezt a törvényt, ha elfogadják. (Dr. Dávid Ibolya: A független sajtó...!)

Mi egy órát vitatkoztunk Ughy Attila képviselő úrral egy kereskedelmi televízióban erről a törvényjavaslatról, és akkor Ughy képviselő úr azt kérdezte tőlem, hogy ha ők elfogadják az időpontra tett javaslatunkat, akkor mi el tudjuk-e fogadni az egész törvényt. Akkor én erre nem tudtam határozottan válaszolni, mert nem voltam frakcióálláspont birtokában. Most azt tudom mondani, hogy mi szeretnénk, ha nemcsak azt fogadnák el, hanem megfontolnák az egyéb szövegjavaslatainkat is, de ha azt elfogadják, akkor el tudjuk fogadni a törvényt.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Kétperces időkeretben megadom a szót Dávid Ibolya igazságügy-miniszter asszonynak. Miniszter asszony!

 

DR. DÁVID IBOLYA igazságügy-miniszter: Tisztelt Képviselő Úr! Engedje meg, hogy a sajtószabadság nevében tiltakozzam az ellen, hogy a Magyar Nemzet olvasói meg a Népszabadság olvasói meg a Magyar Hírlap olvasói... Tisztelettel jelentem, én mindegyik lapnak az olvasója vagyok, és a magyar újságolvasók nagy többsége szívesen forgatja ezeket a lapokat, és nagyon nem szeretik, ha bekasztolják őket valamiféle újság mögé, mintha az önállóan egyfajta értékrendiséget tükrözne.

Ezt meghaladóan én magam is olyan törvényt szeretnék elfogadtatni az Országgyűléssel, amely élvezi nemcsak az országgyűlési képviselőknek, de a magyar társadalom többségének a bizalmát is. És miután tíz, idestova tizenegy év óta - mert én tizenegy évvel ezelőtt voltam először Sitkén, amikor végre megünnepelhettük a hősök napját a rendszerváltozás után - oly békében megfér május utolsó vasárnapján a hősök napján való emlékezés, függetlenül attól, hogy volt törvény vagy nem volt törvény, soha senkinek nem szúrt szemet az, hogy miért ünnepeljük május utolsó vasárnapján a hősök napját - mert ennek van egy hagyománya. Márpedig egy nemzeti konzervatív, magát jobbközépnek nevező polgári kormányzás ragaszkodik a hagyományaihoz, és szeretné tiszteletben tartani azt a korábban kialakult gyakorlatot is, azt a tíz éve töretlen gyakorlatot, hogy Magyarországon május utolsó vasárnapján a hősök napját ünnepeljük, amely nap egyébként a gyermeknap is, de ahogy most, a hétvégén én is részt vettem néhány rendezvényen, láttam, hogy remek jól megfér ez a kétféle ünnep egymással.

Az, hogy az 1924-es törvényre emlékeztet bárkit is az, hogy akkor ünnepelték a hősök napját - nyilván egy olyan időponthoz kellett kötődnie a dátumnak, amely az első világháború utáni időpont. Másodsorban pedig az a kérése (Az elnök a csengője megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) részemről nem támogatható, hogy március utolsó napja kerüljön erre az ünnepre kijelölésre, ebből adódóan talán annak sem érzem szükségét, hogy az összes többi módosító indítványára reagáljak, képviselő úr.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypártok soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces időkeretben megadom a szót Ughy Attila képviselő úrnak, a Fidesz képviselőcsoportjából. Öné a szó.

 

UGHY ATTILA (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Bauer képviselőtársamnak ahhoz a hozzászólásához vagy megjegyzéséhez szeretnék néhány szót hozzáfűzni, amelyik arra vonatkozik, hogy ők egy olyan konszenzusos törvényt szeretnének létrehozni, amelyet nem az ország vagy a társadalom egy része fogad el. Nem tudom, a módosító javaslat 3. §-a milyen mértékben osztaná meg a társadalmat; nem tudom, miért probléma az, ha a törvényjavaslatban Szent István neve szerepel, és nem tudom, mennyivel jobb az, ha a "magyar nemzet" helyett a "magyar nép" vagy "Magyarország" helyett a "magyar állam" szerepel.

Azt gondolom, ez a törvényjavaslat, ennek a törvényjavaslatnak a módosítása és különösen ez a 3. módosító indítvány kifejezetten arról szól, hogy azokat a szimbólumokat, amelyek az utolsó ezer évhez kötnek bennünket, megpróbálja kigyomlálni a törvényjavaslatból.

 

 

(20.10)

 

 

Ezt azért is fájlalom különösen, mert ez nem egy teljesen új keletű dolog, hiszen ha a 2000. január 1-jén elfogadott vagy datált törvénnyel, a Szent Korona-törvénnyel kapcsolatban visszaemlékszünk, ebből gyakorlatilag minden olyan szót és dolgot kigyomláltak, ami a Szent Koronával vagy Szent Istvánnal kapcsolatos volt, legalábbis megpróbálták kigyomlálni ezekből a módosító indítványokból. Nekem "A 22-es csapdája" eleje jut az eszembe erről, amikor cenzúrázzák a kimenő leveleket, és először azokat a szavakat húzza ki a cenzúrázó, amikről úgy gondolja, hogy nem fontosak; utána kihúzza a háborúra vonatkozó szavakat; aztán kihúzza az összes magánhangzót, s végül csak a mássalhangzókat lehet hazaküldeni levélben. Azt gondolom, ez a hármas javaslat kifejezetten ennek a példaképe.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Köszönöm. Kétperces időkeretben megadom a szót Bauer Tamás képviselő úrnak, a Szabad Demokraták Szövetsége képviselőcsoportjából. Képviselő úr!

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm szépen, elnök asszony, a szót. A miniszter asszonynak a sajtószabadságra vonatkozó észrevételéhez annyit szeretnék mondani, én meg akartam kerülni azt, hogy politológiai kategóriákkal próbáljam leírni a magyar közvélemény különböző irányzatait, összetevőit. Ezért az egyszerűség kedvéért használtam azt a módszert, amit, mondjuk, Németországban is lehet használni, mert mások olvassák Frankfurtban a Frankfurter Allgemeine Zeitungot, amelyik konzervatív irányú lap, és a Frankfurter Rundschaut, amelyik egy baloldali liberális lap. Mások olvassák Franciaországban a Figarót, mások olvassák Franciaországban a Monde-ot, és megint mások - ha még van - az Humanitét.

Tehát ilyen értelemben a közvélemény szegmenseit politikai lapokkal lehet jellemezni, ha nem akadékoskodunk emiatt - ez nem kötelező, én csak segíteni akartam a megértést. Mert ha megnézzük ezeknek a lapoknak a vezércikkeit meg az olvasóleveleit, akkor azt találjuk, hogy egy-egy ilyen politikai lap a vezércikkeivel meg az olvasóleveleivel egyesíti a közvéleménynek egy bizonyos részét, akik nagyjából egyetértenek az ilyen kérdések megítélésében. A Magyar Nemzet vezércikkei olyanok, hogy önök a saját álláspontjukat találják meg ezekben a vezércikkekben, másokat meg irritálnak. (Dr. Dávid Ibolya: Nem találom meg!)

A közös vonásunk nekünk az, önnek meg nekem, hogy én mindegyiket olvasom, és ön is mindegyiket olvassa, de a közvélemény általában nem ilyen. Az emberek általában kiválasztják azt, amelyik közelebb áll hozzájuk, azért, mert a közvélemény politikai kérdésekben erősen tagolt. Önök pedig úgy tesznek ezekkel a javaslataikkal, mintha a közvélemény egységes lenne, mintha a magyarság nagyon nagy többsége azt a politikai ízlést képviselné, amelyet önök (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.), és ezért megtehetik azt, hogy ezt az ízlést érvényesítik a parlamenti törvényekben.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces időkeretben megadom a szót Lezsák Sándor képviselő úrnak, a Magyar Demokrata Fórum képviselőcsoportjából.

 

LEZSÁK SÁNDOR (MDF): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Bauer Képviselő Úr! Én pedig egyszerűen ízléstelennek tartom az ilyen besorolást, mint amit az előbb hallottunk. Ugyanis így árkot ásni a közvéleményben, és a közvélemény nevében beszélni inkább csak politikai indíték mögötti, különféle elméletek gyártására alkalmas.

Nem a fáradtság mondatja velem: a megszólalásában volt megfontolásra alkalmas észrevétel is, de jelentem önnek, tisztelt Bauer Tamás képviselő úr, hogy én egy keresztény, katolikus családból származom, én elfogult vagyok. Nálunk a családi hagyomány szerint május utolsó vasárnapján igenis gyertyák égtek a bérházban, és nagyszüleimnél pedig a nyírségi faluban. Ettől a családi hagyománytól nem tudok elszakadni. Teljesen természetesnek fogom tartani azt, hogy azt a javaslatot támogatom, amely eredetileg megfogalmazódott, miszerint a hősök napja május végén legyen a magyar egészséges ünneplési, megemlékezési szokásrendünkben. Röviden ennyit szerettem volna mondani. Köszönöm.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Hozzászólásra következik Lamperth Mónika képviselő asszony, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából, ugyancsak kétperces időtartamban. Képviselő asszony!

 

DR. LAMPERTH MÓNIKA (MSZP): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Miniszter Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Én nagyon sajnálom, hogy a miniszter asszony ilyen gyorsan kimondta azt, hogy módosító indítványt az időpont tekintetében nem fogadnak be, mert azt gondolom, érvekkel még érdemes lenne egymást győzködnünk.

Ugyanis nekem meggyőződésem, hogy a kormánynak mérlegelnie kell azt a szempontot, amelyet Bauer Tamás a hozzászólásában elmondott, hogy mihez fűződik fontosabb érték, a hősök napja legyen-e egy olyan ünnep, amit az egész magyar társadalom a magáénak érez; és azoknak a hősöknek a kapcsán, akiket a lelkük mélyén, a történelmi szerepük okán valóban megbecsülnek, és fejet akarnak hajtani az emlékük előtt, ezt tehessék úgy, hogy ennek nincsen olyan politikai felhangja és áthallása, mint amiről Bauer Tamás beszélt.

Én Kaposvár város országgyűlési képviselőjeként évek óta részt veszek a hősök napi ünnepségen a hősök templománál, ahol tavaly emlékművet is avatott a város, és leteszem a megemlékezés virágait. Most, az elmúlt vasárnap, amikor ott voltam ezen az ünnepségen, az ott elhangzott szónoklatok azt támasztották alá, amiről Bauer Tamás beszélt. Most a kétperces időkeretbe nem fér bele, hogy ezt kifejtsem, de ha a vita későbbi szakaszában szükségesnek mutatkozik, akkor kitérek rá. Voltak olyan pillanatok, amikor vitéz X. Y. elmondta a beszédét, s a beszédének voltak olyan elemei, amikor úgy éreztem, lehet, hogy az lenne a jó, ha csöndben letenném a virágot az emlékmű talapzatához, és otthagynám az egészet.

Nem szabad, hogy ez az ünnep ilyen legyen! Kérem, hogy ezt nagyon komolyan mérlegeljék! Köszönöm. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Ugyancsak kétperces időkeretben megadom a szót Bauer Tamás képviselő úrnak, a Szabad Demokraták Szövetsége képviselőcsoportjából. Képviselő úr!

 

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm, elnök asszony. Azt mondta Lezsák képviselő úr, hogy ő egy konzervatív, keresztény hagyományú családban nevelkedett, és számukra az a magától értetődő, hogy május végén ünnepeljék ezt. Azt gondolom, tegyék.

Azt mondta a miniszter asszony, hogy ez egy jobboldali kormány, amely számára az a fontos, hogy a tradíciót őrizze. Azt gondolom, hogy ne tegye, mert az, hogy a családjával, a barátaival, azokkal, akikkel szívesen van együtt, akikkel hasonlóképpen gondolkodik, mit tesznek, az mindenkinek a saját szuverén joga. Van, aki kommunista hagyományban élt, és március 21-én fog ünnepelni; van, aki olyan hagyományban élt, ahogy azt Lezsák képviselő úr vagy a miniszter asszony elmondta, és neki az fog jól esni. És van, akinek az, hogy ő vitézavatáson vegyen részt - noha a vitézi cím használatát Magyarországon törvény tiltja ma is -, de ha neki ez jólesik, tegye. Nem gondolom, hogy ezt bárkinek meg kellene akadályoznia.

Azt azonban, hogy az állam, a kormány, az Országgyűlés, amelyik valamennyiünké, azt tegye, hogy egyfajta tradíciót képvisel abból a sokféléből, hogy egyfajta elkötelezettséget képvisel abból a sokféléből, ami Magyarországon jelen van, az nem helyes. Ha a Magyar Demokrata Fórum így látja jól, tegye. De ugyanaz a Dávid Ibolya mint Magyarország igazságügy-minisztere, ne tegye, mert ő nemcsak a konzervatívok igazságügy-minisztere, hanem valamennyiünk igazságügy-minisztere akkor, amikor ezt a posztot betölti. És erről folyik köztünk a vita három éve, hogy a kormány a maga szemléletét ráerőltesse az egész (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) magyar társadalomra.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces időkeretben megadom a szót Dávid Ibolya igazságügy-miniszter asszonynak. Miniszter asszony!

 

DR. DÁVID IBOLYA igazságügy-miniszter: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Képviselőtársam! Két perc nagyon kevés ahhoz, hogy valójában arról beszélgessünk - és ez egy filozófiai kérdés -, hogy az adott kormánytöbbség hogyan érvényesíti a jogalkotáson keresztül a saját maga programját, a saját maga értékrendjét.

Ha ezt a képviselő úr úgy fogja fel, hogy ez valaminek a ráerőltetése a többségre, akkor a demokrácia, és a demokrácia írott és íratlan szabályai alapján a megválasztott többség, az általa a programjában és az értékrendjében vállalt dolgok megvalósításának egyik eszköze a jogalkotás. Ez egy kivételes eszköz, mert ritkán szoktunk ilyen törvényekkel élni; emléktörvényeket ritkán alkotunk, azonban ritkán is éljük meg azt az ezredéves évfordulót, ami az elmúlt másfél évben többször adott nekünk erre alkalmat.

 

(20.20)

 

Minden jogalkotás egyfajta értékközvetítés, mi több, a mindenkori parlamenti többség értékrendjének az akaratát tükrözi. Mint ahogy az előző kormányzat értékrendjének az akaratát tükrözte az is, hogy az élettársi kapcsolatot hitelesítették az azonos nemű személyek között. Ezt mi akkor nem fogadtuk el, a mi értékrendünkkel ez akkor szemben állt, önök ezt támogatták, többségben voltak, törvény született ebből.

Még egy dolgot szeretnék megemlíteni: a képviselő asszony említette, hogy legyen mindenkié ez a törvény. Ameddig el lehetett menni a Szent Korona-törvényben, én minden kompromisszumra hajlandó voltam. A legnagyobb kompromisszum mellett is elértük azt, hogy öt vagy hat képviselőtársuk megszavazta ezt a törvény. Végül is nem szavazták meg sem a szabad demokraták, sem a szocialisták, de bebizonyosodott, hogy valójában a Szent Korona-törvény és a korona áthozatala a Magyar Országgyűlésbe, találkozott a magyar társadalom többségének az akaratával. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Bebizonyosodott az is, hogy azok a félelmek, hogy nem fogják az Országgyűlésben látogatni... - megháromszorozódtak. Bebizonyosodott az is, hogy az összes millenniumi ünnepség, amelyet az elmúlt évben megtartottunk, találkozott kormánypárti, ellenzéki képviselőtársaim, polgármesterek és más értékrendet valló személyek elvárásával is.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces időkeretben megadom a szót Lamperth Mónika képviselő asszonynak, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából. Képviselő asszony!

 

DR. LAMPERTH MÓNIKA (MSZP): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Miniszter Asszony! Én nem akarom a Szent Korona-törvény vitáját újra előhozni, inkább erről a kérdésről szeretnék beszélni, de én azért hadd fejezzem ki gyenge kételyemet, hogy én nem vagyok meggyőződve arról, hogy a magyar társadalomnak van egy határozott állásfoglalása arról egyébként, hogy hol legyen a korona, és főként nem vagyok meggyőződve arról, hogy egy társadalmi többség, hogy a koronának itt legyen a helye. De én azt gondolom, hogy ennek most már semmilyen jelentősége nincs, mert a korona itt van, nagyon sokan eljönnek megnézni. Én biztos vagyok benne, hogy azért is eljönnek nagyon sokan az ország Házába, mert az ország Házát és a koronát együtt meg akarják nézni. Biztos vagyok abban, hogy nem olyan szervezésben jönnek, mondjuk, az iskolák, mint ahogyan a Sacra Corona kötelező megtekintését szervezik az iskolákban.

Ezt most azért hozom ide, mert azt is mondhatja a miniszter asszony, hogy ez egy értékválasztás, hogy az önök ízlésének megfelelő, de én azt gondolom, hogy ezeket a módszereket, amikor egy kormánypárti többség a saját meggyőződését, erkölcsi fölfogását olyan módon próbálja meg törvénybe foglalni, hogy úgy mutatja be, mintha ez a társadalom egészében így lenne, nem helyes, és megosztja a társadalmat, és azoktól az ünnepektől fosztja meg az egyébként másként gondolkodókat, akiknek ugyanúgy a saját ünnepüknek kellene ezt érezniük.

Azért nem tartom jónak az összehasonlítást azzal a törvényi szabállyal, amit az azonos neműek együttélésével kapcsolatban miniszter asszony elmondott, mert az a törvénymódosítás nem igényli azt egyébként, hogy abban a kérdésben a társadalom egésze valamilyen módon véleményt formáljon, és azzal azonosuljon vagy sem. Az megnyilvánulása volt egy olyan liberális vagy baloldali értékrendet valóban nyitottan elfogadó és kezelő kormánynak, ami vélhetően néhány embernek könnyebbséget okozott, és egyébként a társadalmat pedig nem kényszerítette állásfoglalásra. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Ez a hősök emléknapja nem ilyen.

Köszönöm. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces időkeretben megadom a szót Bauer Tamás képviselő úrnak, a Szabad Demokraták Szövetsége képviselőcsoportjából. Öné a szó.

 

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök asszony. Miniszter asszony, én arra kérem, azt javaslom önnek, hogy nyugodtan fejtse ki bővebben is az álláspontját, hiszen előterjesztőként nincs két percre korlátozva, bármikor bármilyen terjedelemben kifejtheti számunkra az érveit.

Én azonban most csak annyit szeretnék mondani, hogy azt gondolom, hogy a kormánytöbbség felhatalmazása a kormányzásra szól. Az, hogy önök olyan gazdaságpolitikát folytatnak ebben a négy évben, hogy önök olyan büntetőpolitikát folytatnak ebben a négy évben, hogy önök olyan agrárpolitikát folytatnak ebben a négy évben, hogy önök olyan egészségpolitikát folytatnak ebben a négy évben, amilyet jónak látnak, ez természetes. Mi pedig abban a négy évben olyat folytattunk, amit mi láttunk jónak. Ez így van rendjén, erre szól a felhatalmazás.

Ugyanakkor mi azt gondoljuk, hogy az ilyen - hogy mondjam? - történelmi, szimbolikus kérdésekben, mint amilyenről itt szó van, akkor is a konszenzusos döntés a helyénvaló, ha formálisan ezek nem kétharmados törvények. A magunk részéről az első ciklusban is, meg a második ciklusban is - mint ezt ön jól tudja - ezt az álláspontot képviseltük, és mi, szabad demokraták nem fogadtuk el, hogy a Szocialista Párt a Nagy Imre-törvényt - amivel nem értett egyet az ellenzék, és nem értettek egyet a szabad demokraták - elfogadja. Akkor sem tartottuk helyesnek. Ezért nem is tartjuk szükségesnek ezeket a történelmi tárgyú parlamenti aktusokat. Lehet parlamenti döntés nélkül is hősök napját tartani annak, aki akar, akkor, amikor jónak látja.

De önök azt tartják fontosnak, hogy 58 vagy 54 százalékos többséggel törvényt alkossanak erről, és nekem ez ellen van alapjában véve kifogásom. El is utasítják azt a konszenzuskeresést, amit mi a módosító javaslatainkkal teszünk.

Köszönöm.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselőtársaim! Úgy tűnik, hogy a kétperces felszólalások végéhez érkeztünk, így megadom a szót Göndör István képviselő úrnak, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából. Képviselő úr!

 

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök asszony. Tisztelt Miniszter Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Nagyon nagy gondban vagyok, és többször hozzányúltam a gombhoz, hogy elállok a hozzászólásomtól, mert ezek szerint a hiba bennem van. Én minden törvényjavaslathoz úgy állok hozzá, hogy majdhogynem betegesen hiszek abban, hogy jobbá tehető a szöveg. S azt gondoltam ennek a törvénynek a kapcsán, hogy igenis valahol egyszer el kell jutni az ebben az országban élő politikusoknak odáig, hogy valahol konszenzusra jussanak a múltat illetőn, hogy ki-ki mennyit, mikor tett hozzá ahhoz, hogy az ország fennmaradjon és gyarapodjon. Tehát ha kell, legyen! De azt gondolom, hogy egy ilyen törvényjavaslat szövegének, ami egy megemelkedett helyzetet akar előállítani, olyannak kellene lenni, amiben tényleg konszenzus van.

Azt gondoltam - az általános vitában látszólag úgy nézett ki, hogy egyetértünk -, hogy néhány dolgot ki kellene ebből emelni, és a szöveg magyarrá tehető, széppé tehető. Sajnálom, hogy nem találok ilyen módosítókat.

Takács Imre képviselőtársam benyújtotta azt, amiről akkor sokat beszéltünk. Én kérem a miniszter asszonyt, gondolja végig azt, hogy "a vérüket ontották". Ha itt arról beszélünk, hogy a mi hőseink, akkor ők a vérüket áldozták, az életüket kockáztatták. Általában a magyar közbeszédben, a magyar nyelvben az ellenség vérét ontják és nem a sajátjukét.

A másik ilyen dolog, amiről szeretnék beszélni, a Bauer Tamás által többször érintett 3. §. Kérem önöket, figyelmesen olvassák el ezt az összetett mondatot, többször. Ha a kormány meg van győződve arról, akkor azt kell mondani, hogy meg kell ünnepelni. Vagy a kormány azt mondja, hogy kifejezi azon óhaját, hogy mi, magyarok és nem magyarok, akik itt élünk, akik felelősséget érzünk az ország sorsáért, ezt az emléknapot méltóan ünnepeljük meg, rójuk le kegyeletünket. Tehát azt gondolom, hogy ha meggyőződés, akkor másképp kell befejezni a mondatot; vagy óhaj, és akkor jó így, ahogy van.

Én azt kérem az önkormányzati és az alkotmányügyi bizottságtól, hogy a bent lévő javaslatok alapján - és nem akarok beszélni, mert számomra például Weszelovszky képviselő úrnak a 4. pontban lévő indítványa szimpatikus - tényleg tegyenek kísérletet, és bizottsági módosítóként legyen ez egy olyan szöveg, ami elfogadható. Az még valós, hogy az időpontról biztos, hogy fogunk vitatkozni.

Engedjék meg - és ez a záró gondolatom, arra amit a miniszter asszony elmondott -: én még kisgyerekes apa vagyok, az én gyerekem elég ferdén nézett rám, hogy én két és fél órát töltöttem vasárnap az emléknapon, ahol ismerősökkel, barátokkal méltóan részt vettünk a szertartásokon és a koszorúk elhelyezésén. De a gyerek azt mondta, hogy ezekről a programokról maradtunk le. Miért nem azt tettük?

 

(20.30)

 

Azt gondolom, hogy ezért is felelősek vagyunk, ami ebben a törvényben szerepel, hogy az utánunk jövő generációkról is szól, hogy azt szeretnénk, az az óhajunk, hogy ezt ők is majd méltóan ünnepeljék meg még akkor is, amikor mi már nem leszünk. Ne hozzuk őket abba a helyzetbe, hogy családon belül legyen konfliktus azért, mert hősök vagy mert gyereknap. Hátha megtalálható a kompromisszum! Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Lezsák Sándor képviselő úr kért ugyancsak két percben felszólalási lehetőséget, a Magyar Demokrata Fórum képviselőcsoportjából. Öné a szó, képviselő úr.

 

LEZSÁK SÁNDOR (MDF): Köszönöm, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Asszony! Nagyon rövid leszek, és Göndör István képviselő úr gondolatmenetének első részéhez szeretnék hozzászólni.

A korrektség úgy kívánja, hogy megmondjam: én egyetértek az ajánlás 2. pontjában szereplő módosító javaslattal, és egyetértek abban is önnel, hogy valóban, a "vérüket ontották" szókapcsolatot ki kellene hagyni a szövegből. Úgy vélem, érdemes lenne egy kapcsolódó módosító indítványban ezt végiggondolni.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Most pedig hozzászólásra következik Weszelovszky Zoltán képviselő úr, a Fidesz képviselőcsoportjából.

Öné a szó, képviselő úr.

 

DR. WESZELOVSZKY ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Képviselőtársaim! Ígérem, hogy igyekszem magamat a témánál tartani. Az előzőekben úgy éreztem, hogy néhányszor - nagyon fontos kérdésekben egyébként - messzire el kellett menni képviselőtársaimnak. Szeretném a szót szűken értelmezve a témánál tartani.

Két módosító indítványt készítettem és adtam be ehhez a törvényjavaslathoz. Az egyik az ajánlás 4. pontjában szerepel, és annak a lényege összefügg azzal a gondolattal, amit én az általános vitában kifejtettem; akkor én a "magyar hős" alapkategóriát konkretizáltam és értelmeztem, és akkor azt mondtam, hogy a "magyar hős" kitétel itt evidens módon nem a származás, hanem a hősiesség irányának kategóriája.

Magyarországért az ezer év alatt nemzetre és felekezetre való tekintet nélkül hősiesen harcoltak örmények, szerbek, szászok, németek, oláhok, olaszok, franciák, cigányok, ortodox katolikusok, zsidók, lengyelek, csehek, tehát nem kell tovább sorolni, hiszen ki tagadhatná, hogy például az aradi tizenhármak akár a magyar nyelv ismerete nélkül is magyar hősök voltak.

Arra gondoltam, hogy ez a gondolat, aminek a lényege a "nemzetre és felekezetre való tekintet nélkül", jó volna, ha egyfajta nyomatékot kapna ebben a törvényben, és a preambulumnak ezért is van egy ilyen pontosítása, kiegészítése. Nem mondom azt, hogy túlterjeszkedik a preambulum gondolatán, de mindenképpen nyomatékot ad egy olyan gondolatnak, amit az előbb kifejtettem, illetőleg az általános vitában elmondtam.

A másik módosító indítvány - ha szabad azt mondani - számomra fontosabb. El tudom fogadni; úgy értesültem, hogy nem támogatott egyik módosító indítványom sem, de a másikat sokkal lényegesebbnek tartom. Egy olyan kitétel szerepel - ez az ajánlás 12. pontja -, amely egyfajta kiterjesztés, és arról szól, hogy azt mondja a törvénytervezet, hogy "a Magyar Köztársaság Országgyűlése kifejezi azon meggyőződését, hogy az állami szervek, a helyi önkormányzatok, az egyházak, a társadalmi szervezetek, a magyar nemzet fiai és leányai", és itt jön egy beszúrás: "éljenek bárhol a világon", minden évben megünneplik és megemlékeznek erről a napról.

Érvként a következőket szeretném ezzel kapcsolatosan elmondani. Az első az, hogy ez a kiterjesztő értelmezés tulajdonképpen az indoklásban is benne van, szó szerint; azt is lehet mondani, hogy egy az egyben onnan van átvéve, vagyis nem egy idegen testet hozok a törvény szövegébe, hanem olyat, amit az indoklást is magáénak tart, magáénak gondol.

A második érvem az "éljenek bárhol a világban" betoldáshoz és kiterjesztéshez azért fontos, mert azt gondolom, hogy nem egy új gyakorlatot jelent, mert tudomásom szerint a világban jelenleg is folyamatosan megvalósul. Tehát tudunk arról, hogy az 1849-es, örmény származású Czech János honvéd hős aztán Dél-Amerikában különböző - ha szabad így, mai szóval mondani - karriert ért el a pályafutásában; s az ott élő magyarok most is megemlékeznek róla, nemcsak dél-amerikai tettei miatt, hanem a korábbi, a magyar hőssége okán. Ugyanilyen Ausztráliában is van; most csak egy példát mondok: Kossuth titkára, akinek az emléke köré egy kolónia szerveződik, és rendszeresen megemlékeznek róla.

Azt gondolom tehát, ez az "éljenek bárhol a világban" kitétel nagyon fontos olyan szempontból, hogy gondol azokra, akik a világban határainkon kívül vannak, akik nagyon régóta - '24 óta vagy később, de mindegy az időpont - megemlékeznek a magyar hősökről. Azt gondolom, hogy ez fontos, és egyébként hogy ez a külföldi vagy a világban ez a körülmény adott, mindenképpen amellett szól, hogy ez a bizonyos időpont május utolsó vasárnapja.

Nem akarok nagyon belemenni az időpontvitába. Nekem magánvéleményem az, hogy ez nem lehet kabinetkérdés. Saját megítélésem szerint ebben a törvényben nem ez a kulcs és nem ez a fontos. Fontos az, hogy legyen egy elfogadható törvény, és jónak tartom azt, ha abban minél szélesebb körben meg tudunk állapodni, egyezni. Mérlegelni kell.

Azt gondolom, hogy elhangzottak mellette, ellene érvek - mérlegre kell tenni, és ha ez a mérleg azt mutatja, hogy érdemes ezt az időpontot megmozdítani, bár szól mellette tradíció, szólnak mellette világba elszakadt magyarok cselekedetei és szokásai, ennek ellenére azt gondolom, hogy érdemes ezt megvizsgálni. A vita alapján azt gondolom, hogy ez nem volna rossz.

Lamperth Mónika elment. (Bauer Tamás: Visszajön, csak kiment.) Jó. Mondott egy érvet, hogy Kaposváron meghallgatott egy beszédet. Ez a beszéd ellenérv erre a dologra. Ez a beszéd attól az X-től vagy Y-tól akármilyen más időpontban is elhangozhat! Azt gondolom, hogy ez önmagában nem jó érv az időpont kérdésében.

Ennyit szeretnék tehát mondani az "éljenek bárhol a világban" című kiterjesztéshez. Nagyon szeretném, ha ez benne lenne, mert ez jó volna a kint élő magyar közösségeknek.

Harmadik érv. Ha a magyar parlament ezt az új törvényt elfogadja, akkor a konzulokon keresztül gyakorlatilag el lehetne juttatni ezekhez a közösségekhez szerte a világban, és ez az öntudatukat, hovatartozás-érzésüket, az anyaország velük való kapcsolatának az erősítését jelentené. Azt gondolom, hogy ők ezt nagyon szimpatikusan vennék és ez jó volna. Amennyire tudom, a külügyi területen a konzuli hálózat újjáalakítása és -szervezése folyamatban van. Azt gondolom, hogy esetleg még egy érv ennek a hálózatnak az ilyen funkcióban való működtetésére ez a témakör is lehetne.

Akkor, amikor a konzulokon keresztül kifelé, feléjük eljutna ez a törvény - ez az egyik érv -, ugyanúgy azt hiszem, hogy jó lenne, ha a konzuli hálózaton keresztül visszajönnének azok a hősök, akikről nem tudunk.

 

 

(20.40)

 

Nem mondom, hogy várható, hogy nagyon nagy a számuk, de nagyon sokan lehetnek olyanok, akikről az anyaországban nem tudunk. Azt gondolom, ha valahogy ez a rendszer így működne, és ez az "éljenek bárhol a világban" kis betoldás benne lenne, ez visszafelé azt jelentené, hogy ezek a hősök - akikről sajnálatosan most nem tudunk valamilyen módon itt az anyaországban - látóhatárba kerülnének. Azt gondolom, ez feltétlenül jó volna.

Van egy ötödik érv, és ez már tulajdonképpen átvezet ennek a 12. pontban beadott módosító indítványnak a 2. pontjához, amely arról szól, hogy a fiatalság megemlékezésben való aktív részvételéről az oktatási miniszter, a külföldön élő magyar közösségek törvényről való tájékoztatásáról a külügyminiszter gondoskodik. A külügyi dolgokról beszéltem, egy picit még szólnék az oktatás vonatkozásáról. Azt mondanám el, hogy amíg a világban élő magyarok körében sok helyen tovább élt a hősök emléknapjának - ilyen vagy olyan dátummal, de mindenképpen - megemlékezése, addig Magyarországon a második világháború után ez megszűnt, akár úgy is lehet mondani, hogy eltüntették.

Azt hiszem, helyes az indoklásban az a szöveg, amely azt mondja, hogy a törvény hozzájárul a magyar ifjúság erkölcsi neveléséhez, helyes történelemszemléletéhez. Ezt segíteni kell, támogatni kell, ajánlásokat kell megfogalmazni, és úgy, ahogy az általános vitában már nagyon-nagyon sok szó esett az oktatásügy, nevelés fontosságáról... - Mécs Imre írja valahol, hogy "a jövő nemzedék okulására". A szó nem egészen ugyanaz, de azt gondolom, az okulásból hamar el lehet jutni az okosodik, tanul, nevelés területére. Indoklás emellett ez is, hogy ez a kiterjesztés meglegyen.

Még egy: nem utolsósorban említeném meg, hogy ez év tavaszán először emlékeztünk meg országosan egyfelől a kommunizmus áldozatairól, másrészt a holokauszt áldozatairól. Azt gondolom, szép volna, ha ezt a két emléknapot most a hősök emléknapja kiegészítené, és mint ahogy azoknál is fontos volt, itt is fontos az iskolai nevelő hatás fokozása, erősítése. Éppen ezért mindazt, ami az indoklásban van - ez Mécs Imre szövegében is benne van -, nagyon fontosnak tartom.

Talán még egy gondolatot szeretnék elmondani, és ígérem, hogy a későbbiekben kétpercesekkel és egyéb ilyen attrakciókkal nem fogom magukat untatni. Ehhez a 3. §-hoz én is szeretnék hozzászólni. Megítélésem szerint sem egészen jó ennek a 3. §-nak a szövegezése. Ez a bizonyos rész, hogy "a Magyar Köztársaság Országgyűlése kifejezi azon meggyőződését" szerintem nem egészen találó és szerencsés. Inkább valami olyasmi gondolatnak kellene itt megfogalmazódnia, hogy "helyesli és támogatja azt, hogy az állami szervek" és a többi, megemlékezzenek, és kegyeletüket, hálájukat leróják az elmúlt ezer év magyar hőseinek és a többi.

 

 

(Az elnöki széket dr. Wekler Ferenc, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

 

 

Abban, hogy felvetették ezt a 3. §-sal kapcsolatos - hogy mondjam - harmóniahiányt, ami a szövegben van, azt gondolom, lehet egy pici igazság, tehát esetleg ezt is érdemes megvizsgálni.

Köszönöm szépen a türelmüket. (Taps a Fidesz soraiból.)

 

ELNÖK: Jó estét kívánok! Képviselőtársaim! Kétperces hozzászólásra következik Lamperth Mónika asszony, az MSZP képviselője.

 

DR. LAMPERTH MÓNIKA (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Ha a miniszter asszonyt véletlenül Weszelovszky Zoltán képviselőtársam meggyőzte volna arról, hogy az ő 12. sorszám alatt benyújtott módosító indítványát mégiscsak fogadja el az előterjesztő, akkor én szeretném visszafelé befolyásolni. Jól teszi az előterjesztő, ha nem fogadja el ezt a módosító indítványt.

Kedves Képviselőtársam! Nem tudom, hogy miért akar alkalmatlan eszközzel valamilyen célt elérni. Az a negyven év, amire önök előszeretettel hivatkoznak, bebizonyította, hogy a fiatalokat, az iskolásokat kivezényelni valamilyen ünnepre, amiről nem tudják pontosan, hogy az ő számukra mit jelent, és azzal, hogy kötelezővé teszik, hogy valamilyen rendezvényen - ha úgy tetszik - részt vegyenek, semmilyen pozitív hatást elérni nem lehet. Ezt már az idő bebizonyította. Azzal egyetértek, hogy a családi nevelésben és az iskolai nevelésben olyan értékeket tanítsunk és mutassunk a fiataljainknak, ami nekik fontos, ami kötődés, ami egy pozitív viszonyt jelent a magyar történelemhez, a hősökhöz, azokhoz az értékekhez, amit mi fontosnak tartunk.

Azt gondolom, ez fontos cél, de alkalmatlan eszközzel, kötelezéssel, kivezényléssel, amikor azt mondja, hogy a fiatalság megemlékezésben való aktív részvételről az oktatási miniszter gondoskodik... - egyébként nyelvtanilag se helyes, mert ha nyelvtanilag helyesen akarta volna írni, akkor azt kellett volna írni, hogy "a fiatalság megemlékezésben való aktív részvételéről", így szól a magyar nyelv szerint helyesen, de ezt most zárójelbe teszem. Nem alkalmas ez az eszköz. Nagyon óvom attól a Magyar Országgyűlést, hogy bármi erre utaló jelet vagy eszközt elfogadjon és a magáénak tudjon, és meg kell mondani őszintén, hogy az, ami módosító indítványt Bauer Tamásék beadtak a 11. pontban, egy kicsit más szempontból, de hasonló felfogást sugall. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Azt gondolom, érdemes lenne ezt a módosítót megfontolni. Köszönöm, elnök úr. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiból.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Weszelovszky Zoltán úr, a Fidesz képviselője.

 

DR. WESZELOVSZKY ZOLTÁN (Fidesz): Kedves Képviselő Asszony! Egészen pontosan fogalmaztam most a felszólalásomban. Elfogadom azt, hogy esetleg lehet tovább javítani azt a szöveget, amit itt leírtam, de amikor most szóltam - megismétlem önnek, mert később érkezett be, nem hallhatta -, azt mondtam, hogy ajánlásokkal és segítségadással segíteni az oktatási folyamatot úgy, ahogy kifejtettem. Ugyanazokat mondtam el, amit aztán később ön is, hogy ebbe a nevelésbe értékeket vinni - világos, nem erőszakkal, én is úgy gondolom. Életemnek egy szakaszát eltöltöttem ezen a területen, véletlenül sem akartam volna ilyen hibát elkövetni. Ajánlásokkal, segítségadásokkal lehet segíteni, de ezt fontosnak tartom.

Nem volt itt, amikor az általános vita volt. Akkor Balassi Bálint példáján mutattam be ezt a kérdéskört. Balassi Bálintot természetesen be lehet... - aki egyébként körülbelül négyszáz évvel eltolva ezen időpontban, május végén halt meg, halt bele háborús sebeibe. Balassi Bálint az elmúlt időszakban elsősorban a szerelmi versein keresztül jött be a magyar tanítási tartalomba, miközben Balassi Bálintnak legalább ilyen erős oldala volt az, hogy effektíven részt vett az akkori harcokban, golyó találta el a két lábát, a seb elfertőződött, aztán végül is ebbe halt bele. Balassi Bálintnak természetesen be lehet mutatni a szerelmi líráját (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), másfelől pedig mást is. Én erről beszéltem.

Köszönöm. (Taps a Fidesz soraiból.)

 

ELNÖK: Hozzászólásra következik Mécs Imre úr, az SZDSZ képviselője.

 

 

(20.50)

 

 

MÉCS IMRE (SZDSZ): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Asszony! Mindenekelőtt csodálatomat szeretném kifejezni a miniszter asszony irányába, aki reggeltől végigülte ezt a hosszú, döbbenetes és nagyon sok gondolatot felvető üléssorozatot vagy -füzért. Minden tiszteletünket megérdemli. (Dr. Dávid Ibolya: Most jön a feketeleves!) Ez volt a captatio bene valentia, ahogy ezt Pécsett a jezsuita kollégiumban tanították, de őszintén mondtam.

Én fontosnak tartom ezt a törvényjavaslatot, de két dolgot feltétlenül szeretnék elöljáróban elmondani. Az egyik az, amit többször is kértem a tárcától különböző fórumokon, bizottsági ülésen, általános vitában, hogy tekintse át az Igazságügyi Minisztérium az összes emléknapot és nemzeti ünnepet, és ezekben valamilyen rendszert kell tenni, mert különben elaprózzuk a dolgokat, és éppen ellenkezőjére fordul, nem fognak odafigyelni az emberek, nem tudják pontosan megkülönböztetni a dolgokat. Tehát az kellene, hogy évente néhány, öt-hat igazán frappáns, igazán megfogható emléknapunk legyen, amit meg tudjunk tölteni tartalommal. Ez az egyik gondolat. Változatlanul várom a tárcának ezt az összefoglaló, integráló munkáját.

A másik pedig: Illyés Gyulát idézem megint - már nulla óra három perckor is idéztem erről a helyről -, tehát Illyés Gyula nagy mondatát idézem, hogy a múlt nincs magától. A múltat minden generációnak, minden társadalomnak meg kell alkotnia. Ez alól nem lehet kibújni. Az a társadalom, amelyik nem tudja ezt megcsinálni, mert nem engedik neki vagy nem képes arra vagy elszivacsosodott a szíve vagy a feje, akkor annak jövője sem lesz. Ezt már nem ő mondta, ezt csak én teszem hozzá. Tehát rendkívül fontos, hogy a múltunkat tisztába tegyünk. Nagyon nagy batyukat cipel a magyar társadalom, hiszen nem tudta demokratikus körülmények között a társadalom kibeszélni a problémáit, így volt ez '45-ben, '56-ban kezdtük meg, utána megint megszűnt ez. Tehát a mai generációknak igenis rendbe kell tenniük a múltat, az ocsút ki kell dobniuk, és az igazi nemes értékeket kell megőrizniük.

Bibó István megkülönböztette az ókonzervativizmust a nemes konzervativizmustól. Én is egyetértek vele; a nemes konzervativizmus elsőrendű fontosságú, mert anélkül nem tudunk továbbhaladni. Ha nem rostáljuk meg állandóan a múltat és a múlt történéseit, és nem emeljük ki abból az értékeket, akkor nem tudunk továbbhaladni. Az avantgárd és a nemes konzervativizmus dialektikusan szorosan összefügg, igénylik egymást, szükségesek. Tehát úgy gondolom, helyes, ha tisztába tesszük a múltunkat.

Éppen az ilyen emléknapoknak a megfogalmazásánál döbbenünk rá, hogy milyen nehéz ez. Nekem elég sok gyermekem van, és nagyon érdeklődőek. Nagyon érdekli őket a történelem, mindig kérdeznek, s mindig szabatosan kell válaszolni. Nem könnyű. Nem könnyű elmondani nekik az első világháborút, a második világháborút, '56 már tisztább dolog, de ott is rengeteg kérdésük van. Ahhoz tehát, hogy a mai fiatalok ezt a törvényt el tudják olvasni és ne cikizzék ki, ne nevessenek rajta vagy ne forduljon át éppen ellenkezőjére, ahhoz nekünk egyszerű, tiszta szövegeket és konszenzus alapján való értékítéletet kell feléjük sugározni, mert másképpen nem megy.

A törvényjavaslat szövegét megpróbáltam javítani ezen alapvető rendező elvek segítségével. Ahogy az általános vitában is mondtam, le kell szállnunk a koturnusról, és világos, értelmes szavakkal kell fogalmaznunk.

A preambulummal kapcsolatban az a problémám, hogy nem Szent István király ezer esztendővel ezelőtt történt államalapítása óta vannak hőseink. A magyarságnak sokkal hosszabb a története, és történetének minden szakaszában voltak olyan emberek, akik a közösségért életüket áldozták, és ezek a személyek, lehet hogy nem ismerjük őket, de léteztek, és éppúgy beletartoznak a magyarság hőseinek körébe. Most érthető, ez egy szuggesztív dolog, hogy évek óta millenniumról beszélünk és az ezeréves államalapításról; én még azt sem tartom teljesen pontosnak, hogy Szent István király által történt az államalapítás. Szabó Magdának több regénye is foglalkozik nagyon helyesen azzal, hogy milyen nagy munkát végeztek Gézáék, és az igazi innovációt, az igazán nagy lépést Gézáék tették meg, ők alapították meg a magyar államot, fölnevelték Vajkot Istvánná, és lehetővé tették, hogy a modern Magyarország működhessék. Ezért javasoltam tehát a következő szövegváltozatot, miszerint: a magyarság hosszú, nehéz történelme során megszámlálhatatlan ember küzdött és adta életét a haza megszületéséért, fennmaradásáért, a nemzet becsületéért, hitének, nemes eszméinek és elveinek védelmében.

Ha végignézzük a történelem során a hőseinket, bizony nagyon ellentmondásos személyiségek voltak közöttük, akik életüknek egy-egy szakaszában valóban hősként viselkedtek. De épp most olvastam a Magyar Nemzetben, hogy 1412-ben a mai napon született Jeanne d'Arc, és Jeanne d'Arcot a katolikus egyház a húszas években, tehát több mint 450 évvel a halála után kanonizálta és avatta szentté. Addig az ő megítélése egyáltalán nem volt hősi, nem volt szent. Ugyanez vonatkozhat egy sor más kérdésre is.

Itt nekem részben fenntartásom van Bauer Tamás álláspontjával; én azt a felfogást, hogy voltak igazságos háborúk és igazságtalan háborúk, és aki igazságtalan háborúban vett részt, azt csak áldozatnak lehet tekinteni, én ezt nem osztom. Mindig azt kell megnézni, hogy az egyén a közösséggel kapcsolatban hogyan viselkedett. Aki föláldozta az életét másokért, aki megmentette mások életét, aki teljesítette a kötelességét, aki bátor volt, aki önzetlen volt, az igenis tiszteletre méltó, bármilyen szituációban van, és erre rengeteg példát tudunk mondani. (Taps a kormánypártok soraiban.) Tehát ezt kell mindig nézni. Megmondom őszintén, a József körúton '56. október 25-e körül a házunk előtt széttaposott orosz gyerekeket én hősöknek tekintettem, akiket egy rettenetes hatalom odahajtott, odaüldözött, és akiket ott széttapostak, szétlőttek. (Szórványos taps a kormánypártok soraiban.) Ők az orosz nép számára hősök; áldozatok és hősök egyúttal, ugyanúgy, mint a mi Don-kanyarbeli katonáink vagy a munkaszolgálatosaink vagy a pilótáink és így tovább. Ha azt akarjuk, hogy ebben a társadalomban kötelességüket teljesítő, tisztességes, bátor emberek legyenek és példaképet találjanak, akkor bizony meg kell keresnünk ezeket. De az Illyés Gyula-i feladat mindnyájunkra vár, hogy tisztába tegyük a múltat.

Folytatom a módosító javaslat ismertetését: "Tetteik nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy létrejött és ezer esztendőn át fennmaradt a magyar állam." A magyar nemzetet kihúztam, ugyanis a magyar nemzet nem az államalapítással kezdődött, tehát nem jó az a szöveg, hogy fennmaradt a magyar nemzet. Magyar nemzet nem ezer éve van, magyar nemzet régebben van, a nemzetségek óta meg még azelőttről; nem tudjuk, a múltba vész, a legendák, a mondák idejébe tartozik; a mondabeli hősöket, mesehősöket, akikről a gyerekeink olvasnak, szintén ebbe a hősi panteonba kell behelyeznünk.

 

(21.00)

 

A másik módosító indítványom az 1. §-hoz kapcsolódik. Ezt az egyetlen módosító indítványom fogadta el a magas kormány. Ebben azt javasoltam, hogy tömörítsük a mondatot, hiszen a "magyar" szó állandó ismétlése ellenkező hatást gyakorol. Tehát "a Magyar Köztársaság Országgyűlése tisztelettel adózva a hősök emléke előtt" - kihúztam, hogy az elmúlt ezer esztendőben, hiszen régebb óta tiszteljük őket -, "a haza szabadságáért" - felesleges, hogy a "magyar" haza, mert milyen hazáról lehet szó -, "és függetlenségéért, a magyar nemzet fennmaradásáért küzdött" - hát milyen nemzetről van szó: magyar nemzetről -, "magyar hazafiak emlékét" - a "magyart" itt is ki kell húzni, mert nem csak magyarok voltak. Weszelovszky Zoltán részletezte ezt. Széchenyi István, akiről most filmet, készítenek, 17 éves korában kezdett magyarul tanulni. Az aradi vartanúknak több mint a fele nem tudott magyarul, amit már kimutattak, nagyobb hősöket mégsem tudunk találni, mint az aradi tizenhárom. Ebben nőttünk fel, és a mai napi fényesen csillog a nevük és a személyiségük, törvény megörökíti.

A következő módosító javaslatom a 2. §-ra vonatkozik. Itt megint néhány túlzó jelzőt kellett kihúzni. "A nemzet soha el nem múló hálája jeléül." Szinte hallom a gyerekeim, hogy megkérdezik, mi az, hogy "soha el nem múló". Hála az van, tisztán, egyedül, főnévszerűen. A "hála" sokértelmű szó. Hálásak vagyunk nekik. Ezt a módosítást a kormány sajnos nem támogatta, de az önkormányzati bizottság támogatta, és bízom abban, hogy miniszter asszony is támogatni fogja.

A törvényjavaslat 3. §-a teljesen felesleges. Itt már elemezték ennek a nyelvtani lehetetlenségét, hogy "kifejezi azon meggyőződését, hogy leróják hálájukat". Semmi szükség erre! A nemes hazafiságból adódik, hogy az emberek elmennek, mécsest gyújtanak, elgondolkoznak és hálásak érte. De ezt nem az Országgyűlésnek kell zavaros fogalmazásban előírni. Teljesen felesleges ez a paragrafus, ezért egyértelmű, hogy ki kellene hagyni.

A 4. §-sal kapcsolatban is több probléma van. Az egyik az, hogy nemcsak Budapesten, a Hősök terén állítottak emlékművet a hősöknek. Ha csak ezt említjük meg, akkor számtalan más emlékhely felállítóit megsértjük, hiszen nincs az országnak olyan községe, városa, zuga, ahol ne állítottak volna hősi emlékműveket csatatereken, házak falán. Minden faluban van hősi emlékmű. Egyszerűen maguktól építettek, csináltak, országgyűlési törvény nélkül, mert úgy gondolták. Nem szabad őket kirekeszteni. Ezért e helyett a paragrafus helyett azt javaslom: "A Magyar Köztársaság Országgyűlése elismeréssel adózik az elődöknek, akik az ország számtalan helyén, csatamezején, valamennyi városában és községében a hősök emlékére, tetteik megörökítésére méltó emlékműveket állítottak, azokat a legnehezebb időkben ápolták és megőrizték. A nemzet valamennyi hősére emlékeztet a budapesti Hősök tere, az ismeretlen katona sírja és a millenniumi emlékmű." Tömör és jól kifejező szöveg.

Az, hogy felhatalmazzuk a Fővárosi Közgyűlést arra, ami egyébként kötelessége és joga, hogy a tér rendjét rendezze, ez teljesen redundáns, felesleges, és nem is illik a törvénybe. A Fővárosi Közgyűlés rendezni fogja ezt és megoldja. Úgy gondolom, minél tömörebben fogalmazunk, a mai fiatalok annál jobban fogják értékelni, és majd ők kitöltik tartalommal ezeket a szikár szövegeket. Ezért kapcsolódó módosító indítványban összeszedtem az összes módosítót, és egységes szerkezetbe foglaltam, hogy így végigolvasva lehessen látni, hogy egy szikárabb, tömörebb, nem kirekesztő, hanem minél több embert belefoglaló, nem éles határokat szabó törvény jobban teljesíteni tudja azt a feladatot, amire való.

Köszönöm szépen. (Taps.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Balczó Zoltán úr, a MIÉP képviselője. Megadom a szót.

 

BALCZÓ ZOLTÁN (MIÉP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársak! Mécs Imre képviselő úr az 1. ajánlási pontban a következő mondatot akarja módosítani: "Tetteik nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy ezer esztendőn át fennmaradt a magyar nemzet és a magyar állam", és ebből a "magyar nemzet"-et kívánja kihúzni. Nagyon fontosnak tartanám, ha ez az ünnep létrejön, hogy a "magyar nemzet" kifejezés bent maradjon, hiszen a magyar állam és a magyar nemzet nem esik egybe.

Éppen most tárgyaljuk a státustörvényt, amelynek az a célja, hogy a nemzet határokon átívelő újraegyesítését valósítsa meg. Ha azt mondják, hogy ez kormánypárti ízlés és ideológia, amit a MIÉP támogat, akkor elmondom, hogy Glatz Ferenc, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke hasonló véleményen van, amikor arról beszél, hogy nem az állam tudományos akadémiájára van szükség, hanem a nemzetére, beleértve a határon túliakat is. Minket a határon túliakkal a közös ünnepeink is összekötnek.

Abban a megtisztelő lehetőségben és felemelő érzésben volt részem, hogy tavaly március 15-én Székelyudvarhelyen lehettem tízezer honfitársammal együtt, akik az úgynevezett "Vasszékely" szobrát avatták fel újra, amelynek a talapzatára az van írva, hogy "Gyopárt a Hargitáról hozzatok, a magyar hősök halhatatlanok". Ezek a hősök, akiket ma ünneplünk, nemcsak azért haltak meg, hogy a mai magyar államhatárokkal ez az állam létezik, hanem az elmúlt ezer év alatt sokan azért áldozták életüket, hogy ma államhatárokon túl, például Székelyudvarhelyen, a magyar nemzet létezik. Ezért tartom fontosnak ennek a nagyon lényeges két szónak a benthagyását.

Köszönöm szépen. (Taps a MIÉP soraiban.)

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Lezsák Sándor úr, az MDF képviselője.

 

LEZSÁK SÁNDOR (MDF): Köszönöm a szót. Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Asszony! Függetlenül a párthovatartozástól, becsülöm és tisztelem Mécs Imre képviselőtársam történelmi múltját és történelmi ismereteit, és nagyon rokonszenves volt az illyési gondolatmenet is, hogy "múlt magától nem lesz, a múltat mindenkinek újra kell alkotni".

Egyetlenegy helyen viszont szeretném emlékeztetni képviselőtársamat arra, hogy nem mindegy, milyen adatokból alkotjuk újra a múltat. Azt tetszett mondani, hogy Széchenyi István 17 éves korában kezdett el magyarul tanulni. Ez tévedés, kedves képviselőtársam. Nagyon szívesen elhozom magának a jövő héten azt a kis tanulmányfüzetet, amely ezt hiteles adatokkal cáfolja. Úgy gondolom, ha a rádióhallgatók közül csak egyben ragad meg egy téves állítás, azzal is vétket követünk el, ezért emlékeztettem a rádióhallgatókat és önt is a tévedésére.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)

 

ELNÖK: Hozzászólásra következik Lezsák Sándor úr, az MDF képviselője.

 

LEZSÁK SÁNDOR (MDF): Köszönöm szépen. Tisztelt Ház! Mindössze két módosító indítvánnyal kívánok foglalkozni, s ezekkel is csak nagyon röviden. A Magyar Demokrata Fórum országgyűlési képviselőcsoportjában is foglalkoztunk azzal a gondolattal, amit aztán Weszelovszky Zoltán képviselőtársam fogalmazott meg az ajánlás 4. pontjában. Nálunk is felvetődött az, hogy minden hősre emlékezzünk nemzeti hovatartozás nélkül, azaz ne rekesszük ki az ünnepeltek közül Szent Gellért püspököt, Kapisztrán Jánost, a Buda töröktől történő visszavétele során elesett Keresztény Liga katonáit vagy éppen Bem tábornokot.

 

 

(21.10)

 

 

Miután újra elolvastam a törvényjavaslatot, jöttem rá, hogy ez a törvényjavaslat nem szűkíti le magyar nemzetiségűekre a megemlékezésre méltó hősök körét, s annyira nem ez a szándéka, hogy az ajánlás 7. pontjában az előterjesztő egyetértett Mécs Imre képviselőtársunk javaslatával, miszerint maradjanak ki a törvényjavaslat 1. §-ából a "magyar" jelzők a "haza", a "nemzet" és a "hazafiak" szavak elől.

A második: nagyon röviden egy sikerélményünket hadd fogalmazzam meg. Az ajánlás 14. pontja tartalmazza MDF-es képviselőtársam, Csáky András javaslatát, mely szerint az Országgyűlés a millenniumi emlékművet és a hősök emlékművét nyilvánítsa nemzeti emlékhellyé. Az MDF nevében örömmel vettem tudomásul, hogy a kormány támogatja ezt az indítványt.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Mécs Imre úr, az SZDSZ képviselője.

 

MÉCS IMRE (SZDSZ): Kedves Lezsák Sándor! Csáky András javaslatában azzal, hogy nemzeti emlékhellyé nyilvánítsuk a millenniumi emlékművet, nem értek egyet, hiszen nemrég hoztunk egy törvényt, fölállítottuk a Nemzeti Emlékhely Bizottságot, és ennek adtunk felhatalmazást arra, hogy az országban meghatározzon, nemzeti emlékhelyekké minősítsen emlékműveket. Hiszen a mohácsi emlékmű vagy számtalan más emlékmű, a 301-es parcella, a Hősök tere mind nemzeti emlékhely, és ennek a magas szintű bizottságnak a feladata ez. Ha ezeket kiemeljük, akkor megsértünk egy csomó más községet, helyi emlékművet, hiszen mindegyik értékes.

Elmondtam az általános vitában is, hogy Szigliget egyike azon kevés községnek, ahol az 50-es években második világháborús emlékművet emeltek, és ezt az emlékművet gondozták akkor, amikor ez ideológiailag bizony veszélyes dolog volt. Ez a mai napig áll, és úgy gondolom, hogy őket sem bánthatjuk meg.

Erre vonatkozóan adtam be kapcsolódó módosító indítványt, amelyben azt írtam, hogy számtalan csatamezőn, valamennyi városában és községében a hősök emlékére méltó emlékműveket állítottak. Megemlékezik a pont a Hősök teréről is, ami a nemzet valamennyi hősére emlékeztet, de őket nem hagyhatjuk ki, ezzel kirekesztők lennénk, és éppen a törvény céljával kerülnénk szembe.

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Weszelovszky Zoltán úr, a Fidesz képviselője.

 

DR. WESZELOVSZKY ZOLTÁN (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Képviselőtársaim! Csak pontosítani szeretném tisztelt képviselőtársamat, Mécs Imrét. Megértem, hogy megakadt a szeme ezen a bizonyos nemzeti emlékhely kifejezésen; nálam is ugyanez történt, és megnéztem az ide vonatkozó törvényt, amire ő is hivatkozott, tehát a temetkezési törvényt. Ennek 3. § e) pontja: "Nemzeti sírkert (nemzeti panteon) a műemléki védelem alatt álló, vagy a Nemzeti Kegyeleti Bizottság által annak minősített temető, hősi temető, temetkezési emlékhely..." s a többi. Tehát a Nemzeti Kegyeleti Bizottság funkciója az, hogy ő mondja meg, mi az, ami a nemzeti sírkertbe beletartozik. Lehet, hogy ez temetkezési emlékhely, de a temetkezési emlékhely meg a nemzeti emlékhely nem azonos a nemzeti sírkerttel, tehát a Kegyeleti Bizottságnak az a funkciója, hogy a nemzeti sírkertbe való tartozást mondja meg.

Hogy mi az, hogy nemzeti emlékhely, azt a törvényhozás megmondhatja, mert a temetkezési emlékhelyre van egy definíció a törvényben, egy átlag temetkezési emlékhelyre, de ha a törvényhozás azt mondja, hogy ez nemzeti emlékhely - és ezt megteheti -, akkor így a dolog teljesen kerek. Tehát a Nemzeti Kegyeleti Bizottságnak, még egyszer mondom, nem az a funkciója, hogy nemzeti emlékhelyet meghatározzon, hanem a nemzeti sírkertet.

Köszönöm.

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Mécs Imre úr, az SZDSZ képviselője.

 

MÉCS IMRE (SZDSZ): Kedves Zoltán! Nem ilyen egyszerű a helyzet, hiszen az ismeretlen katona sírjában egy valódi katona holtteste fekszik, ennek következtében ez elvileg oda tartozik. Vagy mit csináljunk a mohácsi emlékhellyel, ami nem temető, de mégis ott van legalább öt-hatszáz katonának a sírja? Tehát úgy gondolom, hogy ezek átfedik egymást, és itt is rendet kellene tennünk.

Ezért a módosító javaslatomban kitérek valamennyi, az országban lévő emlékhelyre, és ezek közül kiemelkedik mint a nemzet valamennyi hősére emlékeztető, a Hősök tere, de csak ezt nemzeti emlékhellyé nyilvánítani nem tartom szerencsésnek.

 

ELNÖK: Hozzászólásra következik Zuschlag János úr, az MSZP képviselője.

 

ZUSCHLAG JÁNOS (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Kedves Képviselőtársaim! Az az igazság, hogy egy kicsit zavarban vagyok, mert három héttel ezelőtt már lefolytattunk ebben a kérdésben egy általános vitát, ahol egészen mély történelemfilozófiai és kronológiai mélységekbe merültünk el a törvény kapcsán, ezután érkezett elénk 14 vagy 15 módosító javaslat, ami alapján úgy tűnt, esetleg van arra esély, hogy kompromisszum kötődjék a törvényben. Akkor a hozzászólásomban elmondtam, hogy a Magyar Szocialista Párt abban az esetben tudja támogatni a törvénytervezetet, amennyiben a határidőügyben sikerül megállapodást kötnünk, valamint egy-két olyan tartalmi, illetve stilisztikai kérdésben, amit nagyon fontosnak tartunk.

Azonban sajnálatos módon az itt kialakult vita azt mutatta számomra, hogy ettől a kompromisszumtól jelen pillanatban nagyon messze kerültünk, hiszen nyilvánvalóvá vált, hogy a kormánypárti képviselőtársaink ezt a bizonyos májusi időpontot nem kívánják módosítani.

Én most így negyed 10 környékén már nem is mondanék igazán érveket emellett, hiszen nyilvánvaló volt, hogy ami itt érv volt, az három héttel ezelőtt, illetve eddig elhangzott. Csak arra hívnám fel a képviselőtársaim figyelmét - amiről már szintén volt szó -, hogy nem mindegy, hogy ez a törvény egy konszenzusos törvény lesz, vagy olyan törvény lesz, amit a kormánypárti képviselőtársaim szavaznak meg. Ez nem mindegy. Nem mindegy, hogy ez egy ciklusnak szóló törvény, vagy olyan törvény, amelyik húsz-harminc-negyven év múlva is az emberek emlékezetében élni fog, és amikor valóban kialakul az, hogy május végén vagy júliusban vagy márciusban - az időponttól függően - megünnepeljük ezt a napot.

Lehet, hogy én élek furcsa helyen, de ahol járni szoktam, ott május végén nem nagyon szokták ezt megünnepelni. Gondolom, ennek az az oka, hogy ott ennek a szokása nem alakult ki. Tehát én nem úgy látom, hogy az ország minden egyes pontján, a legtöbb városban az emberek ezt olyan nagyon megünnepelnék - vannak helyek, ahol ennek van szokása, vannak helyek, ahol ennek nincsen szokása. De ha egy valódi ünnepet szeretnénk alkotni, akkor azt olyan módon kell megtennünk, hogy abban minél szélesebb konszenzus alakuljon ki a pártok között és a társadalmon belül.

Már három héttel ezelőtt is volt erről szó, de ezzel kapcsolatban módosító indítvány nem adódott be, hogy egyáltalán szükség van-e ilyen sok megemlékezésre, hogy nem degradáljuk-e a többi ünnepet. Hiszen fel tudnám sorolni, hogy szinte kéthetenként vannak különböző ünnepeink, különböző súllyal, de minden alkalommal egy-egy fontos dolgot megünneplünk. Nem kellene-e inkább az egészet átgondolni, és kitalálni, hogy melyek azok a fő ünnepek, amelyekkel a nemzet foglalkozik, amikor a nemzet valóban egy kicsit elmélyed a múltjában, egy kicsit foglalkozik önmagával, és próbál a jövőre vonatkozóan ebből erkölcsi tőkét gyűjteni? Mert ha sok olyan ünnepünk van, amelyet politikai alapon hoztunk létre, azok az emberekben nem maradnak benn; úgy vannak vele, hogy nem kell menni dolgozni, vagy éppen most le van zárva a város egy része, mert koszorúznak, de az emberek széles tömegét nem érinti meg.

Azt kérem, hogy ezeket az érveket képviselőtársaim gondolják át, és még egyszer megkérem kormánypárti képviselőtársaimat, illetve a kormányt, gondolja át, hogy konszenzusos törvényt akarunk-e vagy sem. A Magyar Szocialista Párt abban az esetben tudja ehhez az igen szavazatait adni, ha olyan dátumot tudunk találni, amelyhez nem lehet kötni semmiféle magyarázkodással sem olyan dolgokat, ami a társadalom egy része számára nem elfogadható.

 

 

(21.20)

 

Én értem, hogy egyes képviselőtársaimban vagy egyes társadalmi csoportokban egy májusi időpont nem okoz problémát, de vannak olyan emberek, akikben okoz. Tehát ez már egy olyan időpont, ami az emberek számára teljes egészében feltehetően nem elfogadható. Ezzel szemben az ellenzék két olyan javaslatot is betett, amelybe, azt gondolom, nem magyarázható bele politika, hiszen sem a nándorfehérvári csatába, sem az 1848-49-es szabadságharcba nem lehet aktuálpolitikát belemagyarázni, semmiféle olyan keresztény vagy nem keresztény, katolikus vagy nem katolikus, nemzeti vagy nem nemzeti kérdést, amely a májusi időpont kapcsán megosztaná az országot.

Köszönöm. (Taps az MSZP soraiban.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Weszelovszky Zoltán úr, a Fidesz képviselője.

 

DR. WESZELOVSZKY ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Elnézést kérek, azt hiszem, szólnom kell, mert vissza kell vonnom az előbb elmondottakat. Mécs Imrének igaza van, helyesen értelmezte ezt a szöveget. Én most jobban megnéztem, és való igaz, hogy jóllehet mindenkor megteheti a parlament úgy, ahogy én ezt mondtam, de ebben a pillanatban van egy törvény, és ebben a törvényben valóban az van, hogy a Nemzeti Kegyeleti Bizottság az, amelyik illetékes arra, hogy egy nemzeti vagy egy temetkezési emlékhelyet nemzeti emlékhellyé minősítsen. Ez így van, úgyhogy, képviselőtársam, igaza volt.

Köszönöm szépen. (Mécs Imre: Köszönöm szépen. - Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 

ELNÖK: Hozzászólásra következik Kosztolányi Dénes úr, a Fidesz képviselője.

 

DR. KOSZTOLÁNYI DÉNES (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A részletes vita vége felé megállapítható, hogy a vita a módosító javaslatok következtében is két dolog körül forog: időszakokon vitatkozunk és időpontokon vitatkozunk. Én mindazon képviselőtársaimmal egyetértek, akik szeretnék az időszakokat ebből a törvényből kiemelni. Eljutottam odáig, hogy nem szükséges odaírnunk Szent István neve után, hogy ezeréves államalapítása, mert remélem, hogy ez a törvény még 2002-ben is működni fog, és nem kell azért majd módosítani, mert akkor már 1002 éves az államalapítás Szent István részéről.

Ugyanis én azt pártfogolom - és itt egyetértek Mécs képviselő úrral és Balczó úrral is -, hogy a magyar hősök tekintetében az időszakot terjesszük ki igen tágra. Terjesszük ki, ne kelljen vitatkozni - mint azt korábban említettem - a kettős honfoglalás problémáján, és ne kelljen vitatkoznunk azon, hogy melyik időpontban volt több hős, nagyobb hős, kik adták drágábban az életüket a hazáért, és kiknek a sorsa kevésbé tragikus.

Ugyanis azzal nem értek egyet, hogy a hősiességet mindig csatához kötjük. Azt mondjuk, hogy valamely csatában meghalt, életét áldozta. Nem attól hős valaki, hogy akár egy győztes vagy akár egy vesztes csatában életét vesztette, hanem azért, mert azzal a biztos szándékkal és tudattal ment oda, hogy az életét ezekért a célokért feláldozza, ha kell. A hősök lehet, hogy csak az utolsó csatában haltak meg, de előtte már tíz csatát megvívtak, és az első csatában is hősök voltak. Számomra a legtragikusabb hős az a harcos, aki elsőként esik el a csatában, aki elöl megy, aki az első golyót kapja és először esik össze. Még észre sem vette, hogy csata van vagy háború van, és már meghalt. Ő a legtragikusabb hős számomra. Arról nem beszélve, hogy itt most keveset szóltunk az úgynevezett hétköznapi hősökről, de arra nem térek vissza, mert az az általános vitának volt a része; számomra ők ugyanolyan hősök.

Ezért kirekesztőnek tartom Mécs Imrével együtt Bauer képviselőtársam azon leegyszerűsítését, hogy minthogyha hősök csak a XIX. században teremtek volna, éppen ezért itt ez a márciusi javaslat azért helyes, mert Bauer képviselő úr történelemtudását felfrissítve fellapozta a történelemkönyvet, és megállapította, hogy a dicsőséges tavaszi hadjárat márciusban és áprilisban volt 1849-ben.

Semmi köze nincs a hősöknek - még egyszer mondom - a háborús szakaszokhoz, mert akkor eljuthatnánk oda, hogy van olyan történelmi kutatás, van olyan történelmi szemlélet, hogy Pákozdnál csata sem volt; ezt is több történész kutatja és ilyen állásponton van.

Tehát azt szeretném, hogyha nemcsak a XIX. századi hősiesség mintája sugározna ebből a törvényből, hanem a honfoglalás előtti, a Kárpát-medencébe történő bejövetel előtti; Búvár Kund legalább annyira hős lenne, mint Kovács J., akinek - mint tudjuk - a XII. kerületben, a Petényi úton található, gyakorlatilag ismeretlen katonaként a sírja.

Mécs Imrével nem most értünk itt egyet, és nemcsak azért értünk egyet, mert van alkalmunk néha történelmi levegőt szívni a szigligeti vár oldalában, ahol például a történelem folyamán csata soha nem folyt, úgyhogy ott nem lehetett csatában hősként elesni, viszont nem vitatja senki, hogy a szigligeti várat hősök birtokolták és hősök lakták, mint végvári hősök.

Azzal is egyetértek - az önkormányzati bizottságban már ezt is elmondtam -, hogy azt a dagályosnak tűnő szöveget emeljük ki a törvényjavaslatból, ami örökről és mindenkoriról szól. Nekem is rossz emlékeim vannak, a megbonthatatlan és örök szovjet-magyar barátságot említhetném; amikor ilyeneket olvasok, akkor mindig ezek a nagyon rosszízű, történelemhamisító és önmaguknak is anakronisztikus kijelentések jutnak az eszembe.

Végezetül annyit szeretnék még önöknek elmondani, Göndör képviselő úrnak, hogy egyetértek vele, köszönöm, hogy baráti, családi dolgokról is tudunk a Házban beszélni. Csak én szeretném azt, hogy valamennyien együtt dolgoznánk mint apák azon, hogy Magyarországon minden héten gyereknap legyen, minden héten anyák napja legyen.

Az én családomban és az ismerőseim környékén ez általában így van, sőt minden héten nőnap is legyen ebben az országban, és emiatt nem értek azzal egyet, hogy ez az általunk javasolt időpont ütközne a gyereknappal, ugyanis ez a program kiterjesztendő, az ünnepnek pedig egy határozott idejének kell lenni.

Még egyszer arra kérem képviselőtársaimat, hogy olyan módosítókon vagy olyan csatlakozó vagy bizottsági módosító indítványokon dolgozzunk - és erre igenis, az önkormányzati bizottságban megvan a lehetőség -, hogy ez a konszenzus meglegyen, mert két képviselőtársunk - az egyikük igen kihangsúlyozta, hogy melyik párt nevében nyilatkozik - ultimátumként közölte, hogy csak akkor tudja elfogadni, ha ez az időpont ez és ez. Ez egyáltalán nem konszenzusra törekvés, és azt hiszem, az érvek meggyőzhetnék őket arról, hogy nem az időponton, az emléknap időpontján kell vitatkoznunk, hanem az intervallumban kell egyetérteni, azoknak a körével kell egyetértenünk, akiket mi hősöknek tartunk itthon is, külföldön is, bárhol a világon, és bármely időpontban, akkor is, amikor az a hős még élt, és halála után is természetesen.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a Fidesz soraiban.)

 

ELNÖK: Mivel több felszólaló nem jelentkezett, megkérdezem Dávid Ibolya igazságügy-miniszter asszonyt, kíván-e válaszolni a vitában elhangzottakra.

DR. DÁVID IBOLYA igazságügy-miniszter: Köszönöm a szót. Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Először a Weszelovszky képviselő úr és Mécs képviselő úr közötti egyezséghez szólok. Csáky András módosító javaslatát nem véletlenül támogatta a kormány, ugyanis ez az emlékhely, ami szerepel a módosító indítványban, és a Hősök terén lévő hősök emlékköve, ez nem sírhely, hanem emlékmű. Így nem tartozik a Kegyeleti Emlékbizottság hatáskörébe, és így a törvényjavaslat állapíthat meg nemzeti emlékhelyet, és semmi jogi akadálya nincs annak, hogy ezt ebbe a törvénybe tegyük bele. És azért sem ütközik bele, mert ez egy speciális hely, egyébként a diplomáciai eseményeknek és az állami megemlékezéseknek a színhelye. Ezért kapott ez egy olyan speciális jogállást, ami a Mécs képviselő úr által említett más ilyen emlékkövekhez és emlékhelyekhez képest speciális jogállással rendelkezik. Ezért támogatta a kormány ezt a módosító indítványt.

 

 

(21.30)

 

 

A másik vitához hozzászólva: Hende államtitkár úr, úgy tudom, az előző, az általános vitában, amit itt lefolytattunk, már jelezte, hogy a kormány egyetért azzal, hogy ne csak az ezer év, hanem az egész magyar történelem hőseiről emlékezzék meg a törvény, Mécs képviselő úr erre vonatkozó módosító javaslatát a kormány el tudja fogadni. Ez a módosító javaslat megoldja azt is, hogy ne csak a magyar nemzetiségű hősökre emlékezzen a törvény, hanem mindenkire, aki a magyarságért harcolt.

Aki ezeken a módosító indítványokon kívül szebbé, jobbá, karcsúbbá kívánja tenni a törvényünket, így a 3. §-sal kapcsolatos kifogásokkal kapcsolatban, hogy az maradjon el, ahhoz már nem kell, de minden máshoz csatlakozó módosító indítvány kellene, ami itt elhangzott, hogy a törvény jobb legyen és néhány szó még kerüljön ki belőle. De ezt a kettőt, kérem, utólag ne vitassuk már: az emlékkövet és azt, hogy az ezer évet már túlléptük, és a teljes magyar történelem hőseiről való megemlékezésről szól ez az emléktörvény.

A képviselő úr kérdésére válaszolva: van egy anyagunk, amely a nemzeti ünnepekről, az állami ünnepekről szól, ezt majd eljuttatom a képviselő úrnak. Vannak speciális, kijelölt napjaink, amelyeket nem sorolnék fel, a sportnapoktól kezdve a fegyveres szervek és különféle, a köztisztviselői törvényben megállapított napoktól a környezetvédelmi napokon keresztül; és négy olyan emléknapunk van: a magyar szabadság napja, a holokauszt napja, a kommunista áldozatokról való megemlékezés napja és a hősök napja, amelyeket összegyűjtve átnyújtok majd a képviselő úrnak.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! A módosító javaslatokról következő ülésünkön határozunk.

Soron következik a gázközművagyonnal kapcsolatos önkormányzati igények rendezéséről szóló törvényjavaslat részletes vitája. Az előterjesztést T/2933. számon, a bizottságok együttes ajánlását pedig T/2933/63. számon kapták kézhez.

Megkérdezem a hatáskörrel rendelkező bizottságokat, kívánnak-e előadót állítani. (Senki nem jelentkezik.) Jelentkezőt nem látok.

Indítványozom, tisztelt Országgyűlés, hogy a törvényjavaslat szerkezeti rendjére tekintettel a részletes vita négy szakaszból álljon. Felkérem a jegyzőt, ismertesse a javasolt vitaszerkezetet.

 




Felszólalások:   1-14,154-181   181-233   233-297      Ülésnap adatai