Készült: 2024.09.23.14:03:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

224. ülésnap (2012.10.02.), 408. felszólalás
Felszólaló Szávay István (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:13


Felszólalások:  Előző  408  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZÁVAY ISTVÁN (Jobbik): Köszönöm szépen. Én attól tartok, hogy messze nincs még az egész választási rendszer átalakítása befejezve ezzel az előttünk fekvő jogszabállyal, önök még ki fognak egy-két érdekes dolgot találni.

Tüzetesebben átnézve ezt a tervezetet azt látjuk, hogy miközben egyik oldalon kétségkívül megvannak az olyan elemek, amelyek fölösleges kiskapukat hagynak nyitva az egész választást ellehetetleníteni - vagy meghekkelni, ahogy Vágó képviselőtársam fogalmazott -, a másik oldalon pedig számos, teljesen értelmetlenül szűkítő rendelkezés található benne. Hadd utaljak egyre - ellentétes a mostani gyakorlattal -, amely kizárja azt, hogy a szavazatszámláló bizottságoknak más településen lakó tagjai is legyenek. Ez a kis szervezetek delegálási lehetőségét szűkíti, és ezáltal a választások demokratikus ellenőrzésének a lehetőségét is beszűkíti, teljesen indokolatlanul.

Ezt csak azért mondom önöknek, képviselőtársaim, mert fél órával, egy órával ezelőtt hiányolták az érveket az ellenzék részéről. Bármit felhoztunk az elmúlt másfél órában, önöknek gyakorlatilag semmire nem volt válaszuk, mint ahogy valószínűleg erre sem lesz. Mi indokolja azt, hogy egy jelölő szervezet számára, amelynek X faluban nincs embere, a másik faluban meg ott van egy egész család, úgy, ahogy ez eddig is bevett gyakorlat volt, az adott jelölő szervezetnek a körzeten belül a saját tagjai, szimpatizánsai, akik ezzel szeretnének a választásokon segíteni az adott jelölő szervezetnek, miért ne mehetnének át egy másik településre úgy, mint eddig, ott a szavazatszámláló bizottság munkájában részt venni? Ebből a szempontból ez is teljesen érthetetlen, mint ahogy teljesen érthetetlen az a rendelkezés is, vagy legalábbis nem tartjuk logikusnak, amely kizárja, hogy választást és népszavazást egy napon, egy időpontban lehessen tartani. Erre mi a válaszuk, képviselőtársaim? Mi értelme van ennek? A világ és Európa számos országában ez működik, ezzel egy csomó pénzt lehet megtakarítani, és egy kampányt is meg lehet vele spórolni.

Köszönöm. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  408  Következő    Ülésnap adatai