Készült: 2024.04.26.10:37:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

186. ülésnap (2012.05.08.), 16. felszólalás
Felszólaló Bertha Szilvia (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:13


Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BERTHA SZILVIA (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Pár adatot megosztanék önökkel. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal adatai szerint tavaly október 1-jéhez képest az idén április közepére mintegy 30 ezer egyéni vállalkozás fejezte be tevékenységét, 28 ezer adózó egyéni vállalkozó szüntette be vagy szünetelteti működését, és 34 ezer munkahely szűnt meg a költségvetési nonprofit és öt főnél többet foglalkoztatók körében egy év alatt. A kormány tehát az intézkedéseivel egy év alatt több mint 92 ezer embert fosztott meg munkajövedelmétől, akik közül 58 ezren önfoglalkoztatók voltak. Ugyanakkor ezek az emberek sehol máshol nem tűntek fel a rendszerben, és ez sajnos nem azért van, mert közben új munkahelyeket teremtettek, bár szinte már hallom a statisztikai adatokat, amiket majd államtitkár úr elsorol, de kérem, azt is tegye hozzá, hogy ma a foglalkoztatási statisztikába való bekerüléshez elég havonta egy óra legális, bejelentett munkaviszonyt igazolni, például egy megbízási szerződéssel vagy egy háztartási munka keretében, amit bejelentenek.

Ha azt néznénk, hogy mennyien dolgoznak főállásban és legalább három hónapot, akkor kétségbeejtő adatok jönnének ki. Azok az emberek, akik a szó eredeti tartalma szerint igenis munkanélküliek lettek, nem jelennek meg a rendszerben. Önök pedig a homokba dugják a fejüket, és a saját maguk által manipulált statisztikákkal nyugtatják magukat. Eközben a már említett megszűnő vállalkozások vagy feketén folytatják a tevékenységüket, vagy főállásukat megtartva beszüntették a vállalkozást. Egyik sem jó. A vállalkozások megszűnése vagy feketegazdaságba való áttérése miatt a költségvetési bevételek és a fogyasztás is csökken. Ellenben az állam szociális kiadásai nőnek, mert az eddig dolgozó öneltartók egy része innentől a társadalom eltartottja lesz, miközben összességében véve is szűkül a gazdaság és vele a kormány lehetőségei. S mindez csak azért, mert újabb és újabb bőrt akarnak lehúzni azokról, akik még munkát adnak, akik még dolgoznak, akik még próbálnak a saját munkájukból megélni és még van keresetük.

Önök drasztikusan megemelték az egyéni vállalkozásokra kirótt adó- és járulékterheket. Az egyéni vállalkozóknak az eddigi 34 ezer forint helyett immár legalább 57 ezer forint közterhet kell havonta befizetniük, akár van munkájuk és bevételük, akár nincs. Tehát abszurd módon, ha nincs munkája, nem elég, hogy ennie nincs mit, de még automatikusan köztartozás is halmozódik a "muszájadó" miatt, ami egy év alatt akár azt eredményezheti, hogy az állam indíthat egy végrehajtást, és elveszítheti az otthonát is, csak azért, mert a semmiből nem tudott adót fizetni. Csoda, hogy ha ilyen kockázat mellett az embereknek nincs kedvük vállalkozni és nem akarnak dolgozni, adózni? Pedig az is a kormány felelőssége, hogy olyan gazdasági környezetet teremtsen, amiben vannak vállalkozási lehetőségek, ahol van elegendő fizetőképes kereslet.

(9.40)

Önök halmozottan nyúzzák a népet. Nem adnak munkát, nem adnak gazdasági lehetőséget, de a nem létező bevételekből, az éhbérnek megfelelő fizetésekből követelnek egyre több, újabb és újabb adót, egészen abszurd szintig, mint most a telefonadó.

És hogy mennyire kiszúrtak a korhatár alatti nyugdíjasokkal, az különösen abszurd; például azokkal a rokkantakkal, akik egyébként is korlátozott munkavégzési képességük mellett próbáltak dolgozni, hogy önerőből megéljenek, és ne kelljen teljes mértékben a társadalomra támaszkodniuk. Nekik eddig a havi kötelező 14 500 forint helyett most az említett 57 ezer forintot kell befizetni, amit egyszerűen nagyon sokan nem tudnak kitermelni. Ezek az emberek döntően csak minimális kiegészítő jövedelmet szereztek, hogy havi ellátásukat, gyógyszereiket, segédeszközeiket önállóan biztosítani tudják. De legalább nem a társadalom kegyelemkenyerére vártak. Tudtak volna magukról gondoskodni, ha a kormány hagyja nekik. Most majd mennek szociális segélyért és mindenféle támogatásokért az önkormányzatokhoz, vagy veszítik el mindenüket és süllyednek harmadik világbeli szintre. Ezt akarta a kormány? Vagy megint egy kicsi, tisztességtelen réteg miatt, akik valóban visszaéltek a rendszer adta lehetőségekkel, kihúzzák a tisztességes többség lába alól is a talajt? Államtitkár úr, lássa be végre a kormány, hogy nem munkahelyteremtő, hanem munkahely-megszüntető kampányban van!

Államtitkár úr, a jövőt élik fel azzal, hogy kivéreztetik a vállalkozói és az önfoglalkoztatói réteget. Ezek az emberek az utolsó magántartalékokat is felélik most, sokan az évtizedek alatt összedolgozott családi házat, egzisztenciát veszítik el az adóprés alatt. Ez folyik be most az államkasszába. Kérdés, hogy mit tud majd kezdeni a kormány egy kivéreztetett, reményt vesztett roncstársadalommal. Kire akarják építeni az ország jövőjét? És mit képzelnek, hogy mindez hova fog vezetni? Megmondom én: jobb esetben oda, hogy Magyarországon kialakul egy teljes feketegazdaság. És azért jobb esetben, mert ekkor még van esélye az embereknek a túlélésre, van miből jóllakni, és az állam részvétele nélkül, de működhet a társadalom, és egy kedvező politikai fordulat esetén egy valóban nemzeti kormánynak csak kifehérítenie kell ezt a gazdaságot. Rosszabb esetben viszont olyan szintű nyomor vár az országra, amely előbb-utóbb robbanást fog eredményezni.

Államtitkár úr, teljes gazdasági szemléletváltásra van szükség. (Taps a Jobbik soraiból.)




Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai