Készült: 2024.09.20.21:50:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

47. ülésnap (1999.02.09.), 315. felszólalás
Felszólaló Dr. Salamon László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:09


Felszólalások:  Előző  315  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SALAMON LÁSZLÓ, az ügyrendi bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Az ügyrendi bizottságnak arra a kérdésre kellett tehát választ adnia, hogy amikor az Országgyűlés dönt a munkarendjéről, akkor van-e ezt megelőzően helye vitának. Az ügyrendi bizottság a Házszabály alapos vizsgálatából kiindulva a következőket állapította meg.

A Házszabály a vitát minden megengedett esetben konkrétan szabályozza, így az önálló napirendi pontként felvehető önálló indítványoknál is részletes szabályokat tartalmaz a Házszabály a vita lefolytatására. Megjegyzem, legáltalánosabban a törvényjavaslat tárgyalásánál találhatók meg ezek a szabályok, majd a Házszabály rendelkezései visszautalnak az országgyűlési határozat, illetőleg a politikai nyilatkozat és a jelentés megtárgyalásánál is a törvényjavaslatra vonatkozó szabályoknál, de az önálló indítványokon kívül eső minden olyan ügyben, amikor az Országgyűlés vitát folytathat le, a Házszabály a legrészletesebb szabályokat tartalmazza, így például a napirend előtti felszólalásnál, a tárgysorozatba-vételnél, a mentelmi ügyek elbírálásánál, az ügyrendi javaslatnál és még sorolhatnám. Tehát minden olyan esetben, amikor az Országgyűlés valamilyen kérdésről vitát folytat le, konkrét vitaszabályokat szabályoz a Házszabály.

A munkarend tekintetében azonban a Házszabály semmiféle vitaszabályt nem tartalmaz. Ebből a tényből önmagában is arra a következtetésre jutott a bizottság, hogy a Házszabály nem teszi lehetővé az adott ügyben az Országgyűlés előtt a vita lefolytatását. Megerősíti ezt az okfejtést az is, hogy a Házszabály 23. §-ának a) pontja a munkarend megállapítását a házbizottság hatáskörébe utalja, tehát a vitát nyilvánvalóan a házbizottságban kell lefolytatni, sőt maga a döntés is a házbizottság hatáskörébe tartozik, és csak konszenzus hiánya esetére utalja magát a döntést a Házszabály az Országgyűlés hatáskörébe. Ez is azt erősíti meg, hogy az Országgyűlés előtt az adott témában, tehát a munkarend megállapításának a kérdéskörében nem teszi lehetővé a Házszabály a vita lefolytatását.

Végül még egy analógiát szeretnék megemlíteni, a napirend kérdésében azt a helyzetet, amikor a házbizottságban szintén nem jön létre megegyezés a napirendi javaslatot illetően. Ismeretes, hogy a Házszabály itt most konkrétan rendelkezik erről a kérdésről; a Házszabály akként szól, hogy ebben az esetben a napirendi javaslatot az Országgyűlés elnöke terjeszti az Országgyűlés elé, és erről az Országgyűlés vita nélkül dönt. Tehát abban az esetben, amely némileg hasonló a jelen esethez és amely esetet a Házszabály részletesen szabályozza, ott is úgy rendelkezik a Házszabály, hogy az Országgyűlés nem folytat le vitát a kérdésben.

Mindezek mérlegelésével helyezkedett az ügyrendi bizottság arra az álláspontra, hogy az adott kérdésben itt, az Országgyűlés előtt már külön vitának helye nincs.

Ugyanakkor talán formabontó módon, érezve a kérdés súlyát, aktuálisan a munkarend megállapításának a kérdését, az ügyrendi bizottság külön felhívta arra a figyelmet, hogy hogyan és miként tud az Országgyűlés mégis a Házszabály ellenére a vitára itt most a plénum előtt lehetőséget biztosítani. Úgy, ha a Ház a Házszabálytól való eltérés szabályai szerint négyötödös többséggel eltér a Házszabály rendelkezésétől, lehetővé teszi a vitát, és egyben ezzel a négyötödös többséggel meghatározza a vita szabályait is. Csak a teljesség kedvéért teszem hozzá, hogy tudomásom szerint a kormánypárti frakciók készek voltak arra, hogy egy ilyen vita lefolytatását itt az Országgyűlésnek lehetővé tegyék.

Az előadottakra figyelemmel kérem, hogy a tisztelt Országgyűlés az ügyrendi bizottság álláspontját tartsa fenn, azaz a Fidesz-Magyar Polgári Párt indítványára szavazzon igennel. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  315  Következő    Ülésnap adatai