Készült: 2024.09.22.21:40:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

75. ülésnap (2015.05.26.), 76. felszólalás
Felszólaló Bánki Erik (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:04


Felszólalások:  Előző  76  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÁNKI ERIK (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Bizonyára önök is emlékeznek még azokra az időkre, amikor a költségvetés benyújtásakor valamennyi képviselőnek, az átlagembereknek pedig még inkább összeszorult a gyomruk, hiszen a költségvetés mellett az adótörvényekről mindig mindenkinek az jutott eszébe, hogy ebből biztosan adóemelések lesznek.

Nem is történt ez másképp korábban, hiszen ha még valamikor csökkentettek is a szocialista kormányok idején ‑ például az áfacsökkentésre hívnám fel a figyelmet ‑, akkor a választások után rögtön módosítottak, és nemcsak a régi szintre emelték, hanem még afölött, annál magasabb szinten pozicionálták azt az adónemet, amit korábban ‑ csak nyilván választási kampányban ‑ csökkentettek.

Szerencsére ma már más időket élünk, mert az adótörvények kapcsán most már nem attól kell tartanunk, hogy milyen emelések következnek, hanem azt láthatjuk a törvényjavaslatból, hogy mely területeken fog csökkenni az átlagos adóterhelés. Azt jelenti gyakorlatilag az adózással összefüggő egyes kérdések módosításáról szóló törvényjavaslat, hogy a személyi jövedelemadó kulcsa 16-ról 15 százalékra csökken a következő évben. Ez első látásra nem tűnik soknak, de tisztelt képviselőtársaim, ez az 1 százalék az adótehernek több mint 120 milliárd forintnyi csökkenését fogja jelenteni.

Olyan könnyítéssel is találkozni fognak majd, mint a sertés tőkehúsok áfájának 5 százalékra történő mérséklése, ami azért nagyon fontos, mert egyrészt több lehetőségük lesz az embereknek arra, hogy hús kerüljön az asztalra, másrészt pedig az ágazatot segíti, a versenyképességét javítja, amellett pedig tisztítja a gazdaságot, visszaszorítja a fekete- és a szürkegazdaságot ezen a területen is.

Fontos az is, hogy a magyar vállalkozások könnyen és gyorsan jussanak olcsó hitelhez a következő időszakban. A Magyar Nemzeti Bank növekedési hitelprogramja jórészt ezt a piacon már megtette, nagyon élénkítő, a gazdasági környezetre jó hatást gyakorol ez a program, amitől azt várjuk, hogy majd a kereskedelmi bankok is átveszik, különösen abban a környezetben, amikor a jövő évi bankadó csökkenni fog, elvárjuk és azt szeretnénk, ha a bankok ezt a könnyítést visszaforgatnák a piacra, és jobb helyzetbe hoznák a vállalkozásokat.

Az egészségügyet segítő egyik adóintézkedés pedig a dohányipari vállalkozások egészségügyi hozzájárulásának közteherré való átalakítása, amely hosszú távon forrást biztosít a hazai egészségügyi ellátást finanszírozó Egészségbiztosítási Alap számára. A kormány itt is azt tervezi, hogy ami adót beszed az egyik oldalon, azt nem benyeli a költségvetés, hanem visszaforgatja arra a területre, ahova az tartozik, vagyis a magyar egészségügy számára.

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A jövő évi adócsomag tehát csökkenti a gyermeket nevelő családok, a munkavállalók, a hazai vállalkozások, a háziasszonyok és az ügyintéző állampolgárok terheit, így azt gondolom, ez az adópolitika példaértékű lehet más államok számára is.

(15.30)

Tisztelt államtitkár úrtól azt kérdezem, konkrétan mennyivel csökken az emberek és a vállalkozások terhe a következő évben. Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  76  Következő    Ülésnap adatai