Készült: 2024.09.20.13:14:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

88. ülésnap (1999.09.28.), 325. felszólalás
Felszólaló Várhegyi Attila (Fidesz)
Beosztás a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának politikai államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kérdés megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 2:08


Felszólalások:  Előző  325  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VÁRHEGYI ATTILA, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának államtitkára: Tisztelt Képviselő Úr! A magyar nyelvészet és nyelvművelés örök kérdése az, amit a képviselő úr feltett. Jómagam nemcsak államtitkárként, de nyelvészként - korábban nyelvészként - is fontosnak tartom a magyar nyelv védelmét.

Ez év nyarán kezdeményezés érkezett a tárcához egy esetleges nyelvtörvény megalkotásáról államiságunk ezeréves évfordulója alkalmából. A javaslatot véleményezésre elküldtük az Anyanyelvápolók Szövetsége és a Magyar Tudományos Akadémia nyelvi bizottsága részére. A bizottság elnöke, dr. Fábián Pál és a szövetség társelnöke, dr. Deme László, illetve ügyvezető elnöke, dr. Grétsy László eljuttatta tárcánkhoz szakvéleményét a megalkotandó törvényről. Eszerint a magyar nyelvnek az eddiginél nagyobb, hatékonyabb védelmére csakugyan nagy szükség van, de nem törvénnyel, hanem célravezető intézkedésekkel.

Mivel lehetne hatékonyan segíteni a magyar nyelv védelmének ügyét? Először is: az iskolai oktatásban az eddiginél jóval nagyobb szerepet kell kapnia az anyanyelvi nevelésnek. Másodikként: a közéleti szereplőktől - tőlünk - meg kell kívánni, hogy követésre érdemes példát mutassanak az őket hallgatóknak; a nem általánosan ismert idegen szavakat és kifejezéseket lehetőleg kerüljék. Harmadikként: a reklámokban, feliratokon, hirdetésekben meg kell követelni a magyar nyelv használatát, melyre vonatkozóan - ön is említette - több jogszabály létezik. Sajnos, a reklámtörvény '96-os tárgyalása során az akkori kormány nem vette figyelembe az ellenzék és az illetékes minisztérium javaslatát, mely szerint magyarul történő reklámozást írjon elő a törvény.

Engedje meg, hogy válaszomat én is Illyés egyik idézetével fejezzem be: "A nyelvvédelemnek többféle módja van. Elképzelhető úgy is, hogy valami szellemi gépfegyver és jó néhány patron birtokában szemmel tartok egy felvonulási utat, a fejlődés menetét, és szorgalmasan lődözöm a nekem nem tetsző, azaz kifogásolható szavakat és kifejezéseket, vagyis feltételezem, hogy vannak örök törvények. Mivel azonban a szavak birodalmában sincsenek, alkalmasabbnak kínálkozik az a módszer, amely nem törvényeket tart irányadónak, hanem a fejlődés célját, ebben az esetben a szavak menetének irányát, és aszerint ítélkezik, hogy mi a jó és mi a rossz."

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok és a MIÉP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  325  Következő    Ülésnap adatai