Készült: 2024.04.26.12:07:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

212. ülésnap (2012.07.03.), 14. felszólalás
Felszólaló Dr. Nagy Andor (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:02


Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. NAGY ANDOR (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Napirend előtti hozzászólásomat a miniszterelnök úr tegnapi bejelentése ihlette, az az intézkedéscsomag, amelyet tegnap ismerhettünk meg, és amely munkahelyeket teremt, munkahelyeket véd meg, és munkahelyeket próbál megőrizni. A hátrányos helyzetű térségekről és az intézkedéscsomag összefüggéseiről szeretnék beszélni olyan képviselőként, akinek a választókörzete is hátrányos helyzetű térség Nógrád megyében.

Mielőtt azonban erre a témára rátérek, szeretnék elmesélni egy történetet képviselőtársaimnak. Tavaly esett meg velem az, hogy ugyanazon a napon jártam az ország két különböző végében egy-egy rendezvényen. Ebben még ugyan nincs semmi különös, de az egyik Győrben, az Audi új gyárának alapkőletétele volt, a másik pedig Ipolytarnócon egy ikszt, vagy ahogy köznyelven mondjuk, kultúrház, művelődési ház átadása. Alig 200 kilométer választja el a két települést, az egyiken több ezer munkahely jött létre - nehéz munkaerőt találni a környéken -, a másikon, Ipolytarnócon meg mindig azzal fogadnak, hogy képviselő úr, mikor lesz már elég munkahely; egy olyan térségben, ahol van, ahol 30 százalékos még mindig a munkanélküliség, magas a romák aránya, és nagyon magas a szegénység.

A múlt héten részt vettem a polgármestereink kistérségi ülésén, és kérdeztem tőlük azt, hogy hogyan élik meg a kormányzati intézkedéseket. A többségük a Start-munkaprogram kapcsán számomra is meglepő módon pozitívumokat mondott - ők panaszkodni szoktak elsősorban -, de mindannyian elmondták, hogy végre olyan programot indított a kormány, ami nem lapáttámasztást jelent a közmunkások számára, hanem értelmes dolgokat. Megnéztem azokat a fóliasátrakat, ahol az óvoda, az iskola intézményének a zöldséget termesztik, több mint egy hektáron. Van olyan település, ahol még állatot is tartanak, szintén a közmunkások részvételével. Van, ahol a határt tisztították meg a közmunkások, tehát rengeteg olyan munkát végeznek, aminek végre értelme van.

Hozzáteszik ugyanakkor azt is, hogy nagyon kevés embert tudnak foglalkoztatni, ez a faluban lévő munkanélkülieknek csak a töredéke, szeretnének több ilyen lehetőséget kapni. Elmondták azt is, ami engem meglepett, hogy nem ragaszkodnak a közmunkások a heti kifizetésekhez, elég lenne, hogyha havonta egyszer fizetnék őket, és javasolták, hogy ne csak az önkormányzatok, hanem vállalkozók is vehessenek igénybe közmunkásokat.

Nos, miért hozom ezt szóba? A hátrányos helyzetű térségekben, amilyen Nógrád megye jelentős része, a legnagyobb probléma a munkahelyteremtés, illetve a munkahely elvesztésétől való félelem. Az az intézkedéscsomag, amelyet tegnap miniszterelnök úrtól hallhattunk, ami lehetővé teszi, hogy tartósan munkanélküliségben szenvedő embereket alkalmazó cégek 100 százalékos járulékkedvezményt kaphassanak, vagy olyan cégek, amelyek kétkezi munkásokat vesznek fel, akiknek nincs különösebb képzettségük, de szükség van rájuk, azok akár 50 százalékos tb-járulékkedvezményt is kaphatnak; ezek az intézkedések az ilyen területeken is hihetetlenül fontosak.

Ugyanakkor kereszténydemokrataként szeretném felhívni a kormány és a kormányfő figyelmét arra is, hogy nem szabad feladnunk azt a törekvést, hogy azoknak a cégeknek, amelyek olyan területeken ruháznak be, amelyek hátrányos helyzetű térségek, azoknak adjunk valami olyan területi elven járó kedvezményt, amit például egy fejlettebb térségben beruházó cég nem vehet igénybe. Hiszen ne felejtsük el: nem ugyanaz a tétje egy beruházásnak a szécsényi kistérségben, mint akár a győri ipari parkban. És miért követelem, miért kérem ezt? Azért, mert a kereszténydemokraták és így a kormány számára is minden egyes ember fontos a társadalomban, legyen az az éppen aktuális életszakaszában akár gazdag vagy akár szegény, legyen tehetős vagy nehezebb élethelyzetű, az ország jövőjét ugyanis az határozza meg, hogy a gazdasági versenyképesség érdekében milyen módon tudunk a társadalmi felzárkózással megküzdeni.

A mélyszegénységben, a szegénységben élők felzárkózása, felzárkóztatása nemzeti ügy, hiszen a szélsőséges élethelyzetek, a kirívó társadalmi különbségek, valamint az ehhez kapcsolódó esélytelenség és a hátrányos helyzetnek a generációkon keresztüli átörökítése az egész társadalom stabilitását veszélyeztetheti, és ha a társadalom stabilitását veszélyezteti, az akadálya lehet a gazdasági fejlődésnek is. Hát így függ össze az az intézkedéscsomag, amelyet tegnap miniszterelnök úrtól hallottunk, a hátrányos helyzetű térségekkel, a hátrányos körülmények között élő emberek sorsával és jövőjével.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai