Készült: 2024.09.22.21:36:53 Dinamikus lap

A felszólalás szövege:

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
2 23 2002.05.21. 9:05  4-30

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! A következőkben a Magyar Köztársaság minisztériumainak felsorolásáról szóló törvénymódosítás kapcsán a Miniszterelnöki Hivatalt érintő változásokról szeretnék beszélni.

Aggasztja az ellenzéket a központosítás (Derültség az MSZP és az SZDSZ soraiban), írja a Népszava 1998. november 17-i száma. (Derültség a Fidesz, MDF soraiban.) Az erős Miniszterelnöki Hivatal létrehozását a Horn-kormány is tervezte, ám az SZDSZ rendre ellenállt a kormányzati struktúra megváltoztatásának. Kiss Elemér, az előző kormány hivatalvezető államtitkára szerint az ő elképzeléseikben korántsem szerepelt ekkora hatalom- és gazdasági koncentráció. Kiss Elemér nem irigyli Stumpf Istvánt a túlságosan erősre sikerült hivataláért. Véleménye szerint a Miniszterelnöki Hivatalt olyan szerteágazó, túlburjánzó feladatokkal látták el, amelyek akadályozhatják a hatékony munkát, túl sok területen van erős hatásköre a referatúráknak és ez elnehezítheti a kormányzati munkát, koalíciós konfliktusok tömegét idézheti elő, mondta Kiss Elemér a Népszavában.

Tisztelt Ház! Akkoriban a Népszaváknak az volt a dolguk, a feladatuk, hogy a baloldali ellenzék szócsöveként aggódjanak a hatalomkoncentráció, a központosítás miatt és mindazért, amit a Miniszterelnöki Hivatal jelentett 1998-ban. De szeretnék tovább idézni önöktől, mert önök is megmagyarázták nekünk, hogy miért nem jó a kancellária intézménye, miért káros a demokráciára nézve.

Kovács László elnök úr 1998. július 4-én azt mondta, hogy a főszereplő egyértelműen a kormány, sőt a kancellárságra törekvő kormányfő és a kancelláriává váló Miniszterelnöki Hivatal, hozzájuk képest statiszta szerepet vagy még azt sem kapnak az Országgyűlés, a köztársasági elnök, az Alkotmánybíróság, a pártok, az önkormányzatok, az érdekegyeztetési mechanizmusok és intézmények vagy a civil szervezetek. Kovács László pártelnök úr 1998. november 17-én az akkori költségvetés vitájában a következőket mondta: "Hová lett, tisztelt Ház, az olcsó állam ígérete? Másfélszeresére növelt létszámú Miniszterelnöki Hivatal, a magyar viszonyok között értelmetlen kancellária - hiszen Magyarország, Németországgal és Ausztriával ellentétben nem szövetségi állam -, csaknem kétszeresére növelt költségvetésű kancellária."

Egy kisebb jelentőségű szocialista politikus - úgy értem, a pártelnökhöz képest -, dr. Toller László (Derültség.) azt mondta 1998. július 3-án, hogy ha a kancellária mögé nézünk, akkor ennek vannak még más elemei is. Egy központosított állam képét vetítik elénk, ahol a dekoncentrált szervek, a területi igazgatás a kancellária alá van gyűrve. Ha jól megnézzük, akkor a koalíciós miniszterelnök-helyettes feladatait immár a kancellária vezetője miniszteri rangban fogja ellátni.

Tisztelt Ház! Tisztelt Szocialista Képviselőtársaim! Eddig az idézetek önöktől. Nos, az elmúlt négy évben önök folyamatosan aggódtak a kancelláriában, a Miniszterelnöki Hivatalban megtestesülő hatalomkoncentráció vagy központosítás miatt, most pedig - a törvényjavaslat szerint és a valóságban is - még jobban fog növekedni a Miniszterelnöki Hivatal hatásköre. Hogy ennek mi a pontos oka, azt csak sejteni tudjuk, valószínűleg az MSZP és az SZDSZ közötti koalíciós viszony magyarázza azt, hogy egy belső kormányt vagy - mondjuk úgy, hogy - egy kormányt a kormányban kell kialakítani a Miniszterelnöki Hivatalban, hogy az SZDSZ-től lehetőség szerint minél több hatalmat vonjanak el. Ezzel egyébként egyetértünk (Derültség.), ezt nem tudjuk eléggé hangsúlyozni. Ez a megoldás tetszik nekünk, csak az nem tetszik, hogy az elmúlt négy évben önök és az önök által - mondjuk így - motivált sajtó folyamatosan arról beszélt, hogy a kancellária és a Miniszterelnöki Hivatal valamifajta központosított kormányzásnak, a miniszterelnök túlhatalmának a megjelenítése.

Azt el tudom fogadni, hogy a következő időszakban megpróbálnak törekedni másként működni a Miniszterelnöki Hivatal élén, mint ahogy az az elmúlt négy évben történt. De az előjelek azt mutatják - az a törvényjavaslat, amit önök letettek az asztalra, azt mutatja -, hogy a Miniszterelnöki Hivatal hatalma még nagyobb lesz, mint eddig volt. Ez önmagában nem feltétlenül baj, de egy esetben komoly problémát jelent, akkor, ha valóban diszfunkcionális működést fog felmutatni a Miniszterelnöki Hivatal. Előttem szóló több ellenzéki, kisebbségben lévő kormánypárti, bocsánat, kisebbségben lévő volt kormánypárti képviselő (Derültség a kormánypárti oldalon.) elmondta, hogy a Miniszterelnöki Hivatalban olyan feladatok kerültek összeboronálásra, amelyeknek látszólag sem és funkciójukban sem sok közük van egymáshoz.

 

(15.00)

 

Nem vitatom, hogy a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszternek meglepő képessége, hogy átlássa ennek a Miniszterelnöki Hivatalnak a munkáját, de szerintünk nagyon szerencsétlen dolog, ha egy kormány struktúráját kizárólag a koalíciós szempontok, a koalíciós társtól való hatalomelvonás, illetve az ő kezükben minél kisebb hatalom hagyása motiválja.

A Miniszterelnöki Hivatalnak ilyen felfogása szerintünk nem egyezik azzal, amit a kancellária fogalma és egyáltalán a miniszterelnök munkáját segítő hivatal testesít meg. A következő költségvetés vitájában érdeklődéssel várjuk, hogy valóban kisebb lesz-e ennek a Miniszterelnöki Hivatalnak a költségvetése, mint az elmúlt négy évben. Tartok tőle, hogy inkább nagyobb lesz ennek a Miniszterelnöki Hivatalnak a költségvetése; ha az oda tartozó feladatokat nézzük, akkor mindenképpen várható, hogy nagyobb költségvetési kiadásokkal jár ennek a kancelláriának a működtetése.

Azt csak szomorúsággal jegyzem meg, hogy megítélésünk szerint önök leértékelik a Nemzetbiztonsági Hivatal tevékenységét azzal, hogy besorolják a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter hatáskörébe. Úgy látjuk, hogy az 1990-es évek óta folyamatosan jelen lévő, fontos nemzetbiztonsági tevékenységnek - amely az elmúlt évben a New Yorkot ért terrortámadás után és a terrorizmus elleni küzdelemben csak hangsúlyosabbá vált - nem felel meg, hogy a nemzetbiztonsági tevékenységet, a nemzetbiztonsági tevékenység felügyeletét egy eleve leterhelt, Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter alá sorolják be. Javasoljuk, hogy a jövőben, esetleg a kormányzási ciklusuk során fontolják meg, hogy visszaállítják a Nemzetbiztonsági Hivatalt felügyelő minisztert, hiszen az ő tevékenysége megjeleníti a nemzetbiztonsági tevékenység fontosságát.

Mindezek alapján, tisztelt Ház, tisztelt képviselőtársaim, szeretném, ha legalább némileg önkritikusan nyilatkoznának korábbi álláspontjukról, hiszen akkor, amikor folyamatosan aggódtak a Miniszterelnöki Hivatal túlhatalma miatt, nem gondolhattak arra, hogy egyszer majd az önök kezébe kerül a kormányzás, és akkor ez a Miniszterelnöki Hivatal fogja szolgálni az önök hatalmát, és nem szerencsés, ha egy politikai párt mást mond ellenzékben, mint kormányon ugyanarról a kormányzati felépítésről. Ezért kérem, fontolják meg, hogy megváltoztatják az eddigi álláspontjukat, és legalább kimondják, hogy ez a Miniszterelnöki Hivatal központi szerepet kap az önök kormányzása során is, és befejezik az elmúlt négy évben e miatt a Miniszterelnöki Hivatal, a kancellária felállítása miatt bennünket ért kritikákat.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a Fidesz és az MDF soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
3 18-20 2002.05.24. 0:55  7-105

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az elmúlt körülbelül 10-12 percben a határozati javaslat előterjesztője nem volt jelen a teremben, tudomásom szerint ez házszabályellenes. Nem mintha nagy jelentősége lenne annak, hogy Kuncze Gábor beszédét... (Közbeszólások az MSZP soraiból: Itt van!) Szeretném elmondani még egyszer, amit elmondtam. Az elmúlt... (Közbeszólások az MSZP soraiból. - Az elnök csenget.)

Elnök Úr! Végigmondhatom az ügyrendi javaslatomat? (Közbeszólások az MSZP soraiból. - Az elnök csenget.)

 

ELNÖK: Képviselő Úr! Egyrészt nem tárgyalási akadály, másrészt a teremben tartózkodik Medgyessy Péter úr.

 

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Még egyszer jelzem, elnök úr, hogy az elmúlt 10-12 percben nem volt jelen az előterjesztő... (Közbeszólások az MSZP soraiból: Rosszul láttad!) Látom, hogy időközben visszajött, de szerintem nem házszabályszerű, hogy a határozati javaslat előterjesztője nincs jelen, a kormányprogram vitájában a kijelölt miniszterelnök-jelölt nincs jelen. (Taps a Fidesz soraiban. - Közbeszólások az MSZP soraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
6 111 2002.06.04. 0:13  110-111

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Elnök Úr! Szomorúan kell megállapítanom, hogy a miniszterelnök úr már első alkalommal kitért a válaszadás elől. Azt ugye megérti, hogy mástól nem kérdezhetem meg a Medgyessy-villa titkát, csak őtőle?

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
7 109 2002.06.11. 0:21  108-109

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Sajnos második alkalommal nem válaszol a miniszterelnök úr a kérdésemre, de megértheti belügyminiszter asszony, hogy a Medgyessy-villa titkáról nem tudok mást megkérdezni, csak Medgyessy Péter miniszterelnök urat. Ezért ragaszkodom az ő személyéhez. (Keller László: Elég hosszan vezetted elő. Rövidebben!)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
9 67 2002.06.18. 3:01  66-72

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Miniszter Úr! Nem is olyan régen egy ismert ügyvéd azzal a kijelentésével hívta fel magára a figyelmet, hogy ég az arca, mert az igazságszolgáltatás érezhetően a politika befolyása alá került. Ez a jogász azt is mondta, hogy ha a politikusok véleményeznek bizonyos nyomozásokat, bírói ítéleteket, az állampolgárok előbb csak értetlenül kapkodják a fejüket, aztán megrendül az autonóm igazságszolgáltatásba vetett hitük. Ugyanez az ügyvéd a Budapesti Ügyvédi Kamara főtitkáraként olyan közleményt írt alá, amely az igazságszolgáltatás függetlenségét a törvényhozó hatalom képviselőitől félti, amikor azok a legfőbb ügyészt szakmai kérdésekben interpellálják.

Később ez a jó nevű ügyvéd miniszteri felkérést kapott, legyen ő a köztársaság igazságügy-minisztere. A miniszterjelölti meghallgatásán azt nyilatkozta az alkotmányügyi bizottság tagjainak füle hallatára, hogy a hatalmi ágak elválasztása valóban szükségessé teszi azt az önfegyelmet, hogy az államigazgatási hatalom felső szintjén lévők ne közöljék elvárásaikat - a konkrét ügyekben pedig végképp nem - az igazságszolgáltatással szemben. A legfőbb ügyész interpellálhatóságáról kifejtette a miniszterjelölt, hogy véleménye szerint az ügyészi szervezet vezetője egyedi ügyekben nem interpellálható, egy-egy feladatkörre vonatkozóan azonban természetesen igen. A miniszterjelölt hozzátette, hogy nagyon helytelen lenne, ha rászokna a parlament arra, hogy egyedi ügyekben interpellálja a legfőbb ügyészt.

Az Országgyűlés június 11-ei ülésén ez idáig példátlan, összehangolt politikai hajtóvadászat indult a hatalmon lévő pártok képviselői részéről a legfőbb ügyész ellen, azzal a nyilvánvaló szándékkal, hogy befolyásolják a független ügyészség tevékenységét. Az interpelláló képviselők egyedi ügyekben számon kérték az ügyészség határozatainak megalapozottságát, majd annak ellenére, hogy a legfőbb ügyész a hatályos törvények és a szakmai tisztesség szempontjából mindenben helytálló választ adott, nem fogadták el a választ, és így tett az Országgyűlés szocialista és szabad demokrata többsége is.

Tisztelt Miniszter Úr! Kérdezem ezek után: nem érzi-e úgy, hogy ég az arca azok miatt, akik miniszteri kinevezésében önt támogatták? Nem érzi-e úgy, hogy veszélybe került az igazságszolgáltatás, ezen belül az ügyészi tevékenység függetlensége a hatalmat gyakorló pártok nyilvánvaló politikai nyomásgyakorlása következtében? Hová lett az a rokonszenves jogász, aki olyan meggyőzően aggódott az igazságszolgáltatás függetlenségéért? (Közbeszólások a kormánypártok soraiban.) Hol van most az a civil kurázsi, ami miatt önt állítólag Medgyessy Péter igazságügy-miniszterének kérte fel?

Kérem, válaszoljon a kérdéseimre! (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
9 71 2002.06.18. 0:54  66-72

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Ügyvéd Úr! (Felzúdulás a kormánypártok soraiban.) Ez valahol nem szégyen, lehet, hogy ott igen. (Derültség az ellenzéki pártok soraiban.) Tisztelt Ügyvéd Úr! Ön a korábbi álláspontját látványosan feladta. Úgy látszik, hogy az ön bársonyszéke többet ér önnek, mint a saját, korábbi jogászi tisztessége, jogászi hitvallása. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Úgy van! - Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

Tisztelt Miniszter Úr! Nem tudom, hogy mennyi időnek kell eltelnie ahhoz, hogy észrevegye, hogy ön nem jó helyen vállalt miniszteri posztot. (Derültség a kormánypártok soraiban.) Tudja, miniszter úr, van egy mondás, mely szerint aki korpa közé keveredik, azt felfalják a disznók. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Úgy van!) Sajnos, nem tudom elfogadni a válaszát.

Elnök asszony, kérem, szavazzon a Ház! (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
9 173 2002.06.18. 1:46  172-179

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök asszony, a szót. Tisztelt Miniszterelnök Úr! Két héttel ezelőtt, amikor jeleztem, hogy azonnali kérdést kívánok önhöz intézni a Medgyessy-villa titka ügyében, akkor még nem került nyilvánosságra az ön vagyonnyilatkozata... - ugyanúgy, ahogy minden képviselő vagyonnyilatkozata nyilvánosságra került. Éppen ezért, ha megengedi, újabb kérdések merültek fel bennem, és ezeket fel is teszem önnek az ön budai villájával kapcsolatban.

Az első kérdésem az, hogy kié az a villa, amire majd' 100 millió forintot költünk közpénzekből, a technikai védelem biztosítására. Ugyanis az ön vagyonnyilatkozatában nem szerepel ez a villa a saját tulajdonaként feltüntetve. De ha megengedi, tovább folytatom ezt a kérdést: valós-e az ön vagyonnyilatkozata a budai villával kapcsolatban? Hiszen ha jól ismerem az ön vagyonnyilatkozatát - márpedig ez nyilvános, mindenki megismerheti -, akkor semmilyen módon nem tesz említést erről a budai villáról, holott ha ez valóban a feleségéé, akkor legalább házastársi közös vagyonként fel kellett volna tüntetnie. Vagy ha ön ebben a villában valamilyen jogcímen lakik, akkor a vagyonnyilatkozat kitöltési szabályai szerint be kellett volna vallania ezt a villát, és megjelölni, hogy milyen jogcímen lakik benne.

Tehát két kérdésem van: kié az a villa, amire majd' 100 millió forintot költünk közpénzekből, és valós-e az ön vagyonnyilatkozata a budai villával kapcsolatban?

Köszönöm, miniszterelnök úr. (Közbeszólás az MSZP padsoraiból: Ti csináltátok ezt a törvényt! - Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
9 177 2002.06.18. 1:03  172-179

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Tisztelt Miniszterelnök Úr! Már majdnem kezdtem önt megsajnálni, mert a szavaiból az derül ki, hogy ön jogcím nélküli használó a budai villában, hiszen (Közbeszólások az MSZP padsoraiból, többek között: Ügyvéd létedre! - Hogy mondhatsz ilyet? - A saját családoddal foglalkozzál!) azt mondta, hogy a felesége tulajdonában áll, ez rendben van, ennek semmi akadálya nincsen a magyar polgári jog szabályai szerint, de akkor a vagyonnyilatkozatot nem megfelelően töltötte ki. Nézze meg, kérem, miniszterelnök úr, újból a vagyonnyilatkozatot, azon be kell vallani bármilyen olyan ingatlant, amelyiket valamilyen jogcímen használunk, például szívességi használatként. (Közbeszólások az MSZP padsoraiból: Ne!) Kérem kedves képviselőtársaimat, nézzenek utána a szabályoknak! (Közbeszólás az MSZP padsoraiból: Nézz utána!)

Viszont amit mondott, az egyáltalán nem nyugtat meg, hogy ezek szerint nem a miniszterelnök tulajdonában álló ingatlanra fog rákölteni a magyar állam majd' 100 millió forintot, hanem egy másik személy tulajdonában álló ingatlanra, ez szerintem fényűző pazarlás, felesleges ilyen kiadás, úgyhogy kérem, azt is fontolja meg, hogy elfogadja-e a rezidenciát, amit felkínál önnek a magyar állam. (Közbeszólások az MSZP padsoraiban: Szégyen, amit mondasz! - Szégyenletes! - Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
11 167 2002.06.25. 0:09  166-167

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Elnök úr, bár valószínűleg a miniszter úrnak is nagy tapasztalata van arról, amiről szeretném kérdezni a miniszterelnök urat, mégis tőle személyesen szeretném megkérdezni. Köszönöm szépen.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
13 170-172 2002.07.02. 1:42  169-178

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Igen.

 

ELNÖK: Ha elfogadja, öné a szó.

 

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Miniszter Úr! Tóth Lajos nyugalmazott alezredes, volt szt-tiszt, Medgyessy Péter egykori állambiztonsági felettese 2002. június 30-án egy televízióinterjúban kijelentette, hogy Medgyessy Péter nem az IMF-fel, azaz a Nemzetközi Valutaalappal folytatott tárgyalások miatt lett szigorúan titkos rendőrtisztnek kinevezve; a történeti adatok szerint Medgyessy Péter már évek óta titkosrendőr volt, amikor 1981-ben elkezdődtek a tárgyalások a Nemzetközi Valutaalappal.

Tóth Lajos ugyanebben az interjúban elmondta, hogy a szovjetek mindenről tudtak, amiről a magyar állambiztonság tudott, már csak azért is, mert az ő szobája mellett volt a szovjet KGB tábornokának irodája, aki tanácsadás címén mindenről információval rendelkezett.

Arra a kérdésre, hogy a kémelhárítók kiket is hárítottak el, Tóth Lajos azt válaszolta, hogy nem a szovjeteket, hanem természetesen a nyugatiakat - jelenlegi NATO-szövetségeseinket, teszem hozzá.

Ezek után kérdezem önt, miniszter úr: mi maradt még abból a meséből, hogy Medgyessy Péter a szovjetekkel szemben, a KGB-vel szemben védte volna hazája érdekeit? Mit csinált Medgyessy Péter 1978 és 1981 között a magyar állambiztonság tagjaként? Kérdezem öntől azért is, mert ön felügyeli jelenleg a polgári titkosszolgálatokat.

Köszönöm. (Taps a Fidesz és az MDF soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
13 176 2002.07.02. 0:53  169-178

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Miniszter Úr! Ezek szerint ön nem cáfolta, hogy hazugság volt Medgyessy Péter KGB elleni szerepvállalása. (Derültség az ellenzéki sorokban. - Moraj az MSZP soraiban.) Örülök ennek, mert az adatok ennek valóban az ellenkezőjét bizonyítják: egyszerűen mese, mese, mese az, hogy (Közbeszólás az MSZP soraiból: Olyan, mint a papagáj!) a szovjet titkosszolgálattal szembeszállt volna Medgyessy Péter titkosrendőrként. Ezt az ő úgynevezett tartótisztje, tehát állambiztonsági felettese mondta el - nyilván a vizsgálóbizottság majd meg fogja hallgatni ezt a tartótisztet, nem hiszem, hogy másként nyilatkozna a vizsgálóbizottság előtt, mint itt.

Úgyhogy a válaszáról csak azt tudom mondani, miniszter úr, hogy örülök, hogy nem cáfolta, hogy a miniszterelnök hazudott. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Így van! - Közbeszólás az MSZP soraiból: Téged igen!)

Köszönöm.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
13 546 2002.07.02. 1:56  537-674

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Tisztelt Ház! Tisztelt Mécs Imre Képviselő Úr! Én magam is egyetértek azzal, amit Balogh képviselő úr elmondott, de azt majd egy hosszabb felszólalásban szeretném kifejteni, hogy pontosan miről is szól ez a javaslat, és mi az, ami az önök által elmondottakban sajnos nem egyezik a javaslattal.

De most egy más dologról szeretnék beszélni. Mécs képviselő úr, nagyon őszintén mondom, hogy mint fiatal ember, nagyon nagy tisztelője vagyok önnek az '56-os múltja miatt, de azt azért valószínűleg ön sem gondolta komolyan - szó szerint azt mondta -, hogy azért kell ez a javaslat, azért kell elfogadni, hogy helyreállítsuk a parlament becsületét. Magunk között vagyunk, mondhatnánk így, szó sincs arról, hogy a parlament becsületén legalábbis az ügynökügyben folt esett volna. A miniszterelnök becsületén esett folt. (Közbeszólások az ellenzéki pártok soraiból: Így van!) Az más kérdés, hogy egyes szándékok szerint a miniszterelnök becsületén esett foltot kellene elmosni vagy eltörölni, és ahhoz kell különböző törvényjavaslatokat beterjeszteni a parlament elé. De azért magunk között - én is mint fiatal ember, ön is mint '56-os - ne mondjuk már magunkról azt, hogy a mi becsületünkön folt esett. Ha nem ön mondaná, azt mondanám, hogy kikérem magamnak, nem az én becsületemen esett folt, én aztán már csak fiatal koromnál fogva sem végeztem ilyen tevékenységet. (Közbeszólások az MSZP soraiból: Azt ki tudja? Majd meglátjuk!) Akinek a becsületén folt esett, az a Magyar Köztársaság miniszterelnöke, és sajnos rajta keresztül az egész Magyar Köztársaság. (Moraj az MSZP soraiból.)

Erről beszéljünk majd! Igaz, hogy ez egy következő vizsgálóbizottság témaköre lesz, de azért nem szeretném, ha az a hangulat eluralkodna, hogy itt a mi becsületünkön folt esett, és ezt kell most egy vizsgálóbizottságban helyre tenni. Sajnos, ez nem így van, képviselő úr. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
13 562 2002.07.02. 2:00  537-674

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Tisztelt Ház! Tisztelt Géczi József Képviselő Úr! Mindenekelőtt hadd kérjem meg arra, hogy fejezze be azt, hogy sérteget, ezt már a sajtóban is megtette (Közbeszólás az MSZP soraiból.), és most a parlamenti ülésen is megtette. Én nem szoktam önt sértegetni (Dr. Szabó Zoltán: Csak a távolból!), nem tudom, hogy mi az oka annak, hogy ilyen ideges állapotban tetszik lenni, és sérteget engem, de talán ezt majd beszéljük meg a Ház üléstermén kívül.

Ami pedig azt illeti, hogy a '90 előtti rendszert miért tartjuk mi diktatúrának, nos erről, a kezemben lévő törvényjavaslatból, amely a T/395. számot viseli, aláírta Medgyessy Péter, e törvényjavaslat általános indokolásából felolvasnék néhány gondolatot.

Azt mondja Medgyessy Péter, hogy azért kellett benyújtani ezt a törvényjavaslatot, mert az úgynevezett ügynöktörvény meghozatala óta eltelt időszak alatt a törvény végrehajtása nem vezetett az 1990 előtti önkényuralmi korszak állambiztonsági elnyomó apparátusának valódi megismeréséhez. (Derültség az MDF soraiban.) Majd azt mondja Medgyessy Péter e törvényjavaslat indokolásában, hogy a törvényjavaslat szerint a diktatúra - még egyszer mondom: a diktatúra - titkosszolgálatainak iratai fő szabályként nem tekinthetők államtitoknak. (Dr. Balsai István nevet.)

Én nem tudom, hogy Medgyessy Péter látta-e, hogy mit írt alá, de még egyszer megismétlem, diktatúra titkosszolgálatának nevezi azt a szervezetet, amelynek ő tagja volt; az önkényuralmi korszak állambiztonsági elnyomó apparátusának volt tagja Medgyessy Péter Medgyessy Péter szerint, és azt mondja, hogy ezek az iratok nem tekinthetők fő szabályként államtitoknak.

No, ennyit arról, hogy mi miért tekintjük diktatúrának azt a korszakot. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

 

 

(22.00)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
13 586 2002.07.02. 1:21  537-674

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Elnök úr, igyekszem a tárgyra térni, de azért szólaltam fel, mert Wiener képviselő úr olyasmit hozott ide, ami sem Bőhm Andrásék javaslatában nincsen, sem a mi kritikai észrevételeinkben nem voltak benne. Nem tudom, hol olvasta a képviselő úr, hogy mondjuk, az összes MSZMP-tagot, tehát mind a 800 ezer párttagot valamilyen módon vizsgálja ez a bizottság vagy pellengérre állítsa.

Én nem tudok másra hivatkozni, csak arra, amit Medgyessy Péter miniszterelnök úr aláírt, beterjesztett a Ház elé. Ő maga állítja egyébként arról a szervezetről, amelynek ő is tagja volt - ez egy külön érdekesség -, hogy ez az 1990 előtti önkényuralmi korszak állambiztonsági elnyomó apparátusa volt, illetőleg a diktatúra titkosszolgálata volt.

Egyezzünk meg abban, Wiener képviselő úr, hogy talán van némi különbség aközött, hogy valaki párttag volt az elmúlt rendszerben, vagy - Medgyessy Péter szavaival élve - az önkényuralmi korszak állambiztonsági elnyomó apparátusának tagja volt. Van különbség, gondolom, ezt ön is érzi, mert talán ön nem volt tagja ennek a bizonyos önkényuralmi elnyomó apparátusnak, de sajnos Medgyessy Péter annak volt tagja. (Közbeszólás az MSZP soraiból: Ezt ne állítsad már!) Ez a különbség, ezért ülünk itt most. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
13 602 2002.07.02. 10:51  537-674

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Kicsit furcsa helyzet alakult ki, mert Wiener képviselő úr megelőlegezte az álláspontomat, amit a módosító javaslatokból olvasott ki, de semmi akadálya annak, hogy most ismertessem a Házzal azt az álláspontot, hogy frakciónk egyáltalán nem ellenzi a vizsgálóbizottság felállítását, tehát most az SZDSZ által kezdeményezett vizsgálóbizottság felállításáról van szó, de szükség van arra megítélésünk szerint, hogy kiküszöböljük a javaslat alkotmányellenes és bizonyos esetekben törvénysértő elemeit. Tehát még egyszer mondom, a vizsgálóbizottság felállításával, annak a szándékaival egyet tudunk érteni, de ez nem azt jelenti, hogy az elénk terjesztett javaslat ne szenvedne számos jogi hibában, többek között szerintünk alkotmányellenes egy része, illetve törvénysértő.

Hogy idézzek egy klasszikust, aki mintegy tíz perccel ezelőtt szólalt fel, Tóth András államtitkár úr azt mondta, hogy amíg a témakörben vannak hatályban lévő jogszabályok, addig ezeket a jogszabályokat be kellene tartani, valahogy így fogalmazott az államtitkár úr. Arra a jogszabályra utalt, az 1994. évi XXIII. törvényre, amit a köznapi megfogalmazásban átvilágítási vagy ügynöktörvénynek nevezünk. Nos, ez a törvény az Országgyűlés által létrehozott, szabályozott eljárási rendben a III/III-as tevékenységre vonatkozóan egy átvilágító bizottságot hozott létre, és az átvilágító bizottságok vagy átvilágító bírák - így is szokták nevezni - végzik azt a tevékenységet, amely a III/III-as tevékenységre vonatkozik.

Tehát az elénk terjesztett vizsgálóbizottsági javaslat elvonná ezektől a törvényesen felállított átvilágító bizottságoktól azt a feladatot, hogy ők végezzék az III/III-as tevékenység átvilágítását, miközben egy hatályos, érvényes törvény azt mondja, hogy ezek az átvilágító bírák egy meghatározott eljárási rendszerben - aminek még ráadásul vannak jogorvoslati lehetőségei is, bírósághoz lehet fordulni - vizsgálják a III/III-as érintettséget. Tehát amit Bőhm András képviselő úr beterjesztett, az egy tágabb kör, az az egész III-as főcsoportfőnökségre vonatkozik, de azon belül van egy olyan rész, amelyre jelenleg érvényes, hatályos törvény van, és ezt a törvényt ezzel a határozattal nem lehet keresztülhúzni, az országgyűlési határozat nem lehet ellentétes azzal a törvénnyel, amely jelenleg hatályban van.

 

 

(22.50)

 

Ezért javasoljuk egy módosító indítvánnyal, hogy a vizsgálatot a III/III-as tevékenység vonatkozásában úgy végezze el a vizsgálóbizottság, hogy vegye igénybe a jelenleg létező átvilágító bizottságoknak a közreműködését, tehát rajtuk keresztül kérje meg azt, hogy az érintett személyeknek az átvilágítása megtörténjen. Ez a javaslatunk, és kérem, ezt fontolják meg, hiszen addig a vizsgálóbizottság nem fogja tudni a III/III-as tevékenységet vizsgálni, amíg egy érvényes jogszabály ennek ellentmond, és van egy másik eljárási rend, ráadásul egy garanciális szabályokkal körülbástyázott, jogorvoslati rendszerrel meghatározott rendszer, ami a III/III-as tevékenységre vonatkozik. Tehát kérem Bőhm András képviselő urat és az előterjesztőket, fontolják meg, hogy legalább ezt a nyilvánvaló törvénysértő voltát küszöböljük ki a javaslatnak.

Az alkotmányellenesség kérdésében, amiről Wiener képviselő úr is beszélt: képviselő úr, az ön által idézett, egyébként 60/1994. számú alkotmánybírósági határozat pontosan olyan körülmények között született, hogy volt egy törvényszöveg, amelyet alkotmánybírósági normakontroll során az Alkotmánybíróság megvizsgált, és azt már tudjuk, hogy a jelenleg hatályban lévő törvény szövegét, tehát az 1994. évi XXIII. törvény szövegét, vizsgálati módszereit, valamint az eljárási rendjét alkotmányosnak tekinti most már az Alkotmánybíróság, hiszen az alkotmányos kontrollon átment. Ezért mi azt javasoljuk, hogy szemben azzal, amit a vizsgálóbizottsági kezdeményezés ír, ne próbáljunk új vizsgálati szempontokat és vizsgálati módszereket felállítani, hanem az Alkotmánybíróság előtt már alkotmányos kontrollon átment és az Alkotmánybíróság által elfogadott vizsgálati módszert használjuk. Azaz mi azt javasoljuk, hogy az önök vizsgálóbizottsági kezdeményezésébe szó szerint, szöveg szerint emeljük át az úgynevezett ügynöktörvényből a vizsgálati módszerre és a vizsgálati eljárásra vonatkozó részeket.

Tehát, Wiener képviselő úr, én nem állítom azt, hogy az ön interpretációja esetleg ellentétes lenne az Alkotmánybíróság szándékával, de egy biztos, hogy a jelenleg hatályos ügynöktörvény már minden alkotmányossági aggálytól mentes. Ezért azt javasoljuk, hogy ennek az ügynöktörvénynek a vizsgálati rendszerét, vizsgálati módszerét emeljük át egy az egyben szövegszerűen a vizsgálóbizottság rendszerébe.

Tehát még egyszer hangsúlyozom, Wiener képviselő úrnak is és Bőhm András képviselő úrnak mint előterjesztőnek mondom, hogy a vizsgálóbizottság felállításának nincs akadálya, csak azt kérjük, az a minimális elvárásunk az Országgyűlés többségével szemben, hogy ne próbáljanak erőből egy alkotmányellenes és törvénysértő javaslatot áterőltetni. Hozzuk helyre ezeket a hibákat, semmi akadálya annak, hogy helyrehozzuk, mi ebben partnerek vagyunk, be is nyújtottuk rá a módosító javaslatot, de akár kapcsolódó módosítóval még lehet változtatni; de mivel ezek szövegszerűen át vannak emelve az úgynevezett ügynöktörvényből, ezért olyan sok változtatásra nem nagyon látok lehetőséget.

Engedje meg, Bőhm képviselő úr, hogy még felhívjam a figyelmét arra, hogy az előterjesztésüknek szerintem van még hiányossága, de ezek is módosító javaslatokkal kiküszöbölhetőek. Az egyik az, hogy kik lehetnek tagjai ennek a bizottságnak, mely országgyűlési képviselők. Mi azt javasoljuk - én azt hiszem, ez magától értetődik, de nem szerepel a javaslatban -, hogy csak nemzetbiztonsági átvilágításon átesett képviselők, tehát úgynevezett C típusú átvilágításon átesett képviselők legyenek a tagjai, másrészt bizonyos erkölcsi megfontolásokból azt javaslom, hogy olyan személyek legyenek a tagjai, akik az úgynevezett ügynöktörvényben felsorolt tevékenységet nem végeztek. Tehát gyakorlatilag az ügynöktörvény hatálya alá tartozó, de az ő átvilágítását negatív eredménnyel záró határozat birtokában lehessen valaki képviselő. Tudjuk jól, hogy ez erkölcsi kérdés: ne végezzen a vizsgálóbizottságban olyan személy vizsgálatot a III-as főcsoportfőnökségre vonatkozóan, akit esetleg korábban az átvilágító bírák érintettnek találtak ebben az ügynöki múltban, mondjuk így.

Még van egy apróság, ami nem tudom, mennyire apróság, de feltétlenül fontosnak tartom, hogy a javaslatainkat legalább abban az értelemben fontolják meg, hogy nemcsak a III-as főcsoportfőnökség tevékenysége az, ami górcső alá veendő, hanem - vissza kell térnem arra az ügynöktörvényre, amely jelenleg hatályban van - például az a tevékenység is górcső alá veendő, hogy valakik kaptak-e olyan jelentést, amelyet a III-as főcsoportfőnökséghez tartozó hivatásos vagy nem hivatásos személyek készítettek. Jól ismerik az ügynöktörvény szabályozását, abban nemcsak arról van szó, hogy ki az, aki gyakorlatilag besúgó volt vagy ügynök volt, hanem ki az, aki ilyen jelentéseket olvasott, ki az, aki ilyen jelentéseket hivatalból megkapott. Ezt is vizsgáljuk, hiszen ha ezt nem vizsgáljuk, akkor valójában csak a kishalakkal foglalkozunk, és a piramis csúcsán lévő személyekkel, akik valójában megrendelték vagy olvasták ezeket a jelentéseket, nem foglalkozunk.

És én indokoltnak tartom, hogy az ügynöktörvényhez hasonlóan a karhatalmista tevékenységet is vegyük ide. Bár nem szorosan függ össze a titkosszolgálati tevékenységgel, de mivel az 1994. évi XXIII. törvény, tehát ez az úgynevezett átvilágítási törvény a titkosszolgálati, a III/III-as tevékenységen kívül kiszűri azokat, akik kapták ezeket a jelentéseket, kiszűri azokat, akik karhatalmisták voltak, és kiszűri azokat mellesleg, akik a nyilaskeresztes párt tagjai is voltak, tehát ez egy ilyen kör is; ennek már végképp nincs a jelenlegi témához köze, de úgy hiszem, hogy ha igazán akarjuk látni a múltat, hogy kik voltak érintettek az 1990 előtti elmúlt rendszerben, és kik azok, akik esetleg utána kormányzati pozíciót töltöttek be, akkor teljes körű vizsgálatra van szükség, ne csak a III-as főcsoportfőnökség tevékenységére, hanem, mint mondtam, a karhatalmista tevékenységre is terjedjen ki ez a vizsgálat.

Összefoglalva, tisztelt előterjesztők, tisztelt Ház, mint mondtam, nem ellenezzük a vizsgálóbizottság felállítását. Kérem, fontolják meg a módosító javaslatainkat, már csak azért is, mert azt viszont előrebocsátom, hogy ha a törvénysértő vagy alkotmánysértő voltát nem tudjuk kiküszöbölni ennek a vizsgálóbizottsági kezdeményezésnek, akkor lehet, hogy abban a helyzetben leszünk, hogy nem tudunk törvénysértő vagy alkotmánysértő javaslatra igennel szavazni. De mi szeretnénk megszavazni ezt a javaslatot, csak úgy látjuk, hogy ezeket a törvénysértő, illetőleg alkotmánysértő elemeit helyre kell rakni, nincs ennek semmi akadálya, végül is egy Házszabálytól eltéréssel dolgozunk most, van arra lehetőség, hogy a módosító indítványokat beépítsük az önök javaslatába.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a Fidesz soraiban. - Szórványos taps az MSZP soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
13 608 2002.07.02. 2:15  537-674

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Bőhm képviselő úrnak szeretném elmondani: csak pontosítom, amit lehet, hogy akkor nem világosan fogalmaztam. Nem az a baj, hogy a III/III-as tevékenységben egy bírókból álló testület, egy úgynevezett átvilágító bizottság jár el, hanem hogy van egy hatályos jogszabály, egy törvény, amely jelenleg szabályozza, hogy a III/III-as tevékenységet hogyan kell vizsgálni. Amíg ez a törvény hatályban van, addig egy országgyűlési határozattal nem lehet lerontani ezt a törvényt, egy törvényes eljárásból nem lehet kiemelni a III/III-as tevékenységet. Ezzel persze nem azt akarom mondani, mert nem is értenék vele egyet, ha most meg kellene szüntetni az átvilágító bizottságokat, de addig, amíg ez a törvény hatályban van, ez az országgyűlési határozat nem lehet ezzel a törvénnyel ellentétes.

Még egy apróság: nem ellentétes, gyakorlatilag konkuráló hatáskörökről van szó, csak nem akartam ezt a szót használni, mert ez egy bonyolult jogi fogalom, és nem mindenki érti, aki egy ilyen késői órán nézi ezt a vitát. Konkuráló hatáskörökről van szó, nem vonhatja el egy törvénnyel megállapított hatáskörét az átvilágító bizottságoknak egy országgyűlési határozat. Nem lehet párhuzamosan vizsgálódni. Gondoljanak bele, tisztelt Ház, ha holnapután valaki kitalálja, hogy a nagy súlyú bűncselekményeket, mondjuk, a korrupciós bűncselekményeket ne a bíróság vizsgálja vagy ne a nyomozó hatóságok vizsgálják, hanem hozzuk már ide egy vizsgálóbizottsággal, mert mégis olyan fontos és a közvéleményt nagyon izgatják ezek a témák - nem lehet megtenni azt, hogy most elvesszük a nyomozó hatóságoktól ezt a hatáskört!

Tehát csak azt tudom mondani, Bőhm képviselő úr, hogy teljesen mindegy, minek nevezzük ezeket az átvilágító testületeket, jelenleg van egy jogi eljárási rend, egy törvénnyel oda adott hatáskör (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), ez a vizsgálóbizottság ezt nem vonhatja el. És ne felejtse el, hogy az átvilágító bírák határozata ellen bírósági jogorvoslatnak van lehetősége, vizsgálóbizottság esetén pedig nincs ilyen lehetőség. Ne felejtse el ezt!

Köszönöm szépen.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
13 632 2002.07.02. 1:00  537-674

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Tisztelt Ház! Tisztelt Szabó Zoltán Képviselő Úr! Azért szeretnék visszatérni az ön Grosics Gyulával kapcsolatban elmondott hozzászólására, mert megismételte, tehát kétszer mondta el ezt a Grosics Gyula-ügyet. Szeretném önnek elmondani azt, hogy az ötvenes években az aranycsapat és az '56 után a kivégzéseket celebráló emberek, mondjuk, a karhatalmisták között egyetlenegy rokonvonás van: az, hogy az ötvenes években éltek. Egyébként az egyik része akasztott, a másik része focizott, és a kettő között nem lehet egyenlőségjelet tenni.

Tehát azért súlyos, amit ön Grosics Gyuláról mond, és egyáltalán idekeveri ehhez a témához, mert egy rendszerben nem ugyanaz focizni, mint akasztani. Talán ebben egyetértünk. (Taps az ellenzék padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
13 638 2002.07.02. 1:56  537-674

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Bőhm képviselő úr felszólalására szeretnék reagálni. A képviselő úr azt mondta, az a fontos, hogy a választók megtudják, hogy kinek milyen a múltja. Ezzel teljesen egyetértek, csak egyvalami nem stimmel: az ön által aláírt vizsgálóbizottsági kezdeményezés, mondjuk, tíz évvel ezelőtti kormánytagok érintettségét kívánja vizsgálni. (Közbeszólások a kormánypárti padsorokból: Is!) Kíváncsi vagyok, hogy olyan személyek, akik egyrészt halottak, tehát meghaltak, másrészt olyan személyek, akik már teljesen kiestek a politikai életből, már semmiféle közéleti tevékenységet nem végeznek; mondjuk, elnézést az illetőtől, nem akarom megbántani ezzel, de Gerbovits Jenő, hát ki foglalkozik már ezzel, hogy Gerbovits Jenő milyen szerepet tölt be jelenleg a közéletben.

Tehát abban önnek igaza van, hogy a választóknak joguk van tudni, csakhogy valami nincs rendben, mert önök visszamenőlegesen akarják ezt kivizsgálni, ahelyett, hogy arról szólna a történet, hogy a következő választásokon - ha már a mostanin nem sikerült ezt megoldani, a következő választásokon - tényleg minden képviselőjelöltről, minden politikusjelöltről tudja azt a választók széles közönsége, hogy ő milyen tevékenységet végzett. De hogy ennek mi köze van az 1990-ben politikai szerepet vállalt személyekhez, azt én nehezen tudom megérteni.

Tehát elvileg egyetértek azzal, amit mondott, csak valami nem stimmel akkor az önök kezdeményezésével, és meg is akartam kérdezni egyébként: mit gondol arról, hogy akik esetleg elhaláloztak időközben, azokra is kiterjedjen ez a vizsgálat? Hiszen arról nem szól ez a vizsgálóbizottsági kezdeményezés. Mi értelme van például egy halott miniszterelnök múltját ilyen szempontból megvizsgálni? Történész szempontból valóban van jelentősége, de a választópolgárok tisztánlátása érdekében nincs, már elnézést, szegény Antall Józsefet még egyszer nem fogják megválasztani miniszterelnöknek.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
13 685 2002.07.02. 2:06  674-726

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Csak megállapítom, hogy Géczi József képviselőtársunk akkor ezek szerint kimarad az MSZP demokráciacsomagjából, mert a nagy hangon bejelentett demokráciacsomag mindig azzal kezdődött, hogy na, mostantól kezdve az ellenzéki vizsgálóbizottságokat támogatják - megjegyzem, hogy ügyesen: mellétettek egy kormánypárti vizsgálóbizottságot is.

De hogy Szabó Zoltánnak is eloszlassam a kételyeit, hogy mi értelme van a Medgyessy Péter személyével kapcsolatos vizsgálóbizottságnak: érdekes, hogy nem vetette fel ezt az SZDSZ javaslatánál, mert az SZDSZ javaslatába is beletartozik a jelenlegi miniszterelnök. (Dr. Géczi József Alajos: Akkor ez minek?) Tehát a félreértések elkerülése végett: ha nem a Medgyessy-vizsgálóbizottság, hanem az SZDSZ által kezdeményezett vizsgálóbizottság működik, akkor is vizsgálni fogják Medgyessy Péter három per nem tudom, hányas tevékenységét.

Sajnálom, hogy elment Hankó Faragó Miklós államtitkár úr, belátom, hogy nem köteles végigülni a vitát, de mondott valamit a kormány álláspontjaként erről a vizsgálóbizottsági kezdeményezésről, amiről meg szerettem volna kérdezni, hogy ez áll-e az előző napirendi pontban tárgyalt vizsgálóbizottsági kezdeményezésnél. Azt mondta, hogy a kormánynak az az álláspontja, hogy nagyon nagy jelentősége van annak, hogy a Medgyessy Péter személye kapcsán létrejövő vizsgálóbizottságban az érintett kifejthesse az álláspontját ebben az ügyben. Ne gondolkozzunk most el nagyon sokáig azon, hogy úgyis megidézte volna ez a vizsgálóbizottság Medgyessy Pétert.

Csak én azt akartam megkérdezni Hankó Faragó Miklóstól, hogy vajon az SZDSZ által kezdeményezett vizsgálóbizottságra is igaz-e az, hogy a kormánynak az az álláspontja, hogy az lenne tisztességes, ha az érintettek kifejthetnék álláspontjukat. Ez körülbelül kétszáz embert érint, minden egyes volt miniszter és államtitkár megjelenhetne az előtt a vizsgálóbizottság előtt, és kötelezően kifejtené az álláspontját, hogy vajon az a vizsgálóbizottság mit akar vele kapcsolatban nyilvánosságra hozni. Tehát jó lenne, ha a kormány a két vizsgálóbizottságnál, ha már elvi álláspontot képvisel, akkor ugyanazt az elvi álláspontot képviselné. (Taps az ellenzéki sorokból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
13 695 2002.07.02. 2:14  674-726

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Először arról, amit Szabó Zoltán képviselő úr mondott, és egyébként amit nagyon sokan mondanak, ez a bizonyos államtitok alóli feloldás.

Tisztelt Ház! Legyünk már komolyak! A belügyminiszter asszony azon a keddi napon azt mondta, hogy nincs is semmi dokumentum Medgyessy Péterről a Belügyminisztériumban; mondta ezt - majd másnap feloldotta őt a titoktartási kötelezettség alól. Mi alól oldotta fel, ha az előző napon megállapította, hogy semmiféle adat nincs arra, hogy Medgyessy Péternek valamifajta államtitok-tartási kötelezettsége lenne? Úgyhogy ne nevettessük egymást; valójában arról van szó, hogy ez ürügy volt arra, hogy az előző nap miért tagadta le a miniszterelnök, és másnap miért mondta el mégis a múltját.

Ami pedig azt illeti, hogy Wiener képviselő úr egy percig arról beszélt, miszerint támogatják ezt a vizsgálóbizottságot, majd 15 percen át arról beszélt, hogy egyrészt miért ütközik a Házszabályba, másrészt pedig, hogy tartalmilag miért nem ért vele egyet (Dr. Wiener György közbeszólása.), érdekes álláspont volt, meghallgattuk; a lényeg az, hogy nem a Házszabály miatt szavazzák meg önök, még csak nem is a nagy demokráciacsomagjuk miatt, hanem mert szorult helyzetben vannak. (Közbeszólások az MSZP soraiból: Ti vagytok abban!) Mert olyan politikai helyzetben vannak (Közbeszólások az MSZP soraiból.), olyan politikai helyzetben vannak... (Az elnök csenget.) Képviselő urak, kedves képviselők (Az MSZP képviselőcsoportja felé:), különösen ne mutogassák a bilincsbe font kezeket, mert nem szeretném, ha..., ezt majd utána megbeszéljük kinn, hogy miről mutogatnak bilincsbe font kezeket. A lényeg az, kedves képviselő urak, hogy... (Közbeszólások az MSZP soraiból.) Kedves képviselő urak! (Az elnök csenget.)

Tisztelt Ház! Tehát még egyszer mondom, nem a Házszabály miatt és nem is a demokráciacsomag miatt kénytelenek ezt a vizsgálóbizottságot megszavazni, hanem mert ezt mégiscsak politikailag jobb megoldásnak tartják, mint hogy Medgyessy Pétert lemondassák a posztjáról, ezért mennek bele abba, hogy akkor legalább legyen egy vizsgálóbizottság. De könyörgök, nem merült fel önökben az, hogy azokat a vizsgálóbizottsági kérdéseket itt a miniszterelnök válaszolja meg, még mielőtt a vizsgálóbizottság például feláll? (Az elnök jelzi az idő leteltét.) Miért nem válaszolja meg, miért tagadja el a múltját még mindig? Erről van szó! (Taps a Fidesz és az MDF soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
13 701 2002.07.02. 2:05  674-726

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Tisztelt Szabó Képviselő Úr! Nem csodálkozom, hogy nem sok hitelt ad a miniszterelnök szavának, de azért mi csak azt (Dr. Géczi József Alajos: Ilyet nem mondott!) - hadd mondjam végig, jó! (Dr. Szabó Zoltán: Ne mondd!) - tekintjük ténynek, amit maga Medgyessy Péter elismert, azt, hogy szigorúan titkos állományú tiszt volt főhadnagyi beosztásban a III/II-es főcsoportfőnökségnél. Ezt tényként kezelhetjük, függetlenül attól, hogy a vizsgálóbizottság még ezen kívül számos kérdést megvizsgál, tehát ennyire adjunk hitelt a szavainak. Egyébként nem ő szavának, hanem annak a parancsnak adunk hitelt, amely megjelent a Magyar Nemzetben, és amelyet végül is egy nap után Medgyessy Péter sem cáfolt.

Ami pedig azt illeti, hogy mi is ezzel a titoktartással a helyzet: az előbb azt mondtam, hogy legyünk már komolyak, a miniszterelnök kormányának tagja a belügyminiszter, lényegében a miniszterelnök a felettese, ha a miniszterelnök azon a keddi napon el akarta volna mondani az igazságot, akkor lehet, hogy odafordult volna a belügyminiszter asszonyhoz, és megkérte volna, hogy szíveskedjél már felmenteni, kedves Mónika, a titoktartás alól. De nem ezt akarta a miniszterelnök. Az első napon nem akarta elismerni azt, ami megjelent a Magyar Nemzetben, ezért nem kérte a titoktartás alól a felmentést, ha ez valóban államtitoksértést jelentett volna.

Megtehette volna a miniszterelnök, hogy már azon a napon kéri a felmentést. Másnapra persze változott a koncepció, akkor már inkább a dolog elismerése irányába mentek a stratégiák, és akkor már valóban elismerte. De valljuk be őszintén, mulatságos, hogy a miniszterelnök a saját miniszterétől nem kapott felmentést! El tudom képzelni, hogy Lamperth Mónika huszonnégy óráig huzakodott a miniszterelnökével, hogy adjon-e neki felmentést vagy nem. Ez is egy komolytalan érv az államtitoksértéssel kapcsolatban.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
13 709 2002.07.02. 2:02  674-726

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Tisztelt Ház! Tisztelt Szabó Képviselő Úr! Az itt elhangzott vita mindenesetre azt eredményezte, hogy ezzel a bizonyos titoktartási kötelezettséggel komoly baj van. Tehát szerintem a vizsgálóbizottságot lehet, hogy erre is ki kell terjeszteni, mert nem teljesen világos, hogy miféle jogszabályok alapján oldotta fel Lamperth Mónika a titoktartási kötelezettsége alól a miniszterelnököt.

Én nem tudom, milyen az az államtitok, amely alól csak úgy fel lehet oldani - a titoktartási kötelezettségek alól - az adott személyt. Jó lenne ezt tisztázni. Jó lenne azt tisztázni, hogy Lamperth Mónikának a titoktartási kötelezettség alóli feloldása például írásban történt-e. Jó lenne tisztázni, hogy pontosan mely államtitokra vonatkozik. Jó lenne azt tisztázni, hogy melyek azok a tények, amelyek titokban maradtak, tehát amelyekről továbbra is azt mondta esetleg a belügyminiszter, hogy arról nem beszélhet Medgyessy Péter.

Tehát szerintem ez az egész ügy az államtitoksértéssel vagy államtitkok alóli feloldással szintén megér egy vizsgálatot, és javaslom, hogy fordítsunk rá kellő figyelmet, hogy ebben a vizsgálóbizottságban ezt a bizonyos apró kis dolgot, hogy hogyan lehet valakit feloldogatni az államtitoktartás alól, hogyha éppen a politikai érdekek úgy kívánják, beszéljük meg, vizsgáljuk ki, és ha ezért valaki felelős, akkor azt a felelőst is nevezzük meg.

Tehát szerintem jó lenne ezt az egész kérdéskört tisztázni. Szeretném tudni, hogy melyek azok az államtitkok, amelyek alól még nem oldotta fel Lamperth Mónika a miniszterelnököt, mert ha vannak ilyen államtitkok, akkor annak valamilyen olyan nyomának kell lennie, amelyről még nem tudunk. Lehet, hogy a vizsgálóbizottság fog róla tudni, de számomra nem világos, hogy Lamperth Mónika, úgymond, titoktartási feloldása pontosan mely államtitkokra vonatkozott.

Köszönöm. (Dr. Balsai István: Ajjaj!)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
13 715 2002.07.02. 8:35  674-726

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Tisztelt Ház! Tisztelt Tóth András Képviselő Úr! Folytatva azt, amit ön elmondott, az utolsó gondolataihoz hozzá szeretném tenni: az a nagy különbség az 1990 előtti rendszer, az abban betöltött különféle pártállami szerepekkel való elszámolás és az elmúlt négy évvel való elszámolás között, hogy a demokratikus országokban négyévente a választópolgárok ítélik meg, hogy az adott korszak fennálló vezető politikai elitje vagy éppen kormánya milyen tevékenységet végzett. Tehát igen, ahogyan önök mondják, a választók valóban úgy döntöttek, hogy kisebbségbe küldik az eddig kormányzó erőket. De ezt ne keverjük össze azzal a helyzettel, amikor az 1990 előtti rendszerben soha, senkinek nem volt módja arra, hogy kisebbségbe vagy ellenzékbe küldje például a Kádár-rezsimet! Erre senkinek nem volt módja.

Amikor ön arról beszél, hogy el kell számolni az elmúlt négy évvel vagy el kell számolni az 1990 előtti Magyar Népköztársaságban betöltött szereppel, az "elszámolás" fogalmat inkább csak az 1990 előtti rendszerre lehet érteni, mert azzal el kell számolni, hiszen demokratikus módon már úgysem lehet meg nem történtté tenni az 1990 előtti viszonyokat; viszont ami az elmúlt négy évben történt, arról a választók négyévente mindig mérleget, egyenleget készítenek, és utána választanak.

Ne felejtse el, képviselőtársam, azért van jelentősége annak, hogy az 1990 előtti diktatúrával, állampárti rendszerrel, a múltban megtörtént eseményekkel most valóban elszámoljanak azok, akiket ez érint, mert 1990 előtt a magyar választópolgárok közösségének nem volt módja elszámoltatni az illetőket, azokat, akik ott szerepet vállaltak. Tehát ez a nagy különbség. Elszámolás és elszámolás között van különbség, ezt a parlamentáris demokráciában demokratikus választásokkal oldják meg; egy diktatúrában ez természetesen nem működik.

Szeretnék rátérni arra, hogy a vizsgálóbizottsági kezdeményezés - gondolom, ismert önök előtt - fideszes képviselők aláírásával is került beterjesztésre a parlament elé, vagyis nyilvánvalóan mi is támogatjuk ennek a vizsgálóbizottságnak a létrejöttét. Amit azonban nagyon fontosnak tartunk, az az, hogy a vizsgálóbizottság feladatkörébe tartozó kérdésekben annak ellenére, hogy két hete tudunk arról, hogy a miniszterelnöknek titkosrendőri múltja van, az állambiztonság tevékenységében részt vett, ezt két hete tudjuk, de ennek a részletkérdéseiről, a részleteiről - mit tett ő titkosrendőrként, egyáltalán hogyan került beszervezésre, mi lett a jelentéseivel, miféle összefüggései vannak az ő tevékenységének? - a vizsgálóbizottságban kell világos képet kapni, amit utána majd természetesen a nyilvánosság elé kell tárni.

Az tehát a legnagyobb gond, hogy a miniszterelnök csak töredékesen volt hajlandó bevallani a múltját, nagy nehezen, egy napi - ki merem mondani - hazudozás után csak töredékesen vallotta be azt, hogy mit csinált 1977 és 1982 között, de a mai napig nem tudjuk ennek a részleteit. Hogy egy klasszikus hetilapból idézek: már tizennégy napja nem tudjuk, mit csinált Medgyessy Péter 1977 és 1982 között, és sajnos szerintem ezt még jó néhány napig nem fogjuk tudni.

Tehát végig kell vinni ezt a vizsgálatot. Nem azért kell végigvinni a vizsgálatot, mert ahogyan önök mondják, valamit el kellene ezzel leplezni. Nem mondhatják komolyan, hogy mi idéztük elő azt a helyzetet, hogy a miniszterelnök nem volt hajlandó feltárni a titkosszolgálati múltjának minden egyes részletkérdését - nem mi idéztük elő ezt a helyzetet. Maga Medgyessy Péter idézte azt elő, hogy az ő tevékenységének a részletei még a mai napig nem derültek ki.

Ami pedig a vizsgálóbizottság egyik kérdését illeti, felhívnám rá az önök figyelmét, és ez talán még Wiener képviselő urat is megnyugtatja, hogy ez a vizsgálóbizottság, ez a kérdéskör miért tartozik mégis a parlament hatáskörébe.

 

 

(2.10)

 

Az a kérdése a vizsgálóbizottság egyik vizsgálandó kérdéskörének, hogy az ügy kirobbanását követően milyen intézkedéseket tett a kormány a következmények elhárítása, a Magyar Köztársaság nemzetközi tekintélyének megóvása érdekében. Ez vastagon a parlament hatáskörébe tartozik, ez a parlament kormány feletti ellenőrző jogköréhez tartozik!

Tehát arról van szó, kedves képviselőtársaim, hogy az csak az egyik probléma, mit tett Medgyessy Péter '77 és '82 között; nagyobb probléma az, hogy ez a jelenben, 2002-ben mit jelent a Magyar Köztársaság minden állampolgára számára, milyen kockázatokkal jár, milyen tehertételt jelent ez a magyar állampolgárok számára, hogyan változott meg - ha megváltozott - ettől Magyarország nemzetközi megítélése, és hogyan befolyásolja ez Magyarország külkapcsolatait.

Nagyon fontos tudnunk azt, hogy a magyar kormány azonkívül, hogy Medgyessy Péternek Lamperth Mónika belügyminiszter egy bizonyos kérdésben állítólag felmentést adott a titoktartás alól, mit tett az ügy következményeinek az elhárítása érdekében. Mit tett annak érdekében a magyar kormány, hogy a miniszterelnök múltjáról kiderült, nem túlságosan pozitív hírek ne befolyásolják a magyar kormány megítélését akár belföldön, akár külföldön? Vagyis szeretnénk látni ebben a vizsgálóbizottságban azt, hogy a Magyar Köztársaság kormánya miféle módon kezelte az ügyet, hogyan kezelte. Milyen súlyú ügynek tekintette a Magyar Köztársaság kormánya? Nem a politikai, belpolitikai súlyára gondolok elsősorban, hanem hogy a kormány működése szempontjából, például a koalíciós helyzet szempontjából vagy például a nemzetközi megítélés szempontjából milyen súlyú ügy volt az, ami a Medgyessy Péter titkosszolgálati múltjáról kiderültek után történt. Mit tett a magyar kormány ezek után?

Tisztelt Ház! Természetesen támogatjuk a vizsgálóbizottság felállítását, és bízom abban, hogy ha már Medgyessy Péter nem mondta el a múltjának minden részletét, sőt a nagy része tulajdonképpen még mindig titokban maradt, a múltjának ezt a részét is a vizsgálóbizottság fel fogja tárni, és a nyilvánosság elé fogja tárni.

Ami pedig azt illeti, hogy jó lett volna, ha ezt a választások előtt mondja el: szögezzük le, nem egyszerűen arról van szó, hogy jó lett volna, ha a választások előtt mondja el, hanem egy demokratikus köztársaságban valakinek az életrajzi adatainak ilyen mértékű meghamisítása, a saját életrajzi adatainak ilyen mértékű elhallgatása következményekkel jár; minden egyes köztársaságban, minden egyes demokráciában következményekkel jár. Magyarország sajnos még nem tartozik azok közé a köztársaságok közé, ahol komoly következményekkel jár, ha a miniszterelnök elhallgat a múltjából egy jelentős részletet.

Vannak olyan országok, ahol ennél sokkal kisebb múltbeli tények elhallgatása, önéletrajzi adatok elhallgatása akár például az illető lemondásához vezetett. Remélem, hogy Magyarország is egyszer el fog jutni oda - valószínűleg ez a mostani ügy csak egy lépcsőfok -, egyszer majd talán elérjük, hogy ha valaki a múltját illetően hazudik, akkor annak bizony a közjogi funkciójára nézve komoly következményei lesznek.

Ezért támogatjuk ezt a vizsgálóbizottságot. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
13 721 2002.07.02. 1:57  674-726

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Szabó képviselő úrnak szeretném elmondani, hogy azok a bizonyos szavak, amit Medgyessy Péter nyilatkozataival kapcsolatban használunk, helytállóak. Ugyanis a miniszterelnök saját múltját illetően egyetlenegy tényt közölt eddig, azt, hogy ő egy bizonyos időszakig szigorúan titkos tiszt volt főhadnagyi beosztásban. De egyébként semmilyen más tényt nem közölt, mai napig nem tudjuk pontosan, hogy mit csinált '77-től '82-ig.

Képviselő úr, az a minimum, hogy ön sem tételezi fel, hogy ennek a vizsgálóbizottságnak amikor feláll és elvégzi a tevékenységét, nem lesz más megállapítása, mint hogy Medgyessy Péter '77-től '82-ig szigorúan titkos tiszt volt. Valószínű, hogy ennél többet fog megállapítani ez a vizsgálóbizottság, ugyanis ha valaki egyszer minimum öt éven keresztül szigorúan titkos tiszt volt, akkor valószínű, hogy valami mást is csinált, nemcsak azt, hogy pusztán egy ilyen státusban volt. Úgyhogy azt nyugodtan elfogadhatjuk - és ez nem prejudikálás -, hogy a vizsgálóbizottság meg fog állapítani bizonyos tevékenységet, bizonyos tényeket, amit eddig a miniszterelnök nem hozott nyilvánosságra, nem számolt be a múltjának erről a részéről.

Tehát akár tetszik önnek, akár nem, ma sem tudjuk teljesen az igazságot, és ha nem tudjuk az igazságot, és ezért Medgyessy Péter személyesen felelőssé tehető, hogy az ő múltjáról nem tudjuk az igazságot, én ezt nem tudom másként nevezni, csak hazugságnak.

 

(2.20)

 

Játszhatunk a szavakkal, de az az igazság, hogy ha nem teljes az, amit ő elmondott, nem teljes az, amit az önéletrajzi adataiból egyáltalán tudhatunk róla, akkor bizony elhallgatott valamit a választók és a parlament előtt.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
15 235 2002.07.09. 0:36  228-237

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Elnök Úr! Kérem, hogy a szavazás előtt szíveskedjen tájékoztatni bennünket, mert Csiha Judit képviselő asszony csak az ajánlások pontjait nevezte meg. Szeretném pontosan tudni, hogy jól értem-e, hogy két határidőre vonatkozó javaslatot is elfogadott a Ház (Kiss Péter: Visszavonta.), vagy jelenleg melyik határidőt fogadta el a Ház. Ezt szeretném megkérdezni. Én úgy értettem abból, amit Csiha Judit mondott, hogy fennáll a veszélye annak, hogy két határidőre vonatkozó javaslat is bekerült (Kiss Péter: Nem kell aggódni.), sőt szavaztunk róla.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
15 298 2002.07.09. 3:36  293-304

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Ma délután a Szabad Demokraták Szövetségének lelkiismerete immáron másodszor felébredt. Először azon az estén, amikor itt a parlamentben kiderült Medgyessy Péter titkosszolgálati múltja, először azon az estén ébredt fel a Szabad Demokraták Szövetségében a rendszerváltó lelkiismeret, és ma délután az alkotmányügyi bizottságban Eörsi Mátyás és Fodor Gábor tett erről tanúbizonyságot. Némileg rontja a helyzetet, hogy amit itt Eörsi Mátyás elmondott, igen kínos ezek után.

Tisztelt Ház! A Szabad Demokraták Szövetsége ezek szerint ezzel a szavazással dönti el, hogy akar-e asszisztálni ahhoz, hogy Medgyessy Péter múltját egy két hétre vagy három hétre felálló vizsgálóbizottság nyilvánvalóan ne tisztázza; vagy megszavazva ezt a javaslatot most derül ki, hogy azt, amit ő a miniszterelnöki tisztség megtartásának feltételéül szabott, hogy Medgyessy Péter valóban tisztázza a múltját, ezt megszavazzák-e a szabad demokraták, akarják-e azt, komolyan gondolják-e azt, hogy Medgyessy Péternek tisztáznia kell a múltját, és nem asszisztálnak a szabad demokraták ahhoz, hogy a Szocialista Párt eltussolja, ellehetetlenítse azt a vizsgálóbizottságot, amelyben kiderülhetne Medgyessy Péter állambiztonsági múltja.

Tisztelt Ház! Az alkotmányügyi bizottság jól döntött akkor, amikor észlelte, hogy augusztus 15-ig, két hét alatt, esetleg két és fél hét alatt nem lehet tisztességes vizsgálatot lefolytatni, nem lehet feltárni a miniszterelnök titkosszolgálati múltját. Amikor ma délután szavaztunk erről, akkor mindannyian tisztában voltunk azzal, amiről most beszélt Eörsi Mátyás, hogy politikailag és erkölcsileg helyes az, hogy adjunk időt a vizsgálóbizottságnak, hogy tisztázza a miniszterelnök titkosszolgálati múltját.

Én kérem önöket, elsősorban a szabad demokratákat, hogy fontolják meg, ez a szavazatuk egyfajta bizalmi szavazás. Ha önök megint azt gondolják, hogy a miniszterelnök mellett úgy akarnak kiállni, hogy a miniszterelnök titokban tarthatja a múltját, és nem fogják megtenni azt, hogy a vizsgálóbizottság előtt feltáruljon a miniszterelnök állambiztonsági múltja, akkor ám szavazzanak ellene az alkotmányügyi bizottságban saját maguk által kezdeményezett javaslatnak. Most fog kiderülni, hogy komolyan beszélnek-e, komolyan gondolják-e azt, hogy Magyarországon a múltat, az 1990 előtti múltat fel kell tárni, komolyan gondolják-e, hogy a miniszterelnök titkosszolgálati múltjáról el kell számolnia a parlament vizsgálóbizottsága előtt, és ez a feltétele annak, hogy a koalíció támogassa a miniszterelnököt.

Én nagyon szépen kérem önöket, fontolják meg ezt a szavazást! Legalább saját magukat ne hozzák olyan kínos helyzetbe, hogy félóránként változtatják az álláspontjukat.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
15 302 2002.07.09. 0:24  293-304

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Tisztelt Frakcióvezető Úr! A Fidesz-Magyar Polgári Párt ebbe a bizottságba Körömi Attilát, Nyitray Andrást és Simicskó Istvánt jelölte. Mind a három személynek megvan a C típusú átvilágítása (Felzúdulás és moraj az MSZP soraiban.), amivel a honvédelmi bizottság és a nemzetbiztonsági bizottság tagjai rendelkeznek. Ön vagy tévedett, vagy... - és itt leülök. (Közbeszólások a Fidesz soraiból: Hazudott!)

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
16 24 2002.07.16. 0:13  22-27

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Kérem az elnök asszonyt, hogy a következő, napirendre vonatkozó szavazásoknál mindegyiknél gombnyomással rendelje el a szavazást.

Köszönöm szépen. (Moraj a kormánypárti padsorokból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
16 115 2002.07.16. 1:50  114-121

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Asszony! A múlt héten ön azt mondta itt a parlamentben, hogy a törvényeket mindenkinek be kell tartania. Ezzel mi egyetértünk, de ez vonatkozik az ön által irányított rendőrségre is.

Egy hónapja próbálunk választ kapni arra a kérdésünkre, hogy miként fordulhatott az elő, hogy a rendőrség egy büntetőeljárás keretében törvénytelenül foglalt le iratokat, majd ezeket az iratokat hetekig nem adta vissza, az ügyészség többszöri felszólítása ellenére sem. Ön ebben a tárgyban Áder Jánoshoz intézett levelében azt írja: "A nyomozó hatóság képviselői törvénysértést nem követtek el." Egy másik mondat: "Az iratok kiadásáról rendelkező ügyészi határozattal szemben még június 20-án a nyomozó hatóság is panasszal élt."

Tisztelt Miniszter Asszony! Ön szerint az ügyészség miért adott helyt az ügyvédi panasznak, ha nem történt törvénysértés? Ha nem történt törvénysértés, miért kellett az ügyészségnek egy második határozatban is figyelmeztetni az ön által irányított rendőrséget? Hogy lehet az, hogy az ön munkatársai nem tudják, hogy ilyen esetben a rendőrség nem élhet panasszal? Egyáltalán a büntetőeljárási törvény hol teszi azt lehetővé, hogy az ügyészség törvényességi munkáját panasszal támadja meg a törvényességi szempontból alárendelt rendőrség? Tehát ismét egy olyan eszközt alkalmaztak, amire a jogszabály szerint nincs lehetőségük.

Tisztelt Miniszter Asszony! Immár negyedik hete kérdezzük, hogy miért nem tartják be a törvényeket az ön által irányított rendőrség munkatársai.

Köszönöm. (Taps a Fidesz soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
16 119 2002.07.16. 0:38  114-121

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Tisztelt Miniszter Asszony! Lehet, hogy nem ugyanazokat az iratokat értékeltük, de szeretném leszögezni, hogy az ügyészség törvénysértőnek találta a nyomozati cselekményt, ezért utasította a rendőrséget arra, hogy adja vissza az iratokat.

Én kérem öntől, hogy nevezze meg azokat a személyeket, akik utasítást adtak ezekre a törvénysértő nyomozati cselekményekre, mivel őket az Országgyűlés rendészeti bizottságában meg kívánjuk hallgatni a törvénysértés körülményeinek tisztázására. Kérem, nevezze meg ezeket a személyeket! (Taps az ellenzék soraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
19 64 2002.09.17. 1:46  63-69

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök asszony, a szót. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Miniszter Úr! Amikor Medgyessy Péter tavasszal bemutatta Bárándy Péter igazságügyminiszter-jelöltet, a jelölt, miniszteri terveiről szólva, elsősorban azt hangsúlyozta, hogy támogatni fogja a kormányban azt az álláspontot, hogy ne csökkenjen a bíróságok anyagi ellátottsága, hanem a jelentőségével egyenes arányban növekedjen. Később a miniszterjelölt a bizottsági meghallgatásakor is jelezte, hogy programjának központi elemét képezi a bírói javadalmazás kérdése.

A bírák ígéretet kaptak arra, hogy a bérüket 50 százalékkal meg fogják emelni, és a köztisztviselői életpályamodellhez hasonlóan kialakítanak egy kiszámítható bírói életpályamodellt. Ezek az ígéretek azon kevés elképzelés közé tartoznak az új igazságügy-miniszter programjában, amelyeket a polgári oldal is messzemenően támogat.

Egyetértünk abban, hogy az igazságszolgáltatás függetlenségének egyik záloga az anyagi juttatások jelentős megemelése, sajnos a jövő évi költségvetés készülő tervezetében azonban egyelőre nem szerepel az igazságügyi dolgozóknak a bejelentett mértékű fizetésemelés fedezete. Reméljük, a bérek megemelésének ígérete nem fog elsikkadni a fiskális kényszer önöknél nem ismeretlen gyakorlatában.

Kérdezem, tisztelt miniszter úr: számíthatnak-e a bírák, az ügyészek és az igazságügyben dolgozók a jövőre megígért 50 százalékos béremelésre? Biztosítva van-e ennek a fizetésemelésnek a költségvetési fedezete?

Kérem, válaszoljon a kérdéseimre. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
19 68 2002.09.17. 0:26  63-69

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Ház! Az ön válaszát nem tudom elfogadni, mert világos ígéret hangzott el a bíráknak és az igazságügyben dolgozóknak egy 50 százalékos béremelésre. Az ön válasza egyáltalán nem nyugtatott meg engem, de ami ennél rosszabb, hogy nem nyugtatta meg az igazságügyben dolgozókat sem.

Azt kérdeztem, van-e fedezete az 50 százalékos béremelésnek - ön erre nem válaszolt, ezért nem tudom elfogadni a válaszát. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
19 111 2002.09.17. 2:13  110-117

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Miniszter Asszony! 2002 májusában a Pest Megyei Bíróság első fokon négy év hat hónap börtönbüntetésre ítélte Tasnádi Pétert, akit nem jogerősen bűnösnek talált önbíráskodás, súlyos testi sértés és adócsalás bűntettekben. A bíróság ítéletében egyidejűleg Tasnádi Péter házi őrizetét rendelte el, folyamatos rendőri jelenlét mellett.

 

 

(12.00)

 

 

Azóta az emberek szeme láttára utazgat a házi őrizetes Tasnádi Péter - saját bevallása szerint is engedély nélkül - különféle vidéki programokra, grillsütő rendezvényekre, baráti összejövetelekre. Magyarország polgárai pedig egyre nagyobb aggodalommal figyelik, mit is jelent a jogbiztonság és a közbiztonság szocialista módra.

Tisztelt Miniszter Asszony! Tudni szeretnénk, hogyan lehetséges az, hogy Tasnádi Péter büntetlenül sértheti meg a házi őrizet előírásait, miközben Székely Zoltánt ennél kevesebbért is újból előzetes letartóztatásba helyezték. Mi végre őrzi három-négy rendőr a Tasnádi-villa kapuját, ha a ház ura engedély nélkül bármikor elhagyhatja az őrizetet? (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Díszőrség!)

Mennyit költ a Belügyminisztérium az adófizető polgárok pénzéből a Tasnádi-villa előtt posztoló rendőrök fizetésére, azokra a rendőrökre, akik ahelyett, hogy a békés polgárok biztonságára ügyelnének, hivatásukban és egyenruhájukban megszégyenülve asszisztálnak a közbiztonság és a jogbiztonság paródiájához? Lehetséges, hogy mialatt az igazságszolgáltatás minden erejével a bűn ellen küzd, addig az ön irányítása alatt álló rendőrség tétlenül szemléli a bírósági határozatok kijátszását.

Tudni szeretnénk azt, hogy mire kell még felkészülni a magyar polgároknak, ha már most, az MSZP-SZDSZ-kormány negyedik hónapjában szabadon járnak-kelnek az őrizetesek. Nem arról van-e szó, hogy csöndben, alattomban megvalósul az MSZP programtervezetében is szereplő amnesztia, amelyet hivatalosan mindig cáfoltak, de amelynek kiskapuit önök még a börtönök falain is megtalálják?

Várom válaszát. (Taps az ellenzéki padsorokból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
19 115 2002.09.17. 0:37  110-117

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Tisztelt Miniszter Asszony! A szóban forgó vádlott védője a Magyar Hírlap szeptember 12-ei számában azt nyilatkozta, hogy egy rendőr állandóan kíséri az őrizetest (Juhász Ferenc: Lője le?), és a védő szerint a vállalkozó felkereste a Moulin Rouge nevű mulatót, mert Tasnádi ott is a mindennapi ügyeit intézte.

Ne haragudjon, tisztelt miniszter asszony, de ha a rendőrség a Moulin Rouge-ba kísérgeti Tasnádi Pétert, akkor hogyan bízzanak a rendőrökben és önben mint belügyminiszterben az állampolgárok? (Moraj az MSZP soraiban. - Taps az ellenzéki padsorokból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
21 52 2002.09.24. 0:41  47-53

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Ház! A válaszát nem tudjuk elfogadni, mert semmivel nem indokolta meg azt, hogy miért szükséges az inflációt meghaladó, többszörösen meghaladó illetékemelést bevezetni. Nem is beszélve arról, hogy képviselőtársam nem mondta végig, hogy még az öröklési illetékek, az ajándékozási illetékek is emelkedni fognak, jócskán az inflációt meghaladó mértékben.

Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! Azt hiszem, világos, hogy nem marad más megállapítás, mint hogy az osztogatás után most a fosztogatás következik. Ezért nem tudjuk elfogadni a választ. (Közbeszólások a kormánypártok soraiból. - Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
23 71 2002.10.01. 2:03  70-76

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! A Szövetség a Nemzetért polgári kör nyílt levélben fordult Bárándy Péter igazságügy-miniszter úrhoz, négy kérdésben várva válaszát. A levél aláírói ismert közéleti szereplők voltak, akik között két országgyűlési képviselő neve is szerepelt. A miniszter úr ennek ellenére nem válaszolt a világosan megfogalmazott, egyértelmű kérdésekre. Ehelyett udvariatlan válaszában tárcájára nem tartozónak minősítette a kérdéseket. Bárándy Péter szíve joga eldönteni azt, hogy folytat-e bármilyen kommunikációt a társadalom egyes csoportjaival, de akár tetszik a miniszternek, akár nem, itt a parlamentben válaszolnia kell egy országgyűlési képviselő interpellációjára.

Államtitkár úr, Bárándy Péter egy sajtónyilatkozatában azt üzente a kérdést feltevő személyeknek, hogy magánlevelekre a minisztérium illetékes főosztálya reagál. Nem gondolja-e, államtitkár úr, hogy a nyílt levélben megfogalmazott kérdések nem tekinthetők magánügynek? Nem gondolja-e, hogy Bárándy Péter elképzeléseit komoly aggodalommal figyeli a magyar társadalom egy jelentős része?

Ezért felteszem önnek, az igazságügyi tárca képviselőjének a közéleti szereplők nyílt levelében megfogalmazott kérdéseket. Valóban legalizálni kívánják-e a lágy drogokat? Enyhíteni kívánják-e a büntető törvénykönyv rendelkezéseit? Az igazságügy-miniszter tett-e bármit a július 4-ei tüntetésen megvert polgárok érdekében? (Zaj az MSZP soraiban.) Az Igazságügyi Minisztérium vezetése összeegyeztethetőnek tartja-e a házi őrizet rendeltetésével Tasnádi Péter tévéstúdióból közvetített fenyegetéseit?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
23 75 2002.10.01. 1:06  70-76

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Tisztelt Államtitkár Úr! Ön az első két kérdésre nemmel válaszolt, mert ahogyan mondta, nem kívánják legalizálni a lágy drogokat. Egy probléma van: azért nem kívánják legalizálni a lágy drogokat, mert mindenféle kábítószer fogyasztását engedélyezni kívánják (Derültség és közbeszólások a kormánypártok soraiban.), ugyanis meg akarják szüntetni a büntethetőségét a kábítószer-fogyasztásnak. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Így van!) Tehát valóban nem lágy drogok és kemény drogok engedélyezéséről van szó, hanem az eddigi büntetés megszüntetéséről van szó.

Amit pedig arról beszélt, hogy nem kívánják a büntető törvénykönyvet enyhíteni: a napvilágot látott információk szerint több ponton enyhül a büntető törvénykönyv. Az a része, amit ön mondott, hogy a bíróságok ezentúl nem a büntetési tételek közepét kell hogy kiszabják, hanem a minimumán kezdjék a büntetést, ez is önmagában enyhítés.

Ezért nem tudom elfogadni a válaszát. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
27 54 2002.10.24. 3:13  53-61

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! Furcsa dolgokat tapasztalhattak a polgárok mostanában (Egy hang az MSZP soraiból: No!): hallhatják, hogy egy kétgyermekes családanyát a rendőrség meztelenre vetkőztetve megalázott, és olvashatják az ön nyilatkozatát, miniszter úr, mely szerint a kormány bizalma nem egységes Polt Péter legfőbb ügyésszel kapcsolatban.

Ön azt is elmondta, hogy a bizalom nem Polt Péter legfőbb ügyészként kifejtett tevékenysége miatt ingott meg, hanem az a folyamat ad okot kételyekre, amelynek során Polt Péter az ügyészség élére került. A Medgyessy-kormány programja több helyen is deklarálta az igazságszolgáltatás függetlenségét, és ígéretet tett arra, hogy - a kormányprogram magyartalanul megfogalmazott gondolatait idézem - "a kormány tartózkodni fog a rendőrségre, az ügyészségre és a bíróságokra történő politikai befolyásolás gyakorlásától". Ez egy polgári demokráciában természetes dolog. Ön mégis szükségét érezte miniszterjelölti meghallgatásán, hogy erre külön, személyesen is kötelezettséget vállaljon.

Ehhez képest a Medgyessy-kormány hivatalba lépése óta óriási szakadék tátong a szavak és a tettek között, de azt is mondhatjuk, hogy a szocialisták jól átvágták a választópolgárokat. (Moraj az MSZP soraiban.) Kezdetben csak egy-egy kormánypárti képviselő intézett kirohanást a parlamentben a Legfőbb Ügyészség vezetője ellen, mostanára oda jutottunk, hogy ön, miniszter úr, a kormány nevében azt nyilatkozta a választási kampány időszakában, hogy a kormány nem bízik a legfőbb ügyészben. Szakmai kifogásuk nincs az ügyészség vezetőinek munkájával kapcsolatban. Nehéz is lenne hibát találni akkor, amikor az ügyészség az első félévben csaknem százszázalékos váderedményességet produkált.

A mai napig nem tudják megemészteni, hogy Polt Péter került annak idején az ügyészség élére, és azt végképp nem tudják elviselni, hogy a kormánynak nincs törvény adta lehetősége arra, hogy leváltsa a legfőbb ügyészt. Tehetetlen dühükben ön és a kormánypárti képviselők folyamatosan nyomást gyakorolnak az ügyészség vezetőire. A sajtón keresztül üzengetnek neki, hogy fontolja meg lemondását, és a közvélemény felé azt a látszatot keltik, mintha nem végezné tisztességesen a munkáját. (Közbeszólás az MSZP soraiból: Nem is!) Ez a magatartás, miniszter úr, ellentmond az ön ügyvédként hangoztatott elveinek. Ön nagyon jól tudja, hogy a legfőbb ügyésznek az alkotmánynak és a hatályos törvényeknek kell megfelelnie, nem pedig a kormány elvárásainak. Nem az a feladata, hogy az önök bizalmának megnyerésén munkálkodjék, hanem az, hogy pártatlanul végezze el a feladatait.

Tisztelt Miniszter Úr! Nem érzi-e ismét úgy, hogy ég az arca? Már nem aggódik az igazságszolgáltatás, ezen belül az ügyészségi tevékenység függetlenségéért? Végül személyesen öntől kérdezem, miniszter úr (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.): elismeri-e ön, hogy az Országgyűlés 2000 májusában törvényesen választotta meg legfőbb ügyésznek Polt Pétert?

Kérem a válaszát. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
27 58-60 2002.10.24. 0:47  53-61

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! (Általános zaj. - Az elnök csenget.)

 

ELNÖK: Figyelmet kérek!

 

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Miniszter úr, a három percig tartó szellemeskedés helyett inkább válaszolt volna a kérdéseimre! (Taps az ellenzéki pártok soraiban. - Közbeszólások a Fidesz soraiból: Így van! Így van! - Moraj az MSZP soraiból.) Nem kaptunk, nem kaptam választ arra, hogy legitimnek tartja-e a 2000 májusában megválasztott legfőbb ügyészt (Moraj a kormánypárti padsorokban.). Nem kaptam választ arra, hogy miért üzenik meg nap mint nap a legfőbb ügyésznek, hogy jobb lenne, ha távozna. Amit ön mondott, sajnos megerősítette ezt a magatartást (Közbeszólás az MSZP soraiból: Mit beszél?!), és azt gondolom, hogy ha önnek nem ég az arca, akkor majd más jogászoknak ég az arcuk ön helyett. (Taps az ellenzéki pártok soraiban. – Közbeszólások a Fidesz soraiból: Így van! – Glattfelder Béla: Szégyelli magát, látni rajta!)

 

 

(11.10)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
28 196 2002.10.29. 3:53  191-197

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! A Fidesz-Magyar Polgári Párt országgyűlési képviselőcsoportja egyetért a kormány által benyújtott törvényjavaslat indokaival.

A törvényjavaslat azt a célt tűzi ki, hogy az igazságszolgáltatásnak mint önálló hatalmi ágnak a végrehajtó hatalomtól való függetlenedése teljes mértékben megvalósuljon. Nem tartjuk azonban ehhez a célhoz elégségesnek a kormány által benyújtott törvényjavaslat kínálta megoldást. Ahhoz, hogy az igazságszolgáltatás mint önálló hatalmi ág a végrehajtó hatalomtól teljes mértékben független legyen, ki kell iktatni az igazságszolgáltatási hatalmi ág és a törvényhozás kapcsolatrendszeréből a kormány bármiféle beavatkozási lehetőségét. Ezért módosító javaslatot nyújtottunk be, amelynek lényege, hogy az Országos Igazságszolgáltatási Tanács és a legfőbb ügyész a bírósági és az ügyészségi költségvetési fejezetre vonatkozó javaslatát teljes mértékben önállóan alkossa meg, és erről kizárólag a parlament döntsön saját belátása szerint. Az Országgyűlés képes arra, hogy mérlegelje az igazságszolgáltatás költségvetési igényének jogosságát.

Másik kifogásunk a törvényjavaslattal szemben, hogy az csak a 2004-es költségvetési javaslat megalkotására adna először jogot az igazságszolgáltatási hatalmi ágnak, miközben az országnak még nincs 2003-as költségvetése. Ebben a pillanatban még be sincs nyújtva a kormány javaslata a következő évi költségvetésről. Semmi sem indokolja, hogy 2004-ig kelljen arra várnia az igazságszolgáltatásnak, hogy a 2002-ben megalkotott, a függetlenségét teljes mértékben szavatoló törvény rendelkezései életbe lépjenek. Ezért azt javasoljuk, hogy a törvény már kihirdetése napján lépjen hatályba, és rendelkezéseit a folyamatban levő költségvetési törvényalkotásban is alkalmazni kelljen.

Meggyőződésünk, hogy módosító javaslataink találkoznak a kormány eredeti szándékával, hiszen ha a törvényjavaslatot valóban azért nyújtotta be a kormány, hogy az igazságszolgáltatás tőle, mármint a végrehajtó hatalomtól teljes mértékben függetlenné váljon, akkor azt következetesen és haladéktalanul meg kell valósítani. Ahogyan a törvényjavaslat indokolásában is hivatkozott kormányprogram címe mondja: Cselekedni, most és mindenkiért! Nosza, cselekedjünk most: váljon függetlenné az igazságszolgáltatás a kormánytól még ebben az évben!

Módosító javaslataink elfogadása esetén teljesen feleslegessé válnak az olyan kínos alkudozások, mint amilyenre tegnap volt példa a pénzügyminiszter és az Országos Igazságszolgáltatási Tanács elnöke között. Ha a kormány szándéka komoly és nemcsak üveggyöngy, amit a bírák elé akarnak vetni, akkor már decemberben a parlament döntheti el, hogy 40 milliárdot kap-e az igazságszolgáltatás, 22 milliárdot vagy a tegnap kialkudott 12 milliárdot, amelyről a Legfelsőbb Bíróság elnöke is a tőle megszokott udvariassággal úgy nyilatkozott, hogy ezzel az összeggel elkerülhető lesz a bíróságok fizetésképtelensége, és szerény mértékben megkezdődhet az igazságügyi reform. Nem is beszélve arról, hogy a kormány hivatalba lépéséhez képest több mint egy évvel később kapják meg a bírák a nekik beígért 50 százalékos béremelést.

Végezetül arra kérem az igazságügyi államtitkár urat, hogy fontolja meg érveinket. Örömmel vennénk, ha azonosulna módosító javaslatainkkal, már csak azért is, mert a törvény elfogadásához a jelen levő országgyűlési képviselők több mint kétharmadának igen szavazatára van szükség.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
28 216 2002.10.29. 1:35  213-219

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Tisztelt Államtitkár Úr! Én egy olyan csekély jelentőségű dologra szeretném felhívni a figyelmét, amit az alkotmányügyi bizottság ülésén vetettem fel, de akkor ön, érthető okokból, ezt személyesen nem hallotta. A törvényjavaslat címe és a törvényjavaslat szövege is úgy fogalmaz, hogy a köztársasági elnök és a Köztársasági Elnöki Hivatal elhelyezéséről szóló törvény. Én azt még csak el tudom valahogy képzelni, hogy a Köztársasági Elnöki Hivatal elhelyezése hogyan történik, de az a fogalom, hogy a köztársasági elnök elhelyezése, enyhén szólva furcsa és udvariatlan megfogalmazás.

Főleg azért mondom ezt, mert azt a tájékoztatást kaptam a minisztérium jelen lévő képviselőjétől, hogy ez nem jelenti azt, hogy a köztársasági elnök rezidenciája kerülne elhelyezésre a Sándor-palotában, márpedig akkor ilyen értelemben azt, hogy a köztársasági elnök elhelyezése, ezt a fogalmat, ezt a szóhasználatot nem tartom pontosnak, nem tartom helyesnek, és nem is nagyon tudok vele mit kezdeni.

Kérem, hogy ezt vegyék figyelembe. Nemcsak azt, amiről Salamon László beszélt, hiszen az egy tartalmi probléma, de úgy gondolom, hogy mivel ennek a törvényjavaslatnak nem volt mintája a magyar jogtörténetben, ezért elég nehezen tudom értelmezni, és nehezen lehet értelmezni a köztársasági elnök elhelyezésének a fogalmát - a köztársasági elnök nem szorul arra, hogy elhelyezze őt az Országgyűlés.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps az ellenzék soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
30 215 2002.11.05. 5:12  212-218

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Köszönöm a szót. A módosító javaslatokkal az volt a célunk, hogy a kormány által benyújtott törvényjavaslat tartalmi rendelkezéseit a lehető legteljesebb mértékben léptessük életbe, illetve a lehető legkorábbi időpontban lépjen életbe; azaz ha már egyetértés alakul ki egy ilyen kétharmados kérdésben kormánypárti és ellenzéki pártok között abban a tekintetben, hogy az igazságszolgáltatás függetlenségét biztosítani kell ilyen értelemben is, költségvetési értelemben is, akkor a mi álláspontunk szerint ezt a pénzügyminiszter előzetes véleményezése nélkül, illetve a legkorábbi időpontban kell ezt biztosítani. Álláspontunk szerint ez a 2003-as költségvetésben is megvalósulhat, nem kell ehhez a 2004-es költségvetésig várni.

Annak örülök, hogy a kormány az első két módosító indítványt, amely a pénzügyminiszter véleményezését kivette ebből a költségvetési folyamatból, támogatta az alkotmányügyi bizottság ülésén, és annak is örülök, hogy tartalmilag a kormány azt sem kifogásolja, hogy a törvény ne 2003. január 1-jén, hanem akár már a kihirdetéskor hatályba lépjen.

Megítélésem szerint megoldható az a probléma is, hogy már 2003-ban is, a 2003-as költségvetés tárgyalása során is érvényesülhessen az Országos Igazságszolgáltatási Tanács és a legfőbb ügyész költségvetési javaslatának törvénybe foglalt szabálya, szerintem ennek nincs akadálya. Elfogadom azt a kritikát, hogy talán nem volt megfelelő az a mód, hogy az alkotmányügyi bizottság nyújtsa be módosító indítványként az igazságszolgáltatási szervek költségvetési javaslatát, de egy folyamatban lévő költségvetési törvény tárgyalása során addig, amíg a törvényt nem fogadta el az Országgyűlés, semmi akadálya annak, hogy az OIT és a legfőbb ügyész javaslata belekerüljön a költségvetésbe.

Úgy hiszem, hogy meg lehet találni a megoldást, az Avarkeszi képviselő úr által elmondottakat is megfontolva és a kormány véleményét is megfontolva már visszavontam azt a módosító indítványt, amely az alkotmányügyi bizottságot hatalmazta volna fel egy módosító javaslat benyújtására. Pusztán annyi a kapcsolódó módosító indítványunk tartalma, amit Szentgyörgyvölgyi Péter nyújtott be, hogy az így elfogadott törvény a kihirdetés napján lépjen hatályba. Azt kérem, hogy közösen próbáljuk megoldani, hogy az Országos Igazságszolgáltatási Tanácsnak és a legfőbb ügyésznek már a 2003-as költségvetési javaslata a Ház elé kerülhessen, és érdemben a parlament foglaljon róla állást.

Még egy megjegyzés ahhoz, amit Avarkeszi képviselő úr mondott a szabad mandátum elvéről és az alkotmányügyi bizottsági módosító javaslat benyújtásával kapcsolatban. Azt hiszem, önnek elvben igaza van, de a törvényjavaslat úgy szól, hogy az Országos Igazságszolgáltatási Tanács és a legfőbb ügyész által elkészített költségvetési javaslatot a kormány nyújtja be a költségvetési törvény javaslataként, részeként. Nyilvánvaló, hogy ezzel a kormány is egy törvényi kötelezettséget kap, elvileg a kormány is önálló hatáskört gyakorol, tehát a kormány is dönthetne másként. Nincs ebben, én nem látok ebben olyan alkotmányos kifogást, hiszen ahogy a kormánynak változtatás nélkül kell benyújtania az OIT és a legfőbb ügyész által elkészített javaslatot, úgy a parlament hatáskörrel rendelkező bizottsága is benyújthatta volna ezt.

(16.50)

 

Én merem remélni, hogy az Avarkeszi képviselő úr által elmondott megjegyzés, amely szerint ez a gyakorlatban már csak a 2004-es költségvetésben tud érvényesülni, ez nem így lesz, és már a 2003-as költségvetésben érvényesülhet az, hogy az Országos Igazságszolgáltatási Tanács és a legfőbb ügyész a javaslatát be tudja nyújtani az Országgyűlés elé azért, hogy a parlament mérlegelje azt, hogy az Országos Igazságszolgáltatási Tanács vagy a legfőbb ügyész költségvetési igénye reális-e, támogatható-e. Én nagyon bízom benne, hogy ez a javaslat a Ház elé fog kerülni.

Még egyszer, a magunk részéről, ha a módosító indítványban ilyen kompromisszumkészséget mutat a kormány is, akkor természetesen semmi akadálya a kétharmados törvénymódosításnak, és szeretném jelezni (Az elnök jelzi az idő leteltét.), hogy az egyszerűség kedvéért akár a Házszabálytól való eltéréssel gyorsíthatjuk a módosító javaslatok és a végszavazás egyidejű megtartását is.

Köszönöm a figyelmet.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
32 248 2002.11.12. 10:25  217-301

DR. RÉPÁSSY RÓBERT, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! A Fidesz-Magyar Polgári Párt olyan állam híve, amely megvédi polgárait. Azt valljuk, hogy a rend és a polgárok biztonságának fenntartása szempontjából erős államra van szükség. Ha a demokratikus állam nem képes megvédeni saját polgárait, akkor az aláássa a jogállamba vetett bizalmat. Olyan államra van szükség, amely képes megőrizni a szabadság rendjét - mert a szabadság rend nélkül nem élvezhető.

Az állam szerepvállalása a bűnözés elleni küzdelemben az állami büntetőpolitikában fejeződik ki. Az 1998-tól 2002-ig hivatalban volt polgári kormány választási programja, majd kormányprogramja alapján a szigorú büntetőpolitika mellett kötelezte el magát. Az elmúlt négy év büntetőjogi törvényhozását ennek a szigorú büntetőpolitikának a következetes megvalósítása jellemezte. A bűnözés visszaszorítása érdekében a törvényhozó hatalom világos, alkotmányos üzenetet küldött a független bírói hatalmi ágnak, hogy nem tartja szerencsésnek, ha az ítélkezési gyakorlat enyhe a közbiztonság állapotához képest.

A kormány előttünk fekvő törvényjavaslata fordulatot jelent az állami büntetőpolitikában. A szocialista-liberális kormány hatalomra kerülése óta mostanára a büntetőjogot is elérte az a tendencia, hogy az állam éppen onnan vonul ki, ahonnan nem kellene, és ott erősödik meg, ahol arra semmi szükség nincs. Az új kormány elgyengül, ha kábítószert lát, és bekeményít, ha tüntetővel találkozik. Lágy drog és gumibot - ez a Medgyessy-kormány büntetőpolitikája. (Moraj, derültség az MSZP padsoraiból. - Babák Mihály: Jól hangzik!) A tervezett büntetőpolitikai fordulat eredményeként legalább egy tucat helyen enyhül a büntetőjog szigora. Ezzel egy időre véget is ér a szigorú és következetes büntetőpolitika korszaka.

Az enyhítés egyik fő célpontja az ítélkezési gyakorlat. A törvényjavaslat eltörli a bírói büntetéskiszabási gyakorlat szigorítását célzó valamennyi, három évvel ezelőtt életbe léptetett rendelkezést. Így mindenekelőtt nem kell majd ezután a bírónak a büntetési tétel középső értékéből kiindulnia, újból a minimumhoz közelítő büntetések kiszabására kerülhet sor. Csak emlékeztetni szeretnék arra, hogy az 1998-as szigorítás indoka éppen az a gyakorlati tapasztalat volt, hogy a kiszabott büntetések döntő többsége a büntető törvény által meghatározott büntetési tételkeretek alsó harmadában mozgott. A javaslat eltörli azokat a rendelkezéseket, amelyek kizárták a feltételes szabadságra bocsátható elítéltek köréből a többszörös visszaesőket, a bűnszervezet tagjait és az üzletszerű elkövetőket. Ezek a bűnözők a törvényjavaslat értelmében akár már a jelenleg folyamatban lévő büntetésük letöltéséből is szabadon bocsáthatók. A börtönvoksok tehát megtérülnek. De a kormány nem feledkezik meg a jövőbeni bűnözőkről sem. A többszörös visszaesők, a bűnszervezet tagjai és az üzletszerű elkövetők a jövőben felfüggesztett szabadságvesztésre is ítélhetők, míg jelenleg ebben a kedvezményben nem részesülhetnek.

A javaslat eltörli a büntetés enyhítésének, azaz a törvény szerinti büntetési tételnél is enyhébb büntetés kiszabásának 1998-ban bevezetett korlátozásait. Ilyen korlátozások vonatkoztak az emberölés minősített eseteinek elkövetőire, az emberrablás, a terrorcselekmény, a repülőgép-eltérítés vagy a fegyvercsempészet elkövetőire, valamint a maffiaszervezet létrehozóira. Ezeknek a bűncselekményeknek az elkövetői a jövőben akár a büntetési tétel minimumánál is kisebb büntetést kaphatnak, akár egy zsebtolvaj, egy orgazda vagy egy okirat-hamisító. Feltéve persze, hogy ezt személyi körülményeik indokolják. Ugyanezen megfontolásból a javaslat enyhíti a büntetés kiszabása helyetti próbára bocsátás alkalmazhatóságának feltételeit is.

Az enyhítés másik fő célpontja a kábítószerrel összefüggő bűncselekmények büntetőjogi megítélésének megváltoztatása. A javaslat a fogyasztói típusú elkövetési magatartások esetében minden esetben, míg a terjesztői típusú magatartásoknál számos esetben enyhébb büntetést irányoz elő a jelenlegi szabályoknál, és ebben a változtatási szándékban különösen az utóbbi a legmegdöbbentőbb. A teljesség igénye nélkül vegyünk néhány példát a szocialista-szabad demokrata kormány drogpolitikájából.

Enyhül a büntetése annak, aki jelentős mennyiségű kábítószert termeszt, előállít, megszerez, tart, az országba behoz, az országból kivisz vagy az országon átvisz. Enyhül a büntetése annak, aki csekély mennyiségű kábítószert üzletszerűen vagy kábítószerfüggő személy felhasználásával termeszt, előállít, megszerez, tart, az országba behoz, az országból kivisz vagy az országon átvisz. Enyhül a büntetése annak, aki jelentős mennyiségű kábítószert kínál, átad, forgalomba hoz vagy azzal kereskedik. Enyhül a büntetése annak, aki csekély mennyiségű kábítószert forgalomba hoz vagy azzal kereskedik. Enyhül a büntetése annak, aki csekély mennyiségű kábítószert kábítószerfüggő személy felhasználásával, vagy hivatalos személyként fegyveres erők, rendvédelmi szervek vagy büntetés-végrehajtási intézetek területén forgalomba hoz vagy azzal kereskedik. Enyhül a büntetése annak, aki 18. életévét be nem töltött személy felhasználásával kábítószert forgalomba hoz vagy azzal kereskedik. Enyhül a büntetése annak, aki - és most, kérem, jól figyeljenek! - oktatási, köznevelési, gyermekjóléti és gyermekvédelmi vagy közművelődési feladatok ellátására rendelt épület területén vagy annak környezetében csekély mennyiségű kábítószert kínál, átad, forgalomba hoz vagy azzal kereskedik. (Dr. Csákabonyi Balázs: Ha!) Igen, tisztelt hölgyeim és uraim, enyhül a büntetése annak, aki az iskolában drogot árul. Mégpedig nem is akárhogyan! Az eddigi 5-től 10 évig terjedő szabadságvesztés büntetés helyett maximum 3 évre. Ez a Medgyessy-kormány drogpolitikája!

Ehhez képest már szinte bagatell, hogy a jövőben nem büntethető az, aki csekély mennyiségű kábítószert saját használatra termeszt, előállít, megszerez vagy tart, azaz fogyaszt. Feltéve persze, hogy hoz egy papírt arról, hogy őt gyógyították, kezelték vagy egyszerűen csak felvilágosították a kábítószer-használat káros következményeiről.

 

 

(17.10)

 

 

Tisztelt Ház! Ezek mellett a koncepcionális változtatások mellett szinte ártatlan túlbuzgóságnak tűnik, hogy a kormány enyhíteni akarja a gyermekgyilkosság büntetését is. Jelenleg ugyanis a büntető törvénykönyv vagylagosan akár életfogytig tartó szabadságvesztés büntetést helyez kilátásba annak a személynek a tettére, aki az emberölést 14 éven aluli személy sérelmére követte el. Ez a jövőben legfeljebb 15 évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető. Az eddigi enyhítésekre még csak-csak létezik valamiféle magyarázat, még ha az számunkra elfogadhatatlan is. De a gyermekgyilkosság büntetőjogi megítélésének változására ép ésszel, józan ítélőképességgel semmilyen magyarázat nincsen.

Összefoglalva: a kormány törvényjavaslata indokolatlanul, választói felhatalmazás nélkül, jelentős mértékben enyhíti a hatályos büntető törvénykönyvet. Indokolatlanul, mert sem a börtönök túlzsúfoltsága, sem a javaslattevők büntetőjogról vallott liberális nézetei nem szolgáltatnak kellő indokot arra, hogy egy három évvel ezelőtt megkezdett kriminálpolitikai folyamatot megakasszanak, azt megelőzően, hogy a bűnözés visszaszorítására gyakorolt hatását ténylegesen ki tudta volna fejteni. Választói felhatalmazás nélkül, mert a Magyar Szocialista Párt egyetlen választási ígéretében sem hangzott el, hogy a büntető törvénykönyv enyhítését tervezik, egyetlen választási kiadványukban sem említették, hogy büntetőpolitikai hátraarcot fognak végrehajtani. Meggyőződésem, hogy a szocialisták szavazóinak többsége éppúgy elutasítja az engedékeny büntetőpolitikát, mint ahogy a polgári pártok szavazói gondolkodnak erről a kérdésről.

Egy ígéret azonban mégiscsak valóra vált, és ez a szocialista politikusok által oly sokszor tagadott amnesztia ígérete. Mert aki a büntetőjoghoz ért, az tudja, hogy a most születőben lévő jogszabálynak a büntetőjog általános elvei szerint visszaható hatálya van, mivel az enyhítő rendelkezéseket a büntetőjogban az elbírálás során figyelembe kell venni, függetlenül attól, hogy az elkövetéskor szigorúbb szabályok voltak-e hatályban. Így válik ez a törvény egyfajta sajátos eljárási kegyelemmé a szocialisták törvényhozói akarata szerint. Ez és a Magyar Köztársaság új büntetőpolitikája számunkra elfogadhatatlan. Ennek következtében a törvényjavaslatot értelemszerűen elutasítjuk.

Köszönöm figyelmüket. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
32 256 2002.11.12. 1:36  217-301

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Tisztelt Ház! Tisztelt Gusztos Péter Képviselő Úr! Amit ön elmondott, az tökéletes keresztmetszete a liberális büntetőpolitikának és a liberális drogpolitikának. Nincs is ezzel semmi baj - azon kívül, hogy az SZDSZ programjában szereplő elképzelések 5 százalékot kaptak a választóktól.

Azt mondtam a felszólalásomban, hogy az MSZP programjában nem voltak benne ezek az elképzelések, és a magam részéről nem értem, hogy miért asszisztál az MSZP ahhoz, hogy egy, a társadalom által meglehetősen kis arányban támogatott elképzelés törvényerőre emelkedjen.

Az ön által elmondottakban volt egy apró logikai bukfenc, mégpedig az, hogy a drogfogyasztás megítélésében valóban lehetnek közöttünk értelmes viták; de az, hogy a terjesztői magatartásokat, a drogkereskedelmet, a drogkereskedelem büntetési tételét miért enyhíti ez a javaslat, erre az ön által elmondottak semmilyen magyarázattal nem szolgáltak. Lehet azon gondolkodni, hogy a drogfogyasztás visszaszorítására valóban nem a büntetőjog az egyetlen megoldás, és a büntetőjogon kívül valóban számos megoldást latba kell vetni - de a drogkereskedelem büntetését enyhíteni, ez nem liberális drogpolitika, ez egyszerűen ostobaság.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
32 266 2002.11.12. 1:40  217-301

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Eörsi Mátyás képviselő úrnak szeretnék válaszolni. Először is, képviselő úr, ön is tudja, hogy ezt a szóhasználatot, mely szerint mi becsukattunk volna bárkit is, semmi nem támasztja alá, különösen nem az alkotmányos helyzet.

Másodszor pedig: Dávid Ibolya pontosan idézte, két év alatt három-három személyt zártak ezért szabadságvesztés letöltésére fogházba, és nem arról van szó, amiről önök itt egyszerűen olyan hangokat ütöttek meg, hogy majd gyermekek ezreit fogják bezárni, ha jól emlékszem, talán az ezret használták, de lehet hogy százezrekről beszéltek... (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Tízezrek!) - tízezrekről, köszönöm szépen.

A másik: nem tudom, hogy képviselő úr, mint ebben nagyon jártas politikus, tud-e különbséget tenni a liberális politika és a liberális büntetőpolitika között, mert az megint más kérdés, hogy általában a politikai nézetei valakinek liberálisak-e, vagy hogy egy büntetőpolitika engedékeny, megengedő-e. Azt hiszem, hogy e között van különbség, és én erről beszéltem.

 

 

(18.10)

 

Még egy nagyon fontos különbség, hogy a liberális drogpolitikának a mi megítélésünk szerint nem része az, hogy a kábítószer-kereskedelem büntetését enyhítik, ez nem része a liberális drogpolitikának. Azokban az országokban, ahol ön az előbb példaként felhozta azt, hogy engedték a kábítószer-fogyasztást, tehát lényegében liberalizálták a kábítószer-fogyasztást, ott a drogkereskedelem a legszigorúbban büntetendő bűncselekmények közé tartozik. Tehát itt az a probléma, hogy ez a javaslat a drogkereskedelem büntetését is enyhíti, mégpedig jelentősen enyhíti. (Taps a Fidesz soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
33 146 2002.11.13. 2:09  95-163

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Tisztelt Ház! Az a furcsa helyzet fog előállni, ami azért egy ilyen szakmai vitában és tényleg egy politikailag teljesen mérsékelt vitában megengedhető, hogy a saját frakciótársammal fogok egy bizonyos kérdésben vitába szállni, ez a bizonyos kisebbségi választás kérdése, a kisebbségi önkormányzati választásokon való részvétele az uniós polgároknak.

Az én megítélésem szerint ez nem biztos, hogy kedvező hatást váltana ki a magyarországi kisebbségek számára, hiszen ez azt jelenti, hogy egy uniós polgár is ugyanazokat a választási kedvezményeket kaphatja meg, ugyanazokkal a választási kedvezményekkel indulhat a választáson, mint egy magyarországi kisebbségi, ami azt eredményezheti, hogy, mondjuk, egy németországi német Magyarországon olyan kisebbségi kedvezményeket kapna ezen a választáson, mint egy magyarországi német, nem is beszélve arról a problémáról, hogy például majd a spanyol kisebbségi önkormányzat létrejötte vagy a portugál kisebbségi önkormányzat létrejötte, nem biztos, hogy ennek van valami értelme a Magyar Köztársaságban.

Tehát én értem azt a jótékony szándékot, hogy a magyar kisebbségi modellt próbáljuk az Európai Unióban szorgalmazni, és azt próbáljuk az Unióba bevinni, de azt hiszem, hogy pontosan fordítva kellene a dolgot érvényesíteni, lehet, hogy nekünk kellene majd javasolni az Európai Unió különböző szervezeteiben, hogy a magyarországi kisebbségi önkormányzati rendszert valósítsák meg, mondjuk, Szlovákiában vagy máshol valósítsák meg, az Európai Unió tagállamaiban, de én úgy ítélem meg, hogy olyan hibát ne kövessünk el, amellyel a magyarországi kisebbségek számára a jelenleginél kedvezőtlenebb, hátrányosabb helyzetet idézünk elő, és én a kisebbségi önkormányzati választást, a kisebbségi önkormányzati rendszert a magyar belső jog részének tekintem, nem feltétlenül kell az uniós polgárokat ezekbe a kedvezményekbe engedni. Köszönöm szépen.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
33 160 2002.11.13. 1:07  95-163

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Nem akarom hosszúra nyújtani ezt a vitát, mert ez kétségtelenül olyan kérdés, amiben jelentős nézetkülönbség van a baloldal és a jobboldal között. De azt azért szeretném leszögezni, hogy a magyar alkotmányos gondolkodás szerint vagy a jelenlegi alkotmányos felfogás szerint a magyar állampolgároknak választójoga van. Az más kérdés, hogy a választójogukat tudják-e gyakorolni vagy nem tudják gyakorolni.

Tehát az, amit itt most felvetettünk, egyáltalán nem idegen a mai magyar alkotmányos felfogástól, amely magyar alkotmányos felfogás szerint a választójog az állampolgársághoz kötődik; a választójognak a gyakorlása az, aminek a feltételéül a magyarországi lakóhelyet írják elő. De az állampolgárság és a választójog kézen fogva jár, tehát semmi olyan megbotránkoztató nincs ebben a felvetésben, ami a magyar alkotmányos gondolkodás szerint, a magyar alkotmány szerint nóvum lenne ebben a vitában. Csak ezt kívántam előrebocsátani.

Köszönöm. (Taps az ellenzék soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
34 274 2002.11.18. 1:49  19-381

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Tisztelt Ház! Tisztelt Toller Képviselő Úr! Ennél még pozitívabb változásokra is lehetőség lesz, ugyanis az ellenzéki pártok be fogják terjeszteni az Országos Igazságszolgáltatási Tanács eredeti költségvetési javaslatát. (Közbeszólás az MSZP soraiból.)

 

 

(19.50)

 

Tehát semmi szükség arra, hogy ön lelkiismereti konfliktusba kerüljön az Országos Igazságszolgáltatási Tanács tagjaként támogatott OIT-költségvetés és itt a parlamentben 12 milliárddal kevesebb OIT-költségvetés megszavazása között. Ön nyugodtan megszavazhatja az ellenzéki javaslatot, 188 igen szavazata már van a bíróságoknak arra, hogy 12 milliárd forinttal többet kapjanak a következő esztendőben. Így január 1-jétől megvalósulhat az 50 százalékos béremelés, amely egyébként a Medgyessy-kormány és ezen belül is az Igazságügyi Minisztérium vezetőinek ígérete volt. (Dr. Veres János: Nem az volt!) Tehát nincs akadálya annak, képviselő úr, hogy a parlament által most tárgyalt törvény szerint, amelyet önök javasoltak az Országgyűlésnek, az Országos Igazságszolgáltatási Tanács és a Legfőbb Ügyészség a költségvetési igényét a kormánytól függetlenül terjessze be. Ennek most sincs semmi akadálya.

Nem hiszem, hogy az a néhány hét, amely még a törvény elfogadásáig hátravan, megakadályozhatna bárkit is, hogy ebben a Házban támogassa a bíróságoknak a 12 milliárddal több pénzügyi igényét. Meg fogjuk találni rá a forrást, tisztelt képviselő úr. Remélem, hogy ön támogatni fogja, hogy ne csak itt szavakban tudjon a bíróságok pénzügyi függetlensége mellett érvelni, hanem tettekben is, szavazatával is járuljon ehhez hozzá.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz padsoraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
34 280 2002.11.18. 1:49  19-381

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Tisztelt Pénzügyminiszter Úr! Tisztelt Toller Képviselő Úr! Még mielőtt olyan nagyon megdicsérnék önmagukat a bíróságoknak járó pénzösszeg miatt, szeretném emlékeztetni önöket arra, hogy Lomnici elnök úr a pénzügyminiszter úrral való találkozás után azt mondta, a jövő évre tervezett költségvetési támogatás a csőd elkerüléséhez elegendő; így fogalmazott az elnök úr. Mondta, hogy szerény mértékben valósulhat meg fejlesztés a bíróságoknál.

Egyébként pedig a 12 milliárdos költségvetési többletigény beterjesztése az önök eredeti szándékával egyezik, ha jól értem. Mert azt mondták, azért terjesztettek be egy kétharmados törvényt a parlament elé, hogy a bíróságok mostantól kezdve önállóan nyújthassák be a költségvetési igényüket. Önök azt mondják, hogy az ellenzék miatt késlekedett ennek a törvénynek az elfogadása. Szerettem volna jelezni, hogy az ellenzék be fogja nyújtani az Országos Igazságszolgáltatási Tanács igényét, úgyhogy önök a kormányprogramból vállalt kötelességüket, illetőleg a bíróságok szervezetére vonatkozó törvényjavaslatból vállalt kötelességüket teljesíthetik itt a parlamentben. Semmi akadálya annak, hogy úgy tekintsenek erre, a bíróságok önálló költségvetési igényére, mintha már létezne az a törvény, amelyet a kormány beterjesztett a Ház elé.

Ezért javaslom, hogy támogassák mégis a bíróságok eredeti költségvetési igényét, ahogyan önök is javasolják ebben a törvényjavaslatban.

A parlament el tudja dönteni azt, hogy szükség van-e a bíróságoknak ennyi pénzösszegre. Nem kell ehhez a pénzügyminiszterrel alkudozni, majd a parlament dönt arról, hogy mekkora legyen az Országos Igazságszolgáltatási Tanács és az ügyészségek támogatása. (Taps a Fidesz padsoraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
37 56 2002.11.26. 0:32  51-59,197-198

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Elnök Úr! Szeretném, ha a jegyzőkönyv rögzítené, hogy Kuncze Gábor az előbb a Fidesz és az MDF frakciója felé fordulva azt kiabálta, hogy "Mi van, tolvaj banda, nem tetszik a válasz?" (Taps a kormánypártok soraiból.) Szeretném jelezni, hogy ezért be fogjuk perelni Kuncze Gábort. (Kuncze Gábor kezét széttárva: Parancsoljon! Taps az ellenzéki padsorokból. - Zaj. - Közbeszólások a Fidesz soraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
37 122-124 2002.11.26. 2:27  121-130

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Elnök úr, nincs jelen a belügyminiszter asszony, nem tudom, hogy valaki más válaszol-e.

 

ELNÖK: Akkor itt "róka fogta csuka" helyzet alakult ki, mert az egyik kérdésnél a képviselő, a másiknál meg a válaszadó nincs bent. Akkor megyünk sorban tovább, nem okoz fennakadást az Országgyűlés gépezetében egy ilyen kis malőr. (Dr. Lamperth Mónika és Pál Tibor megérkeznek az ülésterembe.)

Jó, akkor térjünk vissza! Tehát Répássy Róbertnek adom meg a szót, azonnali kérdés feltételére.

 

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Asszony! Néhány nappal ezelőtt Kontrát Károly képviselőtársam megkérdezte öntől, hogyan fordulhatott elő, hogy egy kétgyermekes családanyát, Berkecz Máriát a rendőrségi fogdában kétszer is meztelenre vetkőztettek, és testüregekre kiterjedően átvizsgálták. Kontrát Károly azt is megkérdezte, hogy ugyanilyen bánásmódban részesítették-e például Magda Marinkót, a whiskys rablót, vagy Tasnádi Pétert, amikor őrizetbe vették őket.

A kérdésre ön azt válaszolta, hogy a rendőrségen egy 1995-ös belügyminiszteri rendelet alapján jártak el az őrizetessel szemben. Ön azt a tájékoztatást adta - idézem: "A szabály úgy szól, hogy minden esetben az őrizetest át kell vizsgálni, valóban a ruházatát is le kell venni - mondta ön -, és ruházat nélkül is megvizsgálják abból a célból, hogy semmi olyan eszközt ne vigyen be magával a zárkába, amivel akár saját magában, akár a társaiban kárt tud tenni." Ezzel szemben, miniszter asszony, az ön által hivatkozott, Kuncze Gábor volt belügyminiszter által kibocsátott 19/1995. számú BM-rendelet szerint befogadáskor a fogva tartott ruházata átvizsgálható, szükség esetén motozásnak vethető alá. A motozás indokolt esetben kiterjedhet a testüregek orvos általi átvizsgálására is.

Tisztelt Miniszter Asszony! Miért állította azt, hogy az őrizetest kötelező megmotozni? Szándékosan mondott valótlant, vagy csak nem ismerte a vonatkozó belügyminiszteri rendeletet? Most már a jogszabály ismeretében kérem, adjon magyarázatot arra, hogy Berkecz Máriával szemben miért alkalmaztak olyan eljárást, amely nem volt kötelező, de kétségtelenül megalázó és megfélemlítő.

Várom válaszát. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
37 128 2002.11.26. 0:39  121-130

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Tisztelt Miniszter Asszony! Örülök annak, hogy elismerte, hogy tévesen tájékoztatta az Országgyűlést az elmúlt alkalommal, mert nem kötelező, csak átvizsgálható, megmotozható az őrizetes.

Ezek után mégiscsak fennmarad az a kérdés, hogy miért alkalmaztak ilyen megalázó eljárásmódot Berkecz Máriával szemben? Sajnos, az ön válasza azt a gyanút kelti bennünk, és azt a gyanút erősíti meg, hogy itt nincs másról szól, mint egy politikai megfélemlítésről, és 12 évvel a rendszerváltás után elfogadhatatlan, hogy a rendőrséget politikai célokra használják fel.

Kérem, hogy szüntessék meg ezt a gyakorlatot! (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
38 151 2002.11.27. 1:41  46-282

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Tisztelt szocialista Képviselőtársaim! Szeretném, ha az általános vita szintjén egy másik megvilágításba helyeznék, helyeznénk mindannyian ezt a törvényt. Azt kérem önöktől, bátran álljanak ki azzal a véleményükkel, ha úgy gondolják, hogy ez a törvénymódosítás a kábítószer-terjesztők, kábítószer-kereskedők cselekményének a büntetésére a jelenleginél szigorúbb büntetést vagy legalább a jelenlegivel azonos büntetést szabna ki. Mert a helyzet az, hogy az önök törvénymódosítása a kábítószer-kereskedőkkel szemben engedékenyebb, mint a jelenleg hatályos törvény. Kérem, ha tudnak, cáfoljanak meg! A kábítószer-fogyasztás bűncselekménnyé nyilvánításában vagy annak büntetőjogi megítélésében lehet közöttünk értelmes vitát folytatni, de azt magyarázzák meg nekem, hogyan fér bele a liberális drogpolitikába, az engedékeny drogpolitikába az, hogy a kábítószer-kereskedők bűncselekményének a büntetését enyhíteni akarják.

Nyugodtan megcáfolhatnak, ha nem így van. Én tételesen átnéztem a büntetések mértékét, és több ponton jelentősen enyhülne a kábítószer-kereskedők büntetése. Mi ennek a magyarázata? Milyen büntetőpolitika jogosítja fel önöket arra, hogy enyhítsék a kábítószer-terjesztők büntetését? (Taps a Fidesz padsoraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
38 171 2002.11.27. 2:17  46-282

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Tisztelt Ház! A szocialista képviselők oldaláról két képviselő úr által, Zuschlag János és Szabó Zoltán részéről is elhangzott egy olyan dolog, amit szeretnék egyszer és mindenkorra tisztázni. Önök arról beszéltek, hogy ennek a törvénynek van olyan része, vagy legalábbis van olyan szándéka, hogy szigorításokat vezessen be. Ez egyszerűen ténybelileg nem igaz. Ez egyetlenegy rendelkezésére, különösen a kábítószerrel kapcsolatos rendelkezésére nem mondható a büntető törvénykönyvnek. Azt el tudom fogadni, hogy bizonyos esetekben nem változna a büntetőjogi megítélés, de olyan nincs benne, hogy szigorítás történne.

Mindenképpen fel akarom hívni két fogalomhasználatra, két dologra a figyelmet, és fogalmam sincs, hogy hogyan fogják megoldani a jogalkalmazók ezt a problémát. Mi részletesen azért nem foglalkozunk vele, mert egyszerűen nem értünk egyet az egész koncepcióval.

Az egyik ez a bizonyos együttesen történő kábítószer-fogyasztás dolog. Együttesen történő kábítószer-fogyasztás alkalmával kínál vagy átad - mondja az elkövetési magatartást a javaslat. Hát könyörgök: valaki vagy fogyaszt, vagy kínál, vagy átad. Hogyan fordulhat az elő, hogy együttesen kábítószert fogyasztanak - és akkor eközben kínálnak egymásnak? Szerintem itt valami probléma van a fogyasztás felfogásával, mert itt arról lehet szó maximum, hogy valaki éppen nem fogyaszt még kábítószert, de a mellette ülő vagy mellette álló társa megkínálja egy kábítószerrel. De az nem igaz, hogy ez együttesen történő kábítószer-fogyasztás, ez egy teljes tévedés, ami ide le van írva.

A másik pedig az a fogalom, hogy az elterelést önök három esetben adnák meg: kábítószer-függőséget gyógyító kezelés, kábítószer-használatot kezelő más ellátás, megelőző-felvilágosító szolgáltatáson való részvétel. De könyörgök, ki fogja megmondani, hogy melyiket kell választani ezek közül? Például egy kábítószerfüggő vagy többször kábítószert használó személyt elég felvilágosítani, elegendő elmennie egy felvilágosító kurzusra, és akkor már mentesülhet a büntetőeljárás alól? Ez teljesen abnormális megfogalmazása ennek a törvénynek.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
43 250 2002.12.17. 0:21  239-258

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Kérem, hogy a szavazás megkezdése előtt egy rövid szünetet a Fidesz-frakció számára biztosítson. (Közbeszólások a kormánypárti padsorokból.) Erre tudomásom szerint a Házszabály szerint van lehetőség. (Göndör István: Ahogy Áder János szokta.) Kérem, hogy a Fidesz-frakció számára tárgyalási szünetet biztosítson. Köszönöm szépen.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
45 27 2002.12.23. 5:00  26-106

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Elnök Asszony! A zárószavazás előtti módosító indítványok is azt a kérdést feszegetik, amely végigvonult az egész törvénymódosítás során, tudniillik az enyhítés vagy a szigorítás kérdéskörébe tartoznak ezek a módosító javaslatok is.

Szeretném leszögezni a zárószavazás előtt, hogy a Fidesz-Magyar Polgári Párt országgyűlési képviselőcsoportja ellenzi azt a büntetőpolitikai fordulatot, amelyet ez a büntető törvénykönyv-módosítás idézne elő. 1998-ban egy egyértelmű szigorítás következett be a büntetőjog terén, ez a mostani törvénymódosítás az engedékeny büntetőpolitika felé fogja terelni a magyar állami büntetőpolitikát.

A törvénymódosítás egyik, általunk elfogadhatatlan eleme az, hogy a bírói ítélkezési gyakorlatot enyhíti, a jövőben várhatóan a bírói ítéletek inkább a büntetési tételek minimuma felé fognak közelíteni, még a középmértéket sem fogják elérni átlagban.

A másik nagy terület, amely miatt számunkra elfogadhatatlan ez a törvénymódosítás, az a kábítószerrel visszaélés bűncselekmény büntetőjogi megítélése. Az közismert volt már évek óta, hogy a kábítószer-fogyasztás büntetőjogi megítélésében jelentős különbségek vannak a mostani ellenzéki pártok és a mostani kormánykoalíció pártjai között. De az, hogy a kábítószer-fogyasztás területén is enyhítés történik, a fogyasztói típusú magatartások esetén is enyhébb büntetőjogi megítélésre kerül sor, ezt mi elhibázottnak és helytelennek tartjuk. Nem is beszélve arról, hogy a kábítószer-fogyasztás esetén mi azon az állásponton voltunk, hogy csak annak van lehetősége igénybe venni a büntethetőséget kizáró okot, azaz elkerülni a büntetést, aki kábítószerfüggő, tehát aki beteg.

 

 

(11.30)

 

Mert aki nem beteg, azt nem kell gyógyítani, aki nem beteg, annak vállalnia kell a büntetőjogi következményeket. Azonban a törvényjavaslat nemcsak elfogadhatatlan, hanem kifejezetten visszalépést, jelentős visszalépést tesz a kábítószer-terjesztés, a kábítószer-kereskedelem büntetőjogi megítélésében. A kábítószer-kereskedelem büntetőjogi megítélése enyhébb irányba fog elmozdulni, enyhülnek a kábítószer-kereskedelem büntetési tételei, számos esetben enyhébbek lesznek a jelenlegi büntetésnél, a majdan hatályba lépő törvény rendelkezései folytán.

Szeretném felhívni a figyelmüket arra, hogy azokban az országokban, ahol a kábítószer-fogyasztás engedélyezett, tehát lényegében liberális a drogfogyasztás szempontjából, azokban az országokban is a kábítószer-kereskedelemmel szemben kíméletlen harcot folytatnak. Ez alól most Magyarország lesz az egyik kivétel. Magyarországon a kábítószer-kereskedelem elleni harc a következőkben sokkal kisebb mértékben fog megvalósulni, mert a büntetőjog szigorával nem lépünk fel kellő mértékben. Különösen elfogadhatatlan a kábítószer-kereskedelem, a kábítószer-terjesztés büntetésének az enyhítése az iskolákban, nevelési, közoktatási intézményekben vagy azok környékén való kábítószer-fogyasztás és kábítószerrel való kereskedői magatartás esetén.

Elfogadhatatlannak tartjuk azt is, hogy ez a törvénymódosítás a kormány szándékából bevezetne egy olyan fogalmat, egy olyan elkövetési magatartást, amely az együttes alkalommal történő közös fogyasztást enyhébben büntetné. Lényegében ezt a szabályt alkalmazva fognak kibújni a kábítószer-terjesztők a büntetőjogi felelősség alól. Ezt a szabályt kihasználva fognak az iskolákban drogot árulni a kábítószerdílerek.

Nagyon kérem az Országgyűlést, hogy fontolja meg az utolsó pillanatban is, hogy elfogadja-e a törvénynek ezt az enyhítését. Ez a törvény, ha most elfogadja az Országgyűlés, súlyos károkat fog okozni elsősorban az iskoláskorú gyermekek kábítószer-fogyasztása tekintetében, és nem utolsósorban pedig a közbiztonság egésze szempontjából elfogadhatatlan lépést idéz elő.

A Fidesz-Magyar Polgári Párt számára elfogadhatatlan a törvényjavaslat, ezért nem is fogjuk megszavazni az Országgyűlésben. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
46 100 2003.02.04. 2:46  99-105

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Miniszter Asszony! Egy napilap november 16-ai számában megjelent újsághír szerint egy magyar és egy harkovi hajléktalanhoz került ez év márciusában a First VIP Security Kft., amely csaknem egymilliárdos alvállalkozói feladatot kapott az autópálya építésénél a Nemzeti Autópálya Rt., illetve a Vegyépszer megbízásából a Defend Kft. alvállalkozójaként. A cikk szerint a First VIP Kft. fantomizálódott, két új tulajdonosa közül az egyiket tíz éve nem látta a családja, aki valószínűleg azóta hajléktalan, és egyébként sohasem lakott azon a címen, ahol a cégbejegyzésben szerepel, míg a harkovi címen feltüntetett új tulajdonos szintén nem elérhető, kézbesítési megbízottja pedig a magyarországi hajléktalan tulajdonostársa. A villámgyorsan eltüntetett, milliárdos munkával megbízott cég ezért aligha vállal bármiféle felelősséget a jövőben a teljesítményéért.

Tisztelt Belügyminiszter Asszony! A büntetőeljárásról szóló 1973. évi I. törvény 16. §-ának (1) bekezdése szerint a nyomozó hatóságok feladata a bűncselekmények gyors és alapos felderítése, valamint a bűncselekmények elkövetőinek felelősségre vonásához szükséges eljárási cselekmények elvégzése, míg a (2) bekezdés szerint általános nyomozó hatóság is a rendőrség. A rendőrségről szóló törvény 1. §-a szerint a rendőrség feladata a közbiztonság és a belső rend védelme, ennek érdekében a rendőrség bűnmegelőzési, bűnüldözési feladatokat lát el, általános bűnügyi nyomozó hatósági jogkört gyakorol.

 

 

(Dr. Vidoven Árpádot a jegyzői székben Németh Zsolt váltja fel.)

 

A törvény szerint a kormány a belügyminiszter útján irányítja a rendőrség működését. Az említett rendelkezésekből egyértelműen kitűnik, hogy a rendőrség bűnüldözési és bűnmegelőzési feladatainak törvényes teljesítéséért a mindenkori belügyminisztert terheli a felelősség.

Erre tekintettel kérdezem a belügyminiszter asszonytól: egyetért-e azokkal a véleményekkel, hogy az irányítása, felügyelete alá tartozó nyomozó hatóságoknál az újságokban megjelent hírek alapján hivatalból kell a mindenkori vezetőnek nyomozást elrendelni? Az elmondottak alapján lát-e a konkrét hírben olyan tényeket, ami miatt hivatalból büntetőeljárást kellett volna indítani? Amennyiben látott ilyen körülményeket, indított-e büntetőeljárást hivatalból, és ha nem, akkor miért nem?

Várom a megtisztelő válaszát. (Taps a Fidesz padsoraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
46 104 2003.02.04. 0:36  99-105

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Tisztelt Miniszter Asszony! Azt örömmel hallottam, hogy ebben az ügyben megindult a nyomozás, csakhogy az ön válaszából az is kiderült, hogy a nyomozó hatóság jócskán késlekedett a nyomozás megindításával, és csak akkor indították meg a nyomozást, amikor már egy komoly botrány kerekedett az ügyből. Azt javaslom, hogy a jövőben akkor foglalkozzanak egy eljárással, amikor felmerül a bűncselekmény alapos gyanúja.

Ezért nem tudom elfogadni a válaszát, és kérem, hogy a jövőben gyorsabban járjon el a rendőrség.

Köszönöm szépen. (Moraj az MSZP soraiban. - Taps a Fidesz soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
46 235-237 2003.02.04. 2:08  234-243

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Igen.

 

ELNÖK: A képviselő úré a szó.

 

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Néhány büntetőeljárást szeretnék önnel ismertetni: az egyik, az első ilyen ügy a Gresham-ügy, amelyben befolyással üzérkedés bűntettének alapos gyanúja miatt folyt eljárás ismeretlen tettes ellen, Medgyessy Péter személye is felmerült ebben az ügyben; a második ügy az Hunguest-ügy, az rt. három volt vezetője ellen különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés alapos gyanúja miatt folyt eljárás; a harmadik a csillebérci vadászház ügye, Rácz Péter úr kapcsán, szintén hűtlen kezelés miatt folyt eljárás; a Magyar Fejlesztési Bank szállodaeszköz-vásárlási ügye, Huszti András, szintén hűtlen kezelés gyanúja merült fel; az ötödik a Nádor-ügy, Szász András, csalás alapos gyanúja miatt folyt büntetőeljárás; és hatodik a KIME-NET Kft. ügye, több rendbeli csalás miatt folyt büntetőeljárás.

Tisztelt Államtitkár Úr! Mi a közös ezekben az ügyekben? Először is az, hogy a kormányváltás óta, azaz az elmúlt fél évben mindegyikben megszüntették, leállították a nyomozásokat. A másik közös vonás az, hogy az MSZP mindegyik ügyben vagy a személyek révén, vagy szervezetileg érintett volt: Medgyessy Péter az MSZP miniszterelnöke; Rácz Péter az MSZP-vel választási szövetséget kötött szervezet elnöke; Huszti András az MSZP volt pénzügyi ellenőre; Szász Andrást MSZP-közeli vállalkozóként ismerik; a KIME-NET Kft.-t pedig az MSZP alapította, majd fantomizált cég lett belőle.

Mindezek az ügyek arra mutatnak rá, hogy a kormányváltás óta valamifajta politikai szelektálás folyik a büntetőeljárások tekintetében. Ezek az ügyek mind olyan ügyek voltak, amelyekben meglehetősen különös körülmények között leállították a nyomozásokat. Mivel tudja magyarázni az államtitkár úr, hogy ezekben az ügyekben így járt el a Belügyminisztérium által felügyelt rendőrség?

Köszönöm. (Taps az ellenzék soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
46 241 2003.02.04. 1:08  234-243

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Tisztelt Államtitkár Úr! Azokkal az ügyekkel szemben, amit az előbb ismertettem, szeretnék néhány más büntetőügyet felsorolni, pontosabban a rendőrség intézkedéseit: Berkecz Mária, akit emberi méltóságában sértettek meg a rendőrök; Loppert Dániel, akit szólásszabadságának a gyakorlásában akadályozták a rendőrök; a Medgyessy-Na stase Kempinski szállóbeli találkozója elleni tüntetést szervezők, akiktől a szórólapot kobozták el; a váci, pénzbírsággal sújtott fiatalemberek; valamint az Andrássy úti béketüntetés megakadályozása.

Ezekben is van közös vonás, mégpedig az, hogy a rendőrség mindegyik esetben alkotmányos jogokat, szabadságjogokat csorbító intézkedést tett. Ezek között van olyan, amit a bíróság is visszaigazolt, és van olyan, amit maga a rendőrség ismert el, hogy jogszerűtlen volt az eljárás. És még egy dolog összeköti ezeket az ügyeket, hogy ezek a személyek nem az MSZP-t kívánták éppen dicsérni. Ez elgondolkodtató, és jó lenne, hogyha ezen a tárca vezetése is elgondolkodna, és megszüntetné ezt a gyakorlatot.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzék soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
47 117-119 2003.02.11. 2:02  116-125

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Igen, köszönöm, elnök asszony.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Képviselő úr, önt illeti a szó.

 

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Miniszter Úr! A napilapok tudósításai szerint Ron Werber, a Magyar Szocialista Párt kampánytanácsadója tízezer dollárért készített el egy tanulmányt a kormány részére. Tekintettel arra, hogy kormányzati megbízásról és közpénz felhasználásáról van szó, a kormánynak kötelessége, hogy a szerződés körülményeiről tájékoztatást adjon a közvélemény számára.

 

 

(13.20)

 

 

Erre mind ez ideig nem került sor, az ügy kapcsán szűkszavú, egymásnak is ellentmondó nyilatkozatok jelentek meg. Gál J. Zoltán kormányszóvivő például több alkalommal is úgy nyilatkozott, hogy a megbízás értéke nem érte el a közbeszerzési értékhatárt, ezért nem volt szükség közbeszerzési eljárás lefolytatására. A kormányszóvivő nem tett említést arról, hogy egy 1996-os, ma is hatályban lévő kormányrendelet szerint ilyen megbízási összeg esetén is szükséges a versenyeztetés, kötelező úgynevezett szabadkézi vételi eljárás lefolytatása. Ennek lényege, hogy a megbízónak legalább három érvényes ajánlatot kell kérnie, mielőtt dönt a megbízott személyéről.

Tisztelt Miniszter Úr! Kérem, tájékoztasson arról, hogy lefolytatta-e a Miniszterelnöki Hivatal az úgynevezett szabadkézi vételi eljárást, azaz bekért-e legalább három ajánlatot a megbízás teljesítésére. Ha igen, kérdezem, hogy kik voltak Ron Werber versenytársai, és mi alapján esett a választás éppen Ron Werberre. Ha mégsem folytatott le ilyen szabadkézi eljárást a Miniszterelnöki Hivatal, akkor miért mellőzte a három ajánlat bekérését? De ebben az esetben is kérdezem öntől, hogy milyen szempontok alapján esett Ron Werberre a választás a tízezer dolláros tanulmány elkészítésére.

Várom megtisztelő válaszát. (Szórványos taps az ellenzéki padsorokban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
47 123 2003.02.11. 1:03  116-125

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Tisztelt Miniszter Úr! Remélem, hogy a Házban ülők mindannyian értették, amit mondtam, ugyanis nem a közbeszerzési eljárás hiányát vitattam, hanem amikor nem éri el a közbeszerzési értékhatárt a megbízás, akkor három ajánlatot kell kérni, mielőtt megbízzák a megrendelő által kiválasztott személyt. Én azt kérdeztem, hogy kik voltak Ron Werber versenytársai, melyik három ajánlat közül választották ki Ron Werbert.

És ha már itt tartunk, szeretném megtudni, miniszter úr, hogy nyilvános-e az a tanulmány, amelyet Ron Werber készített. Hiszen ha már közpénzekből készítette a szakértő ezt a tanulmányt, akkor kíváncsi vagyok arra - mint ahogyan az előző ciklusban is nagyon sokszor felmerült az a kérdés, pontosan az akkori ellenzék részéről, hogy hozzáférhetnek-e azokhoz a tanulmányokhoz, amelyeket a Miniszterelnöki Hivatal megrendelt -, én is szeretném tudni, hogy a kormányzati munka hatékonyabbá tételével kapcsolatban elkészült tízezer dolláros tanulmány nyilvános-e. Kérem, erre is válaszoljon.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
48 40 2003.02.12. 11:43  17-45

DR. RÉPÁSSY RÓBERT, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Számvevőszéki Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Urak! Tisztelt Képviselőtársaim! A törvényjavaslatnak valóban van kétharmados része, mégpedig három törvény, az Állami Számvevőszékről szóló törvény, az önkormányzati törvény és az adatvédelmi törvény tartozik ebbe a körbe. Ezt már előttem szólók is elmondták. Szeretném tisztázni és leszögezni, hogy az egész törvény kulcsa ezek a bizonyos kétharmados részek. Ha a számvevőszéki törvényről szóló módosítást nem fogadja el az Országgyűlés, akkor lényegében ez a törvény nem tud működni.

Ezért kérem, és felhívom képviselőtársaim figyelmét arra, hogy nyugodtan kezelhetjük a törvényt kétharmados törvényként, lényegében ez egy kétharmados törvény. Ennek a törvénynek az elfogadása során éppen ezért önmérsékletet kérek mindenkitől, és azt kérem, hogy a törvény vitája ne a politikai vádaskodás szintjén történjen. Én a magam részéről tartózkodom is ettől, és erre fogom biztatni saját képviselőtársaimat is.

 

 

(11.00)

 

Tisztelt Ház! A törvényjavaslat céljaival, indokaival egyetértünk, nem kifogásoljuk a törvény elfogadását. A törvény kétharmados részeinek elfogadásában készek vagyunk együttműködni a kormánykoalícióval. A javaslat bizonyos részeit azonban csak módosításokkal tudjuk elfogadni. Néhány kérdésben eltér az álláspontunk a javaslat előterjesztőinek álláspontjától. Ez talán érthető is egy olyan törvényjavaslat esetén, amely egyszerre 19 törvényt akar módosítani.

Kérem az előterjesztőket, fontolják meg azokat a bizottsági észrevételeket, amelyeket, ha jól hallottam, nemcsak ellenzéki, hanem kormánypárti oldalról is megfogalmaztak. Ezekben a bizottsági észrevételekben volt számos olyan fontos elem, amely a törvényt javíthatja, jobbá teheti, bizonyos részeit működőképessé teheti.

A következőkben néhány, a törvényjavaslatban foglalt külön törvénymódosításról szeretnék beszélni, ezek között is kiemelten az Állami Számvevőszékről szóló törvény módosításáról. A tervezet első szakasza módosítja, kibővíti azon szervezetek körét, amelyeket az Állami Számvevőszék vizsgálhat. A vizsgálható szervezetek körébe a törvényjavaslat beemeli azokat a gazdálkodó szervezeteket is, amelyek állami költségvetésből nyújtott támogatást vettek igénybe, vagy az állam által meghatározott célra ingyenesen juttatott vagyont használtak fel.

A tervezet szerint az Állami Számvevőszék vizsgálja az államháztartás alrendszereiből finanszírozott beszerzéseket, és az államháztartás alrendszereinek a vagyonát érintő szerződéseket a megrendelőnél, a megrendelő nevében eljáró természetes és jogi személynél, a szerződéses partnereknél, illetőleg a szerződés teljesítésében közreműködő valamennyi gazdálkodó szervezetnél. Ezzel a kiterjesztéssel elvileg egyetértünk, a módosítás azonban véleményünk szerint indokolatlanul tágítja az Állami Számvevőszék által ellenőrizhető társaságok körét, amikor a megrendelő gazdálkodó szervezeteken kívül az ellenőrzést azok szerződéses partnereire is kiterjeszti.

Aggályos a szerződéses partner fogalmának a használata. Jogbizonytalanságot okozhat, önkényes jogértelmezéshez vezethet a szerződéses partner fogalmi tisztázatlansága. A szerződéses partner kifejezés túl általános, ebbe a körbe minden egyéb, az állami beszerzéssel kapcsolatba nem hozható szerződéses partner is beleérthető. Valószínű, hogy ez a fogalom azt a gazdasági szereplőt takarja, akitől a beszerzés történik, de tágan értelmezve az lehet bárki is, akár a megrendelő bármely szerződéses partnere. Vajon a szolgáltató szerződéses partnernél mit vizsgálhat az Állami Számvevőszék, mire terjed ki a vizsgálat jogköre? Erre nem kapunk választ a törvényjavaslat szövegéből.

Megfontolandó, hogy szükségtelen a vizsgálhatók körének ilyen irányú kiterjesztése, és ez a rendelkezés talán felesleges is, mivel az Állami Számvevőszék a szerződéseket megtalálhatja a megrendelőnél. A szerződésből pontosan kiderül, mennyiért történt a beszerzés, ki volt a teljesítő szerződéses partner, és minden más további információt is megismerhet az Állami Számvevőszék a megrendelő vizsgálatakor.

Amennyiben a javaslatban mégis benne marad a szerződéses partner vizsgálhatósága, annak korlátait feltétlenül pontosítani kell, mert így indokolatlanul kiterjeszthető a vizsgálat alá vont szervezetek köre. Ezenfelül a kiterjesztés a vizsgálat tárgyának kifejtése, részletezése nélkül visszaélésekre adhat lehetőséget, az Állami Számvevőszék így korlátlanul alkalmazhatná a nyilvánosság eszközét a megrendelő bármilyen szerződéses partnerénél. A törvényjavaslatnak ez a része álláspontunk szerint feltétlenül módosításra szorul.

Az államháztartási törvény módosításával kapcsolatban a következőket kívánom elmondani. A támogatások odaítélésére vonatkozó döntéshozatalban részt vevő személyek vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettségének előírását támogatjuk. A döntés-előkészítésben részt vevő személyekre kiterjeszteni azonban a vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettséget azonban álláspontunk szerint felesleges és eltúlzott. A döntés-előkészítő szervvel munkaviszonyban állókra, tehát ügyintézőkre talán még jogos lehet a vagyonnyilatkozat-tétel előírása, de ne feledjük, hogy nagyon sokan külső szakértőként, megbízottként vesznek részt a döntés-előkészítésben, például a gazdasági kamarák munkatársai, megbízott ügyvédek, külső szaktanácsadók, akik nem rendszeresen, csak eseti jelleggel vesznek részt a döntés-előkészítő munkálatokban. A javaslat szövege szerint rájuk is kiterjedne a vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettség.

Továbbá a döntés-előkészítésben részt vesznek adminisztratív munkatársak, akár titkárnők is. Tehát hatalmas, nem köztisztviselői jogállású személyi körre kiterjedne a vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettség.

A területfejlesztési tanácsok mellett ügynökségek működnek, annak minden munkatársa, külső megbízottja részt vesz a döntés-előkészítésben. Ez a vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettség felesleges kiterjesztését jelenti, túlzott és felesleges adminisztrációt idéz elő, az adatvédelmi szempontokról nem is beszélve.

A törvényjavaslat túlságosan általános megfogalmazást alkalmaz, amikor egyéb közreműködő szervezetek vonatkozásában terjeszti ki a vagyonnyilatkozat-tevők körét. Az államháztartási törvény módosításainak céljával, céljaival egyetértve elegendőnek tartjuk csak a döntéshozatalban ténylegesen részt vevő, azaz a döntési jogosultsággal rendelkező személyekre ezt a vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettséget kiterjeszteni.

Szintén az államháztartási törvény módosítását érinti egy meglehetősen szokatlan megoldás. A gazdasági társaságokról szóló törvény értelmében a felügyelőbizottság saját tagjai sorából választja az elnökét. A törvényjavaslat szövege szerint az állami többségi befolyással rendelkező gazdálkodó szervezeteknél, ha a jegyzett tőke a 200 millió forintot meghaladja, a felügyelőbizottság elnökének személyére az Állami Számvevőszék tesz javaslatot. A javaslattételi jog így ellentétbe kerülhet a társasági törvény jelenleg hatályos rendelkezéseivel, és korlátozza a felügyelőbizottsági tagok önálló, szabad döntését az elnök kijelölésében.

Két megoldás lehetséges: vagy el kell hagyni ezt a szabályt, és így kiküszöbölni a társasági törvénnyel ellentétes rendelkezést, vagy a törvényjavaslattal szemben az Állami Számvevőszéknek nem javaslattételi joga kell hogy legyen, hanem az ÁSZ jelölje ki a felügyelőbizottság elnökét. Ebben az esetben persze a társasági törvényt megfelelően módosítani kell.

Még egy törvénymódosításhoz szeretnék észrevételt tenni, ez pedig a munka törvénykönyvének módosítása. A munkavállalók titoktartási kötelezettségének szabályozása, részletezése helyes, hogy belekerül a munka törvénykönyvébe, ezzel egyetértünk, hiányoljuk viszont az időtartam meghatározását. A jelenlegi tervezet nem mondja meg, hogy milyen időtartamra vonatkozzon a titoktartási kötelezettség. A munkaadók kiköthetik, hogy hány évig köteles a munkavállalójuk megőrizni az üzleti titkot, de célszerű lenne rögzíteni egy minimális időpontot, például a munkaviszony fennállása alatti időtartamra adni ezt a titoktartást, vagy azt követően bizonyos évig, amit a törvényben rögzíteni kellene. Így, ebben a formában, időtartam nélkül azonban ez a szabály nem fog érvényesülni, vagy legalábbis önkényes jogértelmezéshez vezethet.

Tisztelt Ház! Még egy dologról szeretnék beszélni, ami szerencsére egy bizottsági beszámolóban már említésre került, mégpedig, ha jól emlékszem, a költségvetési bizottság említette, hogy a törvény elfogadása esetén az Állami Számvevőszékre újabb, megnövekedett feladatok fognak hárulni. Ez természetszerű a törvény logikájából következően, de az Állami Számvevőszéknek ehhez a megfelelő költségvetési forrást is biztosítani kell, mégpedig nem is kis pénzről van szó. Ha az Állami Számvevőszék ilyen jelentős ellenőrzési feladatokat fog ellátni, akkor ahhoz valószínűleg létszámbővítésre lesz szüksége, akár dologi kiadásai is nőhetnek. Ezért javasoljuk, hogy a költségvetésből, akár a folyamatban lévő költségvetésből, annak tartalékalapja terhére biztosítsa a kormány az Állami Számvevőszék többletköltségeit, természetesen a következő évben pedig már jelenjen meg a költségvetésben ez a pluszkiadás.

Mindezeket összefoglalva, tisztelt Ház, tisztelt képviselőtársaim, úgy ítéljük meg, hogy a törvény indokai, céljai helyesek, a törvény egy lépést jelent a közélet tisztaságának irányába, a közpénzek felhasználásának átláthatóbbá tételéhez.

 

(11.10)

 

Természetesen a végrehajtásában, a törvény gyakorlati életben való működésében rejlik az a kulcs, amit most még egyelőre nem tudunk megjósolni: hogyan fogja tudni ez a törvény a közélet tisztaságát szolgálni? Ebben a tekintetben ugyan vannak fenntartásaink, de mindenképpen a tisztelt Háznak elfogadásra javasoljuk a módosító javaslatok mellett az elénk került törvénytervezetet.

Köszönöm szépen a figyelmüket.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
48 84 2003.02.12. 1:32  65-91

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Világosi Gábort hallgatva felmerült bennem egy olyan kérdés, amit nem árt tisztázni a parlament színe előtt. Arra kérem államtitkár urat, hogy erre majd a megfelelő időben adjon választ.

Világosi Gábor állítása szerint ugyanolyan esélye lesz a magyar ügyvédeknek az Európai Unió tagállamaiban munkát, ügyeket vállalni, mint az Európai Unióból érkező jogászoknak nálunk. Nagyon kíváncsi vagyok arra, hogy azok a munkavállalási korlátok, amelyekről tudunk - amelyek tekintetében az Európai Unió velünk, új tagállamokkal szemben egyoldalúan fenntartja magának ezt a jogot -, ebben a tekintetben jelentenek-e korlátokat. Ha mégis jelentenek korlátokat, akkor van-e valamilyen elképzelése a kormánynak arra, hogy ezt miként próbálja kiküszöbölni, nehogy abba a helyzetbe kerüljünk, hogy viszonosságról meg egyenlő lehetőségekről beszélünk, arról, hogy távlatok nyílnak a fiatal magyar ügyvédek előtt, közben pedig kiderül, hogy ez nem teljesen így van.

Arra kérem államtitkár urat - nem feltétlenül ebben a keretben -, hogy amikor válaszol az elhangzottakra, akkor erre feltétlenül térjen ki.

Köszönöm szépen.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
48 99 2003.02.12. 3:52  92-104

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Magam is az ipari forradalommal kezdtem volna a felszólalásomat, és onnan vezettem volna le a szabadalmi ügyvivők ma igen fontos tevékenységét, de természetesen nem ismétlem meg ezeket a gondolatokat, hiszen egy ilyen rövid, ötperces hozzászólásban valóban arra van lehetőség, hogy kifejtsem a frakcióm álláspontját.

A szabadalmi ügyvivőkről szóló törvény módosítása némileg összefügg az ügyvédi törvény módosításával. Abból a szempontból függ össze, hogy kénytelenek vagyunk két szempontnak megfelelni, a Magyar Országgyűlés két szempontnak kell hogy megfeleljen egy ilyen törvényalkotás során. Az egyik szempont az, hogy az európai uniós jogharmonizációs kötelezettségünknek eleget tegyünk, azaz biztosítsuk a külföldi ügyvédeknek, illetőleg külföldi szabadalmi ügyvivőknek a magyarországi munkalehetőséget, a magyarországi szolgáltatásnyújtás lehetőségét. A másik szempont, ami szerintem legalább olyan fontos, ha nem fontosabb, hogy a Magyar Országgyűlésnek figyelembe kell vennie azt, hogy a magyar ügyvédek és magyar szabadalmi ügyvivők a lehető legtöbb jogot kapják meg addig a határig, ameddig még ez az Európai Közösség jogával összeegyeztethető.

Nos, szeretném leszögezni, hogy megítélésünk szerint a szabadalmi ügyvivőkről szóló törvény módosítása esetén sokkal jobban sikerült ezt a két szempontot egyszerre érvényesíteni, jobban sikerült a szabadalmi ügyvivőkre vonatkozó szabályozás esetén a jogharmonizációs szempontok figyelembevétele mellett a magyar szabadalmi ügyvivők érdekeit képviselni.

 

(14.20)

 

Éppen ezért frakciónk támogatja a törvény elfogadását. Nem szeretném azt részletezni, hogy melyek az újdonságai ennek a törvénynek, és melyek azok a lehetőségei, amelyekkel valóban élhetnek a magyar szabadalmi ügyvivők is.

Nagyon fontosnak tartom azt, hogy egy olyan többlépcsős rendszert vezet be ez a törvény, amely kapcsán a külföldi szabadalmi ügyvivők bizonyos fokozatokban - eltérő formákban - kapcsolódhatnak be a magyarországi szabadalmi tevékenységbe. Bárcsak az ügyvédeknél is meg tudnánk oldani, hogy egyfajta széles, fokozatos skálája legyen meg azoknak a lehetőségeknek, ahogyan bekapcsolódhatnak, mondjuk, a külföldi ügyvédek a magyar jogi képviseletbe!

Nem kívánom nagyon hosszan elemezni ezt, mert részben rövid az idő, részben pedig egyetértek azzal, amiket az előttem szóló szocialista képviselőtársam is elmondott. A szabadalmi ügyvivői tevékenység, szemben az ügyvédi tevékenységgel, egy viszonylag későn szabályozott tevékenység a magyar jogban, éppen ezért könnyebb is hozzáigazítani az európai uniós gyakorlathoz és az európai uniós joghoz. Ezzel szemben az ügyvédi tevékenységnek jóval nagyobb hagyományai vannak a magyar jogban, valószínűleg ezért is nehezebb az ügyvédi tevékenység szabályait és az érdekeket összeegyeztetni.

Összefoglalva: a kormány és az Igazságügyi Minisztérium a jogharmonizációs szempontok mellett itt megfelelően tudta érvényesíteni a magyar szabadalmi ügyvivők érdekeit. Azt tudom mondani, hogy Magyarország maximálisan kihasználta azokat a lehetőségeket és azt a mozgásteret, amelyet az uniós szabályozás meghagy a magyar jogalkotó számára.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
48 103 2003.02.12. 0:24  92-104

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Pusztán azért kértem szót, mert szeretném tájékoztatni az államtitkár urat Horváth Balázs képviselőtársam megbízásából, hogy az ellenzék másik pártja, a Magyar Demokrata Fórum is támogatja a törvényjavaslat elfogadását. Elmondta volna személyesen is, de engem kért meg arra, hogy tolmácsoljam a Demokrata Fórum véleményét.

Köszönöm szépen.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
49 266 2003.02.17. 5:24  263-268

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselő Úr! A Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőcsoportja örömmel tapasztalja, hogy a részben ellenzéki és nagyobb részben Csákabonyi Balázs által benyújtott módosító javaslatokban egyre inkább olyan normaszöveg kezd kialakulni, amelyben már - legalábbis annak szellemiségével, annak tartalmi részeivel - egyetértően tudna nyilatkozni a Fidesz-frakció is. Azért fogalmazok óvatosan, mert még én sem látom pontosan, hogy mi lesz a kormány végleges álláspontja. De nagyra értékeljük Csákabonyi Balázs képviselő úrnak azokat a módosító indítványait, amelyek megpróbálják közelebb vinni részben az ügyvédi kamara, részben pedig egyébként az ellenzéki pártok álláspontjához is a törvény szövegét.

Egy dologra szeretném felhívni államtitkár úr figyelmét, ami sarkalatos kérdés volt az alkotmányügyi bizottságban, vagy legalábbis úgy ítéltem meg, hogy e körül a kérdés körül komoly vita és a vitán túl bizonyos jobbító szándékok is mutatkoztak mind a két oldalról, márpedig ez a bizonyos társas ügyintézésnek vagy társügyintézésnek a kérdése.

Tudomásul véve azt, hogy a magyar jogszabály nem tehet olyan rendelkezést, amely a közösségi jogba ütközne, mégis úgy látjuk, hogy a társas ügyintézés kérdését praktikus oldalról kellene megközelíteni. A jelenlegi törvényszöveg nem egészen világosan fogalmazza meg, hogy mi az, amit megtehet, kötelezettségként előírhat az ügyvédi kamara például egy közösségi jogásznak, és mi az, amire nincs joga az ügyvédi kamarának, hogy egy közösségi jogásszal szemben előírja. Mire gondolok? Arra gondolok, államtitkár úr, hogy felmerült a bizottsági ülésen - én vetettem föl többek között -, hogy az a megfogalmazás, amely szerint az európai közösségi jogász csak akkor láthatja el a képviseletet, ha e célból ügyvéddel vagy ügyvédi irodával együttműködési szerződést köt, nincsen definiálva sehol a törvényben. Nincs az együttműködési szerződés tartalma sehol definiálva. Ebben a tekintetben merül fel az, hogy vajon a jelenlegi ügyvédi gyakorlatban ismert társas ügyintézési vagy társügyintézési forma belefér-e ebbe az együttműködési szerződésbe vagy nem.

A bizottsági ülésen megjelent köztisztviselőnek az volt a határozott álláspontja, hogy semmi olyan értelmezése nem fér bele ennek a szövegnek a törvény szellemébe és rendelkezéseibe, amely kötelező erővel előírná, hogy egy közösségi jogász kénytelen igénybe venni az eljárás során, a hatóság előtti képviselet során egy magyar ügyvédet is. Ezt nem lehet lerögzíteni. Igen ám, de akkor mi is az együttműködési szerződés tartalma? Mire vonatkozhat ez az együttműködési szerződés? Ez nincs sehol sem körülírva.

Ebből a szempontból már sokkal jobb az a forma, amit Csákabonyi Balázs képviselő úr benyújtott, vagy amit akár Horváth Balázs képviselő úr is benyújtott, amely a társügyintézést vagy társas ügyintézést kifejezetten beemeli a törvénybe. Igaz, hogy nem kizáró jelleggel, hanem azt mondja Csákabonyi Balázs képviselő úr módosító javaslata, hogy a társas ügyintézés szabályait is rögzítő együttműködési szerződést kell kötni.

Az én értelmezésemben ebbe még mindig belefér az, hogy társas ügyintézési kötelezettséget ír elő, mondjuk, az ügyvédi kamara, de tételezzük fel, hogy ezt nem lehet kiolvasni a normaszövegből. Viszont itt az ügyvédi kamarának és egyáltalán a jogászoknak, az ügyvédeknek kellene valamifajta segítséget nyújtani, amellyel ezt az együttműködési szerződést valahogy definiálják. Jelen formájában nincs definiálva, hogy mire vonatkozhat ez az együttműködési szerződés.

Én azt is elfogadom, hogy majd az ügyvédi kamara fogja definiálni ezt az együttműködési szerződést, de ennek a kereteiben akkor meg kell határozni, hogy ez vonatkozhat-e a társas ügyintézésre vagy nem vonatkozhat. Ha nincs benne a társas ügyintézés, akkor végül is mire fognak együttműködést kötni? Elnézést kérek, de arra fognak együttműködési szerződést kötni, hogy átveszik az ügyféltől a pénzt? A megbízási díjat átveszik, és onnantól kezdve már tulajdonképpen önállóan járhatnak el?

Nos, ezek azok a kérdések, amelyek szerintünk a törvényszövegben a mai napig nincsenek rendezve; még a módosító javaslatok után sem biztos, hogy tökéletesen rendezve vannak. Javaslom, államtitkár úr, gondolják át, hogy az úgynevezett együttműködési szerződésnek mi is legyen a tartalma.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a Fidesz padsoraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
49 276 2003.02.17. 6:33  271-295

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Mindenekelőtt szeretném megköszönni, államtitkár úr, hogy elegendő időt biztosítanak számunkra, hogy benyújtsuk az általunk szükségesnek tartott módosító javaslatokat; ígérem, hogy ezt rövidesen meg is fogjuk tenni, azért, hogy ezeket még tovább tudjuk tárgyalni.

Tisztelt Keller Államtitkár Úr! Örülök annak és köszönöm, hogy a vita során önmagához képest is meglehetősen visszafogott és tárgyilagos politikai véleményeket alkotott. Erre szeretnék egy nagyon visszafogott és nagyon tárgyilagos politikai véleményt mondani, mely szerint ha önöket az elmúlt négy év kormányzása győzte meg arról, hogy szükség van erre a törvényre, nyugodjon meg, bennünket az elmúlt nyolc hónap kormányzása győzött meg arról, hogy szükség van erre a törvényre. (Pettkó András tapsol.) Tehát így legalább az ellenzék és a kormánypártok kölcsönösen meggyőzték egymást arról, hogy bizony a közéletet szükséges még átláthatóbbá, még tisztábbá tenni.

Ami pedig a törvényjavaslat egészét illeti, az elmúlt felszólalásom, a vezérszónoklatom során elmondtam és szeretném ezt megerősíteni: egyetértünk azzal, hogy az Állami Számvevőszék vizsgálati jogosultsága kiteljesedjen, hogy még szélesebb körben legyen joga az Állami Számvevőszéknek vizsgálni a közpénzek felhasználását, a közpénzek útját, és ennek érdekében mi készek vagyunk együttműködni. De azt is szeretném előrebocsátani: nem véletlen, hogy az Állami Számvevőszéknek ezt a jogosultságát támogatjuk. Mi minden olyan vizsgálatot szeretnénk szorgalmazni, amely független, és amely nem a politikai hovatartozások vagy a kormány- és ellenzéki oldal politikai csatározásainak a kereszttüzébe kerülhet, hanem egy független szervezet, az Országgyűlés alá rendelt Állami Számvevőszék vizsgálatát eredményezi. Ezért az ilyen típusú megoldásokat támogatjuk.

Kérem, azt is fontolják meg - az Igazságügyi Minisztérium államtitkárát is kérem, hogy fontolja meg -, hogy viszont ha már megalkotjuk az Állami Számvevőszékről szóló törvény módosítása során ezt a kiteljesedett jogkört, akkor semmiképpen ne lőjünk túl a célon. Ne lőjünk túl a célon; nincs semmi szükség arra, hogy olyan mélységig kelljen követnie az Állami Számvevőszéknek a közpénzeket, amely már - mondjuk úgy - az állampolgárok, az egyszerű, a közpénzek felhasználásában sokadik láncszemként dolgozó vállalkozók vegzálásához vezetne. Nyilván egy ilyen vállalkozónak mindenféle vizsgálaton, APEH-vizsgálaton és egyéb törvényes vizsgálatokon át kell esnie, de úgy gondolom, hogy az Állami Számvevőszék vizsgálódásainak odáig kell eljutnia, hogy valóban a lényeget lehessen látni ezeknek a közpénzeknek a felhasználásában, és semmi szükség arra, hogy a huszonötödik alvállalkozót is vizsgálják.

 

(21.50)

 

Már csak azért sem, mert ha valóban törvényesen használják fel a közpénzeket, ha valóban törvényes keretek között dolgoznak a fővállalkozók, akkor náluk minden olyan szerződésnek tiszta szerződéses viszonynak kell lenni, ami az alvállalkozókra is vonatkozik. Tehát egy alvállalkozó szemszögéből nézve a közpénz már nem is biztos, hogy közpénz, mert egy alvállalkozót nem feltétlenül érdekli az, hogy az ő megbízója, mondjuk, egy nagy, tőkeerős magáncég vajon részben állami pénzekből, részben közpénzekből bízza-e meg az alvállalkozókat, vagy a saját vagyonából, saját pénzeszközeiből. Tehát részletkérdés egy alvállalkozó számára, hogy ez a közpénz közpénz-e, számára már a közpénznek a közpénz jellege el is vész.

Ezért én részben a törvény végrehajthatósága érdekében, tehát azért, hogy valóban ez a jó szándék, a közpénzek felhasználásának nyomon követése, a közpénzek útjának a nyomon követése az Állami Számvevőszék részéről leellenőrizhető legyen, részben a végrehajthatóság érdekében, részben pedig azért - szoktam ezt a példát mondani -, hogy ne váljon revizorállammá, az Állami Számvevőszék mint egy meghosszabbított revizorállam fog mindenféle közpénzutakat vizsgálni, én azt kérem, hogy ésszerű határokon belül szabjuk meg a vizsgálati kört. Amennyiben mégis úgy látják jónak, hogy az úgynevezett szerződéses partnerekre - ahogyan a törvényjavaslat fogalmaz - is ki kell terjednie a vizsgálatnak, akkor pedig egyrészt tisztázni kell, hogy a szerződéses partnerek alatt mit értünk, másrészt pedig szükség van arra, hogy a számvevőszéki vizsgálat mélységét, tartalmát a törvény, a Számvevőszékről szóló törvény szabályozza, mert ebben a formában, így ez teljesen parttalan lehet, és teljesen önkényes vizsgálatot eredményezhet.

Összefoglalva: tudom, mondta az államtitkár úr, hogy sok részéről nem beszéltünk ennek a törvénynek. Talán megbocsátják nekem, ha elsősorban azokról a kétharmados részekről beszélek, amelyekben az ellenzéknek nyilván jogalkotó, törvényhozó felelőssége van, nemcsak a politikai felelőssége, hanem a törvényhozói felelőssége is megvan.

Az Állami Számvevőszékről szóló törvény módosítása a kulcsa ennek az egésznek, legalábbis mi úgy látjuk, hogy ez kulcskérdés ebben a törvénycsomagban. Az Állami Számvevőszékről szóló törvényt ritkán szokta módosítani az Országgyűlés; nem is tudom, mikor volt utoljára módosítva a számvevőszéki törvény. Ez tehát megfelelő alkalom arra, hogy az Állami Számvevőszékkel együttműködve olyan normaszöveget fogadjon el az Országgyűlés kétharmados többséggel, amely végrehajtható lesz, és amely megfelel annak a célnak, amit a törvény megalkotói vagy legalábbis a törvény előterjesztői az indoklásba belefogalmaztak. Ezzel a céllal egyetértünk, és ezért ezeknek a kétharmados részeknek a megszavazásában is szeretnénk közreműködni.

Köszönöm szépen.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
49 280 2003.02.17. 2:20  271-295

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Tisztelt Keller Államtitkár Úr! Két dologra szeretnék reagálni abból, amit elmondott. Az egyik - időben visszafelé haladva - az Állami Számvevőszék elnökének felügyelőbizottsági elnöki jelölése, tehát a 200 milliónál nagyobb tőkével rendelkező cégek felügyelőbizottságára vonatkozó elnökjelölés.

Pusztán azt vetettem fel a vitában, a vezérszónoklatban, hogy ez jelenleg a társasági törvénnyel ellentétes, tehát a társasági törvény másként szabályozza ezt a kérdést.

Ez nem azt jelenti, hogy nem lehet módosítani a társasági törvényt, de akkor szinkronba kell hozni a társasági törvényt. Ez az egyik észrevételem.

A másik észrevételem még ehhez a témához, hogy ön elég érdekesen fogalmazta meg, hogy itt majd az Állami Számvevőszék elnöke valami normatív szempontrendszert fog kidolgozni. Ez igaz, de egy ilyen horderejű kérdésben akár maga a törvényalkotó is megállapíthatna normatív szempontokat, tehát hogy kit lehet felügyelőbizottsági elnöknek kinevezni. Ha már úgy gondoljuk, hogy ezt abszolút rábízzuk a Számvevőszék elnökére, persze el is tekinthetünk ettől, de azért ne felejtsük el, hogy normális körülmények között egy ilyen kinevezés esetén lehet, hogy meg kellene határozni törvényben például legalább a minimális feltételeket.

Amit pedig egy másik megjegyzésére szeretnék elmondani, ez a bizonyos alvállalkozókkal kapcsolatos történet. Óva intek mindenkit attól - és önt is óva intem attól -, hogy a fővállalkozók és az alvállalkozók tisztán üzleti, gazdasági kapcsolatába olyan szempontok keveredhessenek, amelyek az alvállalkozók számára, mondjuk, előnyösebbé tehetnek bizonyos üzleteket, szemben a fővállalkozókkal. Nem biztos, hogy az egy piackonform megoldás, hogy az alvállalkozók teljesen pontosan tudhatják azt, hogy úgymond mennyit keres az üzleten a fővállalkozó, és majd ebből a szempontból ők jobban tudnak alkudozni a fővállalkozóval.

Azt gondolom, hogy nem így működik a piac, van egy közbeszerzési eljárás, ott elnyernek egy bizonyos megbízást, és ezért a megbízási díjért utána a fővállalkozó el tudja dönteni, hogy milyen alvállalkozókat alkalmaz. Köszönöm szépen.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
49 284 2003.02.17. 2:08  271-295

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Csak egyetlen mondatot engedjen meg, elnök úr válaszként. Én nem azt mondtam, és nem is akarom ezt feltételezni, hogy az előterjesztés megszövegezőinek az lett volna a szándéka, hogy beleavatkozzon a fővállalkozó és az alvállalkozó piaci, üzleti kapcsolatába, de ha nagyon egyszerűen átlátjuk a helyzetet, ha az alvállalkozó, mondjuk, a nyilvánosság szabályai miatt teljesen tisztában lesz azzal, hogy a fővállalkozó mennyit nyer ezen az üzleten, akkor nyilvánvaló, hogy egyszerűbb lesz neki alkudozni, mert az alvállalkozók teljesen látni fogják, tudni fogják azt, hogy a fővállalkozó mennyit tud engedni az árajánlatából, vagy mennyit tud engedni a megbízási ajánlatából.

 

(22.10)

 

Lehet, hogy azt lehet mondani, hogy a közmegrendelések, tehát a közpénzekből származó megrendelések teljesítése már csak ilyen kellemetlen dolog, hogy a nyilvánosság - lehet ezt mondani - miatt kénytelen a fővállalkozó azzal számolni, hogy pontosan tudni fogja mindenki, fillérre ki tudja számítani, mennyi a megbízási díja, de valljuk be őszintén, hogy ez azért a piaci szabályokba, a piaci mechanizmusokba való beavatkozás. Odáig azért nem mehetünk el, hogy a legrosszabb üzlet lesz az állammal üzletet kötni, vagy a legrosszabb üzlet lesz, mondjuk, állami támogatást igénybe venni, mert ne felejtsük el, itt nemcsak arról van szó, hogy üzletkötés az állammal, hanem ha valaki például egy egymilliárdos üzlethez kap tízmillió forint állami támogatást, nagyobb összeget mondok, százmillió forint állami támogatást, körülbelül egytizedét megkapja, akkor már ezek a bizonyos átláthatósági szabályok vonatkozni fognak erre az üzletre. Tehát azért csínján kellene ezzel bánni!

Tényleg nem az eredeti szándékától szeretném eltéríteni a törvényjavaslatot, de nem szeretnék olyan piacgazdaságban élni, ahol a legrosszabb üzlet lesz az, ha valaki állami támogatásban részesül, és mindenki, aki nem részesül állami támogatásban, jó üzletet tud kötni.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
49 292 2003.02.17. 2:23  271-295

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Göndör képviselő úrnak szeretnék néhány dolgot a figyelmébe ajánlani azzal kapcsolatban, amit ön elmondott, hogy valaki elnyeri a megbízást, majd utána a tényleges munkát egy alvállalkozó végzi el. Azt szeretném elmondani önnek, képviselőtársam, hogy bár ez szerintem is ügyes trükk, ügyes trükk, de azért szögezzük le magunk között, hogy ennek a törvénynek nem lehet a célja az, hogy az egyébként törvényes, legális, jogszerű piaci üzleteket - mondjuk így - megbélyegezze. Tehát ez a fajta gondolkodás, mely szerint azért kell a közpénzek útját végigkövetni, mert micsoda dolog az, hogy valaki elnyeri a megbízást és utána egy alvállalkozó végzi el a munkát, hadd jegyezzem meg, hogy ez törvényes. Ha önök úgy gondolják, hogy ez így nincs jól, akkor hozzunk olyan törvényeket, amelyek kizárják azt, hogy valaki, aki közbeszerzésen elnyert egy munkát, az utána további alvállalkozókat alkalmazhasson. Nem biztos, hogy ez célravezető lenne, gazdaságilag nem biztos, hogy célravezető lenne, de tisztázzuk, hogy ez egy törvényes folyamat, lehetséges alvállalkozókat igénybe venni.

Az megint más kérdés, hogy vajon mennyire komoly az a döntéshozatal, ahol olyan alvállalkozónak nem jut megbízás, aki ténylegesen képes elvégezni a munkát, és egy olyan fővállalkozó nyer, aki nem tudja, vagy nem is akarja elvégezni a munkát, és helyette mások dolgoznak. De még egyszer szeretném leszögezni, hogy ez egy törvényes megoldás, ez a piac logikája alapján működik.

És még egyetlenegy szót akartam mondani egy másik témáról, és ezt már inkább csak kérdésként teszem fel, hogy európai uniós csatlakozás küszöbén állva elgondolkodtató, hogy az európai uniós pénzek mozgásában vajon ennek a törvénynek van-e hatása, vagy majd arra kell egy külön törvényt hoznunk, hogy az európai uniós pénzeket mint egyfajta közpénzt ugyanígy tudjuk ellenőrizni. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Mert azt hiszem, hogy új jelenségként reményeim szerint jókora pénzösszegek fognak érkezni az Európai Unióból.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
51 111 2003.02.24. 1:45  110-117

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszterelnök Úr! Azoknak, akik állami tisztséget vállalnak, az erkölcs és a jog szabályai közül mindig a szigorúbbhoz kell igazodniuk. Ez volt az ön reakciója helyettesének, Kiss Elemérnek a lemondása kapcsán. Ha önnek ez az erkölcsi mércéje, akkor mi a véleménye a következő ügyekről?

Ron Werber, aki az ön személyes miniszterelnök-jelölti kampányát is irányította, 10 ezer dollárt kapott a Miniszterelnöki Hivataltól egy mai napig ismeretlen tartalmú tanulmányért.

Nagy Sándor, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára egy MSZP közeli cégtől kívánt irodát bérelni a Hattyúház elnevezésű ingatlanban közbeszerzési eljárás nélkül.

Braun Róbertnek, a Miniszterelnöki Hivatal helyettes államtitkárának korábbi cége tavaly decemberben 33 millió forintos megbízást nyert el nyílt közbeszerzési eljárás lefolytatása nélkül a Miniszterelnöki Hivataltól. Ebből 8 millió forint 18 napi munkáért járt volna.

 

(16.20)

 

Az SZDSZ választási kampányában közreműködő Geszti Péter cége túl van már a 100 millió forinton, amit a kormány különböző intézményeitől nyert el.

Csillag István gazdasági és közlekedési miniszter közel 30 millió forintos megbízást adott korábbi cégének, a Pénzügykutató Rt.-nek, amelynek ügyvezetője és vezérigazgató-helyettese is volt.

Csak az idő hiányában nem folytatom a sort. Ezek az ügyek, miniszterelnök úr, jogilag bizonyára rendben vannak. És erkölcsileg? Tisztelt Miniszterelnök Úr! Ezeket az ügyekért ki vállalja az erkölcsi felelősséget?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
51 115 2003.02.24. 0:42  110-117

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Tisztelt Miniszterelnök Úr! Szeretném önt emlékeztetni a következő ügyekre. Néhány évvel ezelőtt ön 100 ezer dollárt kapott a Gresham-ügyben, ahol szocialista önkormányzati képviselők meggyőzése volt a feladat. A Paksi Atomerőműnél tanácsadás címén 8 millió forintot kapott.

Tudja, miniszterelnök úr, mi jut az ember eszébe Kiss Elemér lemondása, lemondatása kapcsán? Az, hogy amit szabad Jupiternek, nem szabad a kisökörnek. Úgy látszik, hogy inkább ez az önök kormányának az érvényes erkölcsi mércéje. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban. - Közbeszólás az MSZP soraiból: Gyerekszoba, gyerekek!)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
51 222-224 2003.02.24. 0:27  221-225

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Elnézést kérek, elnök úr, de egyszerűen fizikailag nem volt idő arra, mert olyan gyorsan haladtunk a szavazás során, hogy…

 

ELNÖK: Csinálhatjuk lassabban is, képviselő úr, ha gondolja. (Derültség.)

 

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Javaslom, hogy hasonló sorrendben haladjunk, de Csákabonyi Balázs képviselő úrnak az ajánlás 6. pontjában megfogalmazott módosító javaslatát fenntartom. Kérem, hogy erről szavaztasson az Országgyűléssel.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
53 57 2003.03.03. 3:04  56-62

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Ron Werber, a Magyar Szocialista Párt kampánytanácsadója 10 ezer dolláros megbízási díjat vett fel a Miniszterelnöki Hivataltól egy máig nem nyilvános tanulmány elkészítéséért. A Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter helyetteseként eljárva ön írásbeli kérdéseimre elégtelen, botrányos válaszokat adott.

Arra a kérdésemre, hogy Keller László közpénzügyi államtitkár folytatott-e vizsgálatot az ügyben, a válasz úgy hangzott, hogy Keller László nem folytatott vizsgálatot az ügyben, és nem is tervez ilyen vizsgálatot. Arra a kérdésemre, hogy milyen szakmai szempontok és referenciák alapján választották ki Ron Werbert, a válasz úgy hangzott, hogy Ron Werber az elmúlt évtizedekben a közepes létszámnagysággal működő szervezetekre vonatkozóan számos külföldi országban bizonyította tehetségét.

Arra a kérdésemre, hogy nyilvános-e a 10 ezer dollárt érő tanulmány, a válasz úgy hangzott, hogy a tanulmány úgynevezett belső nyilvánosságra készült, a tanulmányt a Miniszterelnöki Hivatal nem hozhatja nyilvánosságra. (Közbeszólás az MSZP soraiból.) Arra a kérdésemre, hogy várható-e Ron Werber további foglalkoztatása a Miniszterelnöki Hivatal részéről, a válasz úgy hangzott, hogy vélhetően felkérést fog kapni további esetekben is, amikor a Miniszterelnöki Hivatal megítélése szerint az ő szaktudására lesz szükség.

A 10 ezer dolláros tanulmány elkészítésére a válasz szerint más szakértők is felkérést kaptak. Arra a kérdésemre, hogy a Miniszterelnöki Hivatal adott-e más megbízást is Ron Werbernek, a válasz úgy hangzott, hogy Ron Werber egy folyamatos monitoring lefolytatását is vállalta, ezért rendszeres mintavételes, megfigyeléses ellenőrzést hajt végre munkája nyomán az egyes szervezeti egységekben.

Arra a kérdésemre, hogy Ron Werber javaslatai alapján kívánnak-e változtatni a Medgyessy-kabinet eddigi kormányzati gyakorlatán, a válasz úgy hangzott, hogy a Ron Werber vezetésével készített tanulmány nyomán került és kerül sor a Miniszterelnöki Hivatal, a miniszterelnöki kabinet átalakítására.

Kérdezem öntől, államtitkár úr, hogy komolyan gondolja-e ezeket a válaszokat. Miért nem folytatott vizsgálatot a Miniszterelnöki Hivatal közpénzügyi államtitkára ebben az ügyben? (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Úgy van!) Milyen szakmai referenciákkal rendelkezik Ron Werber? Mi a végzettsége, milyen szakmai tevékenységet végzett eddig, ami alapján kiválasztották? Kik voltak Ron Werber versenytársai? Kiknek az ajánlatai közül fogadták el Ron Werber ajánlatát? (Folyamatos zaj.) Hogyan végzett hosszas megelőző-feltáró munkát, illetve hogyan fog végezni folyamatos monitoringtevékenységet, rendszeres mintavételes, megfigyeléses ellenőrzést a kormány egyes szervezeti egységeiben egy olyan külföldi állampolgár, aki semmiféle nemzetbiztonsági átvilágításon nem esett át? Miért nem engedélyezte ön február 25-én Áder Jánosnak az iratokba való betekintést, ha három nappal később nekem engedélyezte?

Kérem, válaszoljon a kérdéseimre. Köszönöm, államtitkár úr. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
53 61 2003.03.03. 0:53  56-62

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Államtitkár Úr! A következő kérdéseket tettem fel önnek (Az elnök ismét csenget.): Miért nem folytatott vizsgálatot a Miniszterelnöki Hivatal közpénzügyi államtitkára ebben az ügyben? (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Úgy van!) Milyen szakmai referenciákkal rendelkezik Ron Werber? Mi a végzettsége? Milyen szakmai tevékenységet végzett eddig, ami alapján kiválasztották? Kik voltak Ron Werber versenytársai? Kiknek az ajánlatai közül fogadták el Ron Werber ajánlatát? Miért nem engedélyezte február 25-én Áder Jánosnak az iratba való betekintést, ha három nappal később nekem már engedélyezte? (Folyamatos zaj.)

Miniszterelnök Úr!... - a miniszterelnök úr nincs itt, bocsánat: Államtitkár Úr! Ön egyetlenegy kérdésemre sem válaszolt. Gondolom, ön ellenzéki képviselőként ugyanúgy nem fogadná el ezt a választ, mint ahogy én sem teszem.

Köszönöm szépen. (Nagy taps az ellenzék soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
55 25 2003.03.10. 3:07  24-30

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök asszony. Tisztelt Miniszter Asszony! Az elmúlt kilenc hónapban, amióta az MSZP irányítja a Belügyminisztériumot, a magyar rendőrség sorozatban sérti meg az alkotmányban lefektetett alapjogokat. A jogellenes rendőri intézkedéseket számos esetben a független igazságszolgáltatásnak kellett orvosolnia. Loppert Dániel véleménynyilvánításhoz fűződő jogát a rendőrség megsértette, amikor az egyetemi hallgató a múlt nyáron árulónak nevezte a miniszterelnököt, és a rendőrség túlkapása miatt rendzavarásért kellett bíróság elé állnia. A bíróság megszüntette ellene a jogellenes eljárást. Berkecz Mária emberi méltósághoz fűződő jogát súlyosan megsértették a rendőrök, amikor megalázó módon motozták meg és vizsgálták át ruházatát. A rendőrség egy 1995-ös belügyminiszteri rendeletre hivatkozott, amely alapján ön szerint a rendőröknek az őrizetest minden esetben át kell vizsgálniuk. A jogszabály ezzel szemben ilyen kötelezettséget nem ír elő kötelező jelleggel a rendőröknek.

A rendőrség alkotmányos jogokat sértett akkor is, amikor elkobozta a Medgyessy Péter és Adrian Năstase miniszterelnökök közös ünneplése ellen tiltakozó tüntetés szórólapjait, amit sokszorosítani szerettek volna a tüntetés szervezői. Mivel az ügyben nem történt bűncselekmény, a szórólapokat a rendőrség jogellenesen foglalta le, megsértve ezzel a tiltakozók szabad véleménynyilvánításhoz fűződő jogát. A rendőrség megsértette az érintett magyar állampolgárok gyülekezési jogát, amikor következetlenül, szelektíven engedélyezte vagy tiltotta meg a készülődő iraki háború elleni különféle demonstrációk megtartását.

Legutóbb a rendőrség Barna Tibor és Pál Márton ellen tiltott önkényuralmi jelkép használatáért indított eljárást. A két fiatal a három héttel ezelőtti háborúellenes béketüntetésre Medgyessy Pétert bíráló plakátot készített, amelyen a sarló és a kalapács negatív összefüggésben, elutasítólag jelent meg. A rendőrség a plakátot elkobozta, a két fiatalembert előállították, kihallgatták, és házkutatást tartottak náluk. Az ügyészség a bírósági eljárásban visszaállította a törvényességet, és ejtette az önkényuralmi jelkép használatának komikus vádjait. Nyilvánvalóvá vált, hogy a rendőrség eljárása újfent alkotmányos jogokat sértett.

Tisztelt Miniszter Asszony! Önt nem zavarja, hogy amióta ön a miniszter, és ön irányítja a rendőrség munkáját, állandósultak a rendőrség jogsértései? Nem érzi kínosnak azt, hogy a bíróságok sorozatosan állapítják meg a rendőrség intézkedéseiről, hogy azok alkotmányos jogokat sértettek? Egyetért ön a rendőrség jogsértő gyakorlatával, vagy hajlandó végre valamit tenni ez ellen?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
55 29 2003.03.10. 0:57  24-30

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Tisztelt Miniszter Asszony! Sajnálom, hogy egy ellenzéki képviselő figyelemfelhívását egy menetrendszerű kioktatással kezdte, és azzal is fejezte be. Szeretnék visszatérni az ön válaszaira.

A mondás szerint a hallgatás beleegyezés, azonban ön nem egyszerűen hallgatott, hanem kiállt a rendőrség jogsértő gyakorlata mellett; ez valójában biztatást jelent a rendőröknek, hogy csak folytassák tovább ezt a jogsértő gyakorlatot. Felmerül a kérdés, vajon nem ez-e a szándékuk önöknek, hogy ilyen jogsértő gyakorlattal magyar állampolgárokat a kormány elleni kritikától tartsanak vissza.

Amennyiben itt, ebben a teremben demokraták ülnek, ebben a teremben nem fogadhatja el senki az ön válaszát - demokrata nem fogadhatja el az ön válaszát.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban. - Zaj.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
55 179 2003.03.10. 5:21  176-190

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A 49 módosító indítvány közül 17 a törvényjavaslat kétharmados részeire vonatkozik. Szeretném felhívni a figyelmüket, hogy ezen módosító indítványok elfogadásához is kétharmados többség kell.

Szomorúan kell megállapítanom, hogy a kormány egyetlenegy ellenzéki képviselő által benyújtott módosító indítványt sem támogatott, márpedig a törvény kétharmados részeire vonatkozóan is szép számmal nyújtottunk be módosító indítványokat. Úgy gondolom, ettől még létrejöhet egy olyan normaszöveg, amit az ellenzék támogatni tud.

Szeretném felhívni a figyelmüket arra, hogy az önkormányzati törvényt érintő módosításokat mind a kormány-, mind az ellenzéki oldalról jelentős kritikák érték. Úgy tartanám helyesnek, ha a kormány megfontolná, hogy az önkormányzati törvény módosítására abban a formában, ahogyan eredetileg előterjesztették, ne kerüljön sor. Úgy látom, hogy az ellenzéki és a kormánypárti képviselők egyaránt elég hatásosan érveltek amellett, hogy a javaslat eredeti formájában szűkítené az önkormányzatok gazdasági autonómiáját, gazdasági tevékenységét.

Nem hiszem, hogy a törvényjavaslat sorsa ezen az önkormányzatitörvény-módosításon fog múlni, márpedig ne felejtsék el, államtitkár úr, képviselő urak, hogy a törvényjavaslat zárószavazásánál a kétharmados részekről egységesen, egy szavazással kell szavaznunk, ezért könnyen lehet - mivel három kétharmados törvényt módosítana a törvény: az Állami Számvevőszékről szóló törvényt, az adatvédelmi törvényt és az önkormányzati törvényt -, hogy nem lesz más megoldásuk azoknak a képviselőtársainknak, akik nem értenek egyet az önkormányzati törvény módosításával, mint hogy a kétharmados részeket elutasítják. Ez pedig nagy hiba lenne, mert az Állami Számvevőszékről szóló törvény módosítása feltétlenül szükséges ahhoz, hogy működőképes legyen az üvegzsebtörvény, az üvegzsebprogram. Ha az Állami Számvevőszékről szóló törvényt nem tudjuk módosítani, akkor jelentős hatékonyságcsökkenés áll be a törvény eredeti szándékához képest.

Szeretném leszögezni, hogy nem ez a célunk. Olyan törvény megalkotásához szeretnénk hozzájárulni a kétharmados részek megszavazásával, amely a közélet átláthatóbbá tételét szolgálja. Ezért azt kérem államtitkár úrtól, hogy az önkormányzati törvény módosítására vonatkozó akár kormánypárti, akár ellenzéki képviselők által benyújtott módosító javaslatok közül - amelyek egyébként tartalmilag majdnem azonosak - valamelyiket jelöljék ki, hogy kikerüljön a törvény szövegéből az önkormányzati törvény módosítása.

Azt is szeretném felvetni, hogy a 49. pontban a költségvetési bizottság benyújtott egy módosító indítványt, amely lényegében egy kormányrendelet megalkotására vonatkozó felhatalmazás lenne. Ha jól látom, az ajánlás szerint az előterjesztő képviselője egyetértett ezzel a módosító indítvánnyal. Felhívom a figyelmüket - különösen az Igazságügyi Minisztérium képviselőjének a figyelmét - arra, hogy a törvényjavaslatnak ez a része vagy kétharmados, vagy egyenesen alkotmányellenes. Miről szól ez a pont? Arról, hogy a kormány az érintett miniszterekkel egyetértésben, az adatvédelmi biztos véleményének figyelembevételével rendeletben állapítsa meg - nem akarom az egészet felolvasni - a rendszeresen közzéteendő adatok körét, a közzététel formáját s a többi, a közérdekű adatok megismerésére irányuló kérelmek esetén az adatkérés és az adatszolgáltatás eljárási szabályait. Szerintem ezek a kérdések nem alkothatók meg kormányrendelet szintjén, nem biztos, hogy ezek kormányrendeletben rendezhetők. Egyelőre csak az alkotmányos aggályaim szeretném megfogalmazni. Elképzelhetőnek tartom, hogy csak a kétharmados törvényben - például az adatvédelmi törvényben - vagy kétharmados jogszabályban alkotható meg ilyen felhatalmazás, az ilyen adatok köre.

Az ajánlásból egyelőre nem derül ki, hogy a 49. pontot kétharmadosnak tekinti-e a kormány. Ha nem tekinti annak, akkor egyszerűbb az ellenzék dolga, viszont ha kétharmadosnak tekinti, akkor nem szívesen járulnék hozzá egy olyan szavazáshoz, amelyben komoly alkotmányossági aggályokat vet fel egy ilyen kormányrendelet megalkotására vonatkozó felhatalmazás.

Köszönöm szépen a szót, elnök úr.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
55 189 2003.03.10. 2:11  176-190

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Keller államtitkár urat szeretném arról megnyugtatni, az a célunk, hogy a kétharmados részeket olyan formában, ami mind a két oldal számára elfogadható, elfogadjuk. Tehát mindenképpen úgy látjuk, hogy itt van helye, lehetősége kompromisszumnak.

De én egy másik módosító indítványról szerettem volna beszélni. Tisztelt Ház! Tisztelt igazságügyi Államtitkár Úr! A 41. pontban az alkotmányügyi bizottság fogalmazott meg egy módosító javaslatot, feltehetően az előterjesztő indítványára vagy kérésére, és ez is egy kétharmados része a törvénynek. Utánanéztem, hogy mi ez a módosító indítvány, és megmondom őszintén, nem tudom megérteni ennek a módosító indítványnak a szándékát. Ha ebben tudnak segíteni, akkor tegyék meg! Ugyanis e szerint a módosító indítvány szerint e törvény hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti a helyi önkormányzati képviselők jogállásának egyes kérdéseiről szóló 2000. évi XCVI. törvény 15. §-a. Megnéztem ezt a bizonyos 15. §-t, azt mondja a jogtár, hogy ez beépítésre került az önkormányzati törvény 10. § m) és n) pontjába. Az 10. § (1) bekezdésének m) és n) pontja pedig így szól: a képviselő-testület hatásköréből nem ruházható át m) a települési képviselő, a polgármester összeférhetetlenségi ügyében való döntés, egy bizonyos hozzájárulással kapcsolatos döntés és a vagyonnyilatkozati eljárással kapcsolatos döntés; n) “amit törvény a képviselő-testület át nem ruházható hatáskörébe utalö.

Nem tudom, mi az oka annak, hogy az előterjesztő szándékai szerint ezt a pontot hatályon kívül kellene helyezni. Szerintem nagyon helyes, hogy a képviselő-testület kizárólagos hatáskörébe tartoznak ezek a kérdések, összeférhetetlenségi ügy, azután egy bizonyos gazdasági szerepvállaláshoz való hozzájárulás, vagyonnyilatkozati eljárás és egyéb, törvény által a képviselő-testület hatáskörébe utalt ügy. Köszönöm.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
56 54 2003.03.11. 0:49  15-136

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Tisztelt Ház! Csizmár Gábor államtitkár úr felszólalására szeretnék mondani valamit. Kedves Államtitkár Úr! Én miskolci országgyűlési képviselő vagyok. Nagyon nagy örömmel venném és meg is hívom önt, hogy jöjjön el Diósgyőrbe, ahol a DAM mintegy 1500 dolgozójának, beszállítókkal együtt 3 ezer embernek magyarázza el, hogy miért javult a foglalkoztatáspolitikai helyzet, és hogyan változnak a statisztikai mutatók. Magyarázza el annak a 3 ezer embernek és családtagjainak, hogy vajon hogyan fognak tudni elhelyezkedni, ha a kormány nem tud vagy nem akar segíteni nekik.

Kérem, államtitkár úr, hogy jöjjön el Diósgyőrbe. Köszönöm. (Taps a Fidesz soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
56 111 2003.03.11. 7:20  15-136

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Urak! A vitanap címe “Sodródó kormányzat, bizonytalan jövő?ö. Én egy olyan dologról szeretnék beszélni, amely a Medgyessy-kormány szempontjából nem tűnik sodródásnak, nem tűnik bizonytalanságnak. Mégpedig szerintem egy dologban nem bizonytalankodik a kormány: a képmutatás, a korrupció elleni küzdelem, az üvegzsebprogram és a tiszta közélet fennen hangoztatása mellett a kormány ezzel szöges ellentétben álló gyakorlatot folytat.

A Medgyessy-kormány ezen a téren, a korrupció elleni küzdelemben és a tiszta közéletben bort iszik, és vizet prédikál. Szeretnék mondani néhány olyan területet, ahol az elmúlt kilenc hónapban ezt megtapasztalhattuk. Az első ilyen terület a közbeszerzések területe. Mit ígértek a szocialisták kormányra kerülésük esetén? Azt ígérték, hogy nyilvános közbeszerzési lejárások lesznek, a közbeszerzések valódi verseny alapján fognak eldőlni, és erről a széles nyilvánosság értesülni fog, pontosan nyomon követheti.

Ezzel szemben rendszeressé váltak az álnyilvános pályázatok, ahol hogy, hogy nem, mindig csak egy értékelhető pályázatot adtak be. Szeretnék egy ilyen példát mondani. Braun Róbert miniszterelnöki hivatali helyettes államtitkár volt cége beadott egy meghívásos pályázatra egy ajánlatot, ahol volt még két másik versenytárs. Mit gondolnak, mi történt? A másik két versenytárs nem adott be pályázatot. Kizárólag ajánlatot csak ez a cég adott, el is nyert egy több mint 10 milliós állami megrendelést. Egy példa a sok közül. Azt tapasztaljuk, hogy miközben nyilvános közbeszerzéseket ígértek, rendre a nyilvánosság kizárásával meghívásos, úgynevezett tárgyalásos közbeszerzést bonyolítanak le, ahol álpályáztatások zajlanak.

A másik ilyen téma, ahol a kormány nem bizonytalankodik, a kampánytanácsadók foglalkoztatásának kérdése. Ellenzékből a most kormányon lévők elutasították, hogy az egykori kampánytanácsadók közpénzekből kerüljenek foglalkoztatásra, közpénzekből állami megrendeléseket kapjanak. (Dr. Katona Béla: A nagyságrendet...) Majd ezek után, hogy az ellenzékből ilyen magatartást és ilyen álláspontot tanúsítottak, sorra kaptak az MSZP és SZDSZ kampányának segítői kormányzati megbízásokat, 100 milliós nagyságrendben.

Megint nem akarom példa nélkül hagyni ezt a kijelentésemet. Ron Werber történetét tudjuk, de ez csak egy kis összeg ahhoz képest, amit például Geszti Péter cége kapott állami megrendelésekből, állami megbízásokból. Geszti Péter, mint jól tudjuk, az SZDSZ kampányában erőteljesen részt vett, és nemrégiben kiderült, hogy a Környezetvédelmi Minisztérium is egy volt kampánytanácsadót, SZDSZ-es kampánytanácsadót bízott meg több mint 60 millió forintos munkával.

A harmadik ilyen terület, ahol a képmutatás nagyban folyik, az a közpénzek felhasználásának, nyilvánosságának, átláthatóságának kérdése. Itt a kormány meghirdetett egy üvegzsebprogramot. Már ellenzékből is ezt ígérték, és a kormányprogramban is szerepelt, hogy átlátható, nyilvános lesz a közpénzek elköltése. Sőt, a parlament tárgyal most is egy törvényjavaslatot, amelyben az átláthatóságot törvényi erővel biztosítaná az Országgyűlés.

A valóságban pedig számos esetben titkolózásról szerzünk tapasztalatot. Nem hajlandók feltárni a közpénzekből fizetett szakértői megbízások hátterét, tartalmát. Megint példákat szeretnék hozni. A Miniszterelnöki Hivatalban egy hetilap szerint több mint 40 vagy közel 40 olyan külső megbízási szerződés van, amelyek tartalmához, egyáltalán a szerződésekhez nem tudtak hozzájutni az újságírók. De Kiss Elemér miniszter úr kénytelen volt lemondani, mert a volt ügyvédi irodája szintén a Miniszterelnöki Hivatallal számos megbízást kötött.

 

 

(15.00)

 

Ezek a szerződések a mai napig nem kerültek nyilvánosságra, ezeket a szerződéseket is a titkolózás homálya fedi.

Végül még egy terepe a képmutatásnak: ez pedig a közpénzek ellenőrzésének kérdése. Örülök neki, hogy Keller államtitkár úr jelen van, mert erről szeretnék beszélni. Közpénzügyi államtitkárságot hozott létre a kormány a már meglévő kormányzati ellenőrzés mellett, tehát a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal mellett, de a közpénzügyi államtitkár számos esetben nem volt hajlandó megvizsgálni korrupciógyanús ügyeket, vagy ha mégis vizsgálatot folytatott, akkor mindig mindent rendben talált.

Én a magam részéről képmutató magatartásnak tartom, hogy miközben egy több tíz millióért létrehozott államtitkársága működik a kormánynak, amelynek az lenne a feladata, hogy összehangolja a közpénzek elköltésének az ellenőrzését, közben számos esetben azt tapasztaljuk, hogy kicsit nem néz oda a közpénzügyi államtitkár olyan ügyekre, amelyekre a sajtó vagy az ellenzék felhívja a figyelmet. Azt gondolom, hogy ezért nem volt érdemes létrehozni a közpénzügyi államtitkárságot.

Összefoglalva, tisztelt Ház, tisztelt képviselőtársaim: ebben a kérdésben, a közélet tisztaságának kérdésében nem sodródik a kormányzat, nem bizonytalankodik, nagy, hangzatos programokat hirdetnek meg, hangzatos lózungokat mondanak üvegzsebről és egyéb dolgokról, és ezzel szemben a gyakorlat az, ami ennek az ellenkezője. Ezért számunkra és azok számára, akik kritikus szemmel figyelik a kormány elmúlt kilenc hónapos tevékenységét, ezek a kormányzati intézkedések nem fogadhatók el, a kormánynak ez a hozzáállása a közélet tisztaságában egyszerűen nem lehet mérce. Nem is beszélve arról, hogy Medgyessy Péter azt mondta - és amit mondott, bárcsak igaz lenne a kormány gyakorlatára -, ha a jog és az erkölcs parancsait kell alkalmazni, akkor mindig a magasabb mércéhez kell igazodni. Kíváncsi vagyok arra, hogy amiért Kiss Elemérnek le kellett mondania, azért más minisztereknek miért nem kellett lemondani ebben a kormányban.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a Fidesz soraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
57 26 2003.03.17. 3:18  25-31

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! A Magyar Nemzet március 10-ei számában Szentesi Zöldi László a rendszerváltás óta példa nélküli esetre hívta fel a figyelmet. Önnek, miniszter úr, tanúként kellett volna megjelenni egy nyilvános perben, amelyet egy ön által elbocsátott főosztályvezető indított a Népszabadság ellen, amiért az - a perindító szerint - emberileg és szakmailag lejáratta őt, hozzájárulva így az elbocsátásához.

A perben ismert közéleti személyek, politikusok is tanúskodtak, nem utolsósorban azért, hogy állampolgári kötelezettségüknek eleget téve segítsék a bíróság munkáját. Nem így tett azonban ön, miniszter úr. Január 30-án kelt levelében a következőkről értesítette a bíróságot. (Olvassa.) Szeretném tájékoztatni a tisztelt bíróságot, hogy a fenti számon folyó polgári peres eljárásban 2003. február 3-án megtartandó tárgyaláson halaszthatatlan közfeladatom ellátása miatt nem áll módomban megjelenni. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Figyelj már oda!) Kérem ezért a tisztelt bíróságot, hogy a szóban forgó tárgyaláson tanúként való meghallgatásomtól szíveskedjék eltekinteni. Tanúzási kötelezettségemnek azonban eleget kívánok tenni, ezért a polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény 176. § (1) bekezdése alapján kérem a tisztelt bíróságot, hogy a tanúként való meghallgatásomra egy előre meghatározott időpontban, munkahelyemen, a Külügyminisztérium épületében, 1027 Budapest, Bem rakpart 47., kerüljön sor. Tisztelettel: Kovács László. (Derültség az ellenzéki pártok soraiban.)

Az ügyet ön később így kommentálta a lapnak. (Olvassa.) A bírósági tárgyalás időpontjában rendkívüli kormányülés volt, egyszerűen nem tudtam elmenni, beszéltem erről a miniszterelnökkel is. Ön kifejtette, a minisztérium jogi főosztályvezetőjét kérdezte meg arról, hogy ilyen esetben mi a teendő. Ő mondta azt, hogy kérhetem a bíróságtól, hogy a tanúkénti meghallgatásom egy más időpontban a minisztériumban történjék. A bíróságnak szóló levelet a főosztályvezető fogalmazta, én csak aláírtam. - mondta ön. Arra a felvetésre, miszerint csak betegségre és testi fogyatékosságra tekintettel teszi lehetővé a törvény a kihelyezett meghallgatást, ön kifejtette, reméli, hogy a beosztottja nem adott önnek rossz tanácsot.

Tisztelt Miniszter Úr! Komolyan gondolta, hogy a független magyar bíróság kiszáll majd az ön hivatalába, mert önnek nincs ideje tárgyalásra járni bokros teendőinek végzése helyett? Tudja ön, miniszter úr, hogy a tanúvallomás tétele állampolgári kötelezettség? Tudja ön, hogy akit a bíróság maga elé idéz, az nem szokott visszaüzenni, hogy nem megyek, jöjjön ide a bíróság, ha akar valamit?

Végezetül, miniszter úr, ha már ön nem emlékezett pontosan, hogy demokráciákban mi is a szokás, ha egy minisztert a bíróság elé idéznek, mit kíván tenni azzal a jogi főosztályvezetővel, aki ezt a remek tanácsot adta önnek, és még alá is íratta ezt a levelet önnel?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps és derültség az ellenzéki pártok soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
57 30 2003.03.17. 0:45  25-31

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Miniszter úr, nagyon figyeltem az ön válaszát, és annyira vártam arra a két szóra, hogy tévedtem, sajnálom, de ilyen szavakat ön nem mondott; ehelyett megint leckét kaphatott a magyar parlamentarizmus a kormányzati arroganciából és a kioktató hangvételből. (Zaj.) Jobb lett volna, miniszter úr, ha elismeri, hogy ez egy tévedés volt, és hogy a munkatársa is tévedett esetleg, és a jövőben ilyen nem fordul elő.

De, miniszter úr, ugye megérti, hogy ilyen körülmények között, hogy ön nem tudott egyetlenegy elfogadható indokot sem adni erre a tévedésre, még csak el sem ismerte, ilyen körülmények között nem fogadhatom el a válaszát.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
57 209 2003.03.17. 1:40  204-308

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Bőhm András Képviselőtársam! Ön utalást tett egy olyan ügyre, amely a magyar közéletben a hosszú bájtok éjszakája néven híresült el. A probléma az, képviselőtársam, mármint az ön hozzászólásával az volt a probléma, hogy ez a hosszú bájtok éjszakája nem bizonyosodott be, maga az APEH elnöke, Király László mondta el, hogy ilyenre bizonyítékokat nem találtak. Tehát mondhatjuk azt is, hogy amire nincs bizonyíték, az nem volt. Úgyhogy érdekes megközelítés volt, miszerint a vizsgálóbizottság vizsgálatának az a tárgya, amit maga az APEH is elismert, sőt a pénzügyminiszter is elismert, hogy lementették ezeket az adatokat egy külön adathordozóra, ezzel szemben az ön által felvetett probléma megoldódott. Az APEH-ben ugyanis a kormányváltás után volt egy belső vizsgálat, és ott nem igazolódtak azok a vádak, amelyeket - elnézést, hogy ezt szóvá kell tegyem - az ön szabad demokrata képviselőtársai is itt a parlamentben is és a parlamenten kívül is többször az Orbán-kormány, illetőleg az akkori APEH fejéhez vágtak, hogy ilyen hosszú bájtok éjszakája történt volna. Jó lett volna, ha némi önkritikus szót is hallunk öntől, hogy bizony ez a bizonyos hosszú bájtok éjszakája tévedés volt, utólag legalább ezt el lehetne ismerni, hogy önök ezt a hosszú bájtok éjszakáját egyáltalán felvetették. Ha jól emlékszem, Eörsi Mátyás képviselőtársa volt az, aki a parlamentben többször beszélt erről.

Köszönöm szépen. (Révész Máriusz: És bocsánatot kért. - Szórványos taps a Fidesz soraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
57 219 2003.03.17. 2:10  204-308

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Tisztelt Ház! Tisztelt Elnök Úr! Megítélésem szerint a tárggyal, a vizsgálóbizottság felállításával valóban összefüggnek bizonyos régi történetek az APEH-hel kapcsolatban.

Szeretnék itt mindjárt egy önkritikus megjegyzést is tenni. Elképzelhető és így utólag mindenképpen megfontolandó, hogy nem volt talán helyes a Fidesz egyik bizalmi emberét kinevezni az APEH élére. De önök annak idején, az elmúlt négy évben ezt a tényt tulajdonképpen felhasználták arra, hogy az adóhatóság felé amúgy sem túl nagy szeretettel forduló magyar állampolgárok érzelmeit felkorbácsolják, és ezt felhasználták az akkori kormány elleni támadásra. Ennek most némileg következménye az, hogy történik egy adatmentési ügy. Lehet, hogy ez önmagában még nem is tűnik olyan nagy ügynek, viszont pontosan azért, mert az elmúlt években az APEH-hel szemben sikerült bizalmatlanságot kialakítani, és bármennyire is szeretnék, mondjuk, Simicska Lajosra hárítani ezt, önöknek mint akkori ellenzéki pártoknak ugyanakkora felelősségük van ebben, mint a kormányzó pártoknak. Én emlékszem arra, hogy hetilapok jelentek meg olyan címoldallal, ahol Simicska Lajost, az APEH elnökét rendőr egyenruhában ábrázolták, mint valamifajta olyan embert, akit az állampolgárok ellen ültettek az APEH élére. Emlékszem rá, hogy az adórendőrséget is - amelyről máig is vallom, hogy szakmailag helyes és jól működő testület volt - ugyanezen az alapon támadták.

Kérem, hogy ha már politikai okokból felhasználták az adóhatóság elleni meglévő bizalmatlanságot, önök ráültek erre a “ki szereti az adóellenőröket?ö filozófiára, akkor most viseljék el azt a következményt (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), hogy bizony most az önök kormányzása alatt is kell egy APEH-ügyet vizsgálni az állampolgárok bizalma okából. (Babák Mihály: Okkal!)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
57 243 2003.03.17. 2:04  204-308

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Tisztelt Ház! Az eddigi felszólalásokból világosan kitűnik, hogy végül is ennek az egész adatmentési, adatmásolási ügynek az a leglényegesebb kérdése, hogy milyen célból mentették el, másolták le ezeket az adatokat. Tisztelt Veres államtitkár úr és tisztelt Szabó képviselőtársam, önöket nem zavarja, hogy egymással szöges ellentétben álló dolgokat mondanak? Szabó Zoltán azt mondja, hogy az APEH rendszeréhez nem is lehet úgy hozzáférni, hogy annak nyoma ne maradjon. Veres államtitkár úr azt mondja, azért kellett lemásolni, hogy utólag igazolható legyen, hogy nem nyúltak hozzá az APEH rendszeréhez.

Kérem szépen, döntsék már el, hogy miről van szó! Ha jól hallgatom önöket, akkor azon kezdtem el gondolkodni, hogy vajon nem kellene-e nekünk mint ellenzéknek azt kérni, hogy szíveskedjenek már, mondjuk, a választási adatokról, a belügyi adatokról is egy pillanatfelvételt készíteni azért, hogy például tudjuk, hogy majd amikor a következő választásokra indulunk, akkor önök azokból a belügyi adatokból, a Belügyminisztériumban meglévő választási adatokból mit vesznek ki például a saját választási kampányuk segítése érdekében.

Kezdem azt gondolni, lehet, hogy jó dolog ennek a pillanatfelvételnek a készítése, de én mégis inkább afelé hajlok, amit Szabó Zoltán mondott, hogy azért ezek olyan informatikai rendszerek, amelyekbe nem lehet úgy belenyúlni, hogy utólag magát a beavatkozás tényét ne lehetne regisztrálni. Csak akkor, könyörgöm, ha ezt mindenki látta előre, hogy az APEH-nek egy olyan informatikai rendszere van, amihez nem lehet úgy hozzányúlni, hogy nyoma ne maradjon, akkor miért is kellett ezt az úgynevezett pillanatfelvételt elkészíteni? Lehet, hogy azért, amit Révész Máriusz mondott, mert azokhoz az adatokhoz, amiket már lementettek, most már úgy lehet hozzáférni, hogy bizony már az APEH rendszerében nem marad meg az, hogy hozzájutottak azokhoz az adatokhoz. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
57 263 2003.03.17. 2:08  204-308

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Államtitkár Úr! Amit az előbb elmondott ezzel a, hogy is mondjam csak, függelmi viszonyokkal kapcsolatban, hihetetlen új információ volt, mert az mindenki számára világos ebben a Házban, hogy a pénzügyminiszter adott utasítást arra, hogy ezeket az adatokat mentsék le, és ön azt mondja, hogy a pénzügyminiszter viszont arra már nem adhat utasítást, hogy most már, hogy törvénytelen, mondjuk, az ombudsman véleményét figyelembe véve, tételezzük fel, hogy elfogadja a pénzügyminiszter az ombudsman álláspontját - mert miért ne tehetné meg egyébként az országgyűlési biztos véleményével kapcsolatban, hogy azt a magáénak elfogadja -, és, mondjuk, azt mondja ön, hogy nem adhat ezek után utasítást az APEH elnökének.

De ha ez így lenne, akkor azt mondja meg nekem, államtitkár úr, hogy a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete miért tagadta meg a pénzügyminiszter utasítását. (Dr. Veres János széttárja a kezeit.) Lehet, hogy ő megtagadhatta, csak az APEH elnöke nem? Szóval, itt valami nincs rendben ezzel az utasítási joggal kapcsolatban.

Szabó Zoltán képviselő úr egy korábbi felszólalására szeretnék válaszolni. Valahogy úgy fogalmazott a képviselőtársam, hogy ennek az egész adatmentési vizsgálóbizottságnak nincsen semmi értelme, nem látja úgy, hogy indokolt lenne ezt a vizsgálóbizottságot felállítani, kivéve azt, hogy ez ellenzéki jogosítvány. Azért tisztázzuk, hogy ha ez a vizsgálóbizottság esetleg arra a következtetésre jut, például az ombudsman álláspontját fogja osztani ez a vizsgálóbizottság, hogy bizony ez egy törvénytelen adatmentés volt, és törvénytelen adattárolás, adatkezelés folyik most, akkor elképzelhető, hogy ennek a vizsgálóbizottságnak a döntése nyomán megsemmisítésre kerül egy törvénytelen adatbázis.

Tehát, mondjuk, nem becsülném le ennek a vizsgálóbizottságnak a gyakorlati hasznát, hogyha ennek a vizsgálóbizottságnak egy ilyen konszenzuson… - ön is tudja, hogy egy paritásos bizottság esetén mind a két oldalnak erre a következtetésre kellene jutnia, és akkor esetleg a Pénzügyminisztérium államtitkára vagy maga a pénzügyminiszter abban a helyzetben lesz, hogy bizony megadja azt az utasítást az APEH irányába, hogy bizony (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) meg kellene semmisíteni a törvénytelen adatbázist.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
59 56 2003.03.24. 3:01  55-63

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Miniszter Úr! Mióta a szocialisták bevezették az új fizetőeszközt, az ígéretet, azóta különös dolgok történnek hazánkban. (Zaj a kormánypárti oldalon.) Sorra-rendre derül ki, hogy nincs pénz a rendőrök, a tűzoltók fizetésemelésére, nincs pénz a köztisztviselők és a közalkalmazottak béremelésére és a minimálbér emelésére. Kiderült, hogy Magyarországon úgy teremtődnek új munkahelyek, hogy bezárnak a gyárak, és úgy kapnak gyermekeink új esélyt, hogy bezárják az iskolákat. Természetesen a szocialista kormány önmagával szemben nem ilyen fukar. Miközben a családoknak meghirdették az “üreszseb programotö, a miniszterek fizetését kétszeresére emelték.

Medgyessy Péter a választási kampány során olcsó és a polgárokat szolgáló államot ígért. Lássuk, hogyan valósult meg eddig az olcsó, a racionális állam ígérete szocialista módra a Miniszterelnöki Hivatal gyakorlatában. A felsorolt példák nem légből kapottak, az önhöz és elődéhez intézett írásbeli kérdéseimre érkezett válaszokból fogok idézni.

A takarékoskodás első bizonyítékaként említeném a Medgyessy-kormány racionális személyzeti politikáját. Egy kormányhatározatban mintegy másfélszeresére növelte a kormány a Miniszterelnöki Hivatalban foglalkoztatható köztisztviselők számát. Jelenleg 780 fő foglalkoztatására van pénzügyi kerete a hivatalnak. Az emberek nem értik, de önök majd elmagyarázzák, hogyan spórolt a kormány ezzel a lépéssel.

A takarékoskodás jegyében a Miniszterelnökség a kormányváltást követően 30 darab új, Volkswagen típusú gépkocsit vásárolt. Ezzel a beszerzéssel a Miniszterelnöki Hivatal gépkocsiparkja már kétszázra bővült. Ez azt jelenti, hogy a hivatalban négy alkalmazottra jut egy gépkocsi. Figyelemre méltó az arány.

A Miniszterelnöki Hivatal a mobiltelefon-beszerzéseknél sem tanúsított túl nagy önmérsékletet. A kormányváltást követően 66 új készüléket vásárolt a Miniszterelnökség. Igaz, ez csak 2,2 millió forintjába került az adófizetőknek. Ennél jelentősebb kiadás volt az elmúlt tíz hónapban a Miniszterelnöki Hivatal munkatársainak utazási költsége: 55 millió forintot költött utaztatásra a Miniszterelnökség, természetesen a szigorú takarékosság jegyében.

Tisztelt Miniszter Úr! A Medgyessy-kormány hivatali szervezetét, úgy tűnik, ismét megcsapta a tavaszi nagytakarékoskodás szele. A Miniszterelnökség 410 luxusautó beszerzésére írt ki közbeszerzési eljárást.

Kérdezem öntől, miniszter úr: így képzelték el egy évvel ezelőtt a takarékos állam mintaképét? Kérdezem továbbá, hogy milyen hasonló megszorító, takarékossági intézkedést kívánnak a jövőben bevezetni a Miniszterelnöki Hivatalban. Várom megtisztelő válaszát. (Taps az ellenzéki oldalon.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
59 62 2003.03.24. 0:57  55-63

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Köszönöm a szót. Miniszter Úr! A tények ismeretében az ön válasza egyenesen arcpirító volt. (Taps az ellenzéki padsorokban.) Ön azt mondta, hogy tíz nagy értékű gépkocsit szereznek be összesen. Az úgynevezett felső kategóriás gépkocsikból, amelyek az 1-től 9-ig tartó skálán a 7., 8. és 9. kategóriába tartoznak - Volkswagen Passat, Saab és Audi 8-as gépkocsikról van szó -, a Volkswagen Passatból 300 darabot szereznek be, Saabból 100 darabot szereznek be, Audi 8-asból 10-et (Kiss Péter: Ez az, ami nem igaz, képviselő úr!), ezeknek 2,9 milliárd forint az összértékük. (Moraj az ellenzék soraiban.) Ez volt az, amire ön azt mondta, hogy ez semmiség és bagatell. (Az elnök csenget.)

Tisztelt Miniszter Úr! Igyekeztem komolyan venni az ön válaszát, de akkor sem tudom elfogadni. (Taps az ellenzék soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
61 68 2003.03.31. 2:48  67-73

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! Hónapok óta találgatja a demokratikus közvélemény, hogy mivel is foglalkozik valójában Keller László, úgynevezett közpénzügyi államtitkár. Többekben felmerült a gyanú, hogy Keller László feladata nem más, mint a politikai ellenfél, a korábbi kormány lejáratása mondvacsinált ügyekkel (Dr. Pető Iván: Ááá!), míg a jelenlegi kormány megvédése a korrupciós botrányok kirobbanásától.

A választ a napokban ön adta meg egy hetilap önnel készített interjújában. Újságírói kérdésre ön így határozta meg Keller László feladatát: “Keller László múltból és jelenből olyan ügyeket keres, amelyek büntető jogszabályokba ütköznek, és ezeket a miniszterelnöknek jelenti.ö Tehát Keller László feladata - minden bizonnyal hiteles forrás, a kormány egyik tagja szerint -: bűncselekmények feltárása az előző és a jelenlegi kormány idejéből, majd ezeknek az ügyeknek a jelentése a miniszterelnöknek. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: III/III!)

Tisztelt Miniszter Úr! Ebben legalább egyetértünk önnel, mármint Keller László valódi feladatának meghatározásában. Ahogyan önt sem zavarta az úgynevezett közpénzügyi államtitkárság feladatainak hivatalos meghatározása, mi sem hisszük el, hogy Keller László azt csinálja, ami a Magyar Közlönyben írva van tevékenységéről.

Most már csak az a kérdés, miniszter úr, hogy alkotmányos-e ez a kormányzati megbízatás a Magyar Köztársaságban. Melyik az a jogállam, ahol hasonló feladatot kaphat a kormány egyik tagja, ráadásul politikai államtitkári minőségben? Milyen jogi eszközei vannak Keller Lászlónak bűncselekmények feltárására? És egyáltalán, mi a célja ennek a megbízatásnak? Miért jelenti Keller László a bűncselekményeket a miniszterelnöknek? Mi köze van egy jogállamban a miniszterelnöknek egyes büntetőeljárásokhoz? Mit tesz Medgyessy Péter a tudomására jutott bűncselekményekkel? Van, amit feljelenteni javasol, és van, amit nem?

Tisztelt Miniszter Úr! Ön kiváló jogász hírében áll. Nem érzi úgy, hogy itt valami nagyon nincsen rendben? Úgy is kérdezhetném: nem érzi-e úgy, hogy igazságügy-miniszterként ég az arca saját kormányának módszerei miatt? (Közbeszólás az MSZP soraiból: De csúnyán beszélsz!) Miért nem emeli fel a szavát ez ellen a jogállamban megengedhetetlen gyakorlat miatt? Mit gondolna védőügyvédként egy ilyen kormányzati megbízatásról?

Várom megtisztelő válaszát. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Igen! - Taps a Fidesz soraiban. - Szórványos taps az MDF soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
61 72 2003.03.31. 1:05  67-73

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Tisztelt Miniszter Úr! Azon már nem lepődtünk meg, hogy újabb kioktató és arrogáns választ kaptunk öntől (Derültség a kormánypártok padsoraiban.), de azon jogászként erőteljesen meglepődöm, hogy azt mondja nekem itt a Házban az igazságügy-miniszter, rendben való az, ha a kormány egyik tagja bűncselekmények után kutakodik, és ezt jelenti a miniszterelnöknek. (Nagy zaj.) Ha ön igazságügy-miniszterként ezzel a politikai komisszári feladattal egyetért és ehhez asszisztál, akkor ne csodálkozzon, hogy az önről mint jogászról kialakított kép kissé megfakult az elmúlt időszakban. (Felzúdulás a kormánypártok padsoraiban.)

Tisztelt Miniszter Úr! Kérem, gondolja végig még egyszer az alkotmánynak azon rendelkezéseit, hogy bűncselekmények feltárására ki lehet jogosult Magyarországon, például egy politikai államtitkár kaphat-e ilyen feladatot a kormánytól. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.)

Nem tudom elfogadni a válaszát. (Taps az ellenzék padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
63 24 2003.04.07. 2:16  23-33

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Miniszter Úr! Ön mint a törvény előterjesztője, bizonyára tudja, hogy március 1-jén hatályba lépett a büntető törvénykönyv enyhítése. A törvény módosította a többszörös visszaesők, az üzletszerű elkövetők és a bűnszövetség résztvevőjeként elítélt személyek feltételes szabadságra bocsáthatóságának szabályait.

A büntető törvénykönyv rendelkezéseit a szocialista-szabad demokrata parlamenti többség úgy módosította, hogy a többszörös visszaesők és azok, akik a háromévi vagy ennél súlyosabb szabadságvesztéssel büntetendő cselekményt üzletszerűen vagy bűnszövetségben követték el, feltételes szabadságra bocsáthatók. A módosítás előtt ezt a lehetőséget a törvény kizárta.

A törvényjavaslat vitája során felhívtuk a figyelmet arra, hogy a törvény burkolt amnesztiát hirdet meg, mivel enyhítő rendelkezéseit a jelenleg büntetésüket töltő elítéltekre is alkalmazni kell. Módosító javaslatot terjesztettünk elő annak érdekében, hogy többszörös visszaeső bűnözők ne kerülhessenek a büntetésük letöltése előtt szabadlábra, de ezt a kormány nem támogatta, és a szocialista-szabad demokrata többség elutasította. A törvénymódosítás hatálybalépése óta riasztó hírek láttak napvilágot arról, hogy többszörös visszaeső bűnözők kerültek vagy kerülnek szabadlábra a büntető törvénykönyv enyhítése miatt.

Mindezek miatt kérdezem öntől, miniszter úr: kerültek vagy kerülnek-e szabadlábra jogerős szabadságvesztés büntetésüket töltő elítéltek a büntető törvénykönyv enyhítése következtében? Hány többszörös visszaeső bűnözőt érint a büntető törvénykönyv módosítása? Hány elítélt kerül majd szabadlábra ennek következtében? Milyen típusú bűncselekmények elkövetői kerülhetnek feltételesen szabadlábra? Kerülhetnek-e szabadlábra élet elleni bűncselekményért elítélt bűnözők, és ha igen, hányan?

Várom a megtisztelő válaszát. (Taps a Fidesz soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
63 30-32 2003.04.07. 1:13  23-33

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Miniszter úr! Úgy gondolom, hogy a mellébeszélésnek is van határa. (Derültség az MSZP soraiban.) Ön azt mondja, hogy ebben a Házban született egy törvény, és ennek a következtében közel ezer bűnözőt bocsátottak szabadlábra, és azt mondja, hogy nem történt amnesztia.

Lehet, hogy formálisan igaza van, de ön és a Medgyessy-kormány terjesztett be egy olyan törvényt, amelynek értelmében márciusban 671 elítéltet bocsátottak szabadlábra, és még április hónapban további 499 elítélt esetén fogják felülvizsgálni azt, hogy szabadlábra bocsátják-e vagy sem.

Ön, miniszter úr, ezeket az adatokat kezelheti úgy, hogy nem annyira jelentős ez az adat, de szeretném azt elmondani, hogy ez a folyamat minden hónapban folytatódni fog. Ahol a törvény korábban kizárta a feltételes szabadságra bocsátást, most a büntetés-végrehajtási bírók sorozatban fognak több mint ezer bűnözőt szabadlábra helyezni.

A szabadlábra helyezettek (Az elnök jelzi az idő leteltét.) háromötöde többszörös visszaeső…

 

ELNÖK: Képviselő úr!

 

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Miniszter úr, nem tudom elfogadni a válaszát. (Taps a Fidesz soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
65 83-85 2003.04.14. 2:01  82-91

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Igen, elnök úr.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Parancsoljon, képviselő úr, öné a szó.

 

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! A Miniszterelnöki Hivatal két részletben, az elmúlt év decemberében és ez év márciusában nem nyilvános közbeszerzési eljárásban összesen 100 millió forintos megbízáshoz juttatta Bereczky Tamásnak, Medgyessy Péter miniszterelnök tolmácsának családi vállalkozását.

A decemberi közbeszerzési tájékoztató szerint a miniszterelnöki tolmács szoros küzdelemben jutott 29 millió forinthoz, ahogy a Közbeszerzési Értesítő írja - idézem -: “A beérkezett ajánlatok száma egy.ö A márciusi folytatásban, amikor már 60 millió volt a tét, az ajánlatkérő a miniszterelnöki tolmács mellé két olyan versenytársat is meghívott, akik nem voltak tagjai annak a fordítói egyesületnek, amelynek a miniszterelnöki tolmács tagja volt. Hogy világos legyen, a Miniszterelnöki Hivatal egy adott fordítói egyesület tagságához kötötte a megbízás elnyerését, miközben a három általa meghívott fordítóiroda közül hogy, hogy nem csak a miniszterelnöki tolmács nyújthatott be érvényes pályázatot. Így nem tekinthető véletlennek, hogy ismét egyedül maradt a versenyben.

Tisztelt Miniszter Úr! Ebben az egyszemélyes tolmácsversenyben miért csak annak a fordítói egyesületnek a tagjai vehettek részt, amelyhez a miniszterelnöki tolmács tartozik? Ha már ezt a feltételt szabták a megbízás elnyeréséhez, miért hívtak meg Bereczky cége mellé olyan fordítóirodákat, amelyek nem is tagjai ennek az egyesületnek? A miniszterelnök úr jogi vagy erkölcsi magasabb mércéjének felel meg az a verseny, amelyben csak egy pályázó tehet ajánlatot, ráadásul az, aki saját nyilatkozata szerint nyolc éve áll munkakapcsolatban Medgyessy Péterrel?

Várom válaszát. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
65 89 2003.04.14. 1:09  82-91

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. A miniszter úr tehát megerősítette azt, hogy mind a két közbeszerzési eljárásnál, amelynek az együttes költsége megközelíti a 100 millió forintot, mind a két esetben csak egy érvényes ajánlattevő volt, és ez a személy Bereczky úr és az ő cége. Bereczky megerősítette egy internetes újságnak, hogy Medgyessy Péter mellett lát el tolmácsi feladatokat, akivel már nyolc éve van munkakapcsolatban. A Miniszterelnöki Hivatalnak korábban nem dolgoztak, de abban bízik, hogy a jövőben több közbeszerzésnél felbukkan majd a cég neve.

Szeretném megkérdezni, hogy hány olyan közbeszerzés várható még, ahol Bereczky úr cége egyedüli versenyzőként fogja elnyerni a Miniszterelnöki Hivatal bizalmát. Ezenkívül szeretném megkérdezni, hogy mire is irányult voltaképpen ez a fordítási munka, merthogy a nemzeti fejlesztési tervről van szó, amelynek a szövegét angolul kellett benyújtani Brüsszelben, de magyarul fogadta el (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) a magyar kormány egy kormányülésen, magyarul hagyta jóvá.

Köszönöm a figyelmét. (Taps a Fidesz soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
67 138 2003.04.28. 2:08  137-144

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A Miniszterelnöki Hivatal két részletben - az elmúlt év decemberében és ez év márciusában - nem nyilvános közbeszerzési eljárásban 90 millió forintos megbízáshoz juttatta Bereczky Tamásnak, Medgyessy Péter miniszterelnök tolmácsának családi vállalkozását.

A Miniszterelnöki Hivatal miniszteri kabinetjének nemzetközi titkársága ez év márciusában egyértelműen megsértette a közbeszerzési eljárás alapelveit, mivel nem biztosította a verseny tisztaságát, illetve nem biztosított esélyegyenlőséget az ajánlattevők számára. Kiss Péter miniszteri kabinetje a nyertesnek nyilvánított ajánlattevőn kívüli fordítóirodák ajánlatát azért nyilvánította érvénytelenné, mert azok úgymond nem felelnek meg az ajánlati felhívásban meghatározott feltételeknek.

Kiss Péter miniszteri kabinetje egy olyan feltételhez, a Magyarországi Fordítóirodák Egyesületének tagságához kötötte a megbízás elnyerését, amely kizárta a Magyarországon jogszerűen működő fordítóirodák többségét a versenyből. Egyébként az ajánlattételre felkért, az egyesülethez nem tartozó fordítóirodákat Kiss Péter miniszteri kabinetje hívta meg a közbeszerzési eljárásban való részvételre. A Magyarországi Fordítóirodák Egyesületének tagszervezetei egyszerűen ellenőrizhetők lettek volna az egyesület internetes honlapja segítségével.

Tisztelt Államtitkár Úr! Mint a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal felügyeletét ellátó miniszter helyettesétől kérdezem öntől, folytatott-e ellenőrzést a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal a rá vonatkozó kormányrendelet alapján a miniszterelnök tolmácsának törvénysértő közbeszerzési ügyében. Amennyiben nem, kezdeményezi-e a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal a közbeszerzési bizottság eljárását a közbeszerzési eljárás alapelveinek megsértése miatt? Végül utasítja-e a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter saját megbízottját a Közbeszerzési Bizottság eljárásának kezdeményezésére?

Várom válaszát. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki oldalon.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
67 142 2003.04.28. 1:08  137-144

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Államtitkár Úr! Tehát akkor még egyszer elismétlem, hogy egy olyan közbeszerzés folyt le a Miniszterelnöki Hivatalban, amelyben feltételül azt szabták, hogy a pályázók egy bizonyos egyesülethez tartozzanak. Ezen az egyesületen kívül körülbelül a fordítóirodák többsége, 80 százaléka található ma Magyarországon, de még az önök által meghívott ajánlattevők sem voltak tagjai ennek a fordítói egyesületnek, kizárólag a nyertes pályázó volt.

Ha ön azt mondja, hogy itt minden törvényes volt, akkor el kell gondolkodjunk azon, hogy mit értünk az alatt, hogy törvényes. Mindenesetre a Miniszterelnöki Hivatal felügyelete alá tartozó Kormányzati Ellenőrzési Hivatal a közbeszerzési törvény alapján köteles is arra, hogy vizsgálja az ilyen típusú közbeszerzéseket, egyáltalán kormányzati megrendeléseket, és a közbeszerzési törvény alapján kezdeményezéssel fordulhat, a Közbeszerzési Döntőbizottság eljárását kezdeményezheti.

Amikor ön azt mondja, hogy ezt eddig nem vizsgálta a Közbeszerzési Döntőbizottság, az azt jelenti, hogy például a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal még nem kezdeményezte (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) ezt az eljárást. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
69 107 2003.05.05. 2:18  106-113

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Belügyminiszter Asszony! Amennyiben megengedné, a kérdésemet feltenném önnek. (Dr. Lamperth Mónika: Természetesen!)

Tisztelt Miniszter Asszony! Tudja, hogyan nevezik egymás között a rendőrök az ORFK Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóságát? Politikai rendőrségnek. Ön bizonyára jobban tudja nálam, miért kapta ezt a nem túl hízelgő nevet az Országos Rendőr-főkapitányságnak ez a szervezeti egysége. Ennek a politikai rendőrségnek van egy vezető nyomozója, bizonyos Papp Csaba, akinek az ügybuzgósága közismert, aki futószalagon szállítja a gyors sikereket Medgyessy Péter és kormánya számára. Ha kell, megszüntet, ha kell, meggyanúsít, katonai nyelven szólva: kiváló barát-ellenség felismerőrendszerrel van felszerelve.

A legutóbbi akciója, amikor egy szolgálati titkot képező KEHI-jelentéssel mentőövet akart dobni a Postabank-ügy fő gyanúsítottjának, Princz Gábornak, már a nyomozást felügyelő ügyészségen is kiverte a biztosítékot. A demokratikus rendőrség történetében mindeddig példa nélküli az a mód, ahogy Papp Csaba kijátszotta a nyomozás törvényességén őrködő ügyészséget, mint ahogy az is példa nélküli, hogy a nyomozati utasítást nem véletlenül személyesen továbbító ügyészt egészen egyszerűen nem engedték be az ORFK Aradi utcai épületébe.

A nyomozás fokozott felügyeletét ellátó Fővárosi Főügyészség az országos rendőr-főkapitányhoz fordult az ügyben annak a megvizsgálására, pontosan hogyan is minősíthető Papp Csaba osztályvezető tevékenysége a Princz Gábor elleni nyomozásban.

Ezek után, tisztelt Ház, nem fogják elhinni, olyan hírek láttak napvilágot a sajtóban, hogy a belügyminiszter asszony kitüntette a szolgálati titkot sértő nyomozót. Ha a sajtóértesülések helytállóak, a múlt hét végi rendőrnapon Szent György-rend lett a jutalma Papp Csabának.

Tisztelt Miniszter Asszony! Kérem, tájékoztassa az Országgyűlést arról, mi lett a következménye az ügynek: fegyelmi vagy kitüntetés lett a vége a Fővárosi Főügyészség által kifogásolt esetnek?

Várom megtisztelő válaszát! (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
69 111 2003.05.05. 1:14  106-113

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Tisztelt Miniszter Asszony! Ön alaptalannak nevezte azt a kijelentésemet, amit Papp Csaba alezredessel kapcsolatban tettem. Én eddig még sehol nem hallottam, hogy cáfolták volna, hogy Papp Csaba a Postabank-ügyben Princz Gábor és védője elé tárta a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal szolgálati titkot képező iratait. Ezt a törvénysértést lehet sokféleképpen minősíteni, de nem véletlen, hogy a fővárosi főügyész az országos rendőrfőkapitányhoz fordult. Ezek után kitüntetni ezt az osztályvezetőt, meglehetősen - mondjuk úgy - elhamarkodott döntés volt, még akkor is, ha tizenkét éve áll ennek a rendőrkapitánysági egységnek az élén.

Annyit szeretnék elmondani konkrét ügyekről, hogy az ön által nagyon dicsért Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóság legalább négy olyan ügyben tévedett - alaposan tévedett -, amelyben a politikai szálak önökhöz vezetnek. Ilyen volt Princz Gábor ügye, ilyen volt a Nádor-ügy, ilyen volt a Mécs Imre-féle bizottságban az államtitoksértés-ügy és ilyen volt a csillebérci vadászház ügye is.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)