Készült: 2024.09.19.07:09:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

40. ülésnap (1998.12.08.), 234. felszólalás
Felszólaló Dr. Gyimesi József (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:13


Felszólalások:  Előző  234  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GYIMESI JÓZSEF (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Képviselőtársaim! A részletes vita egy szakasza lezárásra került, és úgy tűnik, Gál képviselő úr hozzászólása után és az elnök úr türelmével olyan irányban mégiscsak megkezdtük a vitát, amely lényegében az általános vita körébe tartozna, illetve olyan rendelkezéseket is érintünk - csak érintőlegesen -, amelyek tekintetében a részletes vita lezárásra kerül.

Megpróbálok hasonló körben hozzászólni, és a Házszabályt e vonatkozásban betartani. Az alkotmányügyi és igazságügyi bizottság tegnapi ülésén mintegy száz módosító javaslatot tárgyaltunk meg, és ezen módosító javaslatok többségét az ellenzéki pártok nyújtották be. A módosítások érintették szinte a törvényjavaslat valamennyi rendelkezését. Olyan rendelkezését is, amely az ellenzék álláspontja szerint kétharmados szavazást igénylő törvényt módosít, tehát maga a rendelkezés is kétharmados többséggel fogadható el. Ebből arra következtettem én magam, hogy egyfajta konstruktivitást tanúsítanak a normaszöveg végső változatának megállapításában; tehát alkotó módon vesznek részt a törvény megalkotásában.

Ezzel ellentétes jelek vannak ugyan, hiszen a Belügyminisztérium által tartott hatpárti egyeztetésen az ellenzéki pártok ismereteim szerint nem jelentek meg, nem vettek részt az egyeztetésen, olyan elvi álláspont mellett, hogy kétharmados rendelkezéseket is érintő törvényt nem kívánnak támogatni ilyen módon sem. Én úgy gondolom, hogy ez a fajta, mégiscsak konstruktivitás, amelyet a módosító javaslatok előterjesztése, fenntartása és indokolása tanúsít, esetlegesen ennek az álláspontnak a megváltozását jelzi már. Ennek az álláspontnak a megváltoztatására azért is szükség van, mert nagyon nehéz ezt a törvényjavaslatot úgy szétszedni, hogy bizonyos rendelkezéseit léptetjük csak életbe, alkotjuk meg. Szerves egységet alkot a szervezett bűnözés elleni fellépés, csak ezt a törvény valamennyi rendelkezésével és intézményével együtt képes hathatósan szolgálni.

Az egyik lényeges kérdés - és talán még nem érintem a vita lezárt részét - az üzletek működésével kapcsolatosan az üzlet tulajdonosa valamiféle objektív felelősségének a megemlítése volt. Ugyanis úgy rendelkezik a törvényjavaslat, hogy ha az üzletben foglalkoztatottal vagy az üzemeltetővel szemben bizonyos bűncselekmények miatt büntetőeljárás indul, akkor ennek a büntetőeljárásnak az eredményétől függetlenül már az eljárás megindításakor az üzlet ideiglenes jelleggel bezárható. Úgy tűnt a vitában, hogy ezt az ellenzék bizonyos eddig elismert jogok sérelmének tekinti, és azzal érvel, hogy esetlegesen a közigazgatási szerv anyagi felelősségét és kártérítési felelősségét is felveti ennek a jegyzői hatáskörbe adott jognak a gyakorlása. Itt arra mutattunk rá mi, kormánypárti képviselők, az előterjesztő álláspontjával egyezően, hogy tulajdonképpen érezhetően egy többlet tényállás valósul meg akkor, amikor az üzletben, mondjuk, a vendég sérelmére bűncselekményt követnek el. Ismertek a budapesti vendéglátóhelyek kapcsán történt visszaélések, amikor valóban a jogalkalmazás csikorogva tudta csak azt a tényállást összekaparni, amely mellett az üzlet bezárására a jegyzőnek lehetősége nyílt.

Nem lehet elfogadni ezzel kapcsolatosan az ellenzéknek azt az álláspontját, hogy meg kell várni a meghatározott személyek ellen folyamatban lévő büntetőeljárás jogerős befejezését, hiszen az a magatartás, amely kiváltaná a büntetőeljárást, évekig folytatható lenne, holott a cél éppen az - a megelőzés elvét is követve -, hogy ennek a magatartásnak ebben az adott egységben való folytatása elől az objektív lehetőséget is elzárja. Lehetséges, hogy megszokott elveink sérülnek, de úgy gondolom, korábban a jövedéki törvény, az adótörvény, a szerencsejátékkal kapcsolatos rendelkezések mind lehetővé tették az ilyenfajta objektív felelősség érvényesítését.

Nem kívánom tehát a részletes vita keretében sem a módosító javaslatok valamelyikét érinteni. A Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőcsoportja nevében azt az álláspontot képviselem - és ez a magam véleménye is természetszerűleg -, hogy a törvényjavaslat rendelkezései az előterjesztett változatban egységesen képesek a törvényjavaslat kitűzött céljait szolgálni, ezért az elfogadását kérjük és javasoljuk.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  234  Következő    Ülésnap adatai