Készült: 2024.05.11.21:39:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

224. ülésnap (2012.10.02.), 294. felszólalás
Felszólaló Karácsony Gergely (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:05


Felszólalások:  Előző  294  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KARÁCSONY GERGELY (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Vejkey képviselőtársamnak, vagy Vécsey képviselőtársamnak mondom, hogy tényleg annyira próbálok konstruktív lenni, próbáltam kitalálni, hogy mire gondol a Velencei Bizottság jelentésével kapcsolatban, és rájöttem.

A Velencei Bizottság ugyanis végül is méltányolta azt a szempontot, hogy Magyarországon a nem Magyarországon élők szavazatának feleakkora súlya van, mint azokénak, akik Magyarországon élnek. Magyarán a Velencei Bizottság azt hagyta jóvá, hogy különböző a választójog, nem azt, hogy egységes. Legalábbis az egyetlen dolog, amit bele tudok látni abba, amit mondott, az ez lehet, mert egyébként se füle, se farka annak, amit mondott, sajnos azt kell mondjam.

Viszont az, hogy a választás eljárásjogilag is egységes legyen, ilyen elvárás a világon nincsen, mert ha ilyen elvárás lenne, akkor az önök - egyébként új - javaslatai, például az, hogy mondjuk, a vakok számára olvashatóvá teszik a szavazólapot, vagy az, hogy vannak olyan szavazókörök, amiket meg lehet közelíteni akadálymentesen, az is egy különbségtétel lenne.

Az államnak az a kutya kötelessége, hogy az állampolgárok számára a lehető legkönnyebbé tegye a választást, éppen ezért olyan eljárást kell alkalmaznia, ami alkalmazkodik az ő élethelyzetükhöz. Ha például Új-Zélandon szavaznak, akkor az nyilván más, mintha azon a lakóhelyen, ahol hatvan éve élnek. Ez egy annyira egyszerű dolog, és ráadásul ez a bevett nemzetközi gyakorlat.

Én már az általános vita legelején, a vezérszónoki felszólalásomban felsoroltam tizenöt országot, tizenötöt, ahol úgy van szabályozva eljárás szempontjából a választás, hogy azoknak, akik nem rendelkeznek az adott országban állandó lakhellyel, regisztrálniuk kell, akik rendelkeznek, azoknak nem. Egyfajta ország nincs a földön sehol, tehát ilyenre nem tudnak mondani egyetlen egy példát se - még olyan országból is sokkal több van, ahol kötelező a választás, csak hogy egy kicsit megvédjem a szocialisták felmerült javaslatát -, olyan ország, ahol van népesség-nyilvántartás és nincs passzív regisztráció, ahol az állam pontosan tudja, hogy kik a szavazói, és mégis regisztráltatja őket, ilyen ország nincs egy se. Ez nem véletlenül van így, mert amit maguk csinálnak, az egy marhaság. (Taps az LMP és a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  294  Következő    Ülésnap adatai