Készült: 2024.09.19.21:59:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

203. ülésnap (2001.04.20.),  183-185. felszólalás
Felszólalás oka Részletes vita lefolytatása
Felszólalás ideje 8:42


Felszólalások:   125-183   183-185   185      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megkérdezem, hogy kíván-e még valaki szólni. (Senki sem jelentkezik.) Nem jelentkezett senki sem. A részletes vitának ezt a második szakaszát is, valamint a részletes vita egészét lezárom.

Megkérdezem Horváth Zsolt államtitkár urat, hogy most vagy a határozathozatalt megelőzően kíván válaszolni. (Dr. Horváth Zsolt: A határozathozatalt megelőzően.) Később kíván válaszolni.

A módosító javaslatokról a következő ülésünkön fogunk határozni.

Tisztelt Országgyűlés! Most soron következik a Magyar Köztársaság ügyészségéről szóló 1972. évi V. törvény, az ügyészségi szolgálati viszonyról és az ügyészségi adatkezelésről szóló 1994. évi LXXX. törvény, valamint egyéb törvények módosításáról szóló törvényjavaslat részletes vitája. Az előterjesztést T/3712. számon, a bizottságok együttes ajánlását pedig T/3712/25. számon kapták kézhez.

Megkérdezem a hatáskörrel rendelkező bizottságokat, hogy kívánnak-e előadót állítani. (Senki sem jelentkezik.) Nem kívánnak előadót állítani.

Tisztelt Országgyűlés! Indítványozom, hogy a szabályozás egységére figyelemmel a módosító javaslatokat összevontan tárgyaljuk meg, tehát egyetlenegy vitaszakaszra teszek javaslatot. Kérem, hogy aki a javaslattal egyetért, kézfelemeléssel szavazzon. (Szavazás.)

Megállapítom, hogy az Országgyűlés látható többsége a javaslatot elfogadta.

Megnyitom tehát a részletes vitát az ajánlás 1-27. pontjairól. Megkérdezem, hogy ki kíván felszólalni. Gyimesi József képviselő úr, Fidesz-Magyar Polgári Párt.

 

DR. GYIMESI JÓZSEF (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A T/3712. számú törvényjavaslathoz módosító javaslatokat nyújtottam be, de nem ezen módosító javaslatokat kívánom indokolni, mert ezek többnyire jogtechnikai jellegűek, a törvényjavaslat alaprendelkezéseit nem érintik.

Az ellenzéki képviselők közül a törvényjavaslatokat jelentős számban Csákabonyi Balázs és Csiha Judit képviselők nyújtották be a Szocialista Párttól. Tekintettel arra, hogy ők nincsenek jelen, nem kívánom hosszasan indokolni azt, hogy miért nem érthet egyet a kormánypárti oldal ezen módosító javaslatokkal, de ha már megírták és benyújtották, akkor néhány szót szükséges szólni.

A módosító javaslatokról mindenképpen megállapítható, hogy elsősorban a hatályos és a Magyar Köztársaság ügyészségéről szóló törvénynek azon rendelkezéseit érintik, amelyek 1997-ben, a korábbi kormányzati ciklus alatt kerültek be az ügyészségi törvénybe. Éppen ezért nem nagyon tudom mással indokolni ezen módosító javaslatok megszületését, mint azzal, hogy a szocialista képviselők ezzel kinyilvánították a meglévőhöz, a régihez, az általuk hozott törvényszöveghez való ragaszkodásukat, jóllehet közben az idő elmúlt, és a hatályos törvény nem egy rendelkezése meghaladottá vált.

 

 

(14.40)

 

A módosító javaslatok szerkezetéből is következik mindaz, amit az előbb összefoglalóan említettem, ugyanis azt is könnyedén megtehették volna a szocialista képviselők, hogy céljukat elérjék, hogy az egész törvényjavaslatot zárójelbe teszik, mintegy az elhagyását kezdeményezzék, hiszen javaslatuk 80 százalékának szerkezete akként épül fel, hogy a törvényjavaslat rendelkezéseinek az elhagyását javasolják, tehát tulajdonképpen a hatályos szöveg hatályban tartására tesznek indítványt.

Az 1997. évi LXX. törvény 13. §-ának (3) bekezdése tartalmaz egy olyan rendelkezést, amely visszautal az (1) bekezdés e) és f) pontjára, amikor az ügyészi felkéréssel kapcsolatos reakciót szabályozza. 1997 óta, a módosítás hatálybalépése óta ez a bekezdés rosszul nyert szabályozást, hiszen az (1) bekezdésnek egyszerűen nincs e) és f) pontja. A törvényjavaslat ezt az egyszerű szerkesztési hibát próbálja meg kiküszöbölni, és azt mondja, hogy értelemszerűen a (2) bekezdés e) és f) pontjára vonatkozik ez a rendelkezés. Az ellenzéki képviselők által benyújtott törvényjavaslat pedig a hatályos szöveg hatályban tartására tesz indítványt, tehát azt az abszolút helyzetet kívánják a továbbiakban is fenntartani, hogy egy nem létező törvényhelyre történik visszautalás.

Ezt csak annak illusztrálására mondtam, hogy megítélésem szerint a Szocialista Párt képviselői által benyújtott törvényjavaslatok nem igazán meggyőződésből születtek - mondhatnám azt, hogy a fürdővízzel együtt a gyermeket is kiöntötték -, hanem a szándékuk alapvetően az volt, hogy a törvényjavaslatra, annak minden rendelkezésére igent ne kelljen mondani. A meggyőző erő is hiányzik ebből következően ezekből a módosító javaslatokból, ezért bízom abban, hogy álláspontjukat meg fogják változtatni szavazás formájában, és ez a törvényjavaslat a Szocialista Párt támogatásával - jóllehet feles törvényről van szó, de mégiscsak fontos - kerül megszavazásra.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a Fidesz soraiból.)

 

ELNÖK: Megkérdezem, hogy kíván-e még valaki felszólalni. (Senki sem jelentkezik.) Nem jelentkezett senki sem. A részletes vita egészét lezárom.

Megkérdezem Hende Csaba államtitkár urat, hogy kíván-e az imént elhangzottakra reagálni. (Dr. Hende Csaba: Nem.) Nem kíván reagálni. A módosító javaslatokról ezúttal is a következő ülésünkön határozunk.

 

Soron következik a polgári törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvényben szabályozott elbirtoklási határidő módosításáról szóló törvényjavaslat részletes vitája. Az előterjesztést T/3845. számon, a bizottságok ajánlását pedig T/3845/6. számon kapták kézhez.

Megkérdezem a hatáskörrel rendelkező bizottságokat, kívánnak-e előadót állítani. (Senki sem jelentkezik.) Nem kívánnak előadót állítani.

Megnyitom a részletes vitát az előterjesztéshez érkezett módosító javaslatra. Megkérdezem, hogy kíván-e valaki felszólalni. (Senki sem jelentkezik.) Nem jelentkezett senki sem.

A részletes vitát lezárom, feltételezem, hogy az államtitkár úr nem kíván szólni. A módosító javaslatokról szintén a következő ülésünkön határozunk.

 

Most pedig soron következik a polgári törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat részletes vitája. Itt Répássy Róbert, Rubovszky György, Vitányi István, Fazekas Sándor, Szabó Erika és Gyimesi József képviselők önálló indítványát T/3797. számon, a bizottságok ajánlását pedig T/3797/6. számon kapták kézhez.

Megkérdezem a hatáskörrel rendelkező bizottságokat, hogy kívánnak-e előadót állítani. (Senki sem jelentkezik.) Nem kívánnak előadót állítani.

Tisztelt Országgyűlés! Kezdeményezem, hogy az előterjesztéshez érkezett három módosító javaslatot összevontan tárgyaljuk meg. Aki a javaslattal egyetért, kérem, kézfelemeléssel szavazzon! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy az Országgyűlés látható többsége az összevonást elfogadta.

Megnyitom a részletes vitát, Kosztolányi Dénes képviselő úrnak adom meg a szót. (Dr. Kosztolányi Dénes: Bocsánat, a következőnél szeretnék szólni.) Utána már csak a napirend utániak következnek. (Dr. Kosztolányi Dénes: Akkor most!)

 




Felszólalások:   125-183   183-185   185      Ülésnap adatai