Készült: 2024.04.26.02:16:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

197. ülésnap (2016.12.12.), 233. felszólalás
Felszólaló Dr. Varga László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:49


Felszólalások:  Előző  233  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VARGA LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Jó néven vettem államtitkár úr rendkívül innovatív felszólalását, vitaindítóját az önkormányzatok szabadságát és fontosságát érintőleg. Azt javaslom, hogy a kormány a feladatellátás tekintetében is fogadja meg ezeket az intelmeket, különösen az egészségügy és az oktatás tekintetében. Államtitkár úrnak meg javaslom, hogy a költségvetési viták során ezeket mindig mondja el, és érveljen amellett, hogy nagyobb támogatásra, normatív finanszírozásra van szükségük az önkormányzatoknak, különösen, ha a feladatellátásban oktatási intézményeket is változatlanul fenntartanának. De a konkrét tárgya nyilván más ennek az előterjesztésnek.

Nagyon régi története is van ennek az előterjesztésnek, hiszen 2014 óta különösen a kistelepülési polgármesterek illetménye rendkívüli módon lecsökkent. Erre akkor is felhívtuk a figyelmet, más ellenzéki pártok is felhívták a figyelmet. Azt gondolom, hogy sok nagyon rutinos, jól működő polgármester újra nem indulása is összefügg azzal, hogy jelentősen beszűkült az az egzisztencia, amit nyújthat egy kistelepülésen a polgármesteri hivatás. Nyilván ez komoly problémákat is okozhat, sok esetben alig-alig vállalják a helyi közéletben a polgármesteri szerepet egy adott falu lakosai. Mi valóban több javaslatot tettünk a kérdés rendezésére, elsősorban a kistelepülési polgármesterek illetményének a rendezésére. Született más ellenzéki párttól is ilyen javaslat, de mind-mind leszavazták az elmúlt két évben. Ezért örültem, amikor Boldog István, aki korábban kistelepülési polgármester volt és kormánypárti képviselő, benyújtott egy ilyen tárgyú javaslatot, amit mintegy másfél hónappal ezelőtt olyan állapotba hoztunk ötpárti konszenzussal, ami elfogadható lett volna már.

A kritikánk arra vonatkozott, hogy ehhez képest nem túl elegáns a kormány javaslata, amely ettől eltérően a teljes mezőt rendezni kívánja, hiszen szerintünk nem a nagyobb települések polgármesteri illetményével volt gond, hanem arról volt szó, hogy a kistelepülések polgármesterei olyan feladatokat látnak el, amelyek nem pótolhatók máshogy, sokszor adott esetben a hó végén már a kenyeret teszik az asztalra a falu lakosainál, vagy esetleg segítik őket a nagyobb településekre való eljutásban.

(17.30)

Nagyon sokrétű ez a tevékenység, ezt nyilván önök is tudják. Ez a javaslat, különösen azzal az ötpárti módosító javaslattal, amit én magam is jegyzek, hogy 30 százalék legyen az 500 fő alatti településeken a polgármesteri illetmény, ezt rendezi. Ezt le kell tenni az asztalra. Vannak olyan pontjai a javaslatnak, amelyek vitathatók, de összességében véve a szocialista frakció megtárgyalta ezt a helyzetet, ami a múlt hét csütörtöki kormányinfó óta kialakult, és arra jutottunk, hogy mivel évek óta javasoljuk ennek a kérdésnek a rendezését, ezért támogatni fogjuk a holnapi végszavazáson ezt a javaslatot.

Küzdünk azonban továbbra is még azért, hogy ne csak a polgármesterek, ne csak a kistelepülési polgármesterek, hanem az önkormányzati dolgozók fizetése is rendezésre kerüljön, hiszen nagyon kemény munkát végeznek helyben az állampolgárokért, méltatlanul alacsony fizetésekért és legtöbbjük nagyon nehéz körülmények között. Ilyen irányú javaslatunkat nem vette tárgysorozatba az Országgyűlés többsége, de küzdünk tovább az önkormányzati dolgozók fizetésemeléséért és azért is, hogy a helyi önkormányzati világ egy szabadabb, az emberek érdekében dolgozva egy jobb világot tudjon teremteni a magyaroknak.

Köszönöm, elnök úr. (Szórványos taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  233  Következő    Ülésnap adatai