Készült: 2024.09.20.15:24:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

106. ülésnap (1999.12.07.), 314. felszólalás
Felszólaló Dr. Szabó János (FKGP)
Beosztás honvédelmi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 5:41


Felszólalások:  Előző  314  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZABÓ JÁNOS honvédelmi miniszter, a napirendi pont előadója: Öt percre kérem a türelmüket. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! NATO-csatlakozásunk sikeres előkészítésének egyik kiemelt fóruma a békepartnerségi együttműködés volt. Ennek keretében a NATO és a tagság elnyerésére törekvő államok működtek és működnek együtt, egymás és a szervezet minél jobb kapcsolatának kialakítása érdekében. Az Észak-atlanti Szerződés Szervezetével aláírt békepartnerségi program keretdokumentumának 4. pontjában megjelölt évenkénti egyéni partnerségi program tervezetét a kormány a tisztelt Országgyűlés elé terjeszti.

A békepartnerségi programban történő részvétel 2000. évi költségei szerepelnek az érintett tárcák, a Honvédelmi Minisztérium, a Külügyminisztérium és a Belügyminisztérium költségvetésében. Az önök előtt lévő, 2000. évi egyéni partnerségi program tervezete tartalmazza az egyéni partnerségi program lényegét képező, 2000-re tervezett békepartnerségi tevékenységek jegyzékét kivonatos formában és azok költségeinek keretösszegeit.

A jegyzék az Országgyűlés döntésének előkészítésére szolgál. A kormány ez év őszén a teljes tervezetet - az 1995. évi LXVII. törvény rendelkezéseinek megfelelően - az Országgyűlés külügyi és honvédelmi bizottságának rendelkezésére bocsátotta. Az Országgyűléshez benyújtott tervezet tartalmazza, hogy a helyzet jelenlegi állása szerint hány tevékenységre kerül sor külföldön, illetve hazánkban; nevesíti a 10 millió forintnál nagyobb költségigényű tevékenységeket, és tartalmazza a békepartnerségi programokban való részvételünkkel kapcsolatos költségvetési keretszámokat.

A tevékenység időpontja nem konkretizált, annak célja, résztvevői, helye és költségvetési keretszámai tervezhetők. Messzemenőkig érdekünk, hogy az ilyen tevékenységek is szerepeljenek a jelen javaslatban, elkerülendő így a későbbi soron kívüli előterjesztések készítése és tárgyalása.

A másik visszatérő jellemzője az ilyen tárgyú javaslatoknak az egyes gyakorlatok angol nyelven, esetlegesen rövidítve történő szerepeltetése. Ez azért történik ilyen módon, mert az összes NATO- és békepartner állam ezen a néven azonosítja az egyes tevékenységeket. Ha így engedélyezi minden egyes részt vevő állam megfelelő szerve a gyakorlatokon való részvételt, azzal elkerülhetők az esetleges félreértések.

Tisztelt Országgyűlés! Mint ahogy azt a tisztelt képviselők is tudják, a Magyar Köztársaságnak az Észak-atlanti Szerződés Szervezetéhez történt csatlakozása a békepartnerség területén is jogszabály-módosítási igényt váltott ki. Az 1995. évi LXVII. törvény módosítására irányuló, már korábban benyújtott és általános, illetve részletes vitára bocsátott T/1699. számú törvényjavaslat két fontosabb szabályozási változást tartalmaz: egyrészt a békepartnerségi tevékenységek tervezését, másrészt a csapatmozgások engedélyezését egyszerűsíti. A törvénymódosítási javaslat követi a többi NATO-tagállam gyakorlatát, vagyis annak elfogadása után már nem készülnek magyar, egyéni, éves partnerségi programok. Természetesen a tervezési és jóváhagyási munka az Országgyűlés illetékes bizottságainak folyamatos tájékoztatása mellett történik ezután is. A fentiekből következően tehát remélhetőleg ez az utolsó egyéni partnerségi program, amit az Országgyűlésnek előzetesen ilyen módon jóvá kell hagynia.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az 1999. évi egyéni partnerségi programot jóváhagyó 1/1990. számú országgyűlési határozat 1/A pontja az év elején engedélyezte, hogy a külön országgyűlési előterjesztés elkerülése érdekében az 1999. évi NATO-gyakorlatok is az egyéni partnerségi program tervezetével együtt kerüljenek engedélyezésre. Ezért az önök előtt fekvő tervezet jóváhagyása egyben a 2000. évi NATO- és békepartnerségi gyakorlatok csapatmozgásainak jóváhagyását is jelenti.

Az előző évi engedélyezési gyakorlattal megegyezően a határozattervezet fontos eleme a magyar részvétellel történő, a gyakorlatokhoz kapcsolódó, a hazánkon át történő esetleges külföldi csapatmozgásokhoz való előzetes hozzájárulás. E rendelkezés elkerülhetővé teszi a váratlan külföldi átvonulási kérelmek miatt az elmúlt években jelentkező nehézségeket, eseti, sok esetben soron kívüli eljárást igénylő kormány-előterjesztések készítését.

A határozattervezetben a kormány által előterjesztett törvényjavaslat szellemében, a korábbi évek gyakorlatához képest újdonságként jelenik meg, hogy a nem magyar részvétellel tervezett NATO-, illetve PfP-gyakorlatok esetében is kérjük az Országgyűlést a hazánkon át történő esetleges csapatmozgások jóváhagyására.

Tisztelt Országgyűlés! A békepartnerségi és szövetségesi kötelezettségeink hatékonyabb teljesítése, a partner fegyveres erőkkel történő együttműködés folyamatosságának biztosítása érdekében kérem a tisztelt képviselőket, hogy a részletezett indokok figyelembevételével a határozati javaslattal értsenek egyet és azt fogadják el.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  314  Következő    Ülésnap adatai