Készült: 2024.05.05.04:57:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

83. ülésnap (2011.04.11.), 214. felszólalás
Felszólaló Vágó Gábor (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:08


Felszólalások:  Előző  214  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VÁGÓ GÁBOR (LMP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Köszönöm a szót. Én nem a múltba szeretnék révedni, hanem a jövőbe tekinteni, és ennek kapcsán kérdezném az itt megjelent államtitkár urat arról - hiszen nagy öröm számomra, hogy itt van a szakmailag felelős államtitkár -, hogy a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület legutóbbi ülésén fölmerült egy ötlet. Az ötlet pedig arról szól, hogy vessen ki a kormány egy különadót az internetre, tehát mintegy internetadót, amely minden internetfogyasztó által fizetendő adó volna.

A XXI. században maga az internet fontosabb infrastruktúra, mint az autópálya, és ebben az esetben, amikor Magyarországon olyan erős és mély ez a digitális szakadék - amely digitális szakadék azt jelenti, hogy távolság azok között, akiknek internet-hozzáférésük van, és aktívan használják az internetet, illetve azok között, akik ezt nem tudják megtenni, és ez a digitális szakadék nagyon egyszerű okokra visszavezethető: szociális és anyagi okokra -, hogyha tovább emeljük az internet árát, ez a digitális szakadék még inkább mélyülni fog. Ha megnézzük a Tárki kutatásait, csak a legfelső jövedelmi ötödben vannak az internetezők többségben, tehát aki a nem legjobban kereső 80 százalékban van, azoknak a többsége nem internetezik. Ha ezt összevetjük a kormány adópolitikájának az eredményével, tehát azzal, hogy szintén csak a legfelsőbb jövedelmi ötödben lévők jártak jól az egykulcsos személyi jövedelemadóval, a negyedik ötödben lévők így majdnem pénzüknél voltak, de a szegényebbek mind rosszul jártak, és hogyha a kormány még egy internetadót is rárak az internetelérésre, akkor semmi, de semmi esélye nincs azoknak, akik nem dúsgazdagok, hogy internethez hozzáférjenek.

(18.40)

Manapság pont a kilakoltatások helyzete miatt több, megszorult anyagi helyzetben lévő emberrel beszélgettem, és elmondásukból kiderült az, hogy az internet az első közszolgáltatás, amiről lemondanak, az az első csekk, amire azt mondják, hogy akkor ezt nem tudjuk kifizetni. Ebben a helyzetben hogyan vetődik fel egyáltalán a kérdés, hogy adjunk ki az internetre még egy adót?

Manuel Castells, az információs társadalom egyik legfőbb teoretikusa megfogalmazta azt, hogy ugyanazon társadalmi törésvonalak mentén alakul ki a digitális szakadék, amely társadalmi törésvonalak már eddig is megvannak a társadalomban, és nem igaz az, hogy az infrastruktúra fejlesztésével és a hozzáférés fejlesztésével ez a szakadék megszűnik.

Én értem, hogy miért vetődött föl az adó ötlete: szerzői jogi kérdések miatt; tehát hogy a jelenlegi helyzetben hogy van az, hogy az interneten letöltik az emberek a torrent- és egyéb megoldásokon keresztül ezeket a fájlokat, és a szerzők nem jutnak hozzá a pénzükhöz. De ha a kormány szétteríti a felelősséget, és azt mondja, hogy mindenkinek fizetnie kelljen szerzői jogi díjat, akkor azt mondja, hogy minden egyes internetező potenciális bűnöző, mert potenciálisan elköveti az illegális letöltés bűncselekményét, ezért hát valamiféleképpen kárpótolni kell a szerzőket.

Az LMP szerint az kellene végre, hogy a kormány kiálljon, és úgymond tökösen létrehozzon egy olyan szerzői jogi rendszert, amelyben az állami szabályozás afelé mutatna, hogy a mostani illegális tartalmak letöltése helyett a legális, de hangsúlyozom, olcsó és könnyen elérhető tartalmak letöltése felé vezetné a magyar internetes társadalmat. Ha megnézzük, ezek kulturális közkincsek. Itt most a demokratizáló hatásáról az internetnek nem beszélek, mivel a médiatörvény vitájában ezt már többször elmondtam, hogy a médiatörvény úgysem ér semmit, mert a blogokon és a Facebookon teljes mértékben megmarad a szólásszabadság. Csak annyit, hogy amikor az Indavideóra fölkerül egy úgymond művészfilm, egy nap alatt többen nézik meg ezt a filmet, mint a mozikban. Ha a kormány azt gondolja, hogy mindenki fizessen internetadót, az is, aki nem veszi igénybe ezt a szolgáltatást, az szerintem egy rossz út. Az fizessen érte, aki igénybe veszi!

Az olcsó, de legális tartalmak letöltése felé kellene elmozdulni, mert a jelenlegi szerzői jogi szabályozás fönntart egy mamut közvetítő testületet, amikor arra volna szükség, hogy a szerző és a felhasználó között minél rövidebb legyen az út, ne legyen ilyen nagy közvetítő rendszer, mint amit az Artisjus most képvisel. Sokat kárhoztattam az Artisjust, múlt héten találkoztam is (Az elnök a hozzászólási idő leteltét csengetéssel jelzi.) a képviselőivel, hát nem lett sokkal jobb a véleményem, de legalább tisztán látok a kérdésben. Köszönöm szépen. (Derültség. - Szórványos taps a Jobbik padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  214  Következő    Ülésnap adatai