Készült: 2024.09.19.03:11:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

332. ülésnap (2013.12.03.), 250. felszólalás
Felszólaló Dr. Répássy Róbert (Fidesz)
Beosztás közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 5:35


Felszólalások:  Előző  250  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉPÁSSY RÓBERT közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A törvényjavaslat az igazságügyi, a jogállási és a belügyi tárgyú jogterülethez tartozó törvények módosítását érinti. Engedjék meg, hogy röviden összefoglaljam, hogy a törvényjavaslatba foglalt módosítások milyen főbb változtatásokat tartalmaznak.

Mint ahogy az önök előtt is ismert, az Országgyűlés 2011-ben fogadta el a bíróságok szervezetéről és igazgatásáról, valamint a bírák jogállásáról és javadalmazásáról szóló törvényeket, mely többek között új bírósági igazgatási modellt vezetett be. Az azóta eltelt közel két év alatt már összegyűlt kellő gyakorlati tapasztalat ahhoz, hogy azok felhasználásával a bíróságok működésének hatékonysága tovább növelhető legyen.

A módosító törvénycsomag a bírósági szervezeti és jogállási törvényeket, valamint az igazságügyi alkalmazottak szolgálati jogviszonyáról szóló törvényt elsősorban e célok elérése érdekében néhány ponton módosítja, kiegészíti és pontosítja. Számos rendelkezés szolgál arra, hogy egy ésszerű humánerőforrás-gazdálkodás valósulhasson meg, az igazságügyi területen tapasztalatot szerzett szakembereket minél sokoldalúbban lehessen foglalkoztatni. Ennek keretében a törvényjavaslat lehetővé teszi a bírósági titkárok Országos Bírósági Hivatalba történő beosztását, a központi igazgatási munka hatékonyságának növelése érdekében.

Az arányos munkateher-elosztás érdekében a jövőben az Országos Bírósági Hivatal elnöke meghatározhatja az egyes bíróságokon a bírói létszám mellett az igazságügyi alkalmazottak létszámát is. A hatékony és minőségi ítélkezési munka támogatása érdekében lehetőség nyílik a jövőben arra, hogy a Kúrián szakirányú egyetemi végzettséggel rendelkező tisztviselők főtanácsadói munkakörben legyenek foglalkoztathatók. A Kúrián az igazgatási feladatok hatékonyságát segítené elő a jövőben a főtitkári és a főtitkár-helyettesi poszt létrehozása annak érdekében, hogy a Kúria elnöke egyes szervezési, ellenőrzési és koordinációs feladatok telepítésével elsősorban a legfőbb szakmai vezetői feladatokat láthassa el.

Ezek mellett garanciális szempontból fontosnak tartom kiemelni, hogy a bírákkal szembeni fegyelmi eljárás szabályai, valamint a szolgálati bíróságokra vonatkozó szabályok a gyakorlati tapasztalatokat alapul véve pontosításra és kiegészítésre kerültek, illetve pontosításra kerültek az összeférhetetlenségi szabályok is.

Az Országos Bírói Tanács feladatai közé emeli a törvényjavaslat többek között azt, hogy elfogadják a bírák etikai kódexét. Fontosnak tartom ugyanakkor kiemelni azt is, hogy a bírák jogállásáról szóló törvény módosításával az Országgyűlés kiküszöböli az Alkotmánybíróság 13/2013. számú Ab-határozatában megfogalmazott mulasztásos alaptörvénysértést is, mivel immár a törvényben meghatározásra kerülnek azok az esetkörök, amelyek fennállása esetén az OBH elnöke, illetve a Kúria elnöke dönthet akként, hogy a pályázók egyikével sem kívánja betölteni a bírói álláshelyet, és így a pályázatot eredménytelenné nyilvánítja.

(17.40)

A törvénycsomag emellett egyes közszolgálati jogállási törvényeket módosít. Egyértelműen kimondásra kerül, hogy az illetmény lakossági számlára történő utalásának költségeit ne az alkalmazottaknak kelljen állniuk, ahogy az illetmény készpénzben történő kifizetésének költségeit sem. Az illetménynek a bankszámláról történő egyszeri vagy többszöri felvételével járó banki költségekhez való munkáltatói hozzájárulást a módosítás az eddigi eltérő gyakorlat helyett a közszféra béreinek átláthatósága érdekében egységesen limitált összegben határozza meg. A szolgálati törvények e körben egy utaló szabályt tartalmaznak: a mindenkori összeget a költségvetési törvény állapítja meg.

Önök számára is ismert, hogy a kormány hivatalba lépését követően célul tűzte ki a közigazgatás átalakítását, ezt a munkát fogja össze a Magyary-program, ennek kiemelt területe a rendészet és a honvédelem személyi állományának megújítása, új életpályamodellek kidolgozása, az egyes közszolgálati életpályák összehangolása. A kormány többek között arra is felhívta az érintett minisztereket, hogy alakítsák ki a szolgálati jogviszonyok közötti átjárhatóság érdekében a szolgálatból kiválók közszolgálatban történő továbbfoglalkoztatásának feltételrendszerét. A szolgálati jogviszonyok közötti átjárhatóságot szolgáló továbbfoglalkoztatás feltételeit teremti meg a közszolgálati tisztviselőkről szóló törvény módosítása. A törvényjavaslat értelmében a honvédek jogállásáról szóló törvény alapján a rendelkezési állományba tartozó hivatásos állomány tagjai a közszolgálatban továbbfoglalkoztathatók lesznek a törvényi feltételek teljesítése esetén.

Láthatják a tisztelt képviselők, hogy ezúttal nem egy kódexjellegű szabályozásról van szó, hanem kisebb, célzott beavatkozásokat valósít meg a törvényjavaslat. Ezek a kisebb lépések ugyanakkor sokszor éppen a mindennapokban jelentkező problémák gyors és hatékony megoldásához szükségesek, ezért kérem támogatásukat a parlamenti vita során.

Kérem a tisztelt Országgyűléstől a törvényjavaslat megvitatását és elfogadását. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  250  Következő    Ülésnap adatai