Készült: 2024.04.26.05:46:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

249. ülésnap (2001.12.18.), 326. felszólalás
Felszólaló Dr. Deutsch Tamás (Fidesz)
Beosztás ifjúsági és sport miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 14:12


Felszólalások:  Előző  326  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. DEUTSCH TAMÁS ifjúsági és sportminiszter, a napirendi pont előadója: Elnök Úr! Tisztelt Ház! Hölgyeim és Uraim! (Folyamatos zaj.) Az elmúlt napokban komoly ismertségre tett szert egy kiváló, XIX. századi férfiú, nevezett Nemes Kerekes Mihály úr, aki 1836-ban levélben fordult a legnagyobb magyarhoz, Gróf Széchenyi Istvánhoz, és levelében a következő módon fogalmazott: "Készítsünk jól megalapítva minden negyedik szökő esztendőben nemzeti magyar olimpiai játékokat úgy, mint volt a régi görögöknél. Szervezzünk meg minden odavaló készületeket, tegyünk meg lelkes erővel minden igyekezeteket, mert nemzetünk javára ennél felségesebb áldozatot nem tehetünk."

Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselőtársaim! A XXI. század első esztendejében mi lehet nagyobb megtiszteltetés egy hazája, nemzete jövője iránt felelősséget érző embernek, mintsem hogy nemzete javára minden igyekezeteket megtegyen annak érdekében, hogy a lehető legfelségesebb áldozatot cselekedje.

 

 

(18.10)

 

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Mély meggyőződéssel vallom, hogy Nemes Kerekes Mihály több mint 150 esztendővel ezelőtt megfogalmazott gondolata olyan bölcsesség, olyan iránymutatás, amelyik a XXI. század Magyarországához is szól.

A Magyar Köztársaság kormánya, Budapest Főváros Önkormányzatának képviselő-testülete, a Nemzeti Olimpiai Bizottság egyhangú döntésével úgy határozott, hogy támogatja azt a szándékot, hogy Magyarország, Budapest nyújtsa be pályázatát a 2012-es nyári olimpiai játékok megrendezésére. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Az Országgyűlés, az igen tisztelt képviselőtársaim asztalán fekvő országgyűlési határozati javaslatot a nyár folyamán létrehozott Olimpiai Pályázat-előkészítő Bizottság dolgozta ki, és teljes egyetértéssel fogadta el. Az Olimpiai Pályázat-előkészítő Bizottság vezetője az ifjúsági és sportminiszter, társelnöke Budapest főváros főpolgármestere, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke, a Fogyatékosok Nemzeti Sportszövetségének elnöke és Pest megye közgyűlése.

Ennek a nagyon fontos bizottságnak a tagjai különböző kormányzati és nem kormányzati szervezetek képviselői, tudományos műhelyek, gazdasági és társadalmi szervezetek, szakmai és érdek-képviseleti szervezetek vezetői és képviselői. Ők, ez a testület, amelynek szakértő tagjai teljes egyetértéssel fogadták el ezt az országgyűlési határozati javaslatot, kérték fel a Magyar Köztársaság kormányát, hogy terjessze az Országgyűlés elé ezt az indítványt, lehetőséget teremtve arra, hogy a magyar parlament, a magyar törvényhozás is csatlakozzon a főváros, a kormány, a Nemzeti Olimpiai Bizottság olimpiarendezési gondolatát támogató határozatához.

Az Olimpiai Pályázat-előkészítő Bizottság felkérte az ifjúsági és sportminisztert, hogy hatpárti egyeztetést folytasson az indítvány parlament elé terjesztését megelőzően. A hatpárti egyeztetésen a megjelent pártok mindegyike egyértelmű támogatásáról biztosította az országgyűlési határozati javaslatot, azonban két ellenzéki párt érdemi észrevételeket, kiegészítő javaslatokat fogalmazott meg. A kormány - lévén, rendkívül fontosnak tartja, hogy ebben az országépítő programban, ebben a nagyon fontos nemzeti programban minél szélesebb szakmai, közéleti, politikai egyetértés maradjon fenn - valamennyi észrevételt elfogadta, és ezért terjesztette a parlament elé új változatban a 2012-es olimpiai játékok és paralimpiai játékok megrendezési szándékát támogató országgyűlési határozati javaslatot.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Kedves Képviselőtársaim! Engedjék meg, hogy két kérdésről szóljak különös hangsúllyal. Egyrészt arról, hogy mit jelent, mit jelenthet Magyarország, a magyar polgárok, a magyar családok számára az a tízéves országépítő program, aminek megkoronázása lehet, ha 2012-ben a világ sportoló fiataljait itt Magyarországon, a közép-európai régió legnagyobb városában, Budapesten láthatjuk vendégül. Másrészt arról szeretnék beszélni, hogy milyen fontos, szimbolikus jelentősége van az olimpiai pályázatnak, még akkor is, ha tudom nagyon jól, hogy lehetnek olyanok parlamenten belül és kívül, akiknél ezek a gondolatok, az értékek, egyes elképzelések eszmei tartalma, lelkével kapcsolatos gondolatok talán süket fülekre találnak.

Ez a program, tisztelt hölgyeim és uraim, sokak meggyőződése szerint a XXI. század lehetőségét jelenti Magyarország, Budapest, de szélesebb értelemben egész Közép-Európa számára. Engedjék meg, hogy elmondjam a kedves képviselőtársaimnak, hogy az elmúlt közel húsz esztendőben valamennyi nyári és téli olimpiai játékok rendkívül komoly közvetlen és közvetett gazdasági előnyöket jelentett a rendező város, térség, régió, a rendező ország számára. Két adatot hadd mondjak el! A nyári olimpiai játékok esetében, 1984 óta - ha megengedik, nem sorolom fel az azóta megrendezett valamennyi olimpiát és olimpiát rendező város nevét - valamennyi nyári olimpia az adott országban a bruttó nemzeti össztermék, a sokat emlegetett GDP növekedési üteméhez éves átlagban plusz 1,5 százalékos további növekedést tett hozzá, ennyivel gazdagította az adott térség gazdasági növekedési ütemét tíz esztendőn keresztül.

Egy Magyarországhoz hasonló régióban, Barcelona és környezetében - amelyik 1992-ben kapta meg az olimpiarendezés lehetőségét - ez a program 220 ezer új munkahelyet teremtett, és az 1992-es olimpiát követő ötödik évben, 1997-ben több mint 200 ezer megmaradó új munkahely volt. Több mint 200 ezer munkahely megmaradt az olimpiát követően, és teremtett lehetőséget a térségben élő polgárok számára, hogy munkajövedelemmel tudják fenntartani saját maguk és családjuk egzisztenciáját.

Magyarország számára is mással össze nem hasonlítható infrastrukturális, idegenforgalmi, fejlesztési lehetőséget jelent mindez. Természetesen mint minden fejlesztés, ez is terheket, áldozatvállalást jelent, de nemcsak a közösség részéről, hanem kiváló lehetőséget jelent a magánszféra és a közszféra együttműködésére, arra, hogy a lehetőségekhez képest ezekhez a fejlesztésekhez az adófizető polgárok pénze, adóforintjai mellett a hazai és külföldi befektetők forrásait is fel tudjuk használni.

Sokat beszélünk arról, hogy a jövő nagy lehetőségét jelenti az olimpia. Engedjék meg, hogy ezzel kapcsolatban elmondjam, hogy nemcsak a ma élő honfitársaink iránti felelősségünk mondathatja azt velünk, hogy támogatjuk ezt a rendezési szándékot, hanem az is, hogy az előttünk álló tizenegy esztendőben, 2012-ig egészen biztos, hogy több mint egymillió gyermek születik ebben az országban. Az irántuk, a még meg sem született honfitársaink iránt érzett felelősségünktől vezettetve is kérem a kedves képviselőtársaimat, hogy támogassák a 2012-es olimpiarendezés szándékát.

Az olimpia - ahogy az ókori görögöknél - 1896 óta a modern kori olimpiai játékok esetében azonban nem csupán egy sportesemény, hanem ez a rendezvény, ez a kulturális rendezvény eszmeiséget hordoz. Nem véletlenül hangzott el itt ma Martonyi János külügyminiszter úr szájából az a kifejezés, hogy talán egyfajta olimpiai béke jöhet létre. Igen, tisztelt hölgyeim és uraim, nagyon-nagyon sokak számára jelent semmi mással össze nem téveszthető eszmei tartalmat, szimbolikus értéket egy olimpia megrendezése. Ez különösen így van számunkra, magyarok számára, akik olyan országban élünk, olyan nemzethez tartozóknak vallhatjuk magunkat büszkén, száz év óta mondhatjuk azt, hogy a nemzeti önazonosság-tudatunk részét képezi az, hogy ez az ország, ez a nemzet rendkívül eredményes az olimpiákon, rendkívül eredményes a sportversenyeken.

Engedjék meg, hogy elmondjam, amit talán már mindenki megtanulhatott és meg is jegyezhetett: 1896 óta 149 alkalommal állhattak győztesként a dobogó legmagasabb fokára a magyar sportolók. Más, alig 10 milliós ország, alig 15 milliós nemzet ilyen komoly sikert nem ért el az elmúlt több mint száz esztendő olimpiai versenyeit illetően.

Az összesített éremtáblázaton Magyarország a kilencedik helyen van. Az első tíz ország közül egyedül Magyarország nem kapta meg azt a lehetőséget, hogy olimpiát rendezhessen, de a közép-európai térség sem kapta meg még ezt a lehetőséget, Európában nyugat-európai városok és országok már rendezhettek olimpiát. 1980-ban - ne vizsgáljuk most, hogy milyen döntések eredőjeként - Moszkva megkapta az olimpiarendezés lehetőségét, és ez a közép-európai térség, amelyik az elkövetkezendő évtizedek legjelentősebb növekedési zónája, térsége, övezete lehet Európának, még nem kapott olimpiarendezési lehetőséget. Azt gondolom, kiváló lehetőség számunkra, magyarok számára, a közép-európaiak számára, hogy ez a térség, Európának ez a nagy ütemben fejlődő térsége olimpiát rendezhessen.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Végül, de nem utolsósorban engedjék meg, hogy azt elmondjam, ismertek azok a városok, egyre inkább ismerjük azokat az országokat, amelyeknek nagyvárosai, fővárosai a pályázati szándékon gondolkodnak a 2012-es olimpiát illetően.

 

 

(18.20)

 

Igen tisztelt Hölgyeim és Uraim! Lehetnek, vannak is ezek között a városok és országok között olyanok, amelyek ma még infrastrukturálisan fejlettebbek Magyarországnál, ma még erősebb a gazdaságuk, mint a magyar gazdaság. Azonban van egy nagyon komoly előnyünk, és ezt jó lenne megőriznünk, sőt növelnünk ezt az előnyünket: az olimpiai pályázatunk előkészítését illetően senki nem előz meg minket, és mindenféle túlzott magabízás nélkül mondhatjuk, mi előzzük meg valamennyi más versenytársunkat.

Magyarországon - ahogy említettem - már döntött a nemzeti olimpiai bizottság az olimpiarendezés szándékának támogatásáról, döntött a Fővárosi Közgyűlés, amely ugyancsak támogatja ezt a rendezési szándékot. Támogatja ezt a rendezési szándékot és gondolatot a kormány, és nagyon remélem, hogy tisztelt képviselőtársaim igenlő szavazatának köszönhetően a magyar parlament is támogatja az olimpiarendezés gondolatát és szándékát.

Ez azért is fontos, mert egy olimpiára készül a világ, téli olimpiára. Február első napjaitól kezdve az Újvilágban, az Amerikai Egyesült Államokban, Salt Lake Cityben találkoznak a téli olimpia versenyein a világ fiataljai. És nagyon erős szimbólum, a magyar pályázati szándéknak hitelt adó döntés lenne, ha oda úgy érkezhetnének a magyar versenyzők, a Magyar Olimpiai Bizottság vezetői, hogy azt a döntést tolmácsolhatnák a Nemzetközi Olimpiai Bizottság vezetőinek, hogy a magyar parlament - reményeim szerint valamennyi parlamenti frakcióhoz tartozó képviselő - támogató szavazatainak köszönhetően kinyilvánította támogató akaratát a 2012-es olimpiai játékok megrendezését illetően.

Kérem ezért kedves képviselőtársaimat, vitassák meg az asztalukon fekvő országgyűlési határozati javaslatot, és támogassák azt. Azaz lelkes erővel tegyünk meg minden igyekezeteket annak érdekében, hogy ezt a lehetőséget, amely nemzetünk javát szolgálja, minél gyorsabban és minél nagyobb mértékben ki tudjuk használni.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps és dobogás a kormánypárti padsorokban.)

 




Felszólalások:  Előző  326  Következő    Ülésnap adatai