Készült: 2024.09.25.05:26:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

236. ülésnap (2012.11.12.), 217. felszólalás
Felszólaló Szilágyi László (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Önálló indítvány indokolása
Videó/Felszólalás ideje 5:09


Felszólalások:  Előző  217  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZILÁGYI LÁSZLÓ (LMP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Ház! Drogpolitikai eseti bizottság létrehozására teszünk javaslatot. Olyan ügy ez, tisztelt képviselőtársak, amelyben rengeteg a tennivaló, a törvényhozás számára is rengeteg.

Nagyon sok változás történt a közelmúltban a drogokkal kapcsolatban, és napjainkban is nagyon sok minden történik, felgyorsultak az események, muszáj ezzel érdemben foglalkozni. Én azt gondolom, hogy naprakész információra van szüksége a törvényhozásnak azzal kapcsolatban, hogy milyen folyamatokkal kell szembenéznünk, és mire kell reagálnunk. A fiatalok szerhasználatáról, a függőségek kialakulásáról, ennek a mögöttes szociokulturális okairól és a társadalmi folyamatokról naprakész információkat kell beszereznünk, és én azt gondolom, hogy ez közös ügyünk. Kérem, hogy ezt mindenképpen támogassák.

Egyetlen bizottság tárgyalta ezt az előterjesztést, az "ifjúsági..." kezdetű bizottság. Nem támogatták a tárgysorozatba-vételt, és mi azt gondoljuk, hogy ez sokkal fontosabb ügy annál, mint hogy egyetlen bizottság hatáskörébe utaljuk a drogpolitikát. Itt talán nem kell érvelnem mellette, de egészségügyi, szociális, biztonságpolitikai és mindenféle kérdésről szó van. Ez egy tipikusan multidiszciplináris probléma, úgyhogy mindenképpen egy eseti bizottság tudna megfelelően foglalkozni ezzel a témakörrel.

Tisztelt Ház! Az elmúlt években jelentős változások történtek a droghasználatban is, a hozzáférhető szerek mennyiségében és minőségében. A bizottsági ülésen érveltem bizonyos adatokkal és tendenciákkal. A stimuláns fogyasztók száma emelkedik, ezzel párhuzamosan az opiátfogyasztók száma folyamatosan csökken, de mindenesetre az injektálások száma nő, és ez mindenféle egyéb problémát hoz maga után. Teret nyernek az úgynevezett dizájnerdrogok, amivel foglalkozott már a törvényhozás és a kormányrendelet is. Sokkal kockázatosabb szerhasználati, viselkedési formák jelennek meg, amivel nekünk mindenképpen naprakészen kell foglalkozni.

Megjelent a C-lista, de ezt folyamatosan karban kell tartani, és biztos vagyok benne, hogy monitorozni kell, hogy ez a szabályozás mit ér és hogyan működik. Állandóan jelennek meg új szerek, ezt nekünk érzékenyen figyelni kell, és nem elég a listára vétel, hiszen a prevencióra és a kezelésre is ügyelni kell.

(17.40)

Tisztelt Ház! A közelmúltban változtak a büntetőjogi szabályok, a Btk.-t elfogadta az Országgyűlés, de még nem hatályos. Mindenképpen figyelnünk kell, hogy ezek az újonnan bevezetett intézkedések mit érnek, és hogyan lehet érvényt szerezni ennek a büntetőpolitikának.

Monitorozni kell ezek hatását, meg kell nézni, hogy az elterelés rendszere mennyire alkalmas arra, hogy fiatalokat lehozzunk a drogról és jó útra tereljük, és össze kell hangolni a büntetőjogi lépéseket egészségügyi és szociális válaszokkal is.

A harmadik érvem az, hogy az ombudsman is kijelentette, nincs jelenleg érvényes drogstratégiája az országnak. 2010-ben a kormány elvetette az előző drogstratégiát, és a mai napig nem nyújtott be újat ehelyett. Ennek megfelelően a megvalósításra sem kerül sor, a kormányzati erőforrások jelentősen beszűkültek, financiális nehézségekkel szembesülnek mindenféle civil és egyéb szervezetek. Azt gondolom, szükséges a helyzetet áttekinteni, és ezért egy eseti bizottságra mindenképpen szükség van.

A prevenció fontosságát mindenki elismeri, de senki nem tud ezzel mit kezdeni érdemben. Számos ellenőrizetlen hátterű prevenciós program működik az országban, és azt gondolom, közös felelősségünk, hogy ezek akkreditációja megtörténjen, kidolgozzuk őket, és ennek megfelelően tudjunk ezekkel a civil szervezetekkel együttműködni. Egy esetleges közegészségügyi vészhelyzet elhárítása is a feladatunk lehet, remélem, ez nem következik be. Említettem a dizájnerdrogok terjedését, így a fertőzésveszély kialakul, és mind a HIV-fertőzések, mind pedig a hepatitis C-fertőzések egyre inkább előtérbe kerülhetnek, ennek aztán komoly közegészségügyi jelentősége van.

Korábban már volt az Országgyűlés életében eseti bizottság kétszer is, és komoly szerepet töltött be a probléma tematizálásában és monitorozásában. Azt gondolom, most is napirendre kéne vennünk az ügyeket, hiszen elkészült a korábbi EU-drogstratégia értékelése, és ezt meg kell beszélnünk, illetve készül az új drogstratégia, amivel, azt gondolom, rengeteg dolga lesz a törvényhozásnak.

Tisztelt Ház! Mi nyitottak vagyunk a bizottság összetételével és a tematikával kapcsolatban, várjuk az önök konstruktív meglátásait. Azt kérem, hogy vegyék tárgysorozatba ezt az indítványt, és kezdjünk el közösen dolgozni egy drogmentes jövő érdekében.

Köszönöm szépen. (Taps az LMP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  217  Következő    Ülésnap adatai