Készült: 2024.09.22.19:57:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

219. ülésnap (2009.06.29.), 195. felszólalás
Felszólaló László Tamás (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:21


Felszólalások:  Előző  195  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

LÁSZLÓ TAMÁS (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! A gyermekvállalás, a családi élet rendkívül érzékeny és éppen ezért nagy stabilitást igénylő rendszer. Az ebbe való bárminemű beavatkozás nagyon nagy körültekintést, alapos hatáselemzést igényelne. Ez egy olyan rendszer, amely nem hasonlítható össze más országok családtámogatási rendszerével, bármennyit is hivatkoznak ilyenekre, hiszen azok társadalmi háttere egészen más; például egyetlen európai ország sem szenvedte el az 1956-os 200 ezres emberveszteséget, az utána következő súlyos megtorlást és az akkortól bekövetkező, '56 következményeként máig jelen lévő, társadalmi méretű depressziót, a tömegessé váló túlélési és atomizáló hatású életstratégiákat.

(17.20)

A puha diktatúra hozta létre a családtámogatás rendszerét, amire a bűntudat is motiválta önöket. Ez a rendszer kisebb-nagyobb módosításokkal működött. Kétszer érte sorvasztó hatás a párt részéről: a Horn-kormány idején a Bokros-csomaggal, és most, egy újabb színváltozáskor a válságra hivatkozva, holott a legjelentősebb válságtényező az országban a nemzetfogyás, a családok nagyon rossz mentális állapota és ami mögötte van: a már említett társadalmi méretű depresszió és az ebből kibontakozó atomizálódás. Ennek a helyzetnek a fenntartása mintha az önök érdeke és fegyvere lenne, hiszen az egészséges, bővülő és áldozatra kész, gyermekeket vállaló, ép családok százezrei az önök számára, úgy tűnik, kezelhetetlen és félelmetes tényező.

Kopp Mária és társai kutatásai szerint a fiatalok két-három gyermeket vállalnának, de a példa szerint már csak egyet sem vagy egyet, ritkábban kettőt. Ezt a gyermekvállalási hajlandóságot kockáztatja a kormány a válságra hivatkozva, az IMF-hitel ránk kényszerített vagy netán önként vállalt megszorító intézkedéseivel. A gyes jogosultsági idejének csökkentésével a köztársasági elnök úr számos indok és társadalompolitikai elemzés alapján nem értett egyet. A levelében foglaltak azt az elemezést helyettesítik, illetve pótolják, amit a kormánynak kellett volna megtenni előzetesen.

Elutasításának első indoka a női foglalkoztatással kapcsolatos, hiszen szerinte az anya szabad döntésének kellene lenni, hogy a gyermek 3 éves koráig teljes idejét a gyermekének szenteli-e, vagy részmunkaidőben vagy teljes munkaidőben munkába áll. A második indoka az, hogy az ellátások csökkenése, de még inkább a többször változásból eredő bizonytalanság negatívan hat a gyermekvállalásra. A köztársasági elnök úr álláspontja szerint - amit teljes mértékben osztunk - az anyák munkaerő-piaci reintegrálását olyan eszközzel kívánják elérni, amely a társadalmunk számára fontos más érdekkel ütközik, amennyiben alkalmas arra, hogy az amúgy is alacsony gyermekvállalási hajlandóságot tovább csökkentse. (Zaj. - Az elnök csenget.)

Ráadásul azt látjuk, hogy a gyermekek, csecsemők napközbeni ellátását szolgáló intézmények és a női munkahelyek is hiányoznak, minden kormányzati ígéret és hangulatjelentés ellenére. A munkanélküliség folyamatosan nő, bölcsődei férőhelyek nem állnak rendelkezésre. "Lesz"-bölcsődékben nem lehet elhelyezni a gyermekeket. Számunkra elképesztő, hogy dr. Vidorné dr. Szabó Györgyi a bizottsági vitában azt nyilatkoztatta ki, hogy az élet majd igazolni fogja, hogy a gyes lerövidítése a gyermekvállalást nem csökkenteni, hanem ösztönözni fogja.

Tóbiás József és társai - MSZP - javaslata egy olyan "lesz"-passzust iktatna be a törvényjavaslatba, amely majd október 15-e után lépne hatályba, a 3 éves kor alatti gyermekek napközbeni ellátása bővítéséről szóló tájékoztatás után. Továbbá ugyancsak ez után nyújtana be a részmunkaidős foglalkoztatás bevezetésével és a Start-járulékkedvezmény kiterjesztésének lehetőségével kapcsolatos törvény-, illetve intézkedési javaslatot.

Miért nem előzi meg mindez a vizsgálat a gyesnek a köztársasági elnök úr által kifogásolt megkurtítását? Még alapvetőbben feltéve a kérdést: minek alapján hoznak önök törvényeket? Még alapvetőbben: kik önök? (Zaj. - Az elnök csenget.) A gyes változtatása véleményünk szerint minimális költségvetési haszonnal és cserébe maximális társadalmi kárral jár. Érdemes ezt meglépni önöknek, tisztelt szocialista képviselők és kapcsolt részeik? Szerintünk nem.

A saját érdekükben ne szavazzák meg a szemtelen módon változtatás nélkül benyújtott törvényjavaslatot és annak a módosítását se. Ébredjenek fel már végre! Köszönöm a szót. (Taps a Fidesz padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  195  Következő    Ülésnap adatai