Készült: 2024.09.19.07:18:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

88. ülésnap (2011.05.03.), 308. felszólalás
Felszólaló Göndör István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:33


Felszólalások:  Előző  308  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az Úr segítsen meg bennünket attól, hogy valamely fontos kérdést a kormány kiemelten kezeljen! Ahogy mondta Szijjártó Péter, az adósság és a munkanélküliség van ennek a palettának az élén, én azt gondolom, hogy a mai nap ékesen bizonyította, hogy az adósság is nő, tehát hízik, és a munkanélküliek száma is nő. (Babák Mihály: A ti bűnötök.)

Ezzel a kezdeményezéssel kapcsolatban is - mint ahogy tettem a kétpercesekben is - én magam is fejet hajtok a kezdeményező előtt, de osztom azoknak a véleményét, akik azt mondják, hogy a kormánynak nem lenyúlnia kellett volna ezt az ötletet, hanem mérlegelni ennek a következményeit.

És miért mondom azt, hogy az, amit tettek, az tényleg csak PR, és átgondolatlan? Gondolják végig! Egyszerűsített bevallást vagy adónyilatkozatot nem tehetnek azok az adózók, tehát adóbevallásra fogják kötelezni mindazokat, akik ebbe az úgynevezett Összefogás az Államadósság Elleni Alapba pénzt szándékoznak betenni. Tehát fizess, az egyik jutalmad az, hogy kapsz cserébe bürokráciát! Bürokráciát kap a vállalkozó is, akinek egy meglehetősen bonyolult banki procedúrán keresztül kell majd bizonygatnia a befizetését.

Számomra ez, hogy az állam e mögé a kezdeményezés mögé állt, ez azt bizonyítja, hogy tudomásul vette azt, hogy az állampolgárok bizalmatlanok az állammal szemben, hogy mire költik az adófizetők forintjait, ezért megpróbálnak saját maguk lépéseket tenni az államadósság csökkentése érdekében.

Hadd mondjam a következőt, és ez megint egy olyan elem, amit ha mérlegeltek, az a baj, ha nem, akkor az a baj. Tisztelt Képviselőtársaim! A 6. §-ban önök beemelik az alapot abba az 1 százalékba, ahol ma kivételesen és kizárólag civil szervezetek vannak. Tehát az államadósság-törlesztés javára szeretnének a civilektől még további forrásokat elvonni? Akkor miért nem azt vetették föl, hogy egy harmadik csatornát tesznek, már amúgy is van két kiemelt állami feladat, a civil szervezetek, az egyházak, és lehetett volna akkor azt mondani, hogy az államadósság elleni alap, vagy mint korábban felvetődött, hogy a különböző katasztrófák elleni védekezésnél ez fontos lehet. Tehát azt hiszem, hogy ezt meg kellene gondolni, és valamilyen módosító indítvánnyal ezt orvosolni kellene, kivéve, ha a kormánynak valóban az volt a szándéka, hogy a civil szervezetek elől elvonjon forrásokat.

És amiért azt mondtam, hogy a kormány valóban elveszi és lenyúlja, ez a baj, tehát nem a kezdeményezés, hanem ez. És miért teszem ezt, és miért erősödött meg bennem ez az érzés? Ha emlékeznek rá, Cséfalvay államtitkár úr arról beszélt, hogy Magyarországon kevés a megtakarítási hajlandóság, Magyarországon gond államkötvényeket kibocsátani.

Képviselőtársaim! Ezzel a megoldással, amit most a kormány akar, egyrészt elszív a magyar pénzpiacról forrásokat, elszív a vállalkozások elől forrásokat, mikor nekik hitelre lenne szükségük. Ezt a vitában több kormánypárti képviselő is elmondta.

És mit jelent ez? Játsszák végig! Egy egyszeri 16 százalékos adóval vagy nevezzem így, kamattal megúszták azt, hogy egy kötvénykibocsátással esetleg kamatos kamatot kell majd fizetni azoknak, akik részt vennének ebben a megtakarítási, tehát a kötvénykibocsátási dologban. Tehát ezért mondjuk azt, hogy ez a törvényjavaslat így, ahogy van, ebben a formában nem támogatható. Tehát a kormánynak más feladata lett volna ezzel a kezdeményezéssel, az, hogy az alapítvány megalakuljon, és bárki számára elérhető legyen, ez lett volna a fontos. Ez lett volna az, hogy fölkarolja azt a civil kezdeményezést, amit - sokadszorra mondom - mi is üdvözlünk.

Köszönöm szépen a figyelmet, elnök úr. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  308  Következő    Ülésnap adatai