Készült: 2024.09.21.10:18:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

88. ülésnap (2011.05.03.), 306. felszólalás
Felszólaló Scheiring Gábor (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:58


Felszólalások:  Előző  306  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SCHEIRING GÁBOR (LMP): Köszönöm szépen. Végre lehetőség nyílik magáról a tárgyról beszélni. Úgy fest, hogy a kormány az államadósság-csökkentő alappal kapcsolatban pusztán csak három dolgot értett félre: a választókat, az ellenzéket és magát a gazdaságot.

Lássuk sorban! A választókat félreértette, mert ennyire - bocsánat - nem ostobák a választók, hogy ne látnának át ezen a szitán. Ennél jóval okosabbak. A választók tisztában vannak azzal, hogy semmi más céljuk nincsen ezzel a kezdeményezéssel, mint hogy eltereljék a figyelmet arról, hogy önök megszorítást vezetnek be megszorítás hátán, nő a munkanélküliség. Erről kellene beszélni, vagy arról, hogyan lesznek ebből adóbevételek, amellyel aztán a későbbiek során csökkenthető lenne az államadósság.

Azt hiszem, az előbb sikerült bizonyítanunk, hogy önök az elmúlt húsz év bukott Bokros-Kóka-féle gazdaságpolitikájában reménykednek. Attól várnak munkahelyeket és adóbevételeket. Ez teljes mértékben kudarc. Kudarchoz fog vezetni még akkor is, ha Orbán Viktor személyesen tűzi a zászlajára.

Félreértik az ellenzéket is, és itt természetesen lehet játszani, hogy az ellenzék felelőtlen és nem hajlandó meghallgatni a civil kezdeményezéseket, de ez is teljességgel komolytalan. Az előbb felsoroltam, hogy csak az elmúlt egy év során hét ilyen nagyon durva pofont adtak a civil társadalomnak, ahol durván korlátozták az átláthatóságot, ahol nagyon komoly társadalmi nyomásra sem voltak hajlandóak odafigyelni, tízezrek tüntettek az utcán, egy szót nem voltak hajlandóak ebből meghallani vagy figyelembe venni. Úgyhogy azt gondolom, hogy ezek után arról beszélni, hogy önök komolyan vennék a civil társadalmat, meglehetősen cinikus. De teljes mértékben félreértették a gazdaság működését is, ugyanis önök a megszorításoktól várják azt, hogy majd felpörög a gazdaság, holott a helyzet pont fordítva lenne. Először kellene munkahelyeket teremteni, a munkahelyekből lennének adóbevételek, és az adóbevételekből lehetne aztán hosszú távon csökkenteni az államadósságot.

Az adósság elleni harc jegyében, amit önök csinálnak, az az, hogy szétverik az állam fejlesztő kapacitásait, és szétverik azokat az intézményeket, amelyek mentén hosszú távú fejlesztési programokat lehetne végrehajtani, miközben teljesen jól tudják önök is, hogy ebből nem lesznek munkahelyek. Tehát az államadósság-csökkentő alapnak sajnos semmi más célja nincsen, mint az, hogy erről beszéljünk, ne pedig a megszorításokról, meg arról, hogy az önök kormányzása alatt 2 százalékkal nőtt a munkanélküliség. Tehát itt többszörös félreértésben vannak. Egyrészt félreértették a választóikat, félreértették az ellenzéket és félreértették a gazdaság működését, de hát van még három évük, hogy egy kicsikét jobb belátásra térjenek.

Olyan sajnos önöknek az államadósság, mint a kommunistáknak volt anno a nemzetközi helyzet, ami mindig fokozódott. A nemzetközi helyzet fokozódott, aztán élesedett az osztályharc, az élet pedig nem volt habostorta. Ezt el lehetett mondani ennek kapcsán. Önök is éberséget követelnek a választóktól, éberséget és összefogást annak érdekében, hogy a rémképpel szemben fel lehessen venni a harcot. Ezzel nem azt akarom mondani, hogy az államadósság nem lenne egy valóban súlyos probléma, csak szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy ezek az éberségre intő, üres összefogást hirdető szólamok nagyon átlátszóak, és sajnálatos módon ismeretesek a magyar történelem egy csúfos korszakából.

Szóval mindezeket teszik azért, hogy ne kelljen arról a 2000 milliárdnyi megszorításról beszélni, amit 2013-ig ránk erőltetnek. Arról kellene beszélni, hogy hogyan lesznek munkahelyek abból, hogy növelik az alacsony keresetűek adóját, jövőre az adójóváírás eltörlésével az átlagos keresetűek, a középosztály és a leszakadó részek is vesztesek lesznek. A gazdagoknak adott adókedvezményből és luxusfogyasztásból kívánnának munkahelyeket teremteni. Erről kellene beszélni. Elveszik a túlórapótlékot és a vasárnapi pótlékot? Lehetővé teszik az indoklás nélküli elbocsátást a magánszférában? Növelik a próbaidőt?

Arról kellene beszélni, hogy hogyan lesznek ezekből a durván munkavállaló-ellenes intézkedésekből munkahelyek. Megnövelik a járulékokat fél százalékkal? Bonyolítják és drágítják a kisvállalkozások életét azzal, hogy kötelezővé teszik a kamarai tagságot, és mellesleg még meg is sarcolják őket több ezer forinttal ennek keretében? Csökkentik a multik társasági adóját? Hogyan lesznek ebből munkahelyek, tisztelt kormánypárti képviselőtársaim? Megmondom önöknek, sehogy nem lesznek. Nem véletlen, hogy 2 százalékkal nőtt a munkanélküliség az önök egyéves regnálása alatt. Sajnos önök az elmúlt húsz év bukott gazdaságpolitikájában hisznek, hiszen ahogy Babák Mihály képviselőtársam is megmondta, spórolni kell, megszorításokra van szükség, elvonják a forrásokat a gazdaság hosszú távú fejlődését megalapozó területekről. 2011-től kevesebbet költenek általános iskolákra és óvodákra, tanárok tömegei kerülhetnek az utcára, a béreket pedig évekre befagyasztották. Az orvosok és ápolók elvándorlása megállíthatatlan, az Orbán-csomaggal mégis 22 milliárdot vontak ki az egészségügyből. Nem véletlen, hogy a kezdő orvosok soha nem látott mértékű összefogása tapasztalható az önök kormányának megszorításai ellen.

(17.40)

A környezetvédelmet 10 milliárddal rövidítik meg, nyilvánvalóan úgy gondolják, hogy ezzel lehet a Kolontárok ellen határozottabban fellépni.

Se híre, se hamva az elmaradott kistérségekre célzott komplex munkahelyteremtő és gazdaságfejlesztő programoknak. 500 milliárdot ígértek példának okáért zöldépület-felújításokra, sehol sincsen. A pénzt sajnálatos módon elnyelte a gazdagoknak dobott évi százmilliárdos mentőcsomag.

Ez az a gazdaságpolitika, amit önök az elmúlt 20 évből másolnak, és ez az, amivel munkahelyeket kívánnak teremteni. Ebből nem lesznek munkahelyek, nem lesznek adóbevételek, és hosszú távon újra fog termelődni a költségvetés hiánya, és a költségvetés hiányán keresztül pedig újra fog termelődni az államadósság.

De ha már adományozás, akkor engedjék meg, hogy röviden megjegyezzem, e helyett a látszatintézkedés helyett például megtehetnék azt, hogy visszaállítják a magánadományok adómentességét, amelyet a Bajnai-kormány törölt el. 2010-ig az adományozók az adomány 30 százalékát írhatták le az adóból, de maximum ötezer forintot. Ezt nemcsak hogy vissza kellene állítani, hanem bővíteni is érdemes lenne, és ha már önök szeretnek a civil szervezetekre hivatkozni, akkor talán meghallják majd a hangokat, amelyek ezzel kapcsolatban hallhatók felőlük. Azt javasolják, hogy 500 ezer forint/év adományhatárig legalább az adomány értékének 50 százaléka legyen leírható az adóalapból, tartós adományozás esetén pedig a 70 százaléka.

Az államadósság tehát - szeretném még egyszer leszögezni - valóban súlyos probléma, az egyik legsúlyosabb probléma, amivel szembe kell néznünk, ugyanakkor ehhez elsősorban munkahelyteremtésre lenne szükség.

Fordítva ülnek a lovon, amikor először megszorítani és adósságot csökkenteni akarnak, és utána ettől várják a növekedés beindítását. Pont fordítva lenne a helyes megoldás, először a hosszú távú gazdaságfejlődést megalapozó intézkedésekre lenne szükség. Egyébként a kidolgozott költségvetési alternatívánk erre tesz javaslatot úgy, hogy nem növeli a költségvetési hiányt, mielőtt ezt megkapnám önöktől, tehát a költségvetési hiány érdemi növelése nélkül lehetne komoly, a leszakadó vidéki kistérségekre célzott fejlesztési programokat elindítani, ebből lehetne munkahelyeket teremteni, ebből lehetne a gazdasági szereplőket az országnak azon részére elvinni, ahol most csak hírből hallották azt, hogy vállalkozók is vannak Magyarországon, mert a tőke Budapest környékén, Nyugat-Magyarországon, Északnyugat-Magyarországon koncentrálódik; Borsodban, Szabolcsban alig-alig vannak olyan vállalkozások, amelyek munkahelyeket teremthetnének. Arra lenne szükség, hogy ott munkahelyteremtő beruházásokat indítsanak, az önkormányzatokkal, polgármesterekkel összefogva elindítsanak olyan komplex fejlesztéseket, amelyekkel érdemben lehet munkahelyeket teremteni. Ehelyett felszámolják a közmunkaprogramot, úgy gondolják, hogy ezzel lehet majd kilábalni.

Szóval, mi pont fordítva látjuk, mint önök, és bár a szavakban a kormány is elkötelezett a foglalkoztatottság és a növekedés beindítása mellett, mi úgy véljük, hogy sajnos nem találták meg ehhez a megfelelő eszközöket, sőt éppen hogy meglevő fontos eszközöket rombolnak le, az előbb hivatkozott közmunkaprogram csak egy példa erre.

Szóval, minden tiszteletem Rédly Elemér győri katolikus plébánosé, én nagyon tisztelem és nagyra tartom azokat a civil szervezeteket, amelyek a közjó érdekében tevékenykednek, nem véletlenül voltam önkéntes civil szervezetben 7-8 éven keresztül. Ugyanakkor azt nem nagyon tudom tiszteletben tartani, hogy önök egy ilyen kezdeményezést felhasználva éberségre és talmi, hamis összefogásra próbálják meg inteni az állampolgárokat, mint anno a nemzetközi helyzet fokozódása kapcsán, úgy próbálják meg most elterelni a figyelmet arról a kudarcról, amit önöknek egy év alatt sikerült itt összehozniuk.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps az LMP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  306  Következő    Ülésnap adatai