Készült: 2024.09.26.11:40:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

218. ülésnap (2001.06.26.),  5-8. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 8:14


Felszólalások:   1-4   5-8   9-10      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Szintén napirend előtti felszólalásra jelentkezett Szentgyörgyvölgyi Péter frakcióvezető úr, Független Kisgazdapárt.

 

 

(12.20)

 

DR. SZENTGYÖRGYVÖLGYI PÉTER (FKGP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Erre a hétre, péntekre esik június 29-e, Péter, Pál napja. Itt nálunk, a Kárpát-medencében a néphit azt tartja, hogy ilyenkor megszakad a búza gyökere, ettől az időtől kezdve már nem nő a búza, csak érik - kezdődhet az aratás.

Az aratással kapcsolatban számtalan népszokás van az országban, vidékenként más és más természetesen, de mindenütt kötnek a búza szárából aratási koszorút, mindenütt van aratási menet, mindenütt van aratási pálinka, tánc, szóval ünnepelnek. Ünnepelnek, mert nem vitásan a kenyérgabonáink közül talán a legfontosabb a búza; egyes helyeken életnek is nevezik. A kenyérrel kapcsolatos szólásmondások végigkísérik az életünket, miszerint a szüleink kenyerét esszük, amíg fel nem növünk; majd a felnőtt gyermekünk külön kenyérre megy; majd amikor idősödünk, akkor már megettük kenyerünk javát; de a hívő ember még imádságába is beleveszi, hogy a mi mindennapi kenyerünket add meg nékünk ma. Nem vitás, hogy rendkívül fontos minden ember számára, hogy minél nagyobb szelet kenyeret tehessen családja asztalára.

Ám mégis a legfontosabb ez a kérdés azoknak, akik elvetik a búzát, és várják, hogy milyen lesz majd az aratás, milyen lesz a búza ára, mert kétségtelen, hogy a búza árából tudják megfizetni azokat a költségeket, amelyeket a termelésre fordítottak, azt a számos költséget, ami összetevődik a műtrágyából, a gázolajból és magából a munkából. Tehát a búza árának a változása nagyon befolyásolja a parasztember egész életét, és a nyári gabona eladása az első olyan igazán tekintélyes pénz, amivel az addigi költségeit finanszírozni tudja. Ám azt is tudjuk, hogy éppen ezért rögtön az aratás után nyomott a búza ára, nem érdemes eladni, tárolni kell. És mint tudjuk, a tárolás újabb pénzeket, újabb költségeket jelent, ami már nem biztos, hogy kifizetődik.

Ám erre van egy nagyon jó rendelet, mégpedig ez a közraktárjegy intézménye, amelynek az a lényege, hogy a közraktárban elhelyezett búzáért kapott jogosítvánnyal, kincstárjeggyel hitelt lehet felvenni, ám ez újabb költségeket jelent, mert hisz fizetni kell a tárolásért, fizetni kell a felvett hitel kamatáért. Ezt is megoldja egyébként egy FM-rendelet, mégpedig úgy, hogy támogatja magát a tárolást is, és támogatja magát a kamatot is. Örömül szolgál - így Péter, Pál előtt -, hogy az FVM egy rendelete, amely június 22-én kelt, a kamatot július 15-étől december 31-éig 100 százalékban támogatja.

Ám ez újabb folytatásokat is feltételezhet, még lehet folytatni az egyszerű termelő támogatását, és örömmel hallani, hogy különböző tárgyalások folynak arra nézve is, hogy esetleg nemcsak a közraktárban elhelyezett búzára lehet majd hitelt felvenni, hanem más bértárolásra is. Sőt, olyan hangokat is hallani lehet, és tulajdonképpen ez lenne az igazi, ha maga a kistermelő kaphatna támogatást arra, hogy maga saját magának vagy a hangyaszövetkezeten keresztül termékpályás szövetkezeteknek lehessen tárolókat építeni, és így ne legyen kiszolgáltatva a nagy tárolóknak, ne legyen kiszolgáltatva esetleg a malmoknak; 140 van az országban, tehát területileg az elosztása nem is feltétlenül jó, és az oda való szállítás újabb szállítási költségeket okoz a kistermelőknek.

Merem remélni, hogy ez a június 22-én kiadott FVM-rendelet és azok a tárgyalások, tervek, amelyekről hallunk, hogy ennek a támogatási rendszernek még folytatása lesz, olyan helyzetbe hozhatják az egyszerű termelőt, a magyar parasztot, hogy az aratás számára nemcsak ünneppé, hanem valóban üzletté is tud válni, és így mindenki nagyobb szelet kenyeret tud letenni családja asztalára.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az FKGP soraiból.)

 

ELNÖK: A kormány nevében kíván-e valaki szólni? (Kékkői Zoltán jelentkezik.) Megadom a szót Kékkői Zoltán államtitkár úrnak.

 

KÉKKŐI ZOLTÁN földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Az elmúlt években a búza vetésterülete közel 1 millió, 1 millió 200 ezer hektár között volt, amely vetésterületről közel 5 millió tonna termést takarítottunk be, melynek felvásárlását, értékesítését a tárca zavartalanul levezényelte. Kivétel ez alól az 1999. év volt, amikor a kedvezőtlen időjárás miatt csak 734 ezer hektár búzát tudott elvetni az ország, amiről 2,6 millió tonna termést takarítottunk be.

Az FVM a közraktári támogatással, a takarmánykeverők és a malmok hathavi szükségletének, az állattartók takarmányszükséglete megvásárlásának támogatásával segítette az egyenletes piacra jutást. A közraktári támogatás és a takarmányszükséglet megvásárlásának támogatása 2000-ben is érvényben volt.

A 2001. évben a kalászos gabonafélék termése a termésbecslés alapján az elmúlt évinél kedvezőbb: közel 4,8-5 millió tonna termés várható. A tárolókapacitás országos szinten rendelkezésre áll, esetleges gondot a helyenkénti kedvezőtlen területi eloszlás okozhat, amely megfelelő szállításszervezéssel megoldható. A szaktárca a társminisztériumokkal és a szakmai szervezetekkel együtt közösen olyan megoldást keresett, amellyel az esetleges szélsőséges piaci hatások elkerülhetők.

A Magyar Közlönyben, mint ahogy ismertette a képviselő úr is, a 46/2001. számú FVM-rendelet tartalmazza a 2001. évi termésű búza közraktári támogatásáról, a kamat és tárolási támogatásról szóló jogszabályt, mely a 15/2001. számú FVM-alaprendeletnél kedvezőbb feltételeket biztosít a termelőknek, és lehetőséget ad a takarmánykeverőknek, illetve a malmok részére is a termelésükhöz szükséges készlet tárolásához.

A belföldi igények feletti többlettermés külpiaci értékesítéssel már augusztusban megkezdhető. Az Európai Unió és Magyarország közötti kereskedelmi megállapodás lehetővé teszi számunkra, hogy 2001. július 1-je és 2002. július 1-je között 440 ezer tonna búzát vámmentesen exportálhatunk az EU-ba. A környező országok is reményeink szerint folyamatos vásárlóink lesznek - köztudott, hogy üresek a raktárak. Az FVM az alaplépést megtette a közraktári rendelet kibővítésével, a további intézkedéseket a piaci helyzettől tesszük függővé.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az FKGP soraiból.)

 




Felszólalások:   1-4   5-8   9-10      Ülésnap adatai