Készült: 2024.09.24.15:11:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

115. ülésnap (2020.03.30.), 20. felszólalás
Felszólaló Dr. Keresztes László Lóránt (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:13


Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Én a mai felszólalásomat is azzal szeretném kezdeni itt napirend előtt, hogy megköszönöm a munkáját mindenkinek, aki a magyar emberek egészségének és biztonságának megőrzéséért dolgozik nap mint nap az első vonalban. Szeretnék megköszönni ugyanakkor nagyon-nagyon sok jó példát, amit láthattunk az elmúlt időszakban. Látjuk azt, hogy nagyon sok magánszemély, szervezet, vállalkozás és cég bizonyította be, hogy látják azt, hogy ezekben a nehéz időkben szükség van a társadalmi szolidaritásra, szükség van az együttműködésre és az összefogásra, és nagyon sok ilyen jellegű példát láthatunk, hogy milyen módon tud, akár egy gazdasági vállalkozás vagy mondjuk, magánszemélyek egy csoportja odafigyelni erre, és a lehetőségeinek megfelelően segíteni azoknak, akiknek erre szüksége van. Hát, erre a társadalmi összefogásra, erre az együttműködésre, amiről egyébként Dömötör államtitkár úr is beszélt, óriási szükség lenne a magyar Országgyűlésben is. És én azt gondolom, hogy erről őszintén kéne beszélnünk, és világossá kellene tennünk, hogy erre milyen módon van lehetőség, és kinél van erre valódi szándék. Én azt gondolom, hogy itt az ellenzéki képviselők részéről van erre szándék.

Teljes egyetértés mutatkozik abban, erről már beszéltünk a napirend előtti felszólalás kapcsán is, hogy egy rendkívül nehéz helyzet elé nézünk, és még nem tudjuk megmondani pontosan, hogy milyen mélységű lesz ez a válság.

(11.40)

Az is teljesen világos, és ebben egyébként soha nem cáfolta a kormányt egyetlen ellenzéki párt sem, hogy ennek a helyzetnek a kezelése rendkívüli intézkedéseket igényel. Tehát egyszerűen szükség van arra, hogy a békeidőben megszokottól eltérően egy különleges jogrend lépjen életbe, és a kormány megkapja a jogi lehetőségeket arra, hogy erre a helyzetre gyorsan tudjon reagálni. Magyarul, az ellenzék egyetértett abban, hogy szükség van a rendeleti úton történő kormányzásra. De azt is világossá tettük, és elmondtuk már az első ezzel kapcsolatos egyeztetéseken is, hogy ez nem lehet korlát nélküli, tehát időbeli korlátot is érvényesíteni kell, és ebbe bizonyos garanciákat be kell vezetni. Ebben egyébként az első egyeztetéseken, a hétpárti egyeztetéseken még úgy tűnt, hogy valamiféle konszenzus mutatkozik, aztán utána született valami érdekes, furcsa politikai szándék a kormány részéről, hogy most, ebben az időszakban járatja csúcsra a pártpolitikai csatározást.

Én azt gondolom, az is világos kell hogy legyen, hogy nem azért van szükség ezekre az időbeli korlátokra, és nem azért van szükség ezekre a garanciákra a különleges jogrend bevezetése kapcsán, mert az ellenzéki frakciók annyira érzékenyek lennének, hanem azért van szükség, mert a helyzet igen komoly. Amikor egy ilyen súlyos helyzettel néz szembe a nemzet, akkor van igazán szükség garanciákra, akkor van igazán szükség arra, hogy az éppen hatalmat gyakorló kormány azokhoz is szóljon, és azokat is meg akarja szólítani, azoknak is garanciát akarjon adni, akik nem szimpatizálnak vele, akik nem bíznak benne. Magyarul, az ellenzéki képviselőket is egy felelősen dolgozó kormánynak, egy miniszterelnöknek ebben a nehéz helyzetben meg kell tudni szólítani, és törekedni kell arra, hogy kialakulhasson egy széles konszenzus.

Tudjuk azt, hogy ez a helyzet nagyon-nagyon kemény, a jelenleginél sokkal szigorúbb intézkedéseket igényel majd. Hétvégén a kormány bevezetett, bejelentett egy kijárási korlátozást. Tudjuk, hogy ennek valószínűleg a szigorítása is szükséges lesz a következő időszakban. Rengeteg olyan intézkedést igényel majd ez a válsághelyzet, ami a jelenlegi életünket is felforgatja majd, és a jelenleg most látható szabadságunkat, amit megszoktunk mindannyian, illetve ami az elmúlt pár hétben egy kicsit korlátokat szenvedett, még azt is erőteljesen tovább fogja korlátozni.

Ahhoz, hogy ezeket a szigorú intézkedéseket mindenki el tudja fogadni pártállástól függetlenül, ahhoz kellenek ezek a bizonyos garanciák, ahhoz kellenek a korlátok, és ezt, tisztelt kormánypárti képviselőtársaim és a kormány tisztelt tagjai, meg kell érteniük. Nem az ellenzék miatt kellenek ezek a garanciák, hanem azért, hogy az a bizalom és az a széles körű társadalmi béke, ami ezeknek a szigorú intézkedéseknek és majd a válság rendkívül súlyos hatásainak a megértéséhez és elfogadásához kell, na, ez teszi szükségessé ezeket a bizonyos garanciákat. Az ellenzék nem magáért küzd, hanem azokért az emberekért, akiknek ez fontos, azért, hogy valóban ne csak beszéljünk erről a fajta politikai kiegyezésről és fegyverszünetről, hanem ez meg tudjon valósulni. Ez rendkívül fontos.

Tisztelt Képviselőtársaim! Önök a vitában érveltek azzal, hogy nem lehet egy időbeli korlátot meghatározni ehhez a különleges jogrendhez, mert valóban  ebben igazuk van  nem tudhatjuk, hogy három hónap múlva milyen helyzettel szembesülünk, és éppen működhete majd a magyar Országgyűlés, olyan helyzetben lesze a magyar Országgyűlés, hogy össze tud ülni és döntést hozni. De van az Országgyűlés előtt olyan módosító javaslat, amely erre az önök által felvetett problémára is választ ad. Mi beterjesztettünk egy olyan javaslatot, amely 90 napos időkorlátot használ, 90 napos időkorlátra adná meg ezt a különleges jogrendet, rendeleti úton való kormányzást a kormánynak, ugyanakkor benne van az a lehetőség is, hogy ha mégis 90 nap elteltével nem tud az Országgyűlés döntést hozni, nem tudja meghosszabbítani objektív tényezők fennállása esetén, akkor nem szűnik meg a kormány intézkedési jogköre, és ezt újabb 30-30 nappal tovább lehetne folytatni.

Képviselőtársaim! Én azt gondolom, hogy rendkívül fontos parlamenti ülés van ma. Egyrészt olyan nagyon fontos intézkedéseket kell elfogadni, amelyeket ismerünk mindannyian, és amelyek jelentős részében teljes konszenzus van egyébként valamennyi frakció részéről. Most önöknek van meg a lehetőség, az önök kezében van a lehetőség, hogy ezt a módosító javaslatot elfogadják, és úgy tudjuk befejezni a mai vitát és a szavazást, hogy valóban a védekezést közvetlenül érintő intézkedések kapcsán ki tud alakulni az a nemzeti konszenzus, amelynek a fontosságáról minden frakció egy hete beszél. Köszönöm szépen. (Taps az LMP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai