Készült: 2024.09.19.02:19:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

159. ülésnap (2020.10.26.),  13-16. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:22


Felszólalások:   9-12   13-16   17-20      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Dömötör Csaba államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Szintén napirend előtti felszólalásra jelentkezett Harangozó Tamás, az MSZP képviselője: „Aktuális kérdésekről” címmel. Öné a szó.

DR. HARANGOZÓ TAMÁS (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Október 23-án egy szabadságszerető nemzetet ünnepel az egész világ. 1956. október 23-án a magyar nép megmutatta, hogy nem tűri a zsarnokságot és az elnyomást, és hogy egymástól teljesen különböző hátterű emberek képesek összefogni a közös célért.Idén október 23-án egy tízezres tömeg hömpölygött Budapest utcáin. Fejet hajtottak a hősök előtt, és kiálltak a Színház- és Filmművészeti Egyetem mellett, a tanszabadság mellett, az egyetemi autonómia mellett, a szabadság ügye mellett. A tízezres tömeg döntő többsége fiatalokból állt, de velük voltak az egészségügyi dolgozók, ápolók, orvosok, pedagógusok és a szakszervezetek képviselői is. Példás összefogás volt.

Gulyás Gergely miniszter úr sietett is üzenni ennek a tömegnek. Honnan máshonnan, mint a polgári mulatóból viccelődve azt üzente nekik, hogy ők tulajdonképpen a kormányért és a kormány mellett álltak ki. Azt is elmondta miniszter úr ebben a beszédében, hogy egyébként senkit nem érdekel ez az ügy.

Én is szeretnék most, akár önökön keresztül, államtitkár úr, akkor miniszter úrnak üzenni. Először is azt üzenném neki, hogy vannak dolgok, amikkel nem viccelünk. Emberek életének és karrierjének tönkretételével nem viccelünk. Gyermekeink, az ifjúság álmainak megölésével nem viccelünk. Pedig éppen ezeket teszik, tisztelt képviselőtársaim.

Gulyás miniszter úr nemcsak hogy viccelődött, hanem cinikusan hazudott is. Azt állítja, és önök is azt állítják, hogy a Fidesznek és a kormánynak ehhez az ügyhöz semmi köze nincs. De hát kérdezem önöktől, képviselőtársaim: ki terjesztette be azt a törvényt, amivel nekiálltak szétverni az egyetemet? A magyar kormány, amelynek tagja Gulyás Gergely. Ki szavazta meg ezt a törvényt itt a parlamentben? A Fidesz-KDNP-frakció, amelynek tagja Gulyás Gergely. És kinek jutott eszébe egy Színház- és Filmművészeti Egyetem kuratóriumába a MOL stratégiai vezérigazgatóját meg nyilván nemzeti alapon a Slovnaft vezérigazgató elnökét kinevezni? Örkény István már itt hanyatt vágná magát, tisztelt képviselőtársaim. De nem álltak meg, mert kinevezték kancellárnak a gépesített lövész ezredest is.

Árulják már el nekem, mit művelnek, meddig akarnak még menni! Ilyen eszközöket tényleg csak a legsötétebb kommunista és náci diktatúrában engedett meg magának a hatalom. Ez, amit az SZFE tönkretételével tesznek, felér egy könyvégetéssel, ahol a politikai hatalom a neki nem tetsző kultúrát és egyetemes emberi értékeket pusztítja el szándékosan. Ez az a hatalmi gőg és erőszakosság, amit nem tűrnek a magyarok, és a gyerekeik életével való szórakozást és viccelődést sem tűrik a magyarok.

Tisztelt Képviselőtársaim! Erre nincs önöknek tovább út. Értsék meg, hogy minden lépés, amit a fiatalokkal szemben tesznek, koporsószög a rendszerükben! És igen, tönkretehetik az egyetemet, kirúghatják a tanárokat, kirúghatják a hallgatókat, de ennek következménye lesz az önök számára, úgy személyesen, mint politikai életük tekintetében is. Pürrhoszi győzelmet tudnak csak elkövetni. Arra kérem önöket, hogy álljanak meg, vagy, ha úgy jobban értik, hátraarc.

A mai napon benyújtottunk egy törvényjavaslatot, amely nem szól másról, mint arról, hogy az itt a parlamentben szégyenteljes módon elfogadott 2020/72-es törvényüket hatályon kívül kell helyezni, visszaadni az ingatlan vagyont és az autonómiát az egyetemnek, és hagyni a tanárokat és a diákokat, hogy tisztességgel éljék az életüket, és teremtsenek a nemzet számára büszkeséget hordozó értéket továbbra is. Arra kérjük önöket, hogy önök most szavazzák meg ezt a törvényt, vagy a következő parlament fogja önök nélkül megszavazni.

És, tisztelt képviselőtársaim, ha mindenképpen szükségük van udvari színészekre, akkor felhívom a figyelmüket, hogy Orbán Balázs magánalapítványába éppen most hordják ki a fél országot.

(11.40)

Csak találnak egy kastélyt vagy egy palotát, ahol az önöknek kedvező és tetsző színészeket vagy filmrendezőket taníthatják, de az SZFE-t hagyják békén!

Azt gondolom, a tanulság világos: ez az ország nem tűri az elnyomást, nem szereti, ha szabadságjogokat lábbal tipornak, és ennek következménye lesz. Azt kérjük, hogy szavazzák meg a törvényünket, és vessenek véget ennek az ámokfutásnak. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az MSZP és a DK soraiban.  Közbeszólások a kormánypárti oldalon.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Harangozó Tamás képviselő úr. A kormány nevében Schanda Tamás államtitkár úr válaszol az elhangzottakra.

SCHANDA TAMÁS JÁNOS innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Abban egyetértünk, hogy 1956 hőseinek a legnagyobb tisztelet jár, és jó hallani ezt a kommunista utódpárt képviselőjétől (Közbeszólás a kormánypártok soraiból.), jó, hogy legalább ebben egyetértünk. (Dr. Orbán Balázs és dr. Völner Pál közbeszól.  Az elnök csenget.) De, tisztelt képviselő úr, ön tüntetésről beszélt, ’56-os megemlékezésről (Közbeszólás a Jobbik soraiból: Nektek meg a felső vezetésetekben!  Közbeszólások.), és engedje meg, nem mehetünk el amellett szó nélkül, ami másfél évtizeddel ezelőtt történt. Önök 1956. október 23-ának az ötvenéves évfordulóját szétverették (Közbeszólás a kormánypártok soraiból: Így volt!), egy olyan megemlékezést, egy olyan tüntetést verettek szét, amely a magyar hősök emléke előtt tisztelgett. (Közbeszólás a kormánypártok soraiból.  Az elnök csenget.)Tisztelt Képviselő Úr! Ha van  ha van!  valaki, aki a szabadság ellen ment, azok pont önök voltak. Önök voltak azok, akik megkergettek idős embereket, megkergettek édesanyákat, megkergették az én édesanyámat is, megkergettek egyébként nőket és gyerekeket 1956. október 23-ának az 50. évfordulóján. Tisztelt képviselő úr, önöktől  önöktől!  ezek után nem fogadunk el kritikát. És, tisztelt képviselő úr, elmondtuk, és ezt elmondjuk most is, hogy mi a polgári Magyarországon biztosítjuk mindenkinek a lehetőséget a békés tüntetésre, nem lövetünk ki szemeket, nem veretünk meg embereket, nem kergetünk meg édesanyákat, és nem kergetünk meg idős embereket. (Dr. Orbán Balázs dr. Harangozó Tamásnak: Próbáld ki, jó érzés!) Tisztelt képviselő úr, ez a minimum.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! De hogy a Színművészeti Egyetemről is beszéljünk néhány mondatot, amit önök a saját politikai haszonszerzésükre akarnak kisajátítani, tisztelt képviselő úr, valójában évek óta senki nem vitatta még a balliberális oldalról sem, hogy az egyetem átalakításra szorul, változások szükségesek, és mindenkinek közös érdeke, hogy ott fejlesztések történjenek. Ebben éveken keresztül nem volt vita. És megszületett az a döntés, amelynek a segítségével erre a változásra valóban lehetőség nyílik, lehetőség nyílik arra, hogy egy jobb, minőségibb, versenyképesebb oktatás valósuljon meg ebben a felsőoktatási intézményben is. És valóban van egy vita, van egy vita a kultúra emberei között, a színházcsinálók között, a filmet csinálók között, hogy ez hogyan kell hogy működjön. Ebben a vitában szerintem nekünk politikusoknak nincs feladatunk és nincs szerepünk. Ezt a vitát a kultúra embereinek kell egymással lefolytatniuk.

Tisztelt Képviselő Úr! Önök azt tudják hozzátenni ehhez az ügyhöz, hogy nem próbálnak politikailag rátelepedni erre a kérdésre, és nem próbálnak, tisztelt képviselő úr, fenyegetőzni. Az önök vezére, Gyurcsány Ferenc fenyegetőzik, fenyegeti mindazokat, akik azért küzdenek és azért dolgoznak, hogy a Színház- és Filmművészeti Egyetem valóban jobb, minőségibb és eredményesebb képzést tudjon biztosítani. (Közbeszólás az ellenzéki padsorokból.) És, tisztelt képviselő úr, a kormány ehhez minden segítséget és támogatást meg is ad, erről szól az, hogy több mint 3 milliárd forintot biztosítunk jövőre ahhoz, hogy jobb legyen az infrastruktúra, jobb legyen az oktatásban részt vevők bérezése, hogy szabadabb módon tudjanak működni az ott dolgozó tanárok, szabadabb módon tudjon működni az intézmény.

Valóban az a helyzet, tisztelt képviselő úr, hogy önök itt nem a szabadság oldalán állnak, itt sem a szabadság oldalán állnak, hiszen ez az új modell mindenütt másutt is, így ennél a felsőoktatási intézménynél is a szabadabb működést teszi lehetővé. Nem véletlen, hogy a modellváltó intézmények üdvözlik ezeket a változásokat, hiszen ők is pontosan tudják, hogy ez segíti az ő munkájukat, segíti az ő oktatási, kutatási és szakmai tevékenységüket.

Tisztelt Képviselő Úr! Az a helyzet, hogy azok a viták, amelyeket ennek kapcsán az elmúlt hónapokban itt már lefolytattunk, azt hiszem, minden kérdésre megnyugtató választ adtak. Köszönöm megtisztelő figyelmét. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   9-12   13-16   17-20      Ülésnap adatai