Készült: 2024.09.18.21:15:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

287. ülésnap (2013.06.10.), 355. felszólalás
Felszólaló Dr. Horváth János (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Külügyi bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 4:21


Felszólalások:  Előző  355  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HORVÁTH JÁNOS, a külügyi bizottság előadója: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A külügyi bizottság ma reggel megtárgyalta az Európai Unió és tagállamai, másrészről a Fülöp-szigeteki Köztársaság közötti partnerségi és együttműködési keretmegállapodás kihirdetéséről szóló törvényjavaslatot.

A partnerségi és együttműködési keretmegállapodás az Európai Unió második partnerségi és az együttműködési keretmegállapodás még azt követő változata. A keretmegállapodás olyan jogi érvényű kötelezettségvállalásokat, beleértve az emberi jogokra, a non-proliferációkra, a terrorizmus elleni harcra, a nemzetközi büntetőbíróságra, a migrációra és az adóztatásra vonatkozó rendelkezéseket tartalmaz, amelyek az Európai Unió külpolitikája szempontjából kiemelt jelentőséggel bírnak.

A keretmegállapodás lehetőségeket biztosít az együttműködésre olyan területeken, mint a környezetvédelem, az éghajlatváltozás, az energiatermelés, tudomány és technológia, a pénzmosás, a terroristacselekmények és finanszírozásuk, valamint a kábítószerek illegális terjesztésének, a szervezett bűnözésnek és a korrupciónak kérdései. A keretmegállapodás jelentős esemény a magyar külpolitika formálásában és nemzetközi helyzetünk megítélésében.

Kérdezheti valaki, hogy a földgolyó másik végén vagy másik oldalán lévő, hozzánk földrajzilag kilométerekben legtávolabb lévő országgal miért kötünk ilyen nagy figyelemmel szerződést. Tisztelt Országgyűlés! Egyrészt, mert az Európai Unió tagjaként kötjük, illetve regisztráljuk ezt a szerződést, másrészt a külügyi bizottság mai megbeszélésén is előkerült az a megfontolás, hogy a Fülöp-szigeteki nép különös tekintettel kedveli Magyarországot. Jól hangzik magyarnak lenni a Fülöp-szigeteken. Erről én magam is tanúskodtam a külügyi bizottságban ma. Én egy esztendőt professzorként a Fülöp-szigeteken éltem, és azt hiszem, életemben soha sehol a világon annyira nem vettek körül, mert magyar vagyok. Az ő számukra valahogyan a magyar történelem és a magyar kultúra olyan érték, különösen az 1956-os magyar forradalom. Számunkra, magyarok számára messze a világ másik oldalán olyan őszinte jó barátot találni, ez egy Isten áldása. És ha nem ragadnánk meg, és nem viszonoznánk, és nem értékelnénk, akkor a mulasztás bűnébe esnénk.

Ilyen meggondolásokkal számoltam be a külügyi bizottságban is a Fülöp-szigeteki tapasztalataimról, és most már a külügyi bizottság megbízásából jelentem a tisztelt Országgyűlésnek, hogy a külügyi bizottság ajánlja ennek a szerződésnek, ennek a keretmegállapodásnak az elfogadását az Országgyűlés számára.

Köszönöm a meghallgatást. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  355  Következő    Ülésnap adatai