Készült: 2024.09.21.05:44:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

163. ülésnap (2000.10.16.), 118. felszólalás
Felszólaló Perlaki Jenő (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Önkormányzati bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 3:32


Felszólalások:  Előző  118  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PERLAKI JENŐ, az önkormányzati és rendészeti bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Az önkormányzati és rendészeti bizottság október 10-én megtárgyalta a 2001. és 2002. évi költségvetésről szóló törvényjavaslatot. A vitában a képviselők az önkormányzatok szempontjából értékelték a benyújtott adatok összefüggéseit. A többségi vélemény melletti hozzászólásokból kiderült, hogy a képviselők egyetértettek a keresetek növekedését célzó kormányzati akarattal, a pedagógusok és a nem pedagógus iskolai alkalmazottak 14,9 százalékos fizetésemelésével, valamint hogy a szociális ágazat dolgozói 19,7 százalékkal keresnek többet. A közművelődésben 13,1 százalékkal, az egyéb önkormányzati alkalmazottak 16,5 százalékkal többet találnak 2001-ben a fizetési listákon.

Az árvíz miatti elvonás báziskorrigáló hatásáról elhangzott, hogy a helyzet megítélésénél figyelembe kell venni bázisnövelőként a Munkaerő-piaci Alap által közvetlenül finanszírozott és a Szociális és Családügyi Minisztérium által átadott pénzeszközöket. A felsoroltakkal együtt 12,4 százalékkal emelkedik az önkormányzatok forrásállománya. Az önkormányzati önállóság irányába hat a helyi bevételeknek az állami támogatásokkal szembeni térnyerése, ugyanakkor a kétéves költségvetés kiszámíthatóbbá teszi a helyi hatóságok gazdálkodását, tervezését pedig megalapozottabbá alakítja.

Az szja és az egyéb adóbevételek dinamikusan növekednek. A főváros bevételei 11,3 százalékkal növekednek, a megyei jogú városoké 11 százalékkal, az egyéb városok 12 százalékkal többhöz jutnak hozzá, a megyék helyzetét 16 százalékos szja-növekedés fogja javítani. Elhangzott a vitában az, hogy a főváros gazdálkodási hatékonysága a dologi kiadásoknál, a felújításoknál és a beruházásoknál gyenge, a pénzfelhasználás pazarló. Tehát a rendelkezésre álló források és tartalékok bőségesen elegendőek a feladatok ellátásához.

A fővárosi forrásmegosztás alsó küszöbértékeinek nagysága messze elmarad a 2000. évi tényadatoktól, és még távolabb vannak a szükségestől. A küszöbértékeket emelni szükséges, hogy a kerületek maradéktalanul el tudják látni valamennyi feladatukat. Az önkormányzatok pozíciói összességükben növekedtek és növekednek, másrészről stabilizálódtak. Segíti ezt a kormány antiinflációs politikája és a gázközművagyonnal kapcsolatos kifizetések tömege, a közel 62 milliárd forint. A címzett és céltámogatásokkal kapcsolatban kevesellték az előirányzatot a képviselők, és a forráskoordináció javítását támogatták.

Az önkormányzati társulások a tervezetet időben, még a kormány elé kerülő anyag formájában három körben véleményezhették.

Mindezen indokok alapján a bizottság 15 igen és 7 nem szavazattal általános vitára alkalmasnak ítélte a 2001. és 2002. évi költségvetési javaslatot. Köszönöm. (Taps a Fidesz soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  118  Következő    Ülésnap adatai