Készült: 2024.09.20.12:56:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

269. ülésnap (2018.02.20.), 100. felszólalás
Felszólaló Sallai R. Benedek (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:40


Felszólalások:  Előző  100  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SALLAI R. BENEDEK (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Meglehetős meglepetéssel szembesültünk az előterjesztéssel, hiszen addig, míg a Fidesz-KDNP nem törekszik arra, hogy mondjuk, a szegénység kezelésével, az oktatás problémáival, az egészségügy problémáival, a devizahitelesek ügyével bármit is foglalkozzon, képesek egy nap alatt egy teniszverseny teljes jogszabályi anyagát lekodifikálni és betolni az Országgyűlés elé. Szemlátomást, ha ilyen szupermennek tűnő emberek terjesztik elő, akkor minden lehetőség megvan arra, hogy tág kereteket kapjon ez a verseny.Az Országgyűlés utolsó napjaiban a béke és szeretet hangján szándékoztam szólni, elsőként szerettem volna gratulálni Szűcs Lajos képviselőtársamnak, aki benyújtóként is megszólalt, majd a Fidesz képviseletét is ellátta, majd a Törvényalkotási bizottságot is ellátta. Tehát ha így egy személyben lehet így jogot alkotni és mindent ellátni, akkor nem csoda, hogy valami halad.

Alapvetően az a fő aggályunk ezzel kapcsolatban, hogy elsőként is a Fidesz-KDNP sportpolitikája megbukott. Szemlátomást a versenysportra épített fejlesztések nem hozták meg az eredményt, az azzal kapcsolatos hátteret, hogy Magyarország egészségmegőrzésre irányuló törekvései jobban átmenjenek a magyar kultúrába. Nyilvánvalóan most csak azt látjuk, hogy az elmúlt időszak, az elmúlt nyolc év fenntartási kötelezettségeivel terhelt ingatlanjai sokaságába belerokkan az ország. Tegyük fel, hogy egyszer lesz egy normális kormánya az országnak, amelynek fontos lesz az egészségügy vagy az oktatás, és a forrásainak egy része ilyen versenyek szervezésére meg ingatlanok fenntartására kell hogy elmenjen, miközben senki nem akarja fejleszteni a vidéki közúthálózatot.

Itt az elmúlt négy évben többször beszéltem a három és négy számjegyű utakról, de most már beszélhetünk az egy számjegyű utakról is, a 4-es főút új elkerülőiről, hogy milyen minőségűek. Érdekes az, hogy a Fidesz-KDNP-t a legkisebb mértékben sem foglalkoztatja az, hogy mi van Magyarország közfeladatainak ellátásával, és mindig képes újra és újra találni egy versenyt, ahol valami olyan építést lehet megteremteni, amellyel majd valakik jó nagy építési beruházásra kapnak lehetőséget.

Szűcs képviselőtársam elmondta bevezetőjében, hogy mennyire fontos az, hogy ez határidőben elkészüljön. Hát, arra kérem a fideszes frakciót, mondjanak már az elmúlt időszakban olyan sportfejlesztést, ami elkészült határidőben. Mondjanak az elmúlt nyolc évből olyat, ami elkészült határidőben, és annyiba került, mint amennyit mondtak! Hát, ilyen még nem volt. Ha ennyire szoros a határidő, és ennyire ki van centizve, az szinte a lehetetlen kategória. Ellenben érdemi kockázattal a Margitsziget szétbuherálása megkezdődik. És nyilvánvalóan ez az, ami bennünket a főváros élhetőségét szem előtt tartó politikai közösségként érdekel, hogy megint hány fát akarnak kivágni. (Közbeszólásra:) Nincs benne fakivágás.

Vajon milyen épített örökségünket tesz tönkre? Mi az, amit kockáztat egyáltalán ez a beruházás? Alapvetően azt látjuk, hogy a főváros területén nagyon-nagyon nagy mennyiségben lenne olyan helyszín, amit mind megközelíthetőség szempontjából, mind pedig a zöldfelületek védelmének kockáztatása nélkül, különböző rozsdaövezet-rehabilitációval meg lehetne valósítani. Nyilvánvalóan ezért merül fel alapvetően, hogy ha nálam tájékozottabb képviselőtársaim a teniszben megnézik azt, hogy mondjuk, Wimbledon pályái a belvárosban vannak, középen? Nem, nem ott vannak, sehol. A nagy teniszpályák mindenütt külső övezetekben vannak, és nem jellemző az, hogy a város legszívébe bekerüljön ilyen jellegű versenypálya.

Nyilvánvalóan az a gazdasági hatás, amit alapvetően a fenntartási feladatok mellett említett Szűcs képviselőtársam, további aggályokat kelt. Hiszen elmondta azt, hogy ebben rejlenek gazdasági lehetőségek, rejlenek szponzorok lehetőségei. De akkor miért nem finanszírozzák azok? Ha ez egy annyira megtérülő, annyira jó beruházás, akkor miért a közpénzből kellene finanszírozni, amit közfeladatok ellátására lehetne fordítani? Itt van még gyakorlatilag, itt szembesülünk a vizes vb-vel kapcsolatos összes infrastruktúrával, amit sokkal többért, sokkal drágábban, sokkal rosszabbul tudtak megcsinálni, mint azt tervezték. Miért gondolják azt, hogy ez bármiben más lehet?

Alapvetően, ami leginkább megjelenik szemléletileg, az az, hogy az eddigi fejlesztések sem hozták magukkal azt a sportfejlesztési sikert, amit önök elvártak. Attól, hogy felújítják az összes stadiont, nem lett jobb Magyarország futballszínvonala. Nem lett több a látogatószám. Azt már alapvetően el lehet mondani, statisztikák mutatják, hogy lényegesen romlott a meccsek látogatottsága. Miért gondolják azt, hogy újabb és újabb infrastruktúrák hozzá tudnak járulni?

Szűcs képviselőtársam úgy beszélt arról, hogy mondjuk, az infrastruktúra, amit létrehozunk, megteremtheti a konferenciaturizmus fejlesztésének lehetőségét is, mintha egyébként a főváros nem lenne dugig olyan helyszínekkel, ami a konferenciaturizmusra tökéletesen alkalmas. Ezek rendelkezésre állnak jelenleg is.

Mindazon kockázatok miatt, amit a Margitsziget védelme érdekében látunk, mindazon kockázatok miatt, ami pénzügyileg megjelenik, és mindazért, amit egyébként a kormányzati kiemelt beruházások az elmúlt négy évben vagy az elmúlt időszakban jelentettek Magyarországnak, a Lehet Más a Politika frakciója ebben a formában szerintem bizonyosan nem fogja tudni támogatni ezt a gyors előterjesztést. A frakció egyébként még nem tárgyalt róla és álláspontját még nem alakította ki, de első benyomásaink alapján sokkal több kockázatot, sokkal több veszélyt rejt a joganyag elfogadása, mint elvetése.

Az elvetésében nyilvánvalóan ott lenne a lehetőség, hogy minden ezzel kapcsolatos forrást esetleg azokra a sportcélokra is, de még inkább más közfeladatokra, egészségügyre, devizahitelesekre, oktatásra, környezetvédelemre lehetne fordítani. Éppen ezért nem tartjuk ezt egy előremutató és hasznos előterjesztésnek. Arra kérem a jelen lévő mind a három fideszes országgyűlési képviselőtársamat, hogy esetleg frakciójukkal megtárgyalva gondolják át annak lehetőségét, hogy 2018-ban, a választások előtt két hónappal tényleg az-e a legfontosabb, hogy a Fidesz a teniszversenysport fejlesztését tűzze a zászlajára, és ezzel kampányoljon ahelyett, hogy valós társadalmi problémákkal, valós gondokkal foglalkozna.

A forrásoknak szerte van helyük a magyar vidéken, nyugodtan hozzá lehet kezdeni számos infrastruktúra-felújításhoz. Abból is lehet lopni, ezt már bebizonyították az elmúlt nyolc évben, nem kell ehhez új teniszstadion. Kérem, hogy inkább azokra koncentráljanak, amik az emberek mindennapi életét érintik, ahelyett, hogy új infrastruktúrával tegyék kockára a főváros egyik legfontosabb értékét. Köszönöm a szót, elnök úr.




Felszólalások:  Előző  100  Következő    Ülésnap adatai