Készült: 2024.09.21.05:38:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

181. ülésnap (2008.11.25.), 2. felszólalás
Felszólaló Tatai-Tóth András (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:24


Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TATAI-TÓTH ANDRÁS (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Jobb gyertyát gyújtani, mint szidni a sötétséget. Tisztelt Országgyűlés! Konfucius örök érvényű gondolatával köszöntöm az MSZP parlamenti frakciója nevében a magyar közoktatás napja alkalmából a gyermekeket, a szülőket, a pedagógusokat és mindazokat, akik intézményeinkben bármilyen módon segítik munkájukkal gyermekeink felnevelését. November 22-e a Pedagógusok Szakszervezete kezdeményezésére 1991 óta a magyar közoktatás napja. Az előző években a közoktatás napján parlamenti képviselőket hívtak meg országszerte különböző oktatási intézményekbe. Komolyan vettük a látogatások során elhangzott felvetéseket, parlamenti és kormányzati munkánkba beépítettük a találkozón elhangzott javaslatokat.

Az idén sajátos körülmények között emlékezünk meg a magyar közoktatás napjáról. 2008. szeptember 18-át követően hihetetlen gyorsasággal terjedt, világméretűvé vált, bennünket is elért a pénzügyi válság, majd az azt követő gazdasági visszaesés. Kiderült, hogy sebezhetőek vagyunk, és hogy meg kell változtatnunk terveinket, elgondolásainkat. A válság körülményei között most azon kell dolgoznunk, hogy megvédjük a pedagógusok és minden oktatásban dolgozó állását, hogy megőrizzük fizetésüket, munkahelyüket. E célok érdekében kényszerültünk a közszférában a 13. havi juttatások visszavonására, valamint arra, hogy a korábban kidolgozott oktatásfejlesztési terveinkből az "Új tudás" programból néhány fontos elem bevezetését későbbre halasszuk.

A nehéz körülmények ellenére sem mond le frakciónk és a kormányzat a gyermekek és az ifjúság magas színvonalú óvodai és iskolai ellátásáról. A válság ellenére is 2009-ben megtartjuk az "Új tudás" program alapvető célkitűzéseit, a költségvetésből 27 milliárd forintot, uniós támogatásokból pedig csaknem 100 milliárd forintot fordítunk ezek megvalósítására. Az "Új tudás" program legfontosabb célja, hogy a magyar közoktatás teljes rendszere, a kiemelkedők tehetségének kibontakoztatása mellett, váljon alkalmasabbá a leghátrányosabb szociális és kulturális helyzetű gyermekek felnevelésére is. A költségvetési többleteket elsősorban ezekre a célokra használjuk fel 2009-ben. Külön juttatásban részesülnek tehát a leghátrányosabb helyzetű gyermekekkel foglalkozó pedagógusok, másfélszeresére növeljük 60 ezer osztályfőnök pótlékát, akik az iskolai nevelésben kulcsszerepet töltenek be. Kiemelten támogatjuk a legkisebbek ellátását a védőnői hálózat fejlesztésével és a korai óvodáztatással. Új, hatékony módszereket vezetünk be az iskolai nevelésben és oktatásban. Folytatódik a szakképzés megújítása, alapvető változásokra készülünk a szakmunkásképzésben is. A következő évben megújul több száz óvoda- és iskolaépület.

Köztudott, hogy a magyar közoktatás számtalan gonddal küzd. Igen sokszor, néha a bajokat eltúlozva foglalkozik ezekkel a közbeszéd. Nem véletlenül kezdtem a mai megemlékezésemet Konfucius intelmével: jobb gyertyát gyújtani, mint szidni a sötétséget. Egy ilyen gyertyagyújtásnak tekintem azt a munkát, amelyet az elmúlt két évben a miniszterelnök által összehívott oktatási és gyermekesély kerekasztal végzett. Tudós szakértői segítették az "Új tudás" program kidolgozását is. Éppen ma mutatják be a Magyar Tudományos Akadémia dísztermében összefoglalójukat, a Zöld könyvet. E tanulmánykötet átfogja a magyar közoktatás legfontosabb területeit, és az ezeken felhalmozott gondok megoldására javaslatokat is tartalmaz. Alapvető feladatunknak tartom, hogy a kerekasztal ajánlásai alapján folytatódjon az oktatáspolitikai döntések előkészítése, a közoktatási rendszer korszerűsítése. Ennek során elkerülhetetlennek látom a közoktatás finanszírozási rendszerének átalakítását, a pedagógusképzés és -továbbképzés teljes megújítását.

Képviselőcsoportunk nevében megköszönöm a gyermekeinkkel szeretettel és hivatástudattal foglalkozó pedagógusok és az őket segítők munkáját. Kérjük türelmüket. Mi minden erőnkkel azért dolgozunk, hogy feladataik ellátásának feltételei javuljanak.

Köszönöm a szót, elnök úr. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai