Készült: 2024.09.19.00:22:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

28. ülésnap (2010.07.22.), 124. felszólalás
Felszólaló Novák Előd (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:07


Felszólalások:  Előző  124  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NOVÁK ELŐD (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Egy történelmi vitát folytathatunk vagy legalábbis egy nagyon ritka vitát, hiszen a Képviselői Tájékoztató Központ információi szerint három esetről tudnak a rendszerváltás óta, amikor a képviselőkbe fojtották a szót. Az utolsó, amiről még tudott, az 2004. május 21-én történt, amikor éppen a Fidesz sérelmezte, hogy akaratuk ellenére lezárták a vitát. Viszont történt egy negyedik eset is, ezt folytatjuk most, hiszen július 14-én, pont ennek az ügynek a tárgyalásakor fojtották belénk a vitát erőből. Mivel nem figyeltek a napirend összeállításánál arra, hogy egy vitát engedélyeztek az utolsó szavazás előtt. Ugye, a szavazásokon itt vannak, a vitákon nincsenek, így meglehetősen idegesítette önöket, hogy egy vitán itt kell üljenek a rossz napirend-összeállítás miatt.

Míg rendszerint a kormánypárti képviselők távollétében addig tárgyalhatunk egy témát, ameddig akarunk, a pozícióhalmozó politikusok ez esetben egy másfél órás vita után erőből lezárták a választási eljárásról szóló törvény általános vitáját. Most csak kétszer 5 percet adnak erre a vitára, ennek sem egészen örülök, hiszen Gaudi-Nagy Tamáshoz hasonlóan én magam is az OVB tagja voltam, így alaposabban is tudtuk volna véleményezni a jelenlegi jelölteket, főleg ezt a kiválasztási rendszert, ami megint meglehetősen belterjesre sikerült megint, miközben hangzatosan a nemzeti együttműködésről beszélnek. Ebben a bizonyos lezárt vitában azért odáig eljutottunk, hogy Kósa Lajos egy kicsit az önuralmát elvesztve elismerte azt, ami bár az indokolásban nincsen benne, hiszen rendszerint az indokolás nem arról szól, ami a valódi szándékuk, valójában az volt a szándékuk ezzel az átalakítással, persze mindig szerkezeti átalakításról van csak szó, nem söprögetésről, tisztogatásról, de ő elismerte, hogy valójában ezt az OVB-t kell leváltani. És mivel elvileg az előző ciklus végén kellett választani, négy évet nem akarnak várni, nem várják meg a mandátumának lejártát. Bár nincs ilyen jogkör, de majd teremtünk, alkotunk, a kétharmad sok mindenre elég.

Érdekes nyári olvasmányt ajánlok önöknek, az előbb lezárt napirendet, kellő meglepetésekkel szolgálhat önöknek ez a 42 oldalas, 82 pontos módosítás. Hiszen olyan is szerepel benne, egy újabb trükkje egyébként, hogy hogyan lehet leváltani olyan tisztségviselőket, akiknek nem járna le a mandátumuk, és nem lehet csak úgy, indokolás nélkül visszahívni. Mint például a médiatanács elnökét, amiről most önök az előbb szavaztak, hogy a miniszterelnök indokolás nélkül visszahívhatja természetesen, ha mégis valaki mást szeretne. (Közbeszólások a Fidesz soraiból, többek között: A tárgyra!)

(22.30)

Miről van szó? A Műsorszolgáltatási Alap eddig igazgatói tisztségét átkeresztelik vezérigazgatói tisztségre. (Közbeszólások a kormánypárti oldalon, többek közt: Másik törvény! - Miről beszélsz? - Révész Máriusz: Másik törvényről beszélsz.) Szeretném folytatni. (Az elnök csenget.) Kérem majd az időnek a beszámítását. Hogy hogyan lehet most OVB-tagokat a helyükből kimozdítani, ugyanígy lehet például a Műsorszolgáltatási Alap igazgatóját is kimozdítani, hogy átnevezik vezérigazgatóra, és mivel az igazgatói tisztség megszűnt, hát annak megszűnik a mandátuma, vezérigazgatót pedig kinevezünk. Mindezt ráadásul megint csak sunyin, zárószavazás előtti módosító javaslatként terjesztették be, ugyebár, nem első alapként, teljesen túlterjeszkedve a Házszabály rendelkezésein.

Most az OVB-ről van szó, ahol ugyanezt folytatják, hogy gyakorlatilag a jogot kijátszva idő előtt leváltják a tisztségviselőket (Révész Máriusz közbeszól.), az Országos Választási Bizottság tagjait. (Zaj. - Az elnök csenget.) Bizony elmondhatjuk, hogy a nemzeti együttműködést mennyire egyoldalúan veszik. Hiszen bár látszatintézkedésként természetesen bizonyos közjogi funkciókba beemelnek úgymond ellenzéki politikusokat, de hogy kit tekintenek önök a valódi ellenzéknek, kiktől félnek valóban, azt legjobban megmutatja, hogy számos alkalommal juttattak már különböző szocialista egykori politikusokat vagy vezetőket, most pedig egy LMP-s kötődésű, egy LMP-s jelöltet választanak meg az Országos Választási Bizottság tagjává, miközben a Jobbiknak gesztusok helyett csak sorozatosan a gumibot és a könnygáz jut.

Hiszen a Draskovics-droidokból lett (Közbeszólások.) Pintér-pribékek, látjuk, hogy ugyanazt folytatják (Közbeszólások.), amit Gyurcsány Ferenc kormánya alatt elkezdtek. (Taps a Jobbik soraiból. - Zaj.) Hiszen láthattuk, hogy a szocialista Bihari Mihályt választották meg (Az elnök csenget.) alkotmánybírónak, Warvasovszky Tihamért, az MSZP korábbi országgyűlési képviselőjét választották meg ÁSZ-alelnöknek, szintén az egykori MSZMP-s Központi Bizottság osztályvezető-helyettesét, Gubcsi Lajost nevezték ki a HM kommunikációs cégének az élére, és sorolhatnánk a sorozatos gesztusokat, amit tettek az MSZP irányába az elmúlt hetekben is, és most teszik a gesztust a náluk jóval kisebb LMP-frakció irányába is. Mindez nem bizonyít mást, mint hogy mindenkinek teszik a gesztust, csak a Jobbik 850 ezernyi szavazójáról úgy gondolják, hogy ők valójában nem tartoznak bele (Az elnök csenget.) ebbe a sokat emlegetett nemzeti együttműködésbe.

Jó nyaralást kívánok önöknek, és jó olvasmányt, ezt, amit... (Kikapcsolják a mikrofonját. - Közbeszólások, taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  124  Következő    Ülésnap adatai