Készült: 2024.09.23.12:06:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

36. ülésnap (1998.11.30.), 391. felszólalás
Felszólaló Dr. Simicskó István (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:35


Felszólalások:  Előző  391  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök asszony. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Most egy békés, de nem teljesen fegyvertelen témáról szeretnék beszélni, és ez a Magyar Honvédség, a magyar honvédelem ügye. A '99. évi költségvetés honvédelmi fejezetéhez, illetve e témakörhöz kapcsolódóan összesen 32 módosító javaslat érkezett. Végigtekintve ezeket a módosító javaslatokat, úgy látom, ezek többsége - egy-két kivételtől eltekintve - gyakorlatilag akár ellenzéki, akár kormánypárti részről érkezett, a honvédelem közös ügyét, érdekét tartotta és tartja szem előtt.

A Fidesz úgy látja - kormánypárti felelősségét átérezve, amelyet a mostani MSZP-SZDSZ-s képviselőtársaim remélem, megértenek, hiszen '94-től '98-ig kormányzati pozícióban voltak -, hogy a honvédelem területén szükséges pénzügyi fedezet biztosítására elegendő kereteket nyújt a Magyar Honvédség alapvető működéséhez. A Magyar Honvédség eleget tud tenni az alkotmányos elvárásoknak, mégpedig biztosítani tudja hazánk szuverenitását, hazánk biztonságát.

A tárca költségvetése számol a NATO irányában tett vállalásainkkal, tehát a bruttó nemzeti termékből a védelmi kiadások évi 0,1 százalékos emelésével, amely a jövő évi költségvetés összes védelmi kiadásai tekintetében 1,61 százalékot jelent. Így mindenképpen teljesíteni tudjuk azt a NATO irányában tett vállalásunkat, amely 2001-re 1,81 százalékos védelmi kiadást jelent a bruttó nemzeti össztermékből.

A NATO katonai költségvetéséhez 1,3 milliárd forinttal, a NATO biztonsági beruházási programjához 700 millió forinttal járul hozzá a tárca. Fontos előrelépésnek tekintjük, hogy az előző MSZP-SZDSZ-kormány alatt a hivatásos katonák befagyasztott béreit ez az új kormány feloldotta, és a jövő évben 20 százalékos béremelést tud nyújtani a hivatásos katonáknak, ezzel is értékelve és elismerve munkájukat, tevékenységüket.

A módosító javaslatok egy része a honvédelmi tárcától átcsoportosítandó területek - például a hadigondozás vagy a kormányzati frekvenciagazdálkodási hivatal - áthelyezésére, más része a honvédség kihasználatlan ingatlanainak értékesítésére vonatkozott. Ez az ingatlanértékesítés 9 milliárd forint bevételi előirányzatot tervez a honvédségi költségvetésben. S mindezt úgy tervezné, hogy a költségvetés általános tartalékának terhére történne mindez.

Valóban, a polgári kormány 40 milliárd forintos tartalékalapot hozott létre a következő évre, azonban a nemzetközi pénzügyi helyzet bizonytalanságait is figyelembe véve nem várhatjuk el egy, a magyar társadalom iránt felelősséget érző új, polgári kormánytól, hogy ezen tartalékalap jövőbeni felhasználhatóságát nehezítse meg egy ilyen lépéssel.

A Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőcsoportja bízik abban, hogy az új kormány gazdaságpolitikájának köszönhetően a gazdasági növekedés üteme oly mértékű lesz, hogy lehetőség adódik arra, hogy további pozitív lépések tudjanak megjelenni honvédelmi területen is.

A bevételi előirányzatra visszatérve még egy gondolat erejéig. Mint említettem, az ingatlanértékesítésből 9 milliárd forinttal számol, valóban jelentős összegnek tekinthető. De a Fidesz mindenképpen üdvözlendőnek tartja azt a szándékot, amely ösztönözni kívánja azoknak a kihasználatlanul fekvő ingatlanoknak az értékesítését, amelyeknek az előző kormány négy évig nem igazán tudott eleget tenni, nem tudott megfelelő lépéseket hozni ennek a kérdésnek a rendezésében.

Itt utalnék még arra, hogy a Mistral-rakéták vásárlásának ügye és az ezekből adódó terhek, amelyek a jövő évi költségvetésben is jól érzékelhetőek, több mint 7 milliárd forintos többletterhet rónak a következő évi költségvetésre.

 

 

(21.00)

 

Egyébként a tárca úgy számol, hogy a fennmaradó összegből - ez egy 16 milliárdos vásárlás volt a Mistral rakéták vásárlása - 7 milliárdot most az 1999. évi költségvetés vállal, a következő fennmaradó még 9 milliárd forintot, pedig az ingatlanértékesítésből befolyt bevételekből szeretné finanszírozni a tárca. Ez mindenképpen üdvözlendő.

Végezetül szeretnék utalni azokra a pozitívumokra, amelyek a költségvetés honvédelmi fejezetében mindenképpen fellelhetőek: ezek egyértelműen a NATO- vállalásoknak való megfelelést jelentik, valamint azt, hogy a Magyar Honvédség működése ilyen feltételek között is fenntartható lesz. Szeretnék utalni arra, hogy első ízben történik több mint fél milliárd forintos elkülönítés azon célokra, amelyek a környezetvédelemre, valamint a nukleáris balesetelhárítási feladatokra vonatkoznak.

Utalnék még egyszer arra a 20 százalékos béremelésre, amely a Magyar Honvédség hivatásos állományának életkörülményeit javíthatja.

Elmondtuk az általános vita során, hogy az 1999. évi költségvetés nem tudja függetleníteni magát az előző kormány ez évi költségvetésétől, s az abból adódó nehézségektől. A Fidesz képviselőcsoportja a kormány által megjelölt irányt jónak tartja, és bízik abban, hogy a honvédelmi tárca 2000. évi költségvetésében még inkább érezhetőek lesznek azok a pozitív változások, amelyek már most is megfigyelhetőek.

Köszönöm szépen a szót, elnök asszony. (Szórványos taps a Fidesz padsoraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  391  Következő    Ülésnap adatai