Készült: 2024.09.20.22:44:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

148. ülésnap (2020.07.14.), 54. felszólalás
Felszólaló Dr. Simicskó István (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:31


Felszólalások:  Előző  54  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SIMICSKÓ ISTVÁN, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Magyarország Európa része több mint ezer éve; ezeréves államiságunk történelme bizonyítja, hogy sok áldozatot hoztak őseink Magyarország függetlenségéért és az európai kereszténységért.2004. május 1-jétől lettünk teljes jogú tagja az Európai Uniónak, a magyar emberek többsége akkor így döntött. Azóta persze tudjuk, hogy egy közösség akkor lehet erős, ha a tagjai is erősek. Tehát az Európai Unió is akkor lehet erős, ha az őt alkotó tagországok, az őt alkotó nemzetek is erősek. Persze érdemes visszatekintenünk egy rövid ideig arra is, hogy valóban, az Európai Unió létrehozásának eredeti szándéka  Konrad Adenauer, Robert Schuman és De Gasperi akkori európai vezetők szándéka kapcsán  alapvetően a béke és a biztonság volt, a Szén- és Acélközösség létrehozása, majd a Közös Piac, természetesen a gazdasági együttműködés, a gazdasági növekedés, a versenyképesség megteremtése, és ne feledkezzünk meg a szociális piacgazdaság fontosságáról sem.

Napjainkban azonban szomorú látni, hogy már-már olyan aggasztó jelek lelhetők fel Brüsszelben, hogy nem mindenki gondolja így. Sokan elfelejtették a régi értékeket, sokan elfelejtették a keresztény gyökereket. A régi alapértékek és a régi célok háttérbe szorultak, és ma már szinte egyetlen mérce van: ki mennyire migrációpárti. Tisztelt Képviselőtársaim! Napjainkra sajnos odajutottunk, hogy aki nem migrációpárti, aki védi a családokat, aki szereti a nemzetét, és aki védi a keresztény értékeket, azt megtámadják.

Tisztelt Országgyűlés! Azért mondom el mindezt, mert valóban történelmi időszak előtt állunk. Száz éve nem látott járvány söpört végig a világban, és ez komoly próbatétel elé állította Európa valamennyi országát és az Uniót is, egészségügyi értelemben is és gazdasági értelemben is. Főleg azon EU-s tagországokat sújtotta és sújtja nagyon mélyen, amelyek már eleve rossz gazdasági helyzetben voltak, elsősorban a déli országokat.

A koronavírus-járvány okozta válságból való kilábalás egyetlen útja a gazdaság újraindítása. Magyarország példát mutatott ebben is Európa számára, most is. Példát mutatott a járvány elleni védekezésben; példát mutatott a munkahelyek megvédésében, a gazdaság újraindításában, és hadd tegyem hozzá, ami a kereszténydemokratáknak a legfontosabb, a családok védelmében is.

Tisztelt Képviselőtársaim! Magyarország ismét bizonyított. A magyar kormány az elmúlt tíz évben megmutatta, hogy képes a válsághelyzeteket kezelni, orvosolni. Képes volt a rendkívüli dunai árvíz okozta veszélyeket elhárítani; képes volt a vörösiszap-katasztrófa után újjáépíteni Kolontárt és Devecsert; képes volt az egész európai keresztény civilizációt védelmezni az illegális tömeges migrációval szemben; és képes volt a koronavírus-járványt is megfékezni.

Honnan ez a képesség, miért és hogyan volt erre képes a magyar kormány? Tisztelt Képviselőtársaim! Azért, mert szeretjük a hazánkat. Ezért védjük és óvjuk a magyar embereket és a magyar családokat; ezért dolgozott a magyar kormány az elmúlt tíz évben; ezért dolgozott és dolgozik a jövőben is.

Tisztelt Országgyűlés! Ezért fogalmazódott meg az előttünk fekvő országgyűlési határozati javaslat is, kiállás a magyar emberek érdekei mellett. Brüsszel 750 milliárd eurós hitelcsomagot kíván felvenni. Természetesen Magyarország erre nincsen rászorulva, de nyilván szolidárisak vagyunk más uniós tagországokkal, megértjük az ő súlyos gazdasági bajaikat, és nem akarjuk ezt megakadályozni, hiszen nekünk is érdekünk az európai gazdaság újraindítása és növekedési pályára állítása. De mindenképpen tudnunk kell azt és tudniuk kell a magyar embereknek azt, hogy igen, ez egy jelentőségteljes döntés, hiszen 2028-tól indul majd csak meg a hitel törlesztése, és 2058-ig tart, tehát hihetetlen nagy időtávban kell most felelős döntést hoznunk.

(11.30)

Mi, magyarok sajnos megtanultuk és tudjuk, milyen nehézség egy ország számára az eladósodás. A baloldali kormányok éppen ezt tették, 2010-re gyakorlatilag államcsődközeli helyzetbe hozták Magyarországot, a magyar gazdaságot. Ezért engedjék meg, hogy néhány mondatban és röviden elmondjam azokat a feltételeket, amelyeket az országgyűlési határozatban házelnök úrral és Kocsis Máté képviselőtársammal, frakcióvezető úrral megfogalmaztunk.

Ezek a feltételek fontosak és mindenképpen támpontot adnak a magyar kormány brüsszeli tárgyalásaihoz. Elsősorban, hogy igazságos legyen a hitelcsomag, mindenképpen fontos az igazságosság elvének érvényesítése, hiszen az Európai Unió erre kell hogy épüljön mindig is. Tehát a szegényebb országok ne kaphassanak kevesebbet, mint a gazdagabb országok. A gazdasági növekedésre, újraindításra és a munkahelyek megvédésére kell koncentrálni a hitel felhasználása során. Nagyon-nagyon fontos dolog ez, hiszen ez adja a lehetőséget arra, hogy ha a gazdasági növekedés beindul, akkor valóban egyrészt az Európai Unió versenyképesebbé válik a világ gazdaságában, és ezen keresztül valamennyi ágazatban, valamennyi tagországban forrásbővülés állhat elő, így gyarapodhat minden terület.

Szeretném hangsúlyozni, hogy politikamentes legyen. A házelnök úr erről nagyon bölcsen beszélt a felszólalásában. Szeretném én is megerősíteni, hogy az elmúlt időszakban nagyon-nagyon szomorú volt látni, hogy Magyarország, pont amikor kiáll az európai értékek mellett, pont amikor védelmezi az európai keresztény kultúrát az illegális tömeges migrációval szemben, akkor Brüsszelből folyamatosan kapta a hátbaszúrásokat és a képmutató megjegyzéseket.

Nem szeretnénk, ha Magyarországot továbbra is zsarolnák, nem szeretnénk, ha fenyegetnék Magyarországot Brüsszelből ilyen típusú kijelentésekkel, és nem szeretnénk, ha a jogállamiság kérdéskörében is folyamatosan támadnák Magyarországot. Magyarország egy demokratikus jogállam, és ez a működésében tetten érhető és látható. Továbbra is az Európai Unió erősítésén fáradozunk és dolgozunk, ez látható és érzékelhető.

Azt látjuk, hogy ha ezen feltételek teljesülnek, bizakodhatunk abban, hogy az Európai Unió gazdasága újraindulhat és a gazdasági növekedés is beindulhat. Az biztos, hogy ezen keresztül az Európai Unió anyagi, pénzügyi forrásokban, ilyen típusú értékek vonatkozásában erősödhet, de engedjék meg, képviselőtársaim, hogy megjegyezzem, hogy fontos lenne, hogy a klasszikus értékrendben is erősödjön az Európai Unió. Ha ismét a keresztény értékek szellemisége, hite hatná át az Unió bölcseinek, vezetőinek döntéseit, talán ha ez a szellemiség megerősödik, ilyen helyzetbe nem kerülhetünk a jövőben, vagy ha kerülünk, még hatékonyabban tudunk majd ebből ismételten felállni és kikecmeregni.

Magyarország érdeke az európai gazdaság működésének mihamarabbi helyreállítása. A magyar kormány és az európai parlamenti képviselőink Magyarország forrásaiért harcolnak, jobb lehetőségek eléréséért küzdenek az Európai Unióban az előttünk álló hétéves költségvetés kapcsán is, meg az EU-s hitelcsomag elosztása kapcsán is.

Ezért azt szeretném kérni tisztelt képviselőtársaimtól, a KDNP ebben mindig is partner lesz, hogy adjuk meg a szükséges támogatást a magyar kormánynak, adjuk meg a szükséges felhatalmazást Magyarország miniszterelnökének, Orbán Viktor úrnak, hogy eredményesen tudjon harcolni a magyar emberek érdekeiért a jövőben is.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  54  Következő    Ülésnap adatai