Készült: 2024.09.21.06:32:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

148. ülésnap (2020.07.14.), 120. felszólalás
Felszólaló Dunai Mónika (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Törvényalkotási bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 4:25


Felszólalások:  Előző  120  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DUNAI MÓNIKA, a Törvényalkotási bizottság előadója: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási bizottság 2020. július 13-án tartott ülésén megtárgyalta a rövid távú szálláshelykiadással összefüggő egyes törvények módosításáról szóló T/11328. számú törvényjavaslatot. Az összegző módosító javaslatot és az összegző jelentést a bizottság a kivételes eljárásban 24 igen szavazattal, 1 nem ellenében, 2 tartózkodás mellett elfogadta. Tisztelt Országgyűlés! Az előttünk fekvő törvényjavaslat célja a rövid távú, jellemzően turisztikai célból történő lakás, üdülő és egyéb, nem kizárólag szálláshely-szolgáltatás folytatása céljából létesített épületben lévő épületrész, magánszálláshely és egyéb szálláshely bérletével, kiadásával kapcsolatos egyes kérdések szabályozása.

Az elmúlt esztendőkben a turisztikailag kiemelt területeken igen gyakorivá vált  mint ahogyan azt államtitkár úr is elmondta , hogy a tulajdonos az eredendően nem szálláshely-szolgáltatás céljából épült ingatlanát hosszú távú bérlet helyett rövid távra, jellemzően turistáknak adja ki. Mindez magával vonzotta azt, hogy a szabad lakások és üdülők hasznosítása mindinkább az üzletszerűség irányába tolódott el. A szálláshely-közvetítők által leggyakrabban online platformokon keresztül végzett szálláshely-szolgáltatások értékesítése mára jelentős arányt képvisel az utazási piacon.

Tisztelt Képviselőtársaim! A nem elsődlegesen turisztikai célú ingatlanok számos tekintetben szabályozatlan hasznosíthatósága révén mindinkább elmosódott a határvonal az elsődlegesen turisztikai céllal kialakított szálláshelyek és a magánszálláshelyek között. A jelzett tendencia több társadalmi, gazdasági problémát is felvet, amelyek rendre a terület szabályozásának igényét mutatják. Példaként említhető, hogy a rövid távú lakáskiadás növeli az albérletárakat, amit több kutatás is alátámaszt.

Szintén szót lehet ejteni arról is, hogy mindezzel szorosan összefüggő hatásként azonosítható az ingatlanárak növekedése, amely hazánkban az intenzív rövid távú lakáskiadással érintett területeken a nyugati tendenciákhoz hasonlóan alakul. Megjegyzendő tény az is, hogy a rövid távú lakáskiadás esetében az állam és a helyi közösségek jelentős adóelkerülési tendenciával néznek szembe. Erre tekintettel az elmúlt időszakban Európában különféle kísérletek történtek az adóelkerülés felszámolása érdekében.

A fókuszba állított probléma, amelyről most szó esik, ráadásul konfliktusokat is okozott a társasházi együttélés körében. Hazánk Alaptörvénye VI. cikk (1) és (2) bekezdése védi a magán- és családi élethez való jogot, valamint az otthon nyugalmát. A felmerülő érdekellentét megoldására a törvénytervezet a következő javaslatot irányozza elő: a helyben lakók magánélethez való joga, az otthon nyugalma, valamint a magánszálláshely-üzemeltető érdekei közötti egyensúlyt a helyi önkormányzatok tudják megteremteni, azzal, hogy hatékony fellépési lehetőséget kapnak a helyi lakosok érdekeivel ellentétesen üzemeltetett magánszálláshelyekkel szemben.

Tisztelt Ház! A Magyarországon egyre elterjedtebb rövid távú, jellemzően turisztikai célból történő lakáskiadás megfelelő szabályainak kialakítása érdekében a benyújtott törvényjavaslat támogatandó a Törvényalkotási bizottság álláspontja szerint. Kérem önöket, hogy a végszavazással önök is támogassák azt. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  120  Következő    Ülésnap adatai