Készült: 2024.09.19.16:19:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

83. ülésnap (1999.09.07.),  144-152. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:29


Felszólalások:   134-144   144-152   152-162      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Kérem a tisztelt képviselőtársaimat, hogy őrizzék meg nyugalmukat!

A képviselő úr nem fogadta el a miniszter úr válaszát (A teremben nem hallható, de a hangfelvételen felismerhető -: dr. Szabó Zoltán: Bassza meg! Kurva é...!), ezért kérdezem a tisztelt képviselőtársaimat, elfogadják-e a miniszteri választ. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy az Országgyűlés 162 igen, 73 nem szavazat és 1 tartózkodás mellett a miniszteri választ elfogadta.

Kérném Kiss Péter képviselő úr, frakcióvezető-helyettes úr gépét bekapcsolni. Köszönöm.

Tisztelt Képviselőtársaim! Dr. Hankó Faragó Miklós, a Szabad Demokraták Szövetsége képviselője, interpellációt nyújtott be a belügyminiszterhez: "Itt a papír, hol a papír?'' címmel. A képviselő urat illeti a szó.

DR. HANKÓ FARAGÓ MIKLÓS (SZDSZ): Köszönöm szépen. Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Országgyűlés! Az elmúlt hetekben szűkebb hazám, Szombathely városa sajnos nem elsősorban a turisztikai vonzerejével vagy nagyszerű sportéletével keltette fel leginkább a hazai sajtó érdeklődését, hanem egy botrányos esettel, a város polgármesterének nyelvvizsgaügyével.

A botrányt egy névtelen feljelentés robbantotta ki, amely szerint dr. Szabó Gábor fideszes polgármester úr hamis orosz nyelvvizsga-bizonyítványt mutatott be a doktorátusi címe 1997-es megszerzésekor. A feljelentést követően a polgármester úr a nyilvánosság előtt semmilyen érdemi választ nem volt hajlandó adni, egyetlen suta sajtóközlemény jelent meg, amely szerint ő a közokirat-hamisítás bűncselekményét nem követte el.

A botrány azóta országos méretűvé dagadt, szinte az összes jelentős újság foglalkozott a témával, és már délelőtti rádióműsorokban is, teljes joggal, a polgármester elfogadhatatlan magatartásával viccelődnek. Úgy gondolom, hogy a vádak tisztázása és a polgármesteri tisztségből adódóan városunk jó hírnevének védelme érdekében dr. Szabó Gábor a lehető legszerencsétlenebb megoldást választotta. Ahelyett, hogy egyértelműen kijelentette volna, hol és mikor szerzett orosz nyelvből vizsgát, vagy a sajtó jelen lévő képviselőinek felmutatta volna a hiteles nyelvvizsga-bizonyítványt, egy roppant szerencsétlen sajtónyilatkozatot tett, amelynek lényege, hogy ő nem követett el közokirat-hamisítást.

A polgármester úr nyilatkozatával semmit nem tisztázott, viszont egy dolgot elért: a Szombathely polgármesterének feddhetetlenségében bízó polgárokat is gyanakvóvá tette. A személyére vetődő gyanút csak tetézte azzal, hogy a város fideszes önkormányzati többségével együtt törvényellenesen megakadályozta, hogy az önkormányzati közgyűlés augusztus 26-án napirendjére tűzze az ügy tisztázását. Egyébként a tisztázás rendkívül egyszerű lett volna, mert Szalay Gábor képviselőtársam próbaképpen négy nappal ezelőtt lekérte a nyelvvizsgájának másolatát, és a Rigó utca négy nap alatt - a szombatot, vasárnapot is figyelembe véve - minden további nélkül meg tudta küldeni a hiteles választ és a hiteles másolatot. Mindezek alapján a következőket szeretném kérdezni a tisztelt miniszter úrtól:

Indult-e rendőrségi eljárás, azaz nyomozás az ügy tisztázása érdekében? Ha igen, akkor most hol tart ez a nyomozás? Az ön és a kormány véleménye szerint mi a polgármester úr teendője, ha bebizonyosodik, hogy nem tett szabályos orosz nyelvvizsgát a polgármester úr?

Köszönöm szépen. Várom válaszát. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A képviselő úr kérdésére dr. Pintér Sándor belügyminiszter úr válaszol. A miniszter urat illeti a szó.

DR. PINTÉR SÁNDOR belügyminiszter: Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Kérésének megfelelően tájékoztatom a tisztelt képviselő urat, hogy a szombathelyi városi ügyészség névtelen bejelentés alapján a kérdéses ügyben feljelentéskiegészítést rendelt el.

A Vas megyei rendőrfőkapitányság az önkormányzattal kialakított eredményes munkakapcsolatának további fenntartása és a büntetőügy elfogulatlan, pártatlan vizsgálata érdekében az adott ügyben kizáró okot jelentett be, amit az országos rendőrfőkapitány elfogadott, egyben a büntetőeljárás lefolytatására a Veszprém Megyei Rendőr-főkapitányságot jelölte ki. A veszprémi városi rendőrkapitányság a feljelentéskiegészítést követően 1999. augusztus 12-én nyomozást rendelt el az ügyben közokirat-hamisítás bűntette elkövetésének alapos gyanúja miatt.

A büntetőeljárás megindítását követően a veszprémi rendőrkapitányság adatgyűjtést, megkeresést, illetve kihallgatásokat foganatosított. A tényállás tisztázása érdekében a büntetőeljárási jogszabályban meghatározott további eljárási cselekményeket szükséges még végrehajtani. Ennyit a büntetőeljárás állásáról.

Tisztelt Képviselő Úr! A Magyar Köztársaság alkotmánya és eljárási jogszabályai minden ember számára biztosítják az ártatlanság vélelmét, így senki sem tekinthető bűnösnek mindaddig, amíg a büntetőjogi felelősségét a bíróság jogerős ítélete nem állapította meg. Az ártatlanság vélelmére figyelemmel tartózkodnom kell attól, hogy bárkinek a jövőbeni büntetőjogi felelősségéről feltételezéseket, illetve véleményeket alkossam. A tényállás alapos és hiánytalan tisztázása a valóság feltárása nélkül az alkotmányos alapjog megsértését jelentené részemről az adott ügyben, akár büntetőjogi vagy egyéb jogkövetkezményeket mérlegelnék. Ha a büntetőeljárást befejezték, ezt követően természetesen ezek a lehetőségek megnyílnak részemre.

Kérem, tisztelt képviselő úr, fogadja el válaszomat. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Megkérdezem Hankó Faragó Miklós képviselő urat, elfogadja-e a miniszter úr válaszát. Képviselő úr!

DR. HANKÓ FARAGÓ MIKLÓS (SZDSZ): Tisztelt Miniszter Úr! A válaszát nem tudom elfogadni. Természetesen tisztában vagyok azzal, hogy mit jelent az ártatlanság vélelme, hivatásomat tekintve ügyvéd vagyok, nagyjából ismerem, hogy erről mit mond az alkotmány és egyebek. (Közbeszólás: Az kevés!) Itt azonban nem erről van szó!

Az ártatlanság vélelme valóban mindenkit megillet, én ezt nem is firtattam és nem is vontam kétségbe, és egyáltalán nem is mondtam azt, hogy ne illetné meg a polgármester urat az ártatlanság vélelme, azonban pontosan tudjuk azt, hogy más a jogi felelősség, és más a politikai felelősség. Ebben az esetben kimondottan a politikai felelősségről van szó.

Az Alkotmánybíróság és a Legfelsőbb Bíróság közel fél tucat döntésében egyértelműen kimondta azt, hogy a közhatalmat gyakorlók esetében a választópolgároknak a közérdekű adatok megismeréséhez fűződő joga elsőbbséget élvez a személyes adatainak védelméhez képest. Nagyon egyszerű lett volna lekérni a polgármester úr nyelvvizsga-bizonyítványát, ezzel tisztázhatta volna önmagát is, és ezt a kellemetlen helyzetet elkerülhettük volna. (Az elnök jelzi az idő leteltét.) Úgy gondolom, hogy nem nézhetünk hülyének...

ELNÖK: Képviselő úr!

DR. HANKÓ FARAGÓ MIKLÓS (SZDSZ): ... 80 ezer embert Szombathelyen. Köszönöm szépen. (Taps az SZDSZ és az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. A képviselő úr nem fogadta el a miniszter úr válaszát. Kérdezem tehát a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e a miniszteri választ. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy az Országgyűlés 169 igen, 77 nem szavazat és 7 tartózkodás mellett fogadta el a miniszter úr válaszát.

Tisztelt Országgyűlés! Dr. Répássy Róbert, a Fidesz képviselője, interpellációt nyújtott be a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszterhez: "Hogyan segítsünk a bajba jutott MSZP-n?" címmel. A képviselő urat illeti a szó.




Felszólalások:   134-144   144-152   152-162      Ülésnap adatai