Készült: 2024.09.24.15:14:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

137. ülésnap (2000.05.02.),  240-243. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:38


Felszólalások:   236-239   240-243   244-247      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm. Még kettő kérdésre kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Dr. Hankó Faragó Miklós, az SZDSZ képviselője, kérdést kíván feltenni a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszternek: "A szentgotthárdi szlovén rádió jövőjéről" címmel. A kérdésre a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Dávid Ibolya igazságügy-miniszter helyett majd Hende Csaba államtitkár úr válaszol. Tessék!

 

DR. HANKÓ FARAGÓ MIKLÓS (SZDSZ): Köszönöm szépen. Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! A Magyarországon élő szlovén nemzetiségű polgárok kérdéseit szeretném tolmácsolni, amikor a szentgotthárdi szlovén rádió ügyében fordulok önhöz.

Információim szerint a Magyarországon élő kisebbségek legalább napi három órában sugároznak anyanyelvű rádióműsort, egyedül a szlovén kisebbség a kivétel, amely a közszolgálati rádióban kevesebb mint félórás, a szlovén önkormányzat által működtetett helyi rádióban napi egyórás műsort szolgáltat.

A Magyar Rádió győri stúdiója heti 25 percben havi 40 ezer forint költségvetéssel sugároz közszolgálati szlovén nyelvű rádióadást. A helyzetet bonyolítja, hogy amióta az adást az úgynevezett keleti URH-sáv mellett ismét elindították középhullámon, a szlovén nyelvű műsorkezdés vasárnap reggel 6 órára került át, ezáltal gyakorlatilag anyanyelvű rádióadás nélkül maradt a Vas megyében élő szlovén kisebbség és szlovénül beszélő roma közösség.

Az Országos Szlovén Önkormányzat és a Magyarországi Szlovének Szövetsége közösen alapította a Szlovén Rádió Kht.-t, és mint nem nyereségérdekelt műsorszolgáltató, 1999 szeptembere óta az ORTT Műsorszolgáltatási és Műsorterjesztési Igazgatóságának határozata alapján heti 8 órányi helyi műsorszolgáltatásra jogosult. Az időközben teljes egészében az Országos Szlovén Önkormányzat tulajdonába került Szlovén Rádió Kht. reményei szerint a jövőben mód nyílhat a fél vagy teljes frekvencia 12, illetve 24 órás műsorszolgáltatást jelentő megszerzésére, éppen ezért az állam támogatásában reménykednek a stúdió fenntartásának, működtetésének részbeni fedezésére. Teszik ezt már csak azért is, mert az 1992. november 6-án Ljubljanában megkötött kétoldalú egyezmény alapján, amelyet az 1996. évi VI. törvény hirdetett ki, annak 6. és 12. cikke szerint a magyar állam erre egyértelműen kötelezettséggel tartozik.

 

(17.30)

 

Kérdezem, lát-e módot arra, hogy a szentgotthárdi szlovén rádió szolgáltatása a jövőben megfelelő állami támogatásban részesüljön.

Várom válaszát, köszönöm.

 

ELNÖK: Köszönöm. Válaszadásra megadom a szót Hende Csaba államtitkár úrnak.

 

DR. HENDE CSABA igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Engedjék meg, hogy rögtön a válasszal kezdjem: igen, látok módot arra, hogy a szlovén rádió szolgáltatása a jövőben állami támogatásban részesüljön.

Ismert tény, hogy a hazai szlovén kisebbség vezetői évek dolgoznak a rádió megvalósulásáért. Az eredeti tervek még egy független kereskedelmi rádió létrehozását célozták, a médiatörvény azonban szerencsés módon új helyzetet teremtett, melynek nyomán az Országos Szlovén Önkormányzat közhasznú társasága az elmúlt esztendőben megkapta heti 8 órás műsorszolgáltatási jogosítványát. Az, hogy a rádió mielőbb működjön, olyan fontos cél, amelyet a Szlovén és a Magyar Köztársaság egyaránt figyelemmel kísér. Ezzel a magyarországi szlovén kisebbség - egyetlenként a hazai nemzetiségek közül - saját rádióadóval rendelkezhetne.

Ennek érdekében a kormány közreműködött a műsorszolgáltatói jog megszerzésében, továbbá a kormány a kisebbségi tárcaközi bizottság útján két esetben összesen 8 millió forinttal támogatta a szükséges építészeti megvalósítást, a kisebbségi intervenciós keretből pedig kifejezetten erre a célra további 2 millió forint megítéléséről döntöttek. E keret egyébként egész évre kevesebb, mint 40 millió forintot tartalmaz az összes magyarországi kisebbséget, beleértve a cigányságot is érintő, felmerülő problémák gyors orvoslására.

Mindemellett azonban további forrásokat is fel kell tárnunk, mert a folyamatos működéshez az egyszeri támogatás nem lesz elegendő. A cél ezért egy olyan új finanszírozási mód megteremtése, amelyben az országos kisebbségi önkormányzatok céltámogatásként kapnák az egyes intézményeik működését biztosító központi ellátást, így országos önkormányzata révén nyerne támogatást a szlovén rádió is. Ehhez az új modellhez számítunk valamennyi országgyűlési képviselő, köztük a képviselő úr szíves támogatására is.

Köszönöm figyelmüket, kérem válaszom tudomásulvételét. (Taps a Fidesz soraiból.)

 




Felszólalások:   236-239   240-243   244-247      Ülésnap adatai